Προς το περιεχόμενο

Κολλέγια στην Ελλάδα


blade-17

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Xgol σε κάθε εργασία από Αμερική ως Αυστραλία και σε κάθε μεταπτυχιακό και διδακτορικό από Αμερική ως Αυστραλία με δέχονται ακριβώς ως ισότιμο με τον απόφοιτο του queen Margaret. Χρόνια τώρα αναρωτιέμαι γιατί μπαίνω στην λογική να συγκριθω με τα δικά σας τα ΤΕΙ. Δείτε λίγο πως ως απόφοιτη και φοιτητές αντίστοιχα θα φτιάξετε τα πράγματα και αφήστε τον ανταγωνισμό με εμάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δεν είναι μόνο τα δικαιώματα είναι και η αναγνώριση του πτυχίου ακαδημαϊκά. Δηλαδή όταν μπορείς μετά να κάνεις διδακτορικό στα τοπ 50 πανεπιστήμια αν είσαι καλός ενώ από το οικείο ΤΕΙ δεν αξιολογούν καν την αίτηση τότε υπάρχει θέμα με το ΤΕΙ και τον ΣΑΕΠ και όχι το κολλέγιο.

 

Στην τελική αντί να έχουμε ιδιωτικά πανεπιστήμια στην Ελλάδα (δες Κύπρο) και να έχουμε φοιτητές σε όλες τις πόλεις και να πληρώνουν χιλιάδες ευρώ καθυστερούμε την αναγνώριση παγκοσμίως αναγνωρισμένων πτυχίων.

 

Και ναι αν το University of Seffield πχ έχει παράρτημα στην σρι Λάνκα έχει ακριβώς την ίδια αξία το πτυχίο με της Αγγλίας ειδικά δε όταν έχεις δικαίωμα μεταφοράς από campus σε campus.

 

Δεν έχω πάει σε κολλέγιο, ΑΠΘ εδώ απλά τα λέω για να μην νομίζει κανένας ότι το πτυχίο από το ΤΕΙ κωλοπετινιτσας είναι καλύτερο από παραρτήματος τοπ Πανεπιστημίου για οποιαδήποτε χρήση εκτός Ελλάδας.

 

Μία χαρά τα αναγνωρίζουν όλα και χώρις καμία απολύτως διάκριση. Τους ενδιαφέρει ο τίτλος, το class rank (που εδώ δεν υπάρχει ουσιαστικά), η βαθμολογία σε συγκεκριμένα μαθήματα και η ποιότητα του προγράμματος σπουδών που είναι αυτή του μητρικού Πανεπιστημίου.

Οπότε το χ αγγλικό/αμερικανικό πανεπιστήμιο πτυχία του οποίου δίνει πχ το Deree ή το μητροπολιτικό έχει σαφώς μεγαλύτερη και πιο εύκολη αποδοχή έξω από ένα ελληνικό απαρχαιωμένο πολλές φορές πρόγραμμα σπουδών (στις πιο πολλές σχολές δεν υπάρχει μάθημα ερευνητικής μεθοδολογίας ή αγγλικής ορολογίας και γλώσσας και θέλουμε να παίζουμε μπάλα σε διεθνές περιβάλλον και βέβαια μετά ζητάνε GRE/IELTS κλπ).

Εξαιρέσεις υπάρχουν φυσικά παντού.

Αλλά με σωστή επιλογή προγράμματος για εργασία έξω είσαι σε καλύτερη θέση μέσω κολλεγίου.

Επομενως εσυ εισαι ενταξει αν ο αλλος σπουδαζει Ιατρικη π.χ. σε κολλεγιο στη Νεα Μακρη? Θεωρεις την εκπαίδευση π.χ. που παρεχεται στη Ρουμανια, τη Βουλγαρια και λοιπες χωρες επαρκης ωστε ο αλλος να αναλαβει ασθενη, ετσι? Εγω διαφωνω καθετως, απ οση εμπειρια εχω, τα ατομα που εχω δει απο ιδιωτικα πανεπιστημια τετοιου επιπεδου ειναι κατω του μεσου ορου συγκριτικα με αποφοιτους ελληνικων ιατρικων σχολων.

 

Και οσο για την Κυπρο, πουλαει πτυχια, τι ακριβως θα επρεπε να αντιγράψουμε?

 

Επισης, ιδια η ποιοτητα της παρεχομενης εκπαιδευσης του πανεπιστημιου στο Λονδινο, ιδια στη Νεα Μακρη? Δε το νομιζω.

