Προς το περιεχόμενο

Γενική πτώση κοινωνικού επιπέδου και παρακμιακές καταστάσεις


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακριβώς, τα έχουμε συνηθίσει τα έξοδα ανα μήνα, τα ξέρουμε.

Κάποιος που έχει μάθει όμως στα πολλά δεν πιστεύω να άντεχε να ζει έτσι. Ξέρω άπειρο κόσμο που έχει επιλέξει [ενώ εργάζεται] να ζει με τους γονείς ώστε να έχει λεφτά για συχνές εξόδους σε μπουζούκια και διακοπάρες σε ακριβά νησιά. Εννοείται ότι αυτά τα άτομα δεν προσφέρουν καμία οικονομική βοήθεια στα έξοδα του σπιτιού, να βάλουν λίγα λεφτά έστω για τους λογαριασμούς βρε παιδί μου ή για το supermarket. Τίποτα, το απόλυτο βόλεμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ακριβώς, τα έχουμε συνηθίσει τα έξοδα ανα μήνα, τα ξέρουμε.

Κάποιος που έχει μάθει όμως στα πολλά δεν πιστεύω να άντεχε να ζει έτσι. Ξέρω άπειρο κόσμο που έχει επιλέξει [ενώ εργάζεται] να ζει με τους γονείς ώστε να έχει λεφτά για συχνές εξόδους σε μπουζούκια και διακοπάρες σε ακριβά νησιά. Εννοείται ότι αυτά τα άτομα δεν προσφέρουν καμία οικονομική βοήθεια στα έξοδα του σπιτιού, να βάλουν λίγα λεφτά έστω για τους λογαριασμούς βρε παιδί μου ή για το supermarket. Τίποτα, το απόλυτο βόλεμα.

 

Εννοείται.Ξέρεις πόσους τέτοιους ξέρω;

 

Όπως είπα και στην προηγούμενη απάντηση μου δεν διαφωνώ με το τι αναφέρθηκε.Απλά όλες οι περιπτώσεις δεν είναι  ίδιες.Θυμάμαι δούλευα κάπου και δεν με είχαν πληρώσει κάνα 2μηνο και σε συζήτηση που είχα μου λέει κάποιος:Ρε φίλε έχω να πληρωθώ 5-6 μήνες τι να μας πεις και εσύ.Έχω φίλο που έφυγε απο Αθήνα και πήγε να δουλέψει σε νησί μόνιμα.Του χρωστάνε κοντά στις 5000.Είναι τυχερός που μένει με τη θεία του.Πως θα την έβγαζε αυτός ο άνθρωπος αν έμενε εκει πέρα μόνος του;Έχω γνωστούς που δουλεύουν security και τους πληρώνουν κάθε 2 και 3 μήνες και χρωστάνε και της Μιχαλούς.Αναφέρω κάποια παραδείγματα ανθρώπων με δουλειές που αν δεν τους βοηθήσει κάποιος μόνοι τους δεν μπορούν να πληρώσουν τα μηνιαία έξοδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς, τα έχουμε συνηθίσει τα έξοδα ανα μήνα, τα ξέρουμε.

Κάποιος που έχει μάθει όμως στα πολλά δεν πιστεύω να άντεχε να ζει έτσι. Ξέρω άπειρο κόσμο που έχει επιλέξει [ενώ εργάζεται] να ζει με τους γονείς ώστε να έχει λεφτά για συχνές εξόδους σε μπουζούκια και διακοπάρες σε ακριβά νησιά. Εννοείται ότι αυτά τα άτομα δεν προσφέρουν καμία οικονομική βοήθεια στα έξοδα του σπιτιού, να βάλουν λίγα λεφτά έστω για τους λογαριασμούς βρε παιδί μου ή για το supermarket. Τίποτα, το απόλυτο βόλεμα.

 

Έτσι ακριβώς.

Προσωπικά και χωρίς να θέλω να το "παίξω" κάπως, όσο δούλευα και ζούσα στο πατρικό (άργησα κι εγώ να φύγω), είχα αναλάβει κάποια πράγματα του σπιτιού (και τ' άλλα αδέρφια βέβαια) χωρίς ποτέ να το συ-ζητήσουν οι γονείς.

