Προς το περιεχόμενο

Γενική πτώση κοινωνικού επιπέδου και παρακμιακές καταστάσεις


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

νομιζω μια απο τις κυριοτερες αιτιες για τη σημερινη κατασταση ειναι η απληστια που καλλιεργηθηκε τις προηγουμενες δεκαετιες. και τωρα που εκλεισαν οι κρουνοι των παροχων, οι εθισμενοι εμφανιζουν συνδρομο στερησης, με τα συμπτωματα να ειναι εμφανη σε ολες τις δραστηριοτητες και τις επιλογες τους. επισης, η απροθυμια του κρατους να εφαρμοσει νομους και κανονες, καθιερωσε την παρανομια και την αυθαιρεσια ως κυριαρχες πρακτικες, ιδιαιτερα των προνομιουχων ομαδων που εχουν προσβαση στην εξουσια. εφοσον δεν υπαρχουν κοινωνικες δομες και κινηματα, μονο με την επιδειξη αλτρουισμου απο κυβερνητικους παραγοντες μπορει να γιατρευτει η λειτουργια των κρατικων θεσμων. πρεπει να δημιουργηθει για πρωτη φορα ενα καθεστως διαφανειας, δικαιοσυνης και ισονομιας, για να συγκροτηθει ενα υγιες και αποτελεσματικο πολιτειακο οικοδομημα. οι πιθανοτητες για κατι τετοιο ειναι ελαχιστες φυσικα. το διεφθαρμενο συστημα συγκοινωντουντων δοχειων που δρα ανενοχλητο ολα αυτα τα χρονια, ειναι πανισχυρο και δεν θα επιτρεψει σε κανεναν να το ανατρεψει

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

νομιζω μια απο τις κυριοτερες αιτιες για τη σημερινη κατασταση ειναι η απληστια που καλλιεργηθηκε τις προηγουμενες δεκαετιες. και τωρα που εκλεισαν οι κρουνοι των παροχων, οι εθισμενοι εμφανιζουν συνδρομο στερησης,

Περιμενε, δεν εκλεισαν ακομη. Οταν πεθανουν οι παπουδες μας και οι γονεις μας (στους τωρινους 50-60αρηδες αναφερομαι) τοτε θα δουμε τι θα γινει. Πως θα τα βγαζουν περα οι νεοτεροι με τις αποδοχές μονο της δουλειάς τους; χαμος..!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενε, δεν εκλεισαν ακομη. Οταν πεθανουν οι παπουδες μας και οι γονεις μας (στους τωρινους 50-60αρηδες αναφερομαι) τοτε θα δουμε τι θα γινει. Πως θα τα βγαζουν περα οι νεοτεροι με τις αποδοχές μονο της δουλειάς τους; χαμος..!

 

Χμμμ πάντα πίστευα ότι ήμουν ειδική περίπτωση (ότι κι αν σημαίνει αυτό) αλλά το ότι μετά από μένα το...χάος, δεν το είχα σκεφτεί.

Αισθάνομαι ήδη καλύτερα (με τον εαυτό μου βέβαια) :P

Καλημέρα κι ευχαριστώώώ :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενε, δεν εκλεισαν ακομη. Οταν πεθανουν οι παπουδες μας και οι γονεις μας (στους τωρινους 50-60αρηδες αναφερομαι) τοτε θα δουμε τι θα γινει. Πως θα τα βγαζουν περα οι νεοτεροι με τις αποδοχές μονο της δουλειάς τους; χαμος..!