Xgol σε κάθε εργασία από Αμερική ως Αυστραλία και σε κάθε μεταπτυχιακό και διδακτορικό από Αμερική ως Αυστραλία με δέχονται ακριβώς ως ισότιμο με τον απόφοιτο του queen Margaret. Χρόνια τώρα αναρωτιέμαι γιατί μπαίνω στην λογική να συγκριθω με τα δικά σας τα ΤΕΙ. Δείτε λίγο πως ως απόφοιτη και φοιτητές αντίστοιχα θα φτιάξετε τα πράγματα και αφήστε τον ανταγωνισμό με εμάς.

Και εμεις δεχομαστε εδω αποφοιτους απο Ρουμανιες κτλ που δε ξερουν το Χριστό τους, καταλαμβανοντας θεσεις άξιων ιατρων και υποβαθμιζοντας παρα πολυ το επιπεδο της Υγειας, επειδη γίνεται (κακως) αυτοματη αναγνωριση του πτυχιου τους. Αυτο ειναι σωστο? Σημαινει οτι τα εκει πανεπιστημια κάνουν τη δουλεια τους σωστα?

 

Ε λοιπον τα πραγματα θα βελτιωνοταν αν δε γινόταν αναγνωριση σπουδων που ειναι της πλακας και υπηρχε αξιοκρατία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά ή δεν έχεις επαφή με τον τύπο των προγραμμάτων που αναφέρουμε ή απλά γράφεις.

Που μίλησα εγώ ή ο άλλος για Ρουμανία και Βουλγαρία (που κι εκεί ειδικά Ρουμανία στο Βουκουρέστι μια χαρά άψογη ιατρική έχει την έχω επισκεφτεί και καλύτερες εγκαταστάσεις από εμάς).

 

Μιλάμε για αγγλικό πανομοιότυπο πρόγραμμα σπουδών με πανομοιότυπες εξετάσεις σε καλές εγκαταστάσεις σε άλλο campus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει καλυτερες εγκαταστασεις και στην παγκρεατιτιδα η θεραπεια ..εκλογης ειναι η whipple!.. true story με αποφοιτο Μπρατισλαβας, στα 6 ετη και με αψογο βαθμο πτυχιου!

 

Κυπρο, μεταπτυχιακο ειδικης αγωγης, κολλητος μου. Πατησε 2 φορες, διαβασε συνολικα 15-20 μερες για ολο το μεταπτυχιακο συνολικά. Και πηρε ενα πτυχιο χωρις καμια γνωση επι του αντικειμενου και με ιδια δκαιωματα με εναν που εκανε 4 χρονια ειδικη αγωγη σε πανεπιστημιο!

 

Αυτο που λεω ειναι πως πρεπει να υπαρχει ελεγχος και πως με τις συνεχεις αναγνωρισεις (ειδικα δε αν αναγνωριζονται και των κολλεγιων κ των ιεκ κτλ) θα πεσει το επιπεδο ακομα περισσοτερο. Οταν πληρωνεις, σπουδαζεις πιο χαλαρα σε σχολες που το μελημα τους ειναι το κερδος και οχι το prestige που αποκτουν μεσω των αποφοιτων τους (οπως τα καλα αγγλικα Πανεπιστημια π.χ. που τους ενδιαφερει πρωτιστως το ονομα και το κυρος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει καλυτερες εγκαταστασεις και στην παγκρεατιτιδα η θεραπεια ..εκλογης ειναι η whipple!.. true story με αποφοιτο Μπρατισλαβας, στα 6 ετη και με αψογο βαθμο πτυχιου!

Για Βουκουρέστι μίλησα και ναι αν ανοίξει πχ το Queen Mary στην Θεσσαλονίκη international Campus ιατρικής θα έχει 10 φορές ανώτερο πτυχίο διεθνώς από του ΑΠθ και δε θα το αναγνωρίζει ο σύλλογος μας. Για κλάματα.

 

Μην συγχέεις στο μυαλό σου Μπρατισλάβα με διεθνές πρόγραμμα αγγλικού πανεπιστημίου

Εχει καλυτερες εγκαταστασεις και στην παγκρεατιτιδα η θεραπεια ..εκλογης ειναι η whipple!.. true story με αποφοιτο Μπρατισλαβας, στα 6 ετη και με αψογο βαθμο πτυχιου!

Κυπρο, μεταπτυχιακο ειδικης αγωγης, κολλητος μου. Πατησε 2 φορες, διαβασε συνολικα 15-20 μερες για ολο το μεταπτυχιακο συνολικά. Και πηρε ενα πτυχιο χωρις καμια γνωση επι του αντικειμενου και με ιδια δκαιωματα με εναν που εκανε 4 χρονια ειδικη αγωγη σε πανεπιστημιο!

