Προς το περιεχόμενο

Γενική πτώση κοινωνικού επιπέδου και παρακμιακές καταστάσεις


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3,30 Ευρώ την μέρα; Τι σκατά; Κουνουπίδι στα κάρβουνα τρώτε;

 

και παλι οριακα εισαι  :lol:

 

http://www.ab.gr/click2shop/OPOROPOLEIO/LAChANIKA/LAChANO-MPROKOLO-KOYNOYPIDI/KOYNOYPIDI-ELLINIKO/p/7063767

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3,30 Ευρώ την μέρα; Τι σκατά; Κουνουπίδι στα κάρβουνα τρώτε;

 

 

παλι δεν βγαινει με 100 ανα μηνα οπως λενε καποιοι (που αναθεμα και αν το τηρουνε, απλα υποθετουν οτι αααν ηθελαν, εβγαζαν εναν μηνα με 100 ευρω για φαγητο οποτε τσουυυπ, γινεται)

Σώπα δηλαδή πρέπει με το στανιό να συγκατοικίσω με άλλον αν θέλω να μείνω μόνος μου. Συγνώμη αλλά με την μάνα μου μέχρι τα 100 θα μείνω να με ρωτάει τι κάνω και πότε θα πάω να κατουρήσω αν είναι έτσι. Το τι κάνουν στο εξωτερικό στα τέτοια μου. Με έλληνα δεν παίζει να βρεις σωστό συγκάτοικο και οι περισσότεροι δεν θα μπορούν να συννενοηθούνε ο καθένας θα είναι στον κόσμο του.

 

Συγκατοίκηση στην Ελλάδα μόνο με κάποιον πολύ κολλητό φίλο που τον ξέρεις αρκετά καλά. Επειδή μάλιστα τελευταίο έτος παραλίγο να χαλάσω και τις σχέσεις μου με κολλητό όταν είχε κάποια προβλήματα, ακόμα και για αυτή την λύση ενός ατόμου που μπορεί να το ξέρεις αμφιβάλλω αν πιάνει.

 

Τα επιχειρήματα με τις εποχιακές δουλειές είναι άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε. Από την στιγμή που θα νοικιάσεις και θα έχεις υποχρεώσεις πρέπει να έχεις και μια σταθερή πρόσληψη σε δουλειά, εποχιακές δουλειές που τελειώνουν και μετά πάλι άνεργος και να σε παίρνει τηλ ο ιδιοκτήτης που είναι τα νοίκια να σε πρίζει, άστο φίλε, στην μάνα μου και δεν πάει να πέσει και ατομική βόμβα.

 

 

[χωρις να σε κρινω για κατι, αλλωστε και να εκρινα, το αντικειμενο της κριτικης θα ηταν ολοι μαζι μεσα, δλδ οσοι σκεφτονται ακριβως ετσι ή οσοι σκεφτομαστε αντιστοιχα σε παρομοια ζητηματα]

 

παντα ενα δακρυ κυλαει οταν αντικρυζω δειγματα αγνης αδολης αγαπης :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά έχουμε βγει off topic τελείως.Έγραψα κάτι στην σελίδα 2 και πιάστηκαν κάποιοι να μας πουν πόσο ανεξάρτητοι είναι και πόσο βολεμένοι είναι οι υπόλοιποι.Η πλάκα είναι που αυτός που το ξεκίνησε έγραψε στην αρχή καλύτερα άστεγος παρά να μείνω με τους δικούς μου και ακριβώς απο κάτω έκανε ανάλυση του πόσα χρειάζεσαι για να μείνεις μόνος σου,που σημαίνει ότι πρέπει να έχεις λεφτά για να το κάνεις.Επίσης το ότι εσένα σε ρωτάει η μάνα σου τι κάνεις και που πας δεν σημαίνει ότι συμβαίνει σε όλους.Από τα 18-19 μου δεν με ρωτάει κανείς τι κάνω και που πάω είτε μένω μόνος είτε όχι.Ξέρω επίσης ανθρώπους που μένουν μόνοι τους χρόνια ή έχουν παντρευτεί και οι γονείς τους τους ελέγχουν ακόμα.Που σημαίνει ότι όλες οι περιπτώσεις δεν είναι ίδιες.