πχ Ο ένας τη ΔΕΗ και το νερό, ο άλλος κάποιο supermarket, κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα όποιος (και αυτό συμβαίνει παγκοσμίως) έχει μάθει σε μια συγκεκριμένη κατάσταση, δύσκολα προσαρμόζεται σε μια καινούργια με λιγότερα. Εν πολλοίς είναι λογικό αυτό.

Πάντως, όσους γνωρίζω που πηγαίνουν/πήγαιναν στην Μύκονο για να δειχθούν και να ''ψευτο-γκλαμουριάσουν'' (δεν αναφέρομαι σε αυτούς που απλά πηγαίνουν είτε επειδή έχουν κατοικία είτε επειδή θέλουν να περάσουν όμορφα στο νησί), άλλους τόσους γνωρίζω που επιλέγουν την Αμοργό, την Ανάφη, την Νίσυρο, τη Φολέγανδρο για να ευχαρισηθούν με κάτι ήρεμο και ουσιαστικό. Δεν είναι όλοι οι Έλληνες ίδιοι. Βλέπουμε τί προωθείται στα ΜΜΕ και στα social, και νομίζουμε ότι αυτή είναι η επικρατούσα κατάσταση. Όχι, αυτή είναι μια πλευρά που για εμπορικούς λόγους εμφανίζεται ως κυρίαρχη, αλλά μόνο κυρίαρχη δεν είναι. Και η Κέρκυρα είναι full τώρα που μιλάμε, και η Ρόδος. Εντάξει, και έχει καταντήσει γραφική αυτή η καραμέλα του οι Έλληνες ήταν της κρεπάλης και μόνο. Ας πάει κάποιος στη Νίκαια, στον Κορυδαλλό, ή στην Αμφιάλη να δει άν υπήρξαν άνθρωποι που δουλεύανε όλη μέρα για τα προς το ζην και όταν έβγαζαν χρήματα-και πάλι δεν ήταν αυτής της νοοτροπίας. Και πολλοί ήταν/είναι έτσι. Είδα με τα μάτια μου και τους ''καθώς πρέπει'' Άγγλους στην Αγία Νάπα πόσο της κρεπάλης δεν είναι... Αλλά φυσικά ούτε εκεί πρέπει να γενικεύουμε.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

+1.Σε πολλές συζητήσεις που κάνω αυτό είναι από τα πρώτα πράγματα που αναφέρω.Σε λίγους μήνες κλείνω τα 30.Οι περισσότεροι φίλοι/γνωστοί μου είναι απο 25-35 και είτε

 

α)είναι άνεργοι

 

β)δουλεύουν για 500-600 ευρώ

 

Μακάρι οι γονείς τους και παππούδες τους να ζήσουν μέχρι τα 100 αλλά η λογική λέει ότι πολύ σύντομα οι σημερινοί 25αρηδες,30-αρηδες θα πρέπει να αναλάβουν περισσότερες ευθύνες εκ των πραγμάτων.

Από την άλλη βέβαια εξαιτίας του μη βιώσιμου ασφαλιστικού οι συντάξεις είναι ένας από τους βασικούς λόγους που είναι άνεργοι ή που έχουν χαμηλούς μισθούς εξαιτίας των φόρων που πάνε σε επιχορηγήσεις ταμείων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα λόγω της κρίσης έχουμε πτώση στο βιοτικό μας επίπεδο αλλά δε νομίζω ότι υπάρχει πτώση του κοινωνικού

μας επιπέδου.

 

Απεναντίας λόγω της κρίσης πιστεύω ότι έχουμε άνοδο του κοινωνικού μας επιπέδου, διότι ο άνθρωπος γενικά

ευαισθητοποιείται όταν βλέπει το διπλανό του να ζορίζεται,να στερείται βασικών αγαθών και προσπαθεί να βρει

τρόπους να τον βοηθήσει.

 

Άνθρωποι κατώτερου κοινωνικού επιπέδου πάντα υπήρχαν , υπάρχουν και θα υπάρχουν.

