Προς το περιεχόμενο

Κολλέγια στην Ελλάδα


blade-17

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους θέλω να ρωτήσω τη γνώμη που έχετε για τα κολλέγια στην Ελλάδα γιατί ακούω πολλά άλλοι λένε ότι δεν αναγνωρίζεται το πτυχίο και άλλοι λένε ότι αναγνωρίζεται άλλοι πάλι λένε ότι δεν αξίζουν τα χρήματα τους..παίρνεις πτυχίο ισάξιο πανεπιστημίου;

Εγώ θέλω να σπουδάσω ειδική αγωγή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Θα έχεις επαγγελματικά δικαιώματα όχι ακαδημαϊκά στην Ελλάδα. Τώρα το αν αξίζει η όχι,ειναι αμεσα συνυφασμενο με το ποιο κολλέγιο επιλέγεις μιας και κάποια είναι χειρότερα από αλλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για εμενα μακρια...

αρχικα υπαρχει μεγαλη ρετσινια για τα κολλεγια θεωρω...

2ον, ειδικη αγωγη δεν νομιζω να υπαρχει πτυχιο... μονο σαν μεταπτυχιακο διπλωμα ειδικευσης το εχω δει κατα κορον...

 

υ.γ.-> για ποιο λογο επιλεγουν ολοι ειδικη αγωγη.. ? εχασα τιποτα επεισοδια? ειναι μοδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά έχω τελειώσει ειδική αγωγή σε ΙΕΚ και για αυτό θέλω να συνεχίσω... είδα bachelor στο μητροπολιτικό κολλέγιο αλλά δεν ξέρω εάν αξίζει τα χρήματα έπειτα σκέφτομαι και για ανοιχτά πανεπιστήμια Κύπρου η Ελλάδας αν και εκεί δεν υπάρχει ειδική αγωγή...γενικα θα ήθελα να ασχοληθώ με ανθρωπιστικές σχολές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά έχω τελειώσει ειδική αγωγή σε ΙΕΚ και για αυτό θέλω να συνεχίσω... είδα bachelor στο μητροπολιτικό κολλέγιο αλλά δεν ξέρω εάν αξίζει τα χρήματα έπειτα σκέφτομαι και για ανοιχτά πανεπιστήμια Κύπρου η Ελλάδας αν και εκεί δεν υπάρχει ειδική αγωγή...γενικα θα ήθελα να ασχοληθώ με ανθρωπιστικές σχολές..

Πρωτα απ'ολα τα "γνωστά" κολλεγια δε δινουν τα ίδια πτυχιο, αλλά παιρνεις πτυχίο από κάποιο πανεπιστημιο του εξωτερικου. Οποτε αυτό που πρεπει να μάθεις ειναι πιο πανεπιστημιο δινει το πτυχιο.

 

Οσον αφορά την αναγνώριση δες τα παρακάτω (ειδικά αφου αναφέρεσαι στο μητροπολιτικό της ακμής). 

http://www.minedu.gov.gr/index.php?option=com_content&view=categories&id=589&Itemid=318

http://www.alfavita.gr/arthron/ekpaideysi/einai-anagnorismeno-ptyhio-soy-apo-exoteriko-i-kollegio-ti-einai-o-doatap-kai

http://www.foititikanea.gr/%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%BB%CE%B5%CE%B3%CE%B9%CE%B1/5261-%CF%84%CE%B9-%CE%B9%CF%83%CF%87%CF%8D%CE%B5%CE%B9-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B3%CE%BD%CF%8E%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%80%CF%84%CF%85%CF%87%CE%AF%CF%89%CE%BD-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%86%CE%BF%CE%AF%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B5%CF%85%CF%81%CF%89%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%B5%CE%B3%CE%AF%CF%89%CE%BD

https://www.mitropolitiko.edu.gr/el/home/angnwrismenes-spoudes-panepistimia

 

Αφου λοιπον εισαι σιγουρος για το πιο ακριβώς πανεπιστημιο παιρνεις πτυχιο, μετα βαλε τα κάτω και δες αν αξίζει τον κοπο, χρόνο και ειδικά τα χρήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υ.γ.-> για ποιο λογο επιλεγουν ολοι ειδικη αγωγη.. ? εχασα τιποτα επεισοδια? ειναι μοδα?

 

όντως πολλοί έχουν πέσει με τα μούτρα στα μεταπτυχιακά ειδικής αγωγής. έχω και φίλο που έχει κάνει το μεταπτυχιακό.

αν δε κάνω λάθος παίρνουν μόρια για τα ειδικά σχολεία.