 

Το περί συγκατοίκησης.Το να πάω να μείνω με την κοπέλα μου ή με ένα φίλο επειδή πραγματικά το θέλω είναι κατανοητό.Το να πάω να μείνω με ένα άνθρωπο απο ανάγκη (που σημαίνει ότι δεν μπορώ να τα βγάλω πέρα μόνος μου) πόσο διαφέρει από κάποιον που μπορεί να μένει με τους δικούς του απο ανάγκη;Επίσης το να πας να μείνεις σε κοιτώνα με κοινή τουαλέτα θα το κάνεις για την υπόλοιπη σου ζωή;Μην μπερδεύουμε τα πράγματα.Να το κάνεις γιατί μπορεί να βγάλει κάπου αλλού όλο αυτό το καταλαβαίνω.Οι άγγλοι,γάλλοι,πορτογάλοι που το κάνουν αν σήμερα παίρνουν χ λεφτά σε μερικά χρόνια θα παίρνουν αρκετά λεφτά για να ζήσουν μόνοι τους.Εκτός αν κάποιος γουστάρει να ακούει τον συγκάτοικο του να π****ει στο διπλανό δωμάτιο ή να κυκλοφορεί ξεβράκωτος για το υπόλοιπο της ζωής τους.Στην Ελλάδα του 2017 τι προοπτική έχει ένας άνθρωπος;Να πάει να μείνει με άλλους 10 ή να αναλάβει ευθύνες απο τα 20-21 όπως ειπώθηκε με ποιο τρόπο ακριβώς θα το κάνει;Έχετε δει τι συμβαίνει στη χώρα.Ο σημερινός 20άρης (οι περισσότεροι,γιατί όπως έγραψα όλες οι περιπτώσεις δεν είναι ίδιες) το πολύ πολύ να πάει να δουλέψει για 300 ευρώ.Το ποσοστό ανεργίας είναι πάνω απο το 20% εδώ και πόσα χρόνια.Και αν έχει πέσει λίγο είναι επειδή ένα μεγάλο ποσοστό πλέον είναι part-time δουλειές.Αυτό το 20+% είναι όλοι τεμπέληδες δηλαδη και δεν βρίσκουν δουλειά;Επίσης το να βρεις μια εποχιακή δουλειά για 2-3 μήνες τι σχέση έχει με αυτό που ανέφερα;Προφανώς εαν καποιος μπορεί να βρει μια εποχιακή εργασία ας το κάνει αλλά με 3 μήνες δουλειάς δεν βγάζεις τον υπόλοιπο χρόνο (αν μένεις μόνος σου).Δεν σου δίνουν όλες οι εποχιακές εργασίες 2-3 χιλιάρικα το μήνα.Αν βγάζεις 5-6 κατοστάρικα για 2-3 μήνες δεν φτάνουν ούτε για τα νοίκια σου ακόμα και αν βρεις σπίτι με 200 το μήνα

 

Ξαναγράφω για να τελειώνουμε με αυτό.Όλες οι περιπτώσεις δεν είναι ίδιες.Επειδή εμείς κάνουμε κάτι δεν σημαίνει ότι αυτό είναι η μόνη αλήθεια και ότι είμαστε γ****τοι και όλοι οι υπόλοιποι σκάρτοι.Δεν υπάρχει μόνο άσπρο μαύρο.Δεν διαφωνώ ότι ένας άνθρωπος πρέπει να αναλαμβάνει ευθύνες και να είναι ανεξάρτητος.Αλλά δυστυχώς την σημερινή εποχή δεν είναι τόσο εύκολο να το κάνεις όταν πολλοί είτε δεν έχουν δουλειά είτε παίρνουν ψίχουλα είτε παίρνουν τα λεφτά τους κάθε 3-4 μήνες.Αυτά που γράφω δεν είναι υπερβολικά.Συμβαίνουν στην Ελλάδα του 2017 και συμβαίνουν κοντά μια δεκαετία πλέον.Και ξαναγράφω:Δεν είναι όλες περιπτώσεις ίδιες.Ξέρω ανθρώπους που θα μπορούσαν οικονομικά να μείνουν μόνοι τους αλλά μένουν με τους δικούς τους,δεν πληρώνουν ούτε ένα λογαριασμό και πάνε για καφεδάκια κάθε μέρα.Ξέρω και ανθρώπους που βοηθάνε τους γονείς τους και μένουν προσωρινά μαζί τους γιατί είτε προσπαθούν να βγάλουν άκρη με το τι θα κάνουν στην ζωή τους είτε μαζεύουν λεφτά για να πάνε σε δικό τους σπίτι κτλ.Επίσης ξέρω ανθρώπους που μένουν μόνοι τους και πηγαίνουν κάθε μέρα και τρώνε στην μάνα τους γιατί δεν βγαίνουν οικονομικά ή ανθρώπους που μένουν μόνοι τους αλλά φωνάζουν την μάνα τους να τους καθαρίσει κάθε εβδομάδα.Θα μπορούσα να αναφέρω πολλές διαφορετικές περιπτώσεις αλλά έχω ήδη γράψει πολλά.Το συμπέρασμα είναι ότι το να γενικεύουμε είναι λαθός ειδικά μια τέτοια εποχή.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω και διαβάζω το ότι να ναι πραγματικά!Όσοι λέει μένουμε με τους γονείς μας, μας κάνουν έλεγχο που θα πάμε τι κάνουμε.Ναι ρε το σωστό θα ήταν όταν πέθανε ο πατέρας μου και η μάνα μου έπαιρνε 360 ευρώ σύνταξη Ο.Γ.Α να την αφήσω ρε στο χωριό να ψωμολυσάει για να είμαι ανεξάρτητος λέει.

