Προς το περιεχόμενο

Γενική πτώση κοινωνικού επιπέδου και παρακμιακές καταστάσεις


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω αν ειναι ο πιο ευστοχος τιτλος, αλλα θα εξηγησω τι εννοω.
Παρατηρω τα τελευταια χρονια, αλλα ειμαι εδω για να το συζητησουμε, μια γενικοτερη πτωση στην ποιοτητα των ανθρωπων στην Ελλαδα.

Άσχημες συμπεριφορές σε δημόσιους χώρους, που εσχάτως έχουν πληθύνει ανησυχητικά.
Μαγκιά και αξεστοσύνη που θεωρείτε από κάποιους κάφρους ως….πλεονέκτημα.
Αψιμαχίες (και ίσως και χειρότερα) για σχετικά ασήμαντες αφορμές.
Για το δε λεξιλόγιο….άσε καλύτερα.
Κοινωνική μόρφωση, τρόποι σωστής συμπεριφοράς, δεν βλεπω πλεον να υπαρχουν και σε πολλούς/ες…
Υπάρχει δε και…. μιζέρια, λόγω και της τεράστιας οικονομικής πίεσης, εν μέρει βέβαια δικαιολογημένη θα πει κανεις, και δεν υπάρχει εύκολος αντίλογος.
Αύξηση κλοπών σε όλη την επικράτεια.
Γενική απαισιοδοξία.
Νέα παιδιά δίχως όνειρα, αφού εδώ που φτάσαμε τι ελπιδα να έχουν στην χώρα μας, και με προοπτικές δουλειών του…ποδαριού και μισθών πραγματικά πείνας. Κατά συνέπεια, η επιβίωση είναι ο πρώτος στόχος και για πολλούς ‘ο θανατός σου η ζωή μου’.
Ο ωχαδερφισμός και η νωχελικότητα έχουν χτυπήσει κόκκινο.
Υγιές τμήμα του ελληνικού πληθυσμού (άνω του μισού εκατομμυρίου), νέοι, με σπουδές και προοπτικές, έχουν ήδη μεταναστεύσει για μια καλύτερη ζωη στο εξωτερικό (μαντέψτε ποιοι συνήθως μένουν πίσω…).
Πολλοί περισσότεροι από το παρελθόν, προσπαθούν μέσω της διαπλοκής και της διαφθοράς, να επιβιώσουν.
Υπογεννητικότητα και μια γερασμένη Ελλάδα, γεμάτη ηλικιωμένους, και προοπτικές πολύ δυσοίωνες.
Πτώση πνευματικού επιπέδου του πληθυσμού, που τρέφεται με super wow προϊοντα υποκουλτούρας της ελληνικης trash tv, ενώ η μόρφωση, η ανάγνωση αξιόλογων κειμένων, ακόμη και η θρησκευτικότητα που δίνει στον άνθρωπο ένα ανώτερο σκοπό (και όχι μόνο να χορταίνει η κοιλιά και κανένα ανώτερο ιδανικό), έχουν μπει σε πολύ χαμηλή προτεραιότητα. Πνευματική καλλιέργεια για τους περισσότερους, υπό του μηδενός.

Τελικά το να μην είσαι τεμπέλης στην Ελλάδα, έχει καταστεί τρομερό πλεονέκτημα, μες σε τόσο παρασιτισμό στην ελληνική κοινωνία.
Επίσης, το να είσαι ….νορμάλ(και όχι μκλς), εδώ που φτάσαμε μάλλον δεν είναι αυτονόητο αλλά και αυτό ζητούμενο, και εκτιμητέο (από τους λιγοστούς που ξέρουν να εκτιμούν).

Και μετά από όλα αυτά, τι συμπεριφορές, τι συναναστροφές, τι είδους κοινωνικές επαφές μπορούν να αναπτυχθούν;
Ίσως όμως, αυτή να είναι απλώς η κατάσταση όπως την βλέπουν τα δικά μου μάτια, και η κατάσταση είναι κατ’εμέ τραγική.
Ίσως δεν ειναι μακριά η εποχή που είχε προφητεύσει ο ‘Αγιος Κοσμάς ο Αιτωλός, ότι θα περπατάς για ώρα μέχρι να βρεις….άνθρωπο, για να τον κάνεις αδελφό!(κι ας εισαι μες τους ανθρώπους και σε πολυάριθμες πολιτείες).
Θα ήθελα λοιπόν να διαβάσω και άλλες απόψεις, για το πως εσείς βλέπετε την γενικότερη περιρρέουσα ατμόσφαιρα και το κοινωνικό γίγνεσθαι των τελευταίων ετών στην Ελλάδα.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

και ολα αυτα επειδη μας κοψαν τα λεφτα.