Αυτο που λεω ειναι πως πρεπει να υπαρχει ελεγχος και πως με τις συνεχεις αναγνωρισεις (ειδικα δε αν αναγνωριζονται και των κολλεγιων κ των ιεκ κτλ) θα πεσει το επιπεδο ακομα περισσοτερο. Οταν πληρωνεις, σπουδαζεις πιο χαλαρα σε σχολες που το μελημα τους ειναι το κερδος και οχι το prestige που αποκτουν μεσω των αποφοιτων τους (οπως τα καλα αγγλικα Πανεπιστημια π.χ. που τους ενδιαφερει πρωτιστως το ονομα και το κυρος)

Τα collaboration programs έχουν μεγαλύτερο ποσοστό αποτυχίας από τα ελληνικά πανεπιστήμια. Σε στυλ 100 μπαίνουν 20-25 τελειώνουν. Τα αφού πληρώνεις παίρνεις πτυχίο αν μιλάμε για πτυχία που ελέγχονται από καλά πανεπιστήμια έξω και αναγνωρίζονται ως ισότιμα παγκοσμίως με του μητρικού πανεπιστήμιου είναι απλά αγαθά να τα γράφεις.

Εκτός αν θεωρείς ότι Manchester, Seffield, Queen Mary, Glasgow, Exeter κλπ θέλουν να πουλήσουν το όνομα τους φτηνά ή ότι το ΑΠΘ/ΕΚΠΑ έχει καλύτερη ιατρική από τα παραπάνω οπότε κι άλλα δεν έχει νόημα να συνεχίσουμε τη συζήτηση. Δεν έχει με κανένα τρόπο μέτρησης.

Πρέπει να καταλάβεις ότι τα προγράμματα αυτά οδηγούν σε 100% πανομοιότυπο πτυχίο με το μητρικό με δικαίωμα το τελευταίο έτος να το κάνεις Αγγλία αν θες και να πάρεις πτυχίο από εκεί.

Έχεις αριθμό ΑΕΜ από το οικείο πανεπιστήμιο, οι βαθμολογίες εκδίδονται από εκεί τα πάντα ξεκινάνε και τελειώνουν εκεί.

Οπότε είσαι φοιτητής στο international Campus του καλά αναγνωρισμένου στο εξωτερικό χ αγγλικού πανεπιστημίου που όμως δεν το αναγνωρίζει το ελληνικό δημόσιο.

Αν θες ψάξε το θέμα του δοαταπ εδώ που ζητούσαν σε αποφοίτους του imperial και του Harvard να κάνουν μαθήματα στο Μετσόβιο και το ΕΚΠΑ για ισοδύναμια.

Γελάνε και οι πέτρες. Ότι δλδ ο απόφοιτος του MIT θέλει 9 μαθήματα του Μετσόβιου για να είναι ισοδύναμος. Με διαφορά στα πανεπιστήμια ένα χάος απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον εθιξα καποια ευαισθητη χορδη.

 

Δεν εχει νοημα να συζηταμε, στον τομεα που ξερω, σε επιπεδο ειδικευομενου, οι αποφοιτοι τετοιων ιδιωτικων πανεπιστημιων ειναι για τα μπαζα. Ειναι γεγονος και ειτε καποιος το αποδεχεται ειτε εθελοτυφλει.

 

Και επισης μη μου λες για 100 εισακτεους και 20 αποφοιτους, καθως δηλωνει το καθε καρυδιας καρυδι ιατρικη, αλλα οταν δει πως είναι αλλαζουν μια χαρα στάση.

 

Το να μην υπαρχει ελεγχος ειναι το λιγοτερο επικονδυνο, οταν προκειται για επιχειρήσεις.

 

Επισης αρνουμαι να υποβαθμισω τα τει και να τα εξισωσω με τα κολλεγια. Καποια τμηματα τους ειναι εξαιρετικά παρα τα φοβερα προβληματα σε χρηματοδοτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ ας το αφήσουμε εδώ. Καμιά ευαίσθητη χορδή. Απλά αν πας έξω μετά την ειδικότητα με το καλό και δεις κανένα από international πρόγραμμα τοπ 50 Πανεπιστημίου να είναι διευθυντής της κλινικής σου μην αλλάξεις χρώμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι φυσικα, θα τον συγχαρω. Ειδικα δε αν το βασικο του πτυχιο ειναι απο βουλγαρορουμανιες, ο ανθρωπος θα πρεπει να ναι ιδιοφυΐα για να ξεπερασει τετοιο handycap.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι φυσικα, θα τον συγχαρω. Ειδικα δε αν το βασικο του πτυχιο ειναι απο βουλγαρορουμανιες, ο ανθρωπος θα πρεπει να ναι ιδιοφυΐα για να ξεπερασει τετοιο handycap.