 

Ρε τα θέλετε και τα λέτε αυτά ή σας ξεφεύγουν;Όχι στην Ελλάδα τα παιδιά και ειδικά στην επαρχία κοιτάμε τους γονείς μας και ειδικά όταν είμαστε καλά οικονομικά για να ζουν και αυτοί με αξιοπρέπεια.Εγώ στην βιομηχανία που δούλευα με τα ανθυγιεινά και τις τρεις βάρδιες, και τα περισσότερα Σαββατοκύριακα έφτανα τα 1400 ευρώ το μήνα, εκτός τα πριμ παραγωγικότητας.Μπορούσαν να νοικιάσω λουξ διαμέρισμα στην Λάρισα αν έμενα μόνος μου, στο χαλαρό και ετοιμαζόμουν και για να αρραβωνιαστώ.

 

Και εγώ και η μέλλουσα τότε σύζυγος (αφού το είχαμε πάρει απόφαση ότι θα προχωρήσουμε για πάντα μαζί)συμφωνήσαμε με μία και μόνη συζήτηση να πάμε εμείς στο χωριό καθώς η μητέρα μου δεν ερχόταν στην πόλη με τίποτα(ήθελε να πηγαίνει να ανάβει το καντήλι του πατρός μου).Και πραγματικά βοηθηθήκαμε και εμείς από αυτήν την κατάσταση όταν μείναμε άνεργοι δύο χρόνια.Είχαμε χρηματικό λίπος στην άκρη ώστε να τα βγάλουμε πέρα αυτήν την τρομακτική για μας διετία,χωρίς να πωλήσουμε asset's.Γιατί μέναμε σε σπίτι στο χωριό δικό μας με μηδενικά έξοδα σε σχέση με αυτά της πόλης με δικό μας κήπο,κότες κουνέλια γουρούνια και ότι άλλο γουστάραμε.

 

Αν ακούγαμε το κάθε έναν που δεν βγήκε ακόμα από το αυγό του(από τον κοινωνικό μας περίγυρο) και που έδινε ανάλογες συμβουλές με αυτές που ακούμε εδώ μέσα τότε θα ήμασταν στον δρόμο και εμείς και τα παιδιά μας.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 η μάνα μου έπαιρνε 360 ευρώ σύνταξη Ο.Γ.Α να την αφήσω ρε στο χωριό να ψωμολυσάει για να είμαι ανεξάρτητος λέει.

 

Γιατί μέναμε σε σπίτι στο χωριό δικό μας με μηδενικά έξοδα σε σχέση με αυτά της πόλης με δικό μας κήπο,κότες κουνέλια γουρούνια και ότι άλλο γουστάραμε.