Και παλια ετσι ηταν, αλλα ειχαμε εξτρα λεφτα σε μπουζουκια, μυκονο και αμαξια.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα ειναι τα κοινωνικα επιπεδα στην Ελλαδα.το μονο ασχημο ειναι οτι δεν υπαρχουν αρκετα χρηματα για διασκεδαση σε μπουζουκια,μπαρ σε καθημερινη βαση,διακοπες πολλων ημερων και οτι οι κοπελες προσαρμοστηκαν σε χαμηλοτερες οικονομικες απαιτησεις.στην αρχη ητανε ζορικα αλλα τωρα εχουνε μαθει σε λιγοτερη καταναλωση.τωρα οι γερασμενοι,οι νεοι χωρις σπουδες που εμειναν,εχουν ποιοτητα-ηθος και σε αυτους θα στηριχτει η χωρα για να προοδευσει ακομα περισσοτερο,αφου οι αλλοι την εκαναν οπως λες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν ειναι ο πιο ευστοχος τιτλος, αλλα θα εξηγησω τι εννοω :

 

 

Παρατηρω τα τελευταια χρονια, αλλα ειμαι εδω για να το συζητησουμε, μια γενικοτερη πτωση στην ποιοτητα των ανθρωπων στην Ελλαδα.

 

Άσχημες συμπεριφορές σε δημόσιους χώρους, που εσχάτως έχουν πληθύνει ανησυχητικά.

Μαγκιά και αξεστοσύνη που θεωρείτε από κάποιους κάφρους ως….πλεονέκτημα.

Αψιμαχίες (και ίσως και χειρότερα) για σχετικά ασήμαντες αφορμές.

Για το δε λεξιλόγιο….άσε καλύτερα.

Κοινωνική μόρφωση, τρόποι σωστής συμπεριφοράς, δεν βλεπω πλεον να υπαρχουν και σε πολλούς/ες…

Υπάρχει δε και…. μιζέρια, λόγω και της τεράστιας οικονομικής πίεσης, εν μέρει βέβαια δικαιολογημένη θα πει κανεις, και δεν υπάρχει εύκολος αντίλογος.

Αύξηση κλοπών σε όλη την επικράτεια.

Γενική απαισιοδοξία.

Νέα παιδιά δίχως όνειρα, αφού εδώ που φτάσαμε τι ελπιδα να έχουν στην χώρα μας, και με προοπτικές δουλειών του…ποδαριού και μισθών πραγματικά πείνας. Κατά συνέπεια, η επιβίωση είναι ο πρώτος στόχος και για πολλούς ‘ο θανατός σου η ζωή μου’.

Ο ωχαδερφισμός και η νωχελικότητα έχουν χτυπήσει κόκκινο.

Υγιές τμήμα του ελληνικού πληθυσμού (άνω του μισού εκατομμυρίου), νέοι, με σπουδές και προοπτικές, έχουν ήδη μεταναστεύσει για μια καλύτερη ζωη στο εξωτερικό (μαντέψτε ποιοι συνήθως μένουν πίσω…).

Πολλοί περισσότεροι από το παρελθόν, προσπαθούν μέσω της διαπλοκής και της διαφθοράς, να επιβιώσουν.

Υπογεννητικότητα και μια γερασμένη Ελλάδα, γεμάτη ηλικιωμένους, και προοπτικές πολύ δυσοίωνες.

Πτώση πνευματικού επιπέδου του πληθυσμού, που τρέφεται με super wow προϊοντα υποκουλτούρας της ελληνικης trash tv, ενώ η μόρφωση, η ανάγνωση αξιόλογων κειμένων, ακόμη και η θρησκευτικότητα που δίνει στον άνθρωπο ένα ανώτερο σκοπό (και όχι μόνο να χορταίνει η κοιλιά και κανένα ανώτερο ιδανικό), έχουν μπει σε πολύ χαμηλή προτεραιότητα. Πνευματική καλλιέργεια για τους περισσότερους, υπό του μηδενός.