Ας είμαστε αισιόδοξοι ότι η χώρα μας κάποια στιγμή θα πάρει τα πάνω της και θα ανεβάσουμε και πάλι το

βιοτικό μας επίπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ts: Παντα οπως τον περιγραφεις ηταν ο νεοελληνας. Οπου νεοελληνας η συντριπτικη πλειοψηφια του διποδου που κατοικει εντος των γεωγραφικων οριων της Ελλαδας, απο την μεταπολιτευση κι επειτα (τα προηγουμενα χρονια δεν τα συνυπολογιζω διοτι οι πολιτικες καταστασεις δεν επιτρεπουν τις συγκρισεις).

Τα προηγούμενα χρόνια ήταν πραγματικά ζώα

 

Ίσα ίσα με τη μεταπολίτευση έγιναν σχετικά ακίνδυνοι και πολλοί από αυτούς άνθρωποι.

Όσο και να κλαίγονται πολλοί θα ήταν σκουπίδια αν δεν είχαν γίνει κάποια πράγματα και δε θα κουνούσαν το δάχτυλο, δε θα ήξεραν καν να διαβάζουν όχι να θεωρούν ότι είναι ικανότατοι και αδικουνται

 

Απλά τώρα τελείωσε το χρήμα και πέφτει κλάμα, πάντως κακά τα ψέματα η ελλαδιτσα δεν είναι για όλους..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μοναδικό που έχει αλλάξει μέσα στην κρίση και είναι φανερό, είναι το πόσο εύκολα "αρπάζονται" οι άνθρωποι με το παραμικρό.

Και δε μιλάω για τους εκ γενετής νταήδες, αλλά οικογενειάρχες ή και ελεύθερους νεαρούς που κάτω από την πίεση της οικονομικής ύφεσης και έχοντας να αντιμετωπίσουν προβλήματα οικονομικά, ανεργία κλπ , ξεσπούν με το παραμικρό.

Θυμάμαι χαρακτηριστικά τύπο στη δουλειά, σπουδές + μεταπτυχιακό που μιλούσαμε και κάποια στιγμή χλεύασα την trash tv της μεσημεριανής - απογευματινής ζώνης και με σοβαρό ύφος γυρνάει και μου λέει "τι λες ρε φίλε, ξέρεις πόσο ευχάριστα περνάει η ώρα με αυτά ειδικά μετά το φαγητό;".

Οπότε άκυρο αυτό που λες για τη νεολαία που μας άφησε και πήγε έξω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζει ότι τα έγραψα ντουγρου.

 

...ντουγρού = "κατευθείαν" (κατ' επέκταση "μια κι έξω" αλλά και -πιο σπάνια- "μπέσα για μπέσα", ως 2η ερμηνεία του, ας πούμε, "straight")

 

"Koυτουρού" ήθελες να γράψεις μάλλον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την άλλη βέβαια εξαιτίας του μη βιώσιμου ασφαλιστικού οι συντάξεις είναι ένας από τους βασικούς λόγους που είναι άνεργοι ή που έχουν χαμηλούς μισθούς εξαιτίας των φόρων που πάνε σε επιχορηγήσεις ταμείων.

Αληθεια ? Τι μας λες ?

 

Να κοψουμε τοτε τις συνταξεις και να βγουμε στα μπαλκονια , σαν φιλλευθεροι χαχολοι και να κουναμε σημαιακια μπας και ερθουν  ''επενδυτες''.Να στρωσουμε και κοκκινο χαλι στο αεροδρομιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αληθεια ? Τι μας λες ?

 

Να κοψουμε τοτε τις συνταξεις και να βγουμε στα μπαλκονια , σαν φιλλευθεροι χαχολοι και να κουναμε σημαιακια μπας και ερθουν  ''επενδυτες''.Να στρωσουμε και κοκκινο χαλι στο αεροδρομιο

Ε τότε ανεργία, super χαμηλοί μισθοί, ημιαπασχόληση, λουκέτα και βαρβάτοι φόροι ταυτόχρονα

 

Hint: Οι μειώσεις που έρχονται στις συντάξεις το 2019, δεν θα είναι οι τελευταίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τότε ανεργία, super χαμηλοί μισθοί, ημιαπασχόληση, λουκέτα και βαρβάτοι φόροι ταυτόχρονα

 

Hint: Οι μειώσεις που έρχονται στις συντάξεις το 2019, δεν θα είναι οι τελευταίες.