 

 

με μηδενικα εξοδα συγκριτικα με την πολη, κηπο και ζωντανα, ενα ατομο που παιρνει και 360 δεν μπορει να ψωμολυσαει. απλα δεν εχει τα περιθωρια για πολλη διασκεδαση, ανεσεις και καλοπεραση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευθύνεται η κρίση. Όταν ο κόσμος δουλεύει αλλά παρόλα αυτά πινάει τι θέλεις να κάνει. Φυσικά και είναι λογικό να είναι απαισιόδοξος όταν δουλεύει με 400 ευρώ και κάνει το σκαο του παξιμάδι για να βγει ο μήνας. Όταν δουλεύεις και πεινάς δεν μπορείς να περιμένεις βελτίωση της ποιότητας της ζωής σου.

 

Αν διαφωνείς τότε θα είσαι τίποτα Γιατρός, χασοδίκης, κάνας ΔΥ, τίποτα χωμένος Σ.Α όπου τσιμπάς το χιλιάρικό σου και "ζωή και κότα". Δηλαδή κρίνεις εκ του ασφαλούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με μηδενικα εξοδα συγκριτικα με την πολη, κηπο και ζωντανα, ενα ατομο που παιρνει και 360 δεν μπορει να ψωμολυσαει. απλα δεν εχει τα περιθωρια για πολλη διασκεδαση, ανεσεις και καλοπεραση

Τι λες μωρέ; Χαζομάρες λέτε τώρα;Για να είναι αυτάρκης και να μη έχει έξοδα θα πρέπει να συντηρεί όλο το βιός που έγραψα πιο πάνω,πράγμα που δεν θα μπορούσε λόγο ηλικίας.Ξεκολλάτε λίγο οι μητέρες των παιδιών που έζησαν στην επαρχία και ειδικά όταν τα παιδιά τους είναι 42 όπως εγώ έζησαν σε πολύ δύσκολες συνθήκες σε άλλες εποχές και είναι πολύ ταλαιπωρημένες.

 

Αυτό θα έλειπε, να μην τις παίρναμε μαζί μας η να μην πηγαίναμε να ζήσουμε μαζί τους όταν μας είχαν ανάγκη.Τουλάχιστον η δική μου όλη μέρα από τότε που ήταν στον πατέρα της ακόμη, ήταν στα χωράφια αλωνισμός με το χέρι νερό για τις δουλειές του σπιτιού από ποτάμι στα τρία χιλιόμετρα μακριά,και όχι μόνο μία φορά την ημέρα καβάλα στο γαϊδουράκι για κουβάλημα ξύλων και το  πουρνάρι στο κάρο να φτάνει τον έναν τόνο το δρομολόγιο για τον φούρνο  για ζεστό νερό για λούσιμο μπάνιο κ.λ.π και άλλα τόσα που βαριέμαι να γράφω.Και δεν μου είπε ποτέ τίποτα από όσα τράβηξε τα περισσότερα τα ξέρω από τα αδέρφια της.Και μόλις εγώ είχα την δυνατότητα να της προσφέρω άνεση και ξεκούραση(σύμφωνα με την λογική ορισμένων) έπρεπε να πάρω την αρραβωνιαστικιά μου και να φύγω να της γυρίσω την πλάτη.Ρε πράγματι δεν πάτε καλά ορισμένοι εδώ μέσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λες μωρέ; Χαζομάρες λέτε τώρα; Ρε πράγματι δεν πάτε καλά ορισμένοι εδώ μέσα

εσυ τα ειπες, οχι εγω. απο τη μια μηδενικα εξοδα και αυταρκεια συν 360 και απο την αλλη πεινα. απο τη μια οταν μεινατε ανεργοι περιορισατε τις δαπανες σας μενοντας στο χωριο και απο την αλλη οι κοτες κι οι ντοματες απαιτουν να βαλεις το χερι βαθια στην τσεπη για να τις συντηρησεις. ο,τι πιεις :-) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσυ τα ειπες, οχι εγω. απο τη μια μηδενικα εξοδα και αυταρκεια συν 360 και απο την αλλη πεινα. απο τη μια οταν μεινατε ανεργοι περιορισατε τις δαπανες σας μενοντας στο χωριο και απο την αλλη οι κοτες κι οι ντοματες απαιτουν να βαλεις το χερι βαθια στην τσεπη για να τις συντηρησεις. ο,τι πιεις :-)