Αν είναι από το Queen Mary μάντεψε ποιος έχει το handycap (κι ας είναι από το campus στην Κίνα)

Εγώ νομίζω ότι αντί να καιγόμαστε για το αν νόμιμα κάποιος αναγνωρίζει το πτυχίο του με τα χ κριτήρια της ευρωπαϊκής ένωσης και της. Ελλάδας, θα έπρεπε να φροντίσουμε να ανεβάσουμε το επίπεδο σπουδών των σχολών μας, τις τραγικές συνθήκες στο ΕΣΥ και μετά να βγούμε σε απευθείας σύγκριση. Πολύ φοβάμαι ότι δεν τίθεται πλέον τέτοιο θέμα και είμαστε σε mode ανάσχεσης του χειρότερου κακού. Επίσης η φίρμα του Έλληνα επιστήμονα έξω φθίνει δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xgol το κακό για την χώρα μας είναι ότι άτομα στο δικό σου επίπεδο και κριτική ανάλυση φτάνουν να κατέχουν πτυχία και κάποιοι και θέσεις δημοσίου. Είσαι παντελώς ανύπαρκτος (άποψη μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει καλυτερες εγκαταστασεις και στην παγκρεατιτιδα η θεραπεια ..εκλογης ειναι η whipple!.. true story με αποφοιτο Μπρατισλαβας, στα 6 ετη και με αψογο βαθμο πτυχιου!

 

Κυπρο, μεταπτυχιακο ειδικης αγωγης, κολλητος μου. Πατησε 2 φορες, διαβασε συνολικα 15-20 μερες για ολο το μεταπτυχιακο συνολικά. Και πηρε ενα πτυχιο χωρις καμια γνωση επι του αντικειμενου και με ιδια δκαιωματα με εναν που εκανε 4 χρονια ειδικη αγωγη σε πανεπιστημιο!

 

Αυτο που λεω ειναι πως πρεπει να υπαρχει ελεγχος και πως με τις συνεχεις αναγνωρισεις (ειδικα δε αν αναγνωριζονται και των κολλεγιων κ των ιεκ κτλ) θα πεσει το επιπεδο ακομα περισσοτερο. Οταν πληρωνεις, σπουδαζεις πιο χαλαρα σε σχολες που το μελημα τους ειναι το κερδος και οχι το prestige που αποκτουν μεσω των αποφοιτων τους (οπως τα καλα αγγλικα Πανεπιστημια π.χ. που τους ενδιαφερει πρωτιστως το ονομα και το κυρος)

Τα περισσότερα μεταπτυχιακα της Κύπρου είναι πολύ καλά.

Το θέμα με το προπτυχιακό Ε.α. είναι ούτως ή αλλιώς περίεργο μια που είμαστε η μοναδική χώρα στην Ε. ε. που έδινε προταξη στο πτυχίο Ε. α. κ όχι στο μεταπτυχιακό. Και είναι περίεργο αν σκεφτεί κανείς ότι η Ε.α είναι εξειδίκευση.Δε γίνεται δηλαδή να σπουδαζεις ειδικός δάσκαλος αν δεν έχεις σπουδάσει πρώτα δάσκαλος.

Κατα τα άλλα τα μεταπτυχιακά στην Ε. ε. είναι ένα έτος. Εμείς θέλουμε δύο μάλλον για να τα εμπεδώσουμε καλύτερα :P

Εμένα ας πούμε δική μου γνωστή τελείωσε το πτυχίο του Βόλου με τον γνωστό τρόπο που τελειώνουν πολλοί τα ελληνικά πανεπιστήμια και τώρα θεωρείται αξία να της εμπιστευτούν παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες.

Έτερον εκάτερον λοιπόν.