 

τώρα εμένα η απορία μου είναι, πόσοι θα μπουν σε αυτά τα σχολεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όντως πολλοί έχουν πέσει με τα μούτρα στα μεταπτυχιακά ειδικής αγωγής. έχω και φίλο που έχει κάνει το μεταπτυχιακό.

αν δε κάνω λάθος παίρνουν μόρια για τα ειδικά σχολεία.

 

τώρα εμένα η απορία μου είναι, πόσοι θα μπουν σε αυτά τα σχολεία;

τραγικη κατασταση χωρας....

ολοι ανεργοι θα ειναι και θα κλαιγονται παλι...

εγω οσους γνωστους εχω το κανουν επειδη ειναι "μοδα" και δεν βλεπουν τι εχει περαση στην Ελλαδα μπας και βγαλουν κανενα φραγκο ας πουμε... και μιλαω για πανω απο 10-15 ατομα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως απόφοιτος κολλέγιου έχω γράψει και σε άλλα σχετικά topic. Πάμε στα θετικά. Εγώ τελείωσα στο μητροπολιτικο τα τμήματα ήταν μικρά το επίπεδο των μάθημα εξαιρετικά καλό, εργαστήρια και θεωρίες καθώς και η πρακτική άσκηση έγινε όπως έπρεπε να γίνει. Πήρα πτυχίο ίσιο ακριβώς με αυτό που θα έπαιρνα στο συνεργάζομενο πανεπιστήμιο (υπάρχει και ισοτιμία naric) στην συνέχεια δεν είχα κανένα πρόβλημα με την άδεια ασκήσεως στην αγγλια να κάνω μεταπτυχιακό στην Αγγλία σε πανεπιστήμιο εκεί και γενικά να μπαίνω σε διαγωνισμούς πλέον υποτροφιών για διδακτορικό. Για όλο το εξωτερικό από Αυστραλία έως Αμερική το πτυχίο είναι και θεωρείτε ισότιμο με το αγγλικό και δεν παραξενεύει κανέναν. ΝΑ πω ότι το δικό μου πρόγραμμα έγινε διδασκαλία στα αγγλικά συνεπώς ποτέ και κάνεις δεν μου ξανά ζήτησε Ielts και φυσικά με βοηθάει απίστευτα τόσο στο να δουλέψω στα αγγλικά οσο και στο μεταπτυχιακό, διδακτορικό κλπ

 

Πάμε στα αρνητικά. Το μοναδικό αρνητικό είναι η δυσκολία στο να πάρεις επαγγελματικά δικαίωματα στην Ελλάδα λόγο λειτουργίας ΣΑΕΠ. Άρα δεν είναι πρόβλημα του κολλέγιου αλλά του κράτους. Ο ΣΑΕΠ λειτουργεί με ρυθμούς χελώνας.

 

Δεν μπορώ να έχω άποψη για όλα τα κολλέγια και όλα τα τμήματα το τμήμα φυσικοθεραπειας του μητροπολιτικου (όχι το UEL ΑΛΛΆ ΤΟ ΑΓΓΛΩΦΟΝΟ QMU) μου έδωσε τις βάσεις να γίνω ένας καλός επαγγελματίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή με δυο λογια, ευκολα αναγνωρισμένο στο νησί, αλλά για Ελλάδα πρεπει να περάσει απο εξετασεις δοαταπ/σαεπ και μέχρι τοτε ειναι σαν να μην εχεις πτυχίο, οποτε μονο υπάλληλος σε ιδιωτική εταιρεία και ουτε αυτό αν συντρεχουν ειδικοί λογοι (π.χ. άδεια ασκήσεως επαγγελματος). Μονοδρομος η μετανάστευση, 

 

Βεβαια αυτά δεν τα λενε τα κολλέγια οταν πας για ενημέρωση, αλλά τα μαθαίνεις με το δυσκολο τρόπο στην πορεία. 

 

Μια και ξέρεις το θεμα, γράψε και τα διδακτρα και τα εξτρα κοστη (π.χ. εξετάσεις, πιστοποιήσεις, κλπ) για να εχουν και άλλοι εικόνα και να ζυγίσουν και το ενδεχόμενο να πάνε απευθείας έξω απο την αρχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν είμαι υπερ των κολλεγίων, επειδή προσφάτως έκανα μια έρευνα για την διάχυση του επιστημονικού έργου των καθηγητών, αρκετά αξιόλογα είναι το Deree και το ALBA graduate business school, από εκεί και πέρα το χάος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κόστος περίπου 6,500 με 7000 δίδακτρα ανά έτος. Extra κόστος για την άδεια (Ελλάδα και Αγγλία - αναγκαστικά - γύρω στα 2 χιλιάρικα ίσως και λίγο παραπάνω) το να κάνεις εγγραφή στην Αγγλία ούτε εύκολο ούτε δύσκολο και σε χρόνο από 3 έως 5 μήνες. Ο ΣΑΕΠ στην Ελλάδα.... Ελληνικό δημόσιο. Εν τέλει ναι τα κολλέγια είναι κυρίως για εργασία στο εξωτερικό σε πρώτη φάση ή για μεταπτυχιακό, διδακτορικό με σχετικά καλύτερη πρόσβαση σε σχέση με ένα ΤΕΙ... Πάντα για το εξωτερικό μιλάω. Όσον αφορά το επίπεδο των καθηγητών της δικιάς μου σχολής, ίσως το καλύτερο που θα μπορούσε να είναι αναλογικά με την επιστημονική κοινότητα της Θεσσαλονίκης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τετοια παραρτηματα κολλεγιων υπαρχουν απο την Λαρισα μεχρι τη ..Σρι Λανκα, και είναι λογικό απ τη στιγμη που φερνει κερδος στο Πανεπιστημιο.