 

+1.Σε πολλές συζητήσεις που κάνω αυτό είναι από τα πρώτα πράγματα που αναφέρω.Σε λίγους μήνες κλείνω τα 30.Οι περισσότεροι φίλοι/γνωστοί μου είναι απο 25-35 και είτε

 

α)είναι άνεργοι

 

β)δουλεύουν για 500-600 ευρώ

 

Μακάρι οι γονείς τους και παππούδες τους να ζήσουν μέχρι τα 100 αλλά η λογική λέει ότι πολύ σύντομα οι σημερινοί 25αρηδες,30-αρηδες θα πρέπει να αναλάβουν περισσότερες ευθύνες εκ των πραγμάτων.Απορώ πως ένας άνθρωπος που παίρνει 600 ευρώ θα μπορέσει να πληρώνει λογαριασμούς,νοίκια,supermarket κτλ.Αν το βάλεις κάτω δεν βγαίνουν τα κουκιά.Νομίζω ότι αυτό που έχει "σώσει" την κατάσταση είναι ότι στην Ελλάδα ακόμα και τις καλές εποχές τα παιδιά έμεναν με τους δικούς τους μέχρι αρκετά μεγάλη ηλικία (θυμάμαι πιο πιτσιρικάς 30ρηδες με καλές δουλειές και έμεναν ακόμα με τους γονείς τους)  οπότε δεν είναι τόσο taboo όσο είναι σε άλλες χώρες.Φαντάσου  να είχαμε διαφορετική νοοτροπία και οι σημερινοί 30αρηδες να έπρεπε να είχαν τρααβήξει τον δρόμο τους από μικρή ηλικία.

 

Στην ερώτηση του φίλου που άνοιξε το θέμα.Προφανώς τα πράγματα έχουν χειροτερέψει αλλά θεωρώ ότι έτσι ήταν η κατάσταση πάντα.Η διαφορά είναι ότι παλιότερα ο κόσμος είχε λεφτά και δεν έδινε σημασία τι γινόταν γύρω του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30αρης με τη μάνα μου να θέλω να κατουρήσω και να ρωτάει που πάω και τι κάνω, δε μένω άστεγος καλύτερα;

 

Σε αγαπάω μαμά αλλά δε σε θέλω ούτε για συγκατοίκηση ούτε για παραδουλεύτρα.

Επίσης αν μένεις μόνος σε μικρό σπίτι 600€- 250€ νοίκι -15€ ιντερνέτ -30€ ΔΕΗ -10€ νερό - 40€ θέρμανση -60€ ιδιωτική ασφάλεια υγείας μένουν 6.5€ την μέρα για φαι και διασκέδαση.

Δε κάνεις σε καμία περίπτωση ζωάρα αλλά βγαίνεις. Αν έχεις συγκάτοικο κοπέλα πχ που παίρνει άλλα τόσα είσαι άνετα. Για να κάνεις παιδί βέβαια θέλεις έναν τουλάχιστον από τους δύο να βγάζει χίλια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30αρης με τη μάνα μου να θέλω να κατουρήσω και να ρωτάει που πάω και τι κάνω, δε μένω άστεγος καλύτερα;

 

Σε αγαπάω μαμά αλλά δε σε θέλω ούτε για συγκατοίκηση ούτε για παραδουλεύτρα.

 

Συγνώμη φίλε μου αλλά στα λόγια όλα καλά είναι.Όταν είσαι άνεργος ή βγάζεις 4-5 κατοστάρικα άντε να ζήσεις μόνος σου.Και μη μου πεις να συγκατοικήσεις με κάποιον γιατί και σε αυτή την περίπτωση πάλι από ανάγκη θα το κάνεις

 

Και σου μιλάει άνθρωπος που τον περισσότερο καιρό μένω μόνος και δεν έχω ανάγκη για παραδουλεύτρες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη φίλε μου αλλά στα λόγια όλα καλά είναι.Όταν είσαι άνεργος ή βγάζεις 4-5 κατοστάρικα άντε να ζήσεις μόνος σου.Και μη μου πεις να συγκατοικήσεις με κάποιον γιατί και σε αυτή την περίπτωση πάλι από ανάγκη θα το κάνεις

 

Και σου μιλάει άνθρωπος που τον περισσότερο καιρό μένω μόνος και δεν έχω ανάγκη για παραδουλεύτρες.

Ναι ενώ εγώ γεννήθηκα σε μεταξωτά σεντόνια. Αν είσαι άνεργος ψάξε να βρεις δουλειά έστω εποχιακή και ζήσε όσο πιο ανεξάρτητα γίνεται. Στο μεταξύ προφανώς και δεν μένουν μόνο οι άνεργοι με τις μανάδες τους.

