Προς το περιεχόμενο

Γενική πτώση κοινωνικού επιπέδου και παρακμιακές καταστάσεις


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα φθηνά εργατικά χέρια είναι μια μαλακία και μισή, δεν στέκει πουθενά σαν επιχείρημα εκτός αν κάποιος ονειρεύεται ότι θα γίνει Κίνα που δεν θα γίνει

 

Στη περίπτωση της Ελλάδας οι χαμηλοί μισθοί είναι αυτό που αποτελείωσε την οικονομία μας

 

αυτα καποτε τωρα και η κινα εχει αυξηση στους μισθους αν θυμάμαι καλα σε ενα αρθρο που διαβασα το μεσο ορομισθιο ειναι 3.6 δολαρια δηλαδη αν υποθεσουμε οτι δουλευουν 8ωρο 25 μερες το μηνα 720 euro.

3.3 ευρω την ημερα για 2 γευματα για ενηλικα με υλικα αγορασμενα απο το σουπερ μαρκετ, ειναι νορμαλ τιμη.

 

εγω το λιγοτερο υπολογιζω 3 γευματα πρωινο μεσσημεριανο και βραδινο εκτος αν παραλείψεις ενα από αυτά, ενα λιτρο γαλα και ενα κουτι δημητριακά εχουν περιπου 5 ευρω που κρατανε 3-4 μερες 1.25 μινιμουμ δηλαδη για πρωινο και σου μενουν 1.75 για μεσσημερι και βραδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3.52 μεικτό είναι το κατώτατο ελληνικό ωρομισθιο για άνω τον 25 ετών αυτή τη στιγμή και με κόστος ζωής που σίγουρα δεν είναι Κίνας. Είναι ανέφικτο να ζήσει κανείς αξιοπρεπώς με αυτά τα χρήματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σώπα δηλαδή πρέπει με το στανιό να συγκατοικίσω με άλλον αν θέλω να μείνω μόνος μου. Συγνώμη αλλά με την μάνα μου μέχρι τα 100 θα μείνω να με ρωτάει τι κάνω και πότε θα πάω να κατουρήσω αν είναι έτσι. Το τι κάνουν στο εξωτερικό στα τέτοια μου. Με έλληνα δεν παίζει να βρεις σωστό συγκάτοικο και οι περισσότεροι δεν θα μπορούν να συννενοηθούνε ο καθένας θα είναι στον κόσμο του.

 

Συγκατοίκηση στην Ελλάδα μόνο με κάποιον πολύ κολλητό φίλο που τον ξέρεις αρκετά καλά. Επειδή μάλιστα τελευταίο έτος παραλίγο να χαλάσω και τις σχέσεις μου με κολλητό όταν είχε κάποια προβλήματα, ακόμα και για αυτή την λύση ενός ατόμου που μπορεί να το ξέρεις αμφιβάλλω αν πιάνει.

 

Τα επιχειρήματα με τις εποχιακές δουλειές είναι άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε. Από την στιγμή που θα νοικιάσεις και θα έχεις υποχρεώσεις πρέπει να έχεις και μια σταθερή πρόσληψη σε δουλειά, εποχιακές δουλειές που τελειώνουν και μετά πάλι άνεργος και να σε παίρνει τηλ ο ιδιοκτήτης που είναι τα νοίκια να σε πρίζει, άστο φίλε, στην μάνα μου και δεν πάει να πέσει και ατομική βόμβα.

εχει τυχει να συγκατοικησω με διαφορες εθνικοτητες ( μεταξυ των αλλων και ελληνες ) και μπορω να πω πως η καφριλα δε παει με τα συνορα αλλα με τον χαρακτηρα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3.3 ευρω την ημερα για 2 γευματα για ενηλικα με υλικα αγορασμενα απο το σουπερ μαρκετ, ειναι νορμαλ τιμη.