 

Μπορει να σας παρεχουν ιδια δικαιωματα στην Αγγλια (μπορει, δε το ξερω) αλλά ειναι λιγο ατοπο να συγκρινεις το παραρτημα του στην Σρι Λανκα π.χ. και το παραρτημα στην Αθηνα και να λες πως είναι σαν να σπουδαζεις στο πανεπιστημιο στην Αγγλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τετοια παραρτηματα κολλεγιων υπαρχουν απο την Λαρισα μεχρι τη ..Σρι Λανκα, και είναι λογικό απ τη στιγμη που φερνει κερδος στο Πανεπιστημιο.

 

Μπορει να σας παρεχουν ιδια δικαιωματα στην Αγγλια (μπορει, δε το ξερω) αλλά ειναι λιγο ατοπο να συγκρινεις το παραρτημα του στην Σρι Λανκα π.χ. και το παραρτημα στην Αθηνα και να λες πως είναι σαν να σπουδαζεις στο πανεπιστημιο στην Αγγλια.

Δεν είναι μόνο τα δικαιώματα είναι και η αναγνώριση του πτυχίου ακαδημαϊκά. Δηλαδή όταν μπορείς μετά να κάνεις διδακτορικό στα τοπ 50 πανεπιστήμια αν είσαι καλός ενώ από το οικείο ΤΕΙ δεν αξιολογούν καν την αίτηση τότε υπάρχει θέμα με το ΤΕΙ και τον ΣΑΕΠ και όχι το κολλέγιο.

 

Στην τελική αντί να έχουμε ιδιωτικά πανεπιστήμια στην Ελλάδα (δες Κύπρο) και να έχουμε φοιτητές σε όλες τις πόλεις και να πληρώνουν χιλιάδες ευρώ καθυστερούμε την αναγνώριση παγκοσμίως αναγνωρισμένων πτυχίων.

 

Και ναι αν το University of Seffield πχ έχει παράρτημα στην σρι Λάνκα έχει ακριβώς την ίδια αξία το πτυχίο με της Αγγλίας ειδικά δε όταν έχεις δικαίωμα μεταφοράς από campus σε campus.

 

Δεν έχω πάει σε κολλέγιο, ΑΠΘ εδώ απλά τα λέω για να μην νομίζει κανένας ότι το πτυχίο από το ΤΕΙ κωλοπετινιτσας είναι καλύτερο από παραρτήματος τοπ Πανεπιστημίου για οποιαδήποτε χρήση εκτός Ελλάδας.

 

Μία χαρά τα αναγνωρίζουν όλα και χώρις καμία απολύτως διάκριση. Τους ενδιαφέρει ο τίτλος, το class rank (που εδώ δεν υπάρχει ουσιαστικά), η βαθμολογία σε συγκεκριμένα μαθήματα και η ποιότητα του προγράμματος σπουδών που είναι αυτή του μητρικού Πανεπιστημίου.

Οπότε το χ αγγλικό/αμερικανικό πανεπιστήμιο πτυχία του οποίου δίνει πχ το Deree ή το μητροπολιτικό έχει σαφώς μεγαλύτερη και πιο εύκολη αποδοχή έξω από ένα ελληνικό απαρχαιωμένο πολλές φορές πρόγραμμα σπουδών (στις πιο πολλές σχολές δεν υπάρχει μάθημα ερευνητικής μεθοδολογίας ή αγγλικής ορολογίας και γλώσσας και θέλουμε να παίζουμε μπάλα σε διεθνές περιβάλλον και βέβαια μετά ζητάνε GRE/IELTS κλπ).

Εξαιρέσεις υπάρχουν φυσικά παντού.

Αλλά με σωστή επιλογή προγράμματος για εργασία έξω είσαι σε καλύτερη θέση μέσω κολλεγίου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...