 

Σε ότι αφορά στη συγκατοίκηση φυσικά και θα το πω. Έξω δλδ μλκες είναι που όλοι συγκατοικούν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1.Σε πολλές συζητήσεις που κάνω αυτό είναι από τα πρώτα πράγματα που αναφέρω.Σε λίγους μήνες κλείνω τα 30.Οι περισσότεροι φίλοι/γνωστοί μου είναι απο 25-35 και είτε

 

α)είναι άνεργοι

 

β)δουλεύουν για 500-600 ευρώ

 

Μακάρι οι γονείς τους και παππούδες τους να ζήσουν μέχρι τα 100 αλλά η λογική λέει ότι πολύ σύντομα οι σημερινοί 25αρηδες,30-αρηδες θα πρέπει να αναλάβουν περισσότερες ευθύνες εκ των πραγμάτων.Απορώ πως ένας άνθρωπος που παίρνει 600 ευρώ θα μπορέσει να πληρώνει λογαριασμούς,νοίκια,supermarket κτλ.Αν το βάλεις κάτω δεν βγαίνουν τα κουκιά.Νομίζω ότι αυτό που έχει "σώσει" την κατάσταση είναι ότι στην Ελλάδα ακόμα και τις καλές εποχές τα παιδιά έμεναν με τους δικούς τους μέχρι αρκετά μεγάλη ηλικία (θυμάμαι πιο πιτσιρικάς 30ρηδες με καλές δουλειές και έμεναν ακόμα με τους γονείς τους)  οπότε δεν είναι τόσο taboo όσο είναι σε άλλες χώρες.Φαντάσου  να είχαμε διαφορετική νοοτροπία και οι σημερινοί 30αρηδες να έπρεπε να είχαν τρααβήξει τον δρόμο τους από μικρή ηλικία.

 

Στην ερώτηση του φίλου που άνοιξε το θέμα.Προφανώς τα πράγματα έχουν χειροτερέψει αλλά θεωρώ ότι έτσι ήταν η κατάσταση πάντα.Η διαφορά είναι ότι παλιότερα ο κόσμος είχε λεφτά και δεν έδινε σημασία τι γινόταν γύρω του.

 

Αν συνέβαινε αυτό πολλά θα ήταν διαφορετικά, προς το καλύτερο (κατά τη γνώμη μου πάντα).

Όπως είπες 30άρηδες με καλές δουλειές έμεναν με τους γονείς. Αυτό από μόνο του δεν είναι κακό αν αυτός ο 30άρης χρησιμοποιούσε τα υπέρ αυτής της κατάστασης για να προετοιμάσει το μέλλον του (πχ λιγότερα έξοδα και άρα περιθώριο για επιχειρηματικές κινήσεις, αποταμίευση ή ότι άλλο).

Δυστυχώς το αποτέλεσμα (όχι πάντα αλλά αρκετές φορές) ήταν τα φράγκα από τις "καλές δουλειές" να μην κάνουν κάτι "δημιουργικό" και απλά να διατηρούν το lifestyle του 30άρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα ήταν η δομή της κοινωνίας μας τέτοια που από τα 20-21 έπρεπε να είσαι ανεξάρτητος θα έβρισκες λύση.

Δε θα σε κράταγε η μάνα σου μέχρι τα 40 σπίτι. Ας έμενες και με 3 άτομα σε κοιτώνα με κοινή τουαλέτα όπως κάνουν Αγγλία πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη φίλε μου αλλά στα λόγια όλα καλά είναι.Όταν είσαι άνεργος ή βγάζεις 4-5 κατοστάρικα άντε να ζήσεις μόνος σου.Και μη μου πεις να συγκατοικήσεις με κάποιον γιατί και σε αυτή την περίπτωση πάλι από ανάγκη θα το κάνεις

 

Και που είναι το κακό να συγκατοικήσεις με κάποιον έστω και από ανάγκη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30αρης με τη μάνα μου να θέλω να κατουρήσω και να ρωτάει που πάω και τι κάνω, δε μένω άστεγος καλύτερα;

 

Σε αγαπάω μαμά αλλά δε σε θέλω ούτε για συγκατοίκηση ούτε για παραδουλεύτρα.