Τωρα, σοκολατες, μπισκοτα, γλυκα, παγωτα, συμπληρωματα, μπαρες, καφεδες, αναψυκτικα κλπ αυξανουν αυτο το νουμερο απο την μια, αλλα απο την αλλη δεν λογιζονται ως "φαι".

 

 

 

 

Μάλλον δε βλέπω καλά.

Φτάσαμε στο σημείο να μετράμε το φαγητό μας και αν θα αγοράσουμε για ένα βράδυ για το μπαλκόνι, μπύρα με πατατάκια και συνεχίζουμε τη συζήτηση αν βγαίνει κάποιος ή δε βγαίνει με το μισθό. Και υπάρχουν άνθρωποι που λένε "όλα καλά".

Και επίσης να συμπληρώσω, ότι φέτος το καλοκαίρι ήταν το πρώτο καλοκαίρι μέσα στην κρίση,που κάποια σούπερμάρκετ ανακοίνωσαν πτώση στο τζίρο με τα τρόφιμα.

Που αντίθετα με αυτά που λένε άλλοι, για μένα αυτό σημαίνει ότι η πραγματική κατηφόρα τώρα αρχίζει...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επίσης να συμπληρώσω, ότι φέτος το καλοκαίρι ήταν το πρώτο καλοκαίρι μέσα στην κρίση,που κάποια σούπερμάρκετ ανακοίνωσαν πτώση στο τζίρο με τα τρόφιμα.

Που αντίθετα με αυτά που λένε άλλοι, για μένα αυτό σημαίνει ότι η πραγματική κατηφόρα τώρα αρχίζει...

 

και οταν λεμε τροφιμα εννοουμε βασικα ρυζι οσπρια κλπ γιατι αναψυκτικα μπυρες κρουσαν και τα σχετικα εχουν πτωση εδω και 3 χρονια.

 

η πτωση φαινεται πολυ φετος εξαιτιας και του λουκετου της μαρινοπουλος που ειχε τα πιο φθηνα προιοντα ιδιωτικης ετικετας  που ηταν νουμερο 1 επιλογη του πιο πολλοι κοσμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δε βλέπω καλά.

Φτάσαμε στο σημείο να μετράμε το φαγητό μας και αν θα αγοράσουμε για ένα βράδυ για το μπαλκόνι, μπύρα με πατατάκια και συνεχίζουμε τη συζήτηση αν βγαίνει κάποιος ή δε βγαίνει με το μισθό. Και υπάρχουν άνθρωποι που λένε "όλα καλά".

Και επίσης να συμπληρώσω, ότι φέτος το καλοκαίρι ήταν το πρώτο καλοκαίρι μέσα στην κρίση,που κάποια σούπερμάρκετ ανακοίνωσαν πτώση στο τζίρο με τα τρόφιμα.

Που αντίθετα με αυτά που λένε άλλοι, για μένα αυτό σημαίνει ότι η πραγματική κατηφόρα τώρα αρχίζει...

Προφανως και δεν βλεπεις καλα διοτι εγω δεν ειπα τιποτα απο οσα λες.

Ειπε ο Anorymous οτι δεν φτανουν τα 3.3 ευρω για φαι και ειπα οτι φτανουν για 2 γευματα. Αυτο και τιποτε περισσοτερο.

 

Ολα τα αλλα ειναι δικα σου συμπερασματα που δεν εχουν καμια σχεση με οτι εγραψα εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως και δεν βλεπεις καλα διοτι εγω δεν ειπα τιποτα απο οσα λες.

Ειπε ο Anorymous οτι δεν φτανουν τα 3.3 ευρω για φαι και ειπα οτι φτανουν για 2 γευματα. Αυτο και τιποτε περισσοτερο.

 

Ολα τα αλλα ειναι δικα σου συμπερασματα που δεν εχουν καμια σχεση με οτι εγραψα εγω.