Αν έχεις πρόβλημα κατανόησης του γραπτού λόγου να μου το πεις να μη ασχολούμαι άλλο και χαλάμε την διάθεση μας.Από την στιγμή που πήγα εγώ στο χωριό έγιναν μηδενικά τα έξοδα,εγώ ασχολήθηκα με τους κήπους και τα ζωντανά(εκτός από τη δουλειά μου) ώστε να βγούμε στο χωριό δύο χρόνια που είμαστε άνεργοι λάδι.(όταν πρωτοπήγα στο χωριό δεν ήμουν άνεργος ίσα ίσα στο σπίτι έμπαιναν πάνω από 3.000 τον μήνα)

 

Αν άφηνα την μητέρα μου μόνη της με τα 360 και να χρειάζεται να ψωνίζει όλα της τα τρόφιμα + τα πάγια πως στο διάολο θα έβγαινε;Πες μας εσύ την μαγική συνταγή να την μάθουμε και εμείς.Για αυτό και αφού είχα την οικονομική δυνατότητα να την ανακουφίσω και εφόσον δεν ερχόταν με τίποτα στην πόλη πήγα εγώ στο χωριό.Αργότερα πολύ μετά από μία πενταετία από όταν πήγα στο χωριό έμεινα άνεργος και μένοντας όλο αυτό το διάστημα που εργαζόμουν στο χωριό βοήθησε(αν και δεν το ήξερα τότε)να  τα βγάλω πέρα την διετία της συμφοράς όπως την λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις πρόβλημα κατανόησης του γραπτού λόγου να μου το πεις να μη ασχολούμαι άλλο και χαλάμε την διάθεση μας.Από την στιγμή που πήγα εγώ στο χωριό έγιναν μηδενικά τα έξοδα,εγώ ασχολήθηκα με τους κήπους και τα ζωντανά(εκτός από τη δουλειά μου) ώστε να βγούμε στο χωριό δύο χρόνια που είμαστε άνεργοι λάδι.(όταν πρωτοπήγα στο χωριό δεν ήμουν άνεργος ίσα ίσα στο σπίτι έμπαιναν πάνω από 3.000 τον μήνα)

 

Αν άφηνα την μητέρα μου μόνη της με τα 360 και να χρειάζεται να ψωνίζει όλα της τα τρόφιμα + τα πάγια πως στο διάολο θα έβγαινε;Πες μας εσύ την μαγική συνταγή να την μάθουμε και εμείς.Για αυτό και αφού είχα την οικονομική δυνατότητα να την ανακουφίσω και εφόσον δεν ερχόταν με τίποτα στην πόλη πήγα εγώ στο χωριό.Αργότερα πολύ μετά από μία πενταετία από όταν πήγα στο χωριό έμεινα άνεργος και μένοντας όλο αυτό το διάστημα που εργαζόμουν στο χωριό βοήθησε(αν και δεν το ήξερα τότε)να  τα βγάλω πέρα την διετία της συμφοράς όπως την λέω.

μην ασχολεισαι και χαλας την διαθεση σου, μεινε στον κοσμο σου. καληνυχτα και καλη τυχη :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς.Η ύπαρξη ρευστότητας καλύπτει την έλλειψη παιδείας.

Οι καλύτεροι άνθρωποι που έχω γνωρίσει σε παγκόσμιο επίπεδο είναι αυτοί που κάνουν κανονικές δουλειές που παράγουν υπεραξία.

Η άσκηση αντίθετα ψευτοδουλειών δείχνει άτομα με ροπή στην ήσσονο προσπάθεια και στον παρασιτισμό δηλαδή με χαμηλό ηθικό ανάστημα.

Στην Ελλάδα παρά την κρίση ο κρατισμός ως ποσοστό του ΑΕΠ αυξάνεται πράγμα που δείχνει και τη ροπή του συνόλου στον ανήθικο παρασιτισμό.

 

Αυτό που λες λύνεται με μηχανογράφηση παντού αλλά το μόνο κόμμα που τολμάει να το υποστηρίξει παίρνει κάτω από 1%.

Ετσι μιλας γενικοτερα εσυ,η μονο στα φορουμ?

Δεν ειμαστε ολοι πανεπιστημιου φιλε,γραφτα πιο λιανα,να μη σε κοροιδευουμε κιολας.