 

Τελικά το να μην είσαι τεμπέλης στην Ελλάδα, έχει καταστεί τρομερό πλεονέκτημα, μες σε τόσο παρασιτισμό στην ελληνική κοινωνία.

Επίσης, το να είσαι ….νορμάλ(και όχι μκλς), εδώ που φτάσαμε μάλλον δεν είναι αυτονόητο αλλά και αυτό ζητούμενο, και εκτιμητέο (από τους λιγοστούς που ξέρουν να εκτιμούν).

 

Και μετά από όλα αυτά, τι συμπεριφορές, τι συναναστροφές, τι είδους κοινωνικές επαφές μπορούν να αναπτυχθούν;

Ίσως όμως, αυτή να είναι απλώς η κατάσταση όπως την βλέπουν τα δικά μου μάτια, και η κατάσταση είναι κατ’εμέ τραγική.

Ίσως δεν ειναι μακριά η εποχή που είχε προφητεύσει ο ‘Αγιος Κοσμάς ο Αιτωλός, ότι θα περπατάς για ώρα μέχρι να βρεις….άνθρωπο, για να τον κάνεις αδελφό!(κι ας εισαι μες τους ανθρώπους και σε πολυάριθμες πολιτείες).

 

 

 

 

 

Θα ήθελα λοιπόν να διαβάσω και άλλες απόψεις, για το πως εσείς βλέπετε την γενικότερη περιρρέουσα ατμόσφαιρα και το κοινωνικό γίγνεσθαι των τελευταίων ετών στην Ελλάδα.

 

...σκατά.-

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υγιές τμήμα του ελληνικού πληθυσμού (άνω του μισού εκατομμυρίου), νέοι, με σπουδές και προοπτικές, έχουν ήδη μεταναστεύσει για μια καλύτερη ζωη στο εξωτερικό (μαντέψτε ποιοι συνήθως μένουν πίσω…).

 

 

Να το προσεξετε παντως αυτο...μην την ψωνισετε κιολας.

 

Μην νομιζεις δηλαδη οτι επειδη καποιος εχει ενα πτυχιο για μια ειδικοτητα που εχει περαση στο εξωτερικο  ειναι...το υγιες κομματι και η πισω η πλεμπα.  :-D

 

Και αν ειχαν οι ξενοι 30 % ανεργια, ειδικα κατι Γερμανοι και σια , θα σου ελεγα τι.. αποψη θα ειχαν για το υγιες κομματι των ξενων οικονομικων μεταναστων

 

Μην βλεπεις εμεις που ειμαστε μπαχαλο, αλλα το ριχναμε και στην τρελιτσα.Αυτοι ειναι καλοι και ευγενικοι, μεχρι να ζοριστουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ts: Παντα οπως τον περιγραφεις ηταν ο νεοελληνας. Οπου νεοελληνας η συντριπτικη πλειοψηφια του διποδου που κατοικει εντος των γεωγραφικων οριων της Ελλαδας, απο την μεταπολιτευση κι επειτα (τα προηγουμενα χρονια δεν τα συνυπολογιζω διοτι οι πολιτικες καταστασεις δεν επιτρεπουν τις συγκρισεις).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδαμε και άλλες χώρες οι λαοί τους τί κάνουν όταν ζορίζονται.  

Οι καλοκάγαθοι Γερμανοί, οι ευγενικοί Ιάπωνες, οι καλοκάγαθοι Αγγλοι  κλπ.Φαντάζομαι έχετε διαβάσει λίγη ιστορία.

Αν όχι κάντε το.

Σταματήστε να έχετε μερικοί Έλληνες κόμπλεξ κατωτερότητας. Δεν είμαστε τέλειοι και σίγουρα δεν είμαστε στους χειρότερους ούτε κατά διάνοια.  

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περι υπαναπτυκτων λαων ειναι για τυπαδες που την βλεπουν παρτυ με τσαι και βουτηματα και αναλυση κοινωνιολογιας.

 

Τι θελω να πω,το να πεις οτι οι νεολληνες ειναι σαπιοι ή καλυτερα οι νεολληνες ειμαστε σαπιοι ειναι τοσο χρησιμο οσο και να το πεις οτι την μερα εχει ηλιο και βραδυ δεν εχει.Το να εντοπισεις καθετι αρνητικο και απλα να το επισημενεις βγαζοντας τον εαυτο σου δεν ειναι η λυση ειναι μια απο τις πηγες του προβληματος.