Η Αγγλια είναι μια εξαιρετική βιομηχανία πτυχίων κσι η Κύπρος το ίδιο. Θα μπορούσαμε κι εμείς αλλά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gas καλά τα λες. Λοιπόν εγώ από πλευράς μου δεν το συνεχίζω απλά να πω ότι ένα πτυχίο είναι απλά ένα πτυχίο, το ίδιο και ένα μεταπτυχιακό το ίδιο και ένα διδακτορικό το αν είσαι καλός επαγγελματικά εξαρτάται από άλλους 1000 παράγοντες. Η άποψη μου είναι ότι κάποιο πτυχίο ακόμα και του ΤΕΙ πλήρη κάποια standard καλό είναι να αναγνωρίζετε παντού και ειδικά μέσα στην Ευρώπη. Το πρόβλημα ξεκινάει από τα μέλη συλλογών οι οποίοι για λόγους εγωισμούς προσπαθούν να μπλοκάρουν νέους αποφοίτους εξωτερικού όχι μόνο κολεγίων. Τι εννοώ τους ενοχλεί που εμείς μπορούμε να έχουμε άδεια στην Αγγλία (παράδειγμα) ενώ τελειώνοντας το δικό τους πτυχίο 7 στους 10 δεν μπορούν. Εγώ είμαι μαζί τους και αυτή ειναι η διαφορά μας ενώ αυτοί απέναντι. Ατομα (από το ΤΕΙ) που με έκραζαν όταν κάναμε μαζί πρακτική τώρα με παίρνουν τηλέφωνα παρακαλώντας να με ρωτήσουν πως θα βγάλουν άδεια, πως θα δώσουν αγγλικά κλπ. Οι καιροί αλλάζουν οι θέσεις στην Ελλάδα πράγματικα δεν υπάρχουν και οι νέοι φεύγουν. Το θέμα είναι ότι λόγο πολιτικής και επιλογών σε πολλούς έχει κλείσει η πόρτα για έξω. Εν τέλει καλά κάνουν οι απόφοιτη δημοσίου που έχουν ένα μικρό φόβο γιατί υπό προϋποθέσεις δυστυχώς στην αγορά εργασίας θα έχαναν την μάχη. Εγώ δεν έχω πρόβλημα μαζί τους άλλωστε δουλεύουμε μεταξύ μας (όσοι έχουμε μυαλό) και δεν είμαι διαχωρισμός μεταξύ επιστημόνων επιπέδου όχι τύπου xgol

Και φτάνει πλέον απόφοιτη ΤΕΙ να συγκρίνονται με ΑΕΙ καλός η κακός (κακός) το διδακτικό προσωπικό του ΤΕΙ και το επίπεδο σχολών (που μόνο επιστήμες δεν είναι αρκετές) είναι πλήρως αντίθετο. Γενικά συγκρίνουμε 4 διαφορετικά πράγματα κολλέγιο - ΤΕΙ - ΑΕΙ - Ρουμανία, Βουλγαρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xgol το κακό για την χώρα μας είναι ότι άτομα στο δικό σου επίπεδο και κριτική ανάλυση φτάνουν να κατέχουν πτυχία και κάποιοι και θέσεις δημοσίου. Είσαι παντελώς ανύπαρκτος (άποψη μου)

Σ ευχαριστώ. Εγω μιλαω με ντοκουμεντα και με βαση την καθημερινή κλινικη πραξη, εσυ μιλας επειδη νιωθεις και εισαι ανεπαρκής. Θα σου ευχηθω να τυχεις εσυ ή οι δικοι σου σε ειδικευομενο απο τετοια κράτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστώ. Εγω μιλαω με ντοκουμεντα και με βαση την καθημερινή κλινικη πραξη, εσυ μιλας επειδη νιωθεις και εισαι ανεπαρκής. Θα σου ευχηθω να τυχεις εσυ ή οι δικοι σου σε ειδικευομενο απο τετοια κράτη.

 

Σιγιου ιν τέν γιαρς μπαιμπι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι από το Queen Mary μάντεψε ποιος έχει το handycap (κι ας είναι από το campus στην Κίνα)

Εγώ νομίζω ότι αντί να καιγόμαστε για το αν νόμιμα κάποιος αναγνωρίζει το πτυχίο του με τα χ κριτήρια της ευρωπαϊκής ένωσης και της. Ελλάδας, θα έπρεπε να φροντίσουμε να ανεβάσουμε το επίπεδο σπουδών των σχολών μας, τις τραγικές συνθήκες στο ΕΣΥ και μετά να βγούμε σε απευθείας σύγκριση. Πολύ φοβάμαι ότι δεν τίθεται πλέον τέτοιο θέμα και είμαστε σε mode ανάσχεσης του χειρότερου κακού. Επίσης η φίρμα του Έλληνα επιστήμονα έξω φθίνει δυστυχώς.

Σιγουρα εχουμε και μεις handycap σε σχεση με καποιες σχολες του εξωτερικου, θεωρω πως δεν είναι πολλες αυτες παντως, ειδικα σε θεμα θεωρητικων γνωσεων.

 

Υπαρχουν πολλα κολλεγια που δίνουν πτυχιο ιατρικης? Στην Ελλαδα και νομιζω στην ευρωπη, οχι. Αλλα δεν ξερω τι γινεται αλλου. Απλα δε μπορω να φανταστω πως τους συμφερει απο πλευρας κοστους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...