Προς το περιεχόμενο

[SERIES] Game of Thrones Season 8


epir21
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Για γενική συζήτηση για τις προηγούμενες σεζόν του Game of Thrones (με spoilers), επισκεφθείτε αυτό το θέμα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, TheGrisGrisMan είπε

Την υπόδειξη του τι θα γράφεις, που την ειδες απο εμένα; Λαθος παράθεση εκανες μάλλον; Απλά εξηγησεις ζήτησα γιατί με μπερδεψες και παράλληλα προσπάθησα να σε κάνω να καταλαβεις, αφού δυσκολευεσε οπως λες.. κακό είναι; Γράψε ότι θελεις, αν θελεις να κανεις χαβαλέ κανε, no worries. Εξάλλου οπως διασκεδάζεις εσυ διασκεδάζω και εγω...

και δεν χρειάζεται να μου μιλάς στον πληθυντικό, σε φόρουμ είμαστε 😛

Δεν υπάρχει πρόβλημα φίλε μου πάμε παρακάτω, κουράσαμε. Κι εγώ για χαβαλέ το άρχισα αλλά μου απαντούσαν ο ένας μετά τον άλλον και δεν μπορούσα να το μαζέψω οπότε μπήκα στο τρυπάκι. Δεν έχω μπερδευτεί σε κάτι. Peace.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Malthador είπε

Τι να σου πω, εγώ έχω καμιά δεκαριά σειρές που παρακολουθώ στο Netflix (και τουλάχιστον τρεις τις θεωρώ all-time classics, Stranger Things, Better call Saul και Black Mirror) και δεν έχω ακουμπήσει άλλες 5 που θέλω να δω. Γούστα είναι αυτά. 

 

Αναφέρομαι στα Netflix originals δηλαδή παραγωγής(ή παραγωγής επί πρόσληψη) Netflix εξαρχής. Από τα τρία που ανέφερες μόνο το stranger things είναι, το BCS το τσιμπήσαν από AMC ως offspin του αριστουργηματικού Breaking Bad και το Black mirror από την 3η σεζόν και μετά από το κανάλι 4. 

Και εγώ φυσικά παρακολουθώ σειρές για αυτό έχω και συνδρομή. Απλά υπάρχει μια πεπατημένη και διακρίνεις εύκολα μια συγκεκριμένη συνταγή στις καινούριες.

Εκεί που κυρίως σκουραίνουν τα πράγματα είναι στις ταινίες. Έχω κάτσει να δω Hush,Apostle, Geralds game ,Birdbox , Death note, Ritual και πραγματικά ήλπιζα κάθε φορά ότι θα είναι διαφορετικό και θα δω κάτι καλύτερο αλλά δεν (με εξαίρεση ίσως το Ritual). Μετριότητα στην καλύτερη.

Γενικώς για να μην βγω άλλο off topic , κρατάω μικρό καλάθι σε ότι γράφει netflix film ή original. ήδη βλέπω το cast για το witcher και τραβάω τα μαλλιά μου.

Επεξ/σία από kti23
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί ξεχνάτε ότι είναι άνθρωποι και όχι super heroes?λογικό είναι να κάνουν λαθη να μην είναι τέλειοι και μπροστά στο ότι είναι πόλεμος και πόσο μάλλον με νεκρούς πιστεύετε ότι όλοι θα σκέφτονται σωστά και ορθά?πχ αυτό με την τάφρο.κινηση απελπισίας ήταν από την στιγμή π είδαν ότι το σχέδιο δεν εφαρμόζεται.οτι πέταγαν βέλη έτρεχαν ασπιλοι χωρίς φυσικά να ξέρουν αν τα καταφέρουν απελπισία καθαρά ήταν.ηξεραν ότι ήταν χαμένοι .άρα σε το κάνουμε .τι θα χάσουμε.δεν βλέπω κενό σε αυτό

Σχετικά με τακτικές.μια ήταν .καθυστερούσε και πάμε για ΝΚ μόνο.ολα τα άλλα είναι τσάμπα κόπος θα χάσουμε ούτως η άλλως.αρα?ο Σνόου ξερει ότι ο τυπάς μπορεί να επαναφέρει νεκρούς.ποιος και ο λόγος να πέσουν με τ μπύρα οι δράκοι από τα πρώτα λεπτά να κάψουν τα πάντα ενώ ο άλλος μπορεί να τους επαναφέρει?αφού θα σηκώσει τα ίδιους η άλλους από τα στρατεύματα των καλών όπως κ έγινε .άρα γιατι να βιαστεί?καλύτερα σ λέει 2 δράκοι εναντίον ενός κ κυνηγημα του ΝΚ μπας και κάνουμε τπτ όσοι οι άλλοι τρώνε ξύλο και καθυστερούν.το ήξεραν δεν είχαν σκοπό να κερδίσουν στα ίσια η σε μάχη όπως και φαίνεται.αρα για τι λάθη μιλάτε.εχει σημασία η στρατηγική για να κερδίσουν?όχι.τροπο να βρούμε τ ΝΚ μόνο τ θέλουμε και τ πέτυχαν χάρη στ θιον κυρίως π καθυστέρησε κ άντεξε τόσο όσο κ Μ την τάφρο κ κέρδισαν λίγο χρόνο.ολα τα άλλα δεν είχαν νόημα όσο κ ηρωικά να πολεμαγανε .ρ όσο πολεμιστές κ ν ήταν ήταν τόσο πολύ ο αριθμός π απλά με την κούραση κ μόνο θα έχαναν.