Ενω αν κοπουν οι  συνταξεις , μειωθει ακομα περισσοτερο η αγοραστικη δυναμη και η καταναλωση θα..μειωθουν οι φοροι.Ειδικα στα φυσικα προσωπα (στους ε.ε )και τις μικρες επιχειρησεις.

 

Αρκει να βρεθει ενας φιλελευθερος ηγετης να παταξει τον...κομμουνισμο που δεν θελει την αριστεια .Μπεεεε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα λόγω της κρίσης έχουμε πτώση στο βιοτικό μας επίπεδο αλλά δε νομίζω ότι υπάρχει πτώση του κοινωνικού

μας επιπέδου.

 

Απεναντίας λόγω της κρίσης πιστεύω ότι έχουμε άνοδο του κοινωνικού μας επιπέδου, διότι ο άνθρωπος γενικά

ευαισθητοποιείται όταν βλέπει το διπλανό του να ζορίζεται,να στερείται βασικών αγαθών και προσπαθεί να βρει

τρόπους να τον βοηθήσει.

 

Άνθρωποι κατώτερου κοινωνικού επιπέδου πάντα υπήρχαν , υπάρχουν και θα υπάρχουν.

Ας είμαστε αισιόδοξοι ότι η χώρα μας κάποια στιγμή θα πάρει τα πάνω της και θα ανεβάσουμε και πάλι το

βιοτικό μας επίπεδο.

εγω αντιθετως βλεπω οτι η καφριλα στη καθημερινοτητα εχει αυξηθει. κανεις δεν υπολογιζει πλεον τιποτα, κανει του κεφαλιου του και αν πεις κατι σου ζηταει και τα ρεστα. οι περισσοτεροι ειναι στη τσιτα και με το παραμικρο ψαχνονται.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ότι αφορά στη συγκατοίκηση φυσικά και θα το πω. Έξω δλδ μλκες είναι που όλοι συγκατοικούν;

 

Σώπα δηλαδή πρέπει με το στανιό να συγκατοικίσω με άλλον αν θέλω να μείνω μόνος μου. Συγνώμη αλλά με την μάνα μου μέχρι τα 100 θα μείνω να με ρωτάει τι κάνω και πότε θα πάω να κατουρήσω αν είναι έτσι. Το τι κάνουν στο εξωτερικό στα τέτοια μου. Με έλληνα δεν παίζει να βρεις σωστό συγκάτοικο και οι περισσότεροι δεν θα μπορούν να συννενοηθούνε ο καθένας θα είναι στον κόσμο του.

 

Συγκατοίκηση στην Ελλάδα μόνο με κάποιον πολύ κολλητό φίλο που τον ξέρεις αρκετά καλά. Επειδή μάλιστα τελευταίο έτος παραλίγο να χαλάσω και τις σχέσεις μου με κολλητό όταν είχε κάποια προβλήματα, ακόμα και για αυτή την λύση ενός ατόμου που μπορεί να το ξέρεις αμφιβάλλω αν πιάνει.

 

Τα επιχειρήματα με τις εποχιακές δουλειές είναι άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε. Από την στιγμή που θα νοικιάσεις και θα έχεις υποχρεώσεις πρέπει να έχεις και μια σταθερή πρόσληψη σε δουλειά, εποχιακές δουλειές που τελειώνουν και μετά πάλι άνεργος και να σε παίρνει τηλ ο ιδιοκτήτης που είναι τα νοίκια να σε πρίζει, άστο φίλε, στην μάνα μου και δεν πάει να πέσει και ατομική βόμβα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καφρίλα ειναι δεκαπλάσια από τα παλαιότερα χρονια.

 

Ο καθένας μπορει να αναρωτηθει τον λογο. Ξεκινάω απο τον πρωτο. Πάντα φταίνε οι άλλοι, ποτέ εμεις οι ιδιοι. Συνηθως φταιει "ο λαός" αλλά ποτέ αυτος που λέει οτι φταιει "ο λαός". Και απο τα ποστ εδω να το δειτε, σπάνια θα δειτε κάποιον να λέει "φταιμε". Θα πει "ο λαός", "εσεις" κτλ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...