 

Εγώ δεν είπα ότι είπες κάτι εσύ. Όπως βλέπεις, γράφω πρώτο πληθυντικό. Αλλά με ενοχλεί αφάνταστα, το να πούμε, "ναι μπορώ να ζήσω με φαγητό 3,30 την ημέρα για κάθε άτομο".

Γιατί αν φτάσουμε να πούμε "ναι, θέλω μόνο 3,30 για φαγητό και δεν ξεφεύγω από το ποσό", σημαίνει ότι υπάρχει τεράστιο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν είπα ότι είπες κάτι εσύ. Όπως βλέπεις, γράφω πρώτο πληθυντικό. Αλλά με ενοχλεί αφάνταστα, το να πούμε, "ναι μπορώ να ζήσω με φαγητό 3,30 την ημέρα για κάθε άτομο".

Γιατί αν φτάσουμε να πούμε "ναι, θέλω μόνο 3,30 για φαγητό και δεν ξεφεύγω από το ποσό", σημαίνει ότι υπάρχει τεράστιο πρόβλημα.

Kαι παλι δεν εγραψα αυτο που λες.

 

Ξανα: Ειπα οτι τα 3.30 αρκουν για 2 γευματα για εναν ενηλικα.

Οπως λεμε πχ, οτι 70 ευρω φτανουν για να φουλαρεις το αμαξι με βενζινη.

 

Τα αλλα, ξανα, ειναι δικα σου συμπερασματα και σε παρακαλω αν θες να απαντησεις σε αλλους, μην χρησιμοποιεις τα ποστ μου γιατι δινεις την εντυπωση οτι μου βαζεις λογια που δεν εχω πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστηχως ειναι γενικο το κακο.

Εδω οι αμερικανοι εχουν ψηφισει τον Τραμπ για προεδρο!

Εγω μενω Αυστρια και εχω παθει πλακα με την καφριλα που συναντω.Αξεστοι χωριατες,μεχρι που δεν παει αλλο.Οι απογονοι του Μοτσαρτ και του Στραους!!!

Ουτε που ξερουν να σου πουν μια συμφωνια η οπερα του Μοτσαρτ.

Το γεγονος οτι δεν παραφερονται σε συμπεριφορες,οδηγηση κλπ,ειναι ο φοβος για το προστιμο,γιατι εδω η αστυνομια κανει σωστα την δουλεια της και οχι οπως Ελλαδα.

Οσον αφορα τα τα σοσιαλ μιντια,φεις μπουκ κλπ,εχω την εντυπωση οτι πλεον εχουν μονο την καφριλε αποψη,γιατι ο σοβαρος κοσμος απεχει.Ποσταρουν μονο οι γραφικοι και οι ηλιθιοι.Ο σοβαρος κοσμος απεχει.Και απο τα σοσιαλ και απο τα φορουμ.

Ειναι γενικη αυτη η εικονα.Παγκοσμια σε ολο τον κοσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι παλι δεν εγραψα αυτο που λες.

 

Ξανα: Ειπα οτι τα 3.30 αρκουν για 2 γευματα για εναν ενηλικα.

Οπως λεμε πχ, οτι 70 ευρω φτανουν για να φουλαρεις το αμαξι με βενζινη.

 

Τα αλλα, ξανα, ειναι δικα σου συμπερασματα και σε παρακαλω αν θες να απαντησεις σε αλλους, μην χρησιμοποιεις τα ποστ μου γιατι δινεις την εντυπωση οτι μου βαζεις λογια που δεν εχω πει.

 

Η διαφορά μας δε βρίσκεται εκεί που εστιάζεις εσύ (είπα-δεν είπα) , αλλά στο ότι δε συμφωνώ ότι 3,30 φτάνουν για ένα ενήλικο. Εκτός και αν μιλάμε για καταστάσεις τύπου "δεν πεθαίνω από πείνα".