Επίσης αν μένεις μόνος σε μικρό σπίτι 600€- 250€ νοίκι -15€ ιντερνέτ -30€ ΔΕΗ -10€ νερό - 40€ θέρμανση -60€ ιδιωτική ασφάλεια υγείας μένουν 6.5€ την μέρα για φαι και διασκέδαση.

Δε κάνεις σε καμία περίπτωση ζωάρα αλλά βγαίνεις. Αν έχεις συγκάτοικο κοπέλα πχ που παίρνει άλλα τόσα είσαι άνετα. Για να κάνεις παιδί βέβαια θέλεις έναν τουλάχιστον από τους δύο να βγάζει χίλια.

 

30 ΔΕΗ ; 

 

Για δείξε μου έναν εκκαθαριστικό λογαριασμό των 60€

 

Με τα πόδια πας στη δουλειά ; 

 

Ρούχα ; 

 

Με 600 και χωρίς έστω και μια μικρή έξωθεν βοήθεια, δεν βγαίνεις με τίποτα...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 ΔΕΗ ;

 

Για δείξε μου έναν εκκαθαριστικό λογαριασμό των 60€

 

Με τα πόδια πας στη δουλειά ;

 

Ρούχα ;

 

Με 600 και χωρίς έστω και μια μικρή έξωθεν βοήθεια, δεν βγαίνεις με τίποτα...

Βρες συγκάτοικο.

 

Μέσο όρο 30€ ΔΕΗ δίνω βασικά ELPEDISON. Μπορώ να σου δείξω όσους λογαριασμούς θες. 2 άτομα κουζίνα πλυντήριο θερμοσίφωνα καθημερινά. Απλά έχω καινούργιες συσκευές.

 

Επίσης έβαλα αν δεν είδες 60€ ιδιωτική ασφάλεια. Αν θες κόψε από εκεί ή νοίκιασε γκαρσονιέρα 200€. Σου μένουν επιπλέον 110€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 ΔΕΗ ; 

 

Για δείξε μου έναν εκκαθαριστικό λογαριασμό των 60€

 

Με τα πόδια πας στη δουλειά ; 

 

Ρούχα ; 

 

Με 600 και χωρίς έστω και μια μικρή έξωθεν βοήθεια, δεν βγαίνεις με τίποτα...

30 εννοεί πόσο αναλογεί η ΔΕΗ περίπου το μήνα [ο συνολικός λογαριασμός θά'ναι περίπου 60 το 2μηνο].

 

Πάγια έξοδα ανά μήνα [από προσωπική μου εμπειρία σε 2άρι στην Αθήνα]:

250 ενοίκιο

30 κάρτα απεριοριστων διαδρομων

10-20 καρτα για το κινητό

23 λογαριασμός internet σπιτιού

5 ΕΥΔΑΠ

30 ΔΕΗ [45 το μήνα όμως τον χειμώνα με θέρμανση μέσα]

15 κοινόχρηστα

100 supermarket (+ φαγητό)

 

Και μου μένουν με αισιοδοξία περίπου 180 euros για λοιπά έξοδα [αγορές, διασκέδαση, φάρμακα, έκτακτα ταξί]. Τα πράγματα είναι δύσκολα αλλά καταφέρνω να ζω μόνη μου [χωρίς έξτρα οικονομική βοήθεια από γονείς].

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 εννοεί πόσο αναλογεί η ΔΕΗ περίπου το μήνα [ο συνολικός λογαριασμός θά'ναι περίπου 60 το 2μηνο].