 

Εγω απλα νομιζω οτι κανενας λαος δεν ειχε το γονιδιο του καλου πολιτη και οτι καποτε ολος ο πλυθησμος της ευρωπης ζουσε πανω κατω στην ιδια φτωχεια και αμορφωσια.Καποια κρατη επενδυσανε στους πολιτες καποια αλλα οχι.

 

Ειμαστε ετσι σαν λαος επειδη γεννηθηκαμε σε ενα κρατος οπου το να εισαι μλκας σε ανεβαζε ψηλα,αλλοι γινανε περισσοτερο αλλοι λιγοτερο,αυτο ομως δεν αλλαζει την πραγματικοτητα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα ειναι τα κοινωνικα επιπεδα στην Ελλαδα.το μονο ασχημο ειναι οτι δεν υπαρχουν αρκετα χρηματα για διασκεδαση σε μπουζουκια,μπαρ 

 

δεν θημαμαι ελληνες να περιμενουν στην ουρα για ενα κιλο ρυζι ή μια σακουλα φρουτα ουτε τοσους πολλους να ψαχνουν στα σκουπιδια. Στο παρελθον αυτα τα βλεπαμε μονο με προσφυγες οι αθιγκανους τωρα βλεπεις και τον μεσο ελληνα.

 

επισης αν μια χαρα ηταν ολα δεν θα εβλεπες αυξηση στους ασθενης σε δημοσια νοσοκομια και μειωση σε ιδιωτες γιατρους αυτο δειχνει οτι δεν υπαρχουν λεφτα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το να μην είσαι τεμπέλης στην Ελλάδα, έχει καταστεί τρομερό πλεονέκτημα, μες σε τόσο παρασιτισμό στην ελληνική κοινωνία.

 

Αμεεε!! Βεβαιοτατα και ειναι τρομερο πλεονεκτημα: για τον ανθρωπους που σε εκμεταλλευονται

(οχι απαραιτητα εργοδοσια) -> η/και εν γενει χρησιμοποιουν, αφιλοτιμα, τα δικα σου resources..! 

:-( 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζφ να εχει να κνει με τα φράγκα. Νομιζω εχει να κανει με τα σοσιαλ μιντια. Εγω που τυχαίνει να μιλαω με διαφορους ραντομαδες, διαπιστώνω αρκετα γρήγορα πως ο απενατι μου ειναι ηλίθιος. Φυσικά δεν λεω οτι ολοι ιναι βλάκες και γω ο έξυπνος. Αλλα με αρκετους ερχομαι στη θεση να λεω απο μεσα μου "τι στο πουτσο λεει;;;;;;;"

 

Η σύνδεση με τα σοσιαλ την εβγαλα επειδη πολλα που ακουω ειναι εκτος πραγματικότητας. Είναι πράγματα τα οποια πριν μερικα χρονια δεν τα άκουγες ετσι ανοικτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζφ να εχει να κνει με τα φράγκα. Νομιζω εχει να κανει με τα σοσιαλ μιντια. Εγω που τυχαίνει να μιλαω με διαφορους ραντομαδες, διαπιστώνω αρκετα γρήγορα πως ο απενατι μου ειναι ηλίθιος. Φυσικά δεν λεω οτι ολοι ιναι βλάκες και γω ο έξυπνος. Αλλα με αρκετους ερχομαι στη θεση να λεω απο μεσα μου "τι στο πουτσο λεει;;;;;;;"

 

Η σύνδεση με τα σοσιαλ την εβγαλα επειδη πολλα που ακουω ειναι εκτος πραγματικότητας. Είναι πράγματα τα οποια πριν μερικα χρονια δεν τα άκουγες ετσι ανοικτά.

 

καλα υπαρχουν πολλα ντουβαρια και εγω καμια φορα λεω τι σκατα εχουν στο κεφαλι αυτοι οι ανθρωποι ειναι ετσι στην ζωη τους η εδω τρολαρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ελεγα να ψαξεις και να βρεις ανθρωπους που ειναι σαν εσενα. Ισως να ειναι νεκροι, ισως δεν εχουν γεννηθει και ο συνδετικος κρικος ειναι παντα το βιβλιο. Θα ελεγα να παρακολουθησεις μερικες ομιλιες του Νικου Λυγερου, ισως βρεις αυτο που ψαχνεις. Και ασε τους αλλους να μαλωνους για τις ουρες και το φπα, τσιπρα και αλλα τετοια μιζερα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...