Πήγαινε μία βόλτα να αγοράσεις μοσχάρι, ψάρι και άλλα "εξωτικά" είδη διατροφής και τα ξαναλέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά μας δε βρίσκεται εκεί που εστιάζεις εσύ (είπα-δεν είπα) , αλλά στο ότι δε συμφωνώ ότι 3,30 φτάνουν για ένα ενήλικο. Εκτός και αν μιλάμε για καταστάσεις τύπου "δεν πεθαίνω από πείνα".

Πήγαινε μία βόλτα να αγοράσεις μοσχάρι, ψάρι και άλλα "εξωτικά" είδη διατροφής και τα ξαναλέμε.

3η προσπαθεια: εγραψα οτι 3,30 φτανουν για 2 γευματα ενηλικου με τα υλικα αγορασμενα απο σουπερ μαρκετ.

Και ΟΧΙ οτι 3,30 φτανουν για εναν ενηλικο γενικα.

 

Τι δεν καταλαβαινεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά μας δε βρίσκεται εκεί που εστιάζεις εσύ (είπα-δεν είπα) , αλλά στο ότι δε συμφωνώ ότι 3,30 φτάνουν για ένα ενήλικο. Εκτός και αν μιλάμε για καταστάσεις τύπου "δεν πεθαίνω από πείνα".

Πήγαινε μία βόλτα να αγοράσεις μοσχάρι, ψάρι και άλλα "εξωτικά" είδη διατροφής και τα ξαναλέμε.

 

το λαθος ειναι το ζω το σωστό θα ηταν επιβιωνω και λογικα θα αναφερεται στο να τρως ρυζι μακαρονια πατατες σκετα καθε μερα γιατι αν οπως λες εσυ παρει μισο κιλο μοσχαρι να κανει μακαρονια με κρεας και τυρι θελει 10+ ευρω .  

3η προσπαθεια: εγραψα οτι 3,30 φτανουν για 2 γευματα ενηλικου με τα υλικα αγορασμενα απο σουπερ μαρκετ.

Και ΟΧΙ οτι 3,30 φτανουν για εναν ενηλικο γενικα.

 

Τι δεν καταλαβαινεις;

 

βασικα θα σου ηταν ευκολο να το πεις με παραδειγμα πχ για να κανω μακαρονια με σαλτσα απλη θελω 3 ευρω κλπ 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3η προσπαθεια: εγραψα οτι 3,30 φτανουν για 2 γευματα ενηλικου με τα υλικα αγορασμενα απο σουπερ μαρκετ.

Και ΟΧΙ οτι 3,30 φτανουν για εναν ενηλικο γενικα.

 

Τι δεν καταλαβαινεις;

 

Κατ' αρχήν χαλάρωσε. Δε γράφω "γενικά" όπως λες εσύ. Μιλάμε για μία ισορροπημένη διατροφή με κρέας,φρούτα, ψάρι,γαλακτομικά. Δε θα αγοράσω ούτε αστακό, ούτε καρύδα survivor με 10Ε/ κιλό. Και σου λέω ότι δε φτάνουν 3,30 την ημέρα ανά ενήλικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ακούω οτι 100 ευρώ το μήνα για φαγητό είναι normal, αρκετά με αυτή την καραμέλα ορισμένων σε κάθε σχετικό thread που προσπαθούν εμμέσως να βγάλουν οικονομικά σπάταλους τους υπόλοιπους, άντε να δεχτώ οτι τα 100ευρώ είναι λύση ανάγκης για 1-2 μήνες μέχρι να τακτοποιηθούν διάφορα οικονομικά θέματα κάποιου. Και εννοείται πως μέσα στο φαγητό συμπεριλαμβάνεται οτιδήποτε τυποποιημένο προϊόν που είναι φαγώσιμο από οπουδήποτε κι αν το αγοράσεις. Κολλάμε τώρα στις λέξεις αν είναι του σουπερ μαρκετ ή του μπαρμπαμήτσου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...