 

Πάγια έξοδα ανά μήνα [από προσωπική μου εμπειρία σε 2άρι στην Αθήνα]:

250 ενοίκιο

30 κάρτα απεριοριστων διαδρομων

10-20 καρτα για το κινητό

23 λογαριασμός internet σπιτιού

5 ΕΥΔΑΠ

30 ΔΕΗ [45 το μήνα όμως τον χειμώνα με θέρμανση μέσα]

15 κοινόχρηστα

100 supermarket

 

Και μου μένουν με αισιοδοξία περίπου 180 euros για λοιπά έξοδα [αγορές, διασκέδαση, φάρμακα, έκτακτα ταξί]. Τα πράγματα είναι δύσκολα αλλά καταφέρνω να ζω μόνη μου [χωρίς έξτρα οικονομική βοήθεια από γονείς].

Νομίζει ότι τα έγραψα ντουγρου.

 

Μένω σε δυάρι. Μπορούσα και παραπάνω αλλά δε το έχω ανάγκη. Ξέρω τα έξοδα ακριβώς, κάθε μήνα τα δίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ενώ εγώ γεννήθηκα σε μεταξωτά σεντόνια. Αν είσαι άνεργος ψάξε να βρεις δουλειά έστω εποχιακή και ζήσε όσο πιο ανεξάρτητα γίνεται. Στο μεταξύ προφανώς και δεν μένουν μόνο οι άνεργοι με τις μανάδες τους.

 

Σε ότι αφορά στη συγκατοίκηση φυσικά και θα το πω. Έξω δλδ μλκες είναι που όλοι συγκατοικούν;

 

 

Δεν είπε κανείς ότι γεννήθηκες σε μεταξωτά σεντόνια.Εγώ μιλούσα γενικά για την κατάσταση που επικρατεί την σημερινή εποχή και εσύ πιάστηκες απο ένα κομμάτι της απάντησης μου για να μας πεις ότι είσαι ανεξάρτητος και ότι δεν θα μπορούσες να μείνεις με τους δικούς σου.Καλά κάνεις και μαγκιά σου.

 

Περί εποχιακής δουλειάς.Προφανώς είναι μια ανάσα αλλά  με 2-3 μήνες δουλειάς σπίτι δικό σου δεν νοικιάζεις για το υπόλοιπο του χρόνου.

 

 

Τotem_lost Δεν είναι κακό να συγκατοικήσεις.Απλά και αυτό πολλές φορές απο ανάγκη (οικονομική) το κάνεις.Όπως και το να μένεις με την οικογένεια σου μπορεί να το κάνεις απο ανάγκη.Αυτό εννοούσα.Όπως ένας που μένει με τους γονείς του χρειάζεται την οικονομική τους βοήθεια για να τα βγάλει πέρα  έτσι και ένας που συγκατοικεί με κάποιον μπορεί να το κάνει γιατί δεν μπορεί να πληρώσει όλα τα έξοδα του σπιτιού.Προφανώς μπορεί να συκγατοικείς με έναν άνθρωπο και για άλλους λόγους (π.χ με την κοπέλα σου)

 

 

Επίσης ανέφερα 500-600 σαν ένα μέσο όρο.Δεν μίλησα για 700 ή 800,Υπάρχουν άνθρωποι που παίρνουν και κάτω και απο 500.Στην e-value δίνουν 350 στο 6ωρο.

 

 

Δεν διαφωνώ με πολλά από αυτά που αναφέρθηκαν.Εγώ ετοιμάζομαι να πάω στο εξωτερικό για χρήματα που πριν μερικά χρόνια ούτε που θα το σκεφτόσουν να το κάνεις.Απλά καλό είναι να μην κρίνουμε μόνο από το τι κάνουμε εμείς.Μιλάμε για μια χώρα που το 6ωρο έχει γίνει  πλήρης απασχόληση και που  τα 800-900 ευρώ θεωρείται καλός μισθός όταν πριν 10 χρόνια αυτά τα λεφτά τα έπαιρνε ένα ανειδίκευτος εργάτης.Υπάρχουν άνθρωποι που δουλεύουν και παίρνουν τα λεφτά τους μετά από 2-3 μήνες.Πήγαινε σε έναν τέτοιο άνθρωπο εσύ και πες του γιατί δεν μένεις μόνος σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...