Ευθύνεται η κρίση. Όταν ο κόσμος δουλεύει αλλά παρόλα αυτά πινάει τι θέλεις να κάνει. Φυσικά και είναι λογικό να είναι απαισιόδοξος όταν δουλεύει με 400 ευρώ και κάνει το σκαο του παξιμάδι για να βγει ο μήνας. Όταν δουλεύεις και πεινάς δεν μπορείς να περιμένεις βελτίωση της ποιότητας της ζωής σου.

 

Αν διαφωνείς τότε θα είσαι τίποτα Γιατρός, χασοδίκης, κάνας ΔΥ, τίποτα χωμένος Σ.Α όπου τσιμπάς το χιλιάρικό σου και "ζωή και κότα". Δηλαδή κρίνεις εκ του ασφαλούς.

400 ευρω μισθο αλλα προτιμουν να μεινουν με τους γονεις τους και να τα κανουν iphone τα λεφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας τα κάνουν ο,τι θέλουν, εσένα τι σε νοιάζει;

 

Έτσι λέγαμε πάντα, ο καθένας έκανε ότι ήθελε και να μη μας νοιάζει.

 

Το να υπάρχουν άνθρωποι της ελάχιστης προσπάθειας και να ζουν παρασιτικά κάποιες φορές, κάνει κακό στην ίδια την κοινωνία.

Σκέψου το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περί συγκατοίκησης.Το να πάω να μείνω με την κοπέλα μου ή με ένα φίλο επειδή πραγματικά το θέλω είναι κατανοητό.Το να πάω να μείνω με ένα άνθρωπο απο ανάγκη (που σημαίνει ότι δεν μπορώ να τα βγάλω πέρα μόνος μου) πόσο διαφέρει από κάποιον που μπορεί να μένει με τους δικούς του απο ανάγκη;

 

Θα σου πω ακριβώς πόσο διαφέρει, μιας και δεν το ακουμπάς καθόλου στην ανάρτησή σου. Ίσως επειδή θέλεις να κάνεις ένα συγκεκριμένο point κι έτσι δεν ασχολείσαι με το να κάνεις πρώτα έναν εσωτερικό αντίλογο σ' αυτά που λες. Ίσως επειδή όπως και πολλοί άλλοι βαφτισμένοι στην Ελληνική κουλτούρα και μόνο (ιδιαίτερα εκεί που λεφτά υπάρχουν) είσαι μακριά από το να μπορείς να κάνεις αυτή τη σκέψη. Εν τέλει δεν έχει σημασία, αλλά πρέπει να ακουστεί.

 

Το να μείνεις με τελείως άγνωστους και διαφορετικούς ανθρώπους (και όχι απαραίτητα από ανάγκη) σου ανοίγει το μυαλό.

 

Όταν συγκατοικείς με διαφορετικού προσανατολισμού χαρακτήρες, μαθαίνεις από αυτούς ή/και από τη συναναστροφή σου μαζί τους. Μαθαίνεις να σέβεσαι το διαφορετικό. Μαθαίνεις να λες ειλικρινά ευχαριστώ. Μαθαίνεις πως το να είσαι κακομαθημένος και παρτάκιας θα σε οδηγήσει σύντομα να μείνεις με το πουλί στο χέρι ψάχνοντας άλλο σπίτι. Μαθαίνεις πως όταν ο άλλος είναι κακομαθημένος και παρτάκιας πρέπει να τον αντιμετωπίσεις χωρίς ουρλιαχτά αλλά με σοβαρότητα και υπεθυνότητα, ακόμα κι αν αυτός δεν την έχει. Μαθαίνεις πως ο δικός σου τρόπος δεν είναι ο μοναδικός, πόσο μάλλον ο καλύτερος. Μαθαίνεις πως υπάρχουν πράγματα στη ζωή που αξίζουν να έχεις στο μυαλό σου ακόμα κι αν ποτέ μέχρι τότε δεν τα είχες. Μαθαίνεις τόσα πράγματα που θα πιαστούν τα χέρια μου να προσπαθήσω να τα γράψω.

 

Αν τα μάθαιναν όλοι αυτά που λέω ίσως δε θα χρειαζόταν να ανοίγουμε τόπικ για χαμηλά επίπεδα και παρακμιακές καταστάσεις. Αλλά αντί γι' αυτό, συνήθως μαθαίνουν πως άμα περάσεις πανεπιστήμιο (τι μεγάλο κατόρθωμα!!!111) παίρνεις αμάξι δώρο από το μπαμπά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...