Οι ντοθρακι εξυπηρέτησαν το σκοπό για μια γαμάτη σκηνή π είδαμε.ειναι Ορκ χαχα τι στρατηγικές Μ λέτε εσείς .μπορεί ν έκριναν μόνοι τς αφού είδαν φλεγόμενα σπαθιά ότι είναι ακόμα πιο φανατικός κ χυμηξαν χωρίς εντολή.δν δείχνει την τζορα νομίζω ν δεινει πρόσταγμα κ πόσο μάλλον φαίνεται να είναι στη μέση τ όχλου κ διστακτικός.κ σταρτηγικα να ήταν αφού ξέρουν ότι θα χάσουν λίγοι είναι οι σταρτηγικα π έχουν στείλει στρατεύματα για κάψιμο?απλά μπορεί ν ήθελαν ν δουν με τι όγκο έχουν να τα βάλουν.κ μιας κ ήταν οι πιο γρήγοροι ας πάνε αυτοί πρώτα πιο μακρυά να δούμε με τι έχουμε ν τ βάλουμε ..πολύ λίγοι είναι αυτοί π έχουν δει τα νεκροζωντανκυς κ πόσοι περίπου είναι.τζον Ντάνυ wildlings κ τ night watch και τ παρεάκι τότε π πήγαν ν πιάσουν ένα από αυτός ν τ πάνε πασχαλινό δώρο τ τρελή .άρα κανείς δεν ξέρει τ αντιμετωπίζει μόνο από όσα έχει ακούσει.

Αν ήμασταν εμείς εκεί θα τ κάναμε καλύτερα η θα τρέχαμε προς τ ντορν λέω εγώ.μιλαμε γ νεκρούς κ γ μεγάλης κλίμακας μάχη .εδώ σ κανονικό πόλεμο υπάρχουν λυποταξιες γτ υπερτερεί ο φόβος κ γίνονται λάθη.

Η σειρά αυτό θέλει ν δείξει κ μας έχει δείξει ότι κανείς δεν είναι τελείως κ κάνουν λαθη.βλεποντας τς ζωές ολων βλέπετε κανέναν τελειω για τον θρόνο?όχι γτ κανείς δεν είναι .όπως κ πραγματικά

 

Σειρά είναι κ εννοείται θα έχουν κενά κ ευκολίες κ παραλήψεις .ακόμα κ τ avengers π όλα πάνε βάση σχεδίου πάντα κ πετυχενουν πάντα δεν έχει κενά η κουφά πράγματα.κ εκεί όλοι είναι τέλειοι.το ότι προσπαθούν ν μας τ πλασάρουν λίγο προς αληθωφανες κ πάθη κ λάθη μην πέφτουμε ν τ φαμε.

 

Κρίνουμε σαν θεατές πντ έχουμε δει 1 2 φορές και...αν ήμασταν εκεί θα τα καναμε καλύτερα τα σχέδια?η όλα αυτά τ λεμε μιας κ βλέπουμε τς πιθανότητες π είχαν τα λάθη τς κ την γενικότερη εικόνα.?κ αυτοί αν πήγαιναν τ παρελθόν μια μέρα πίσω έχοντας ζεισει αυτά κάποια πράγματα στη θ τ άλλαζαν ..αλλά έτσι είναι κανείς κάποιες επιλογές κ πας Μ αυτές .αν είναι σωστές σταρτηγικα η όχι σγρ κανείς δεν ξέρει.κ όπως διάβασα από κάποιον κ είχε δίκιο οι μεγάλοι σταρτηγοι είναι όλοι τς νεντ.ο Σνόου π ότι μάχη πνεχει δώσει έχει χάσει.η Ντάνυ π αν δεν είχε δράκους ασπιλους κ αν δεν πολεμαγε σκαλβους κ τέτοια μπορεί ν μην κέρδιζε γτ σχέδιο ποτέ δεν είχε παράνομο των αριθμό.ο τυριον σταρτηγικα μόνο μια φορά κ είχε δίκιο η σανσα .ας δεις την αλήθεια τ λέει ότι κ Μ κάνουμε ήμαστε Ντεντ.κ ο Τζέιμι π πάντα πολεμιστής ήταν κ οχι τ στρατηγικό μυαλό γτ είχε τ μπαμπακα τ γ αυτο

Επεξ/σία από kwstas_1993
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, music_lover είπε

Κώστα..στραβώθηκα ρε συ..dothraki language γράφεις? 🤣

Χαχαχχα γράφω ενώ περπατώ κ μερικά τ αλλάζει κ.τ τ9 και η σύνταξη γτ περπατώ και χάνω την συνέχεια μου χαχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
 

2 μάχες έχει οργανώσει ο JS και για τις 2 γκρίνιες για τη στρατηγική ακούγονται  (δίκαια imo). Τσάμπα τα μαθήματα του Ned. Έχει  να φάει ξύλο από τη Cersei 😄

Επεξ/σία από sir ImPeCaBlE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγηκε επιτέλους. Παντα να παρακολουθειτε τα βιντεακια μετα απο τα επεισόδια, λέει πολλές φορές έξτρα πληροφορίες που μπορεί να μας έχουν ξεφύγει. Οπως επίσης κάνεις σωστές απορίες στο τέλος του βίντεο. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, j0hnn1e είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Αφού είναι έτοιμοι να πεθάνουν όλοι λόγω αναλογίας περίπου 1:200-300 στην σύγκριση των στρατευμάτων, ο Night King αφήνει τους overpowered personal bodyguards πίσω και η Arya με silent walk, dash και backstab τον βγάζει 1hit-ko με critical και τα στρατεύματα εξανεμίζονται

δηλαδη χρησιμοποιησαν το πιο χιλιοπαιγμενο κλισε σε σκηνες μαχες απο εποχης A New Hope και ισως και παλιοτερα.

Keystone Army - TV Tropes

6kVlYBh.png

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Malthador είπε

 

Ο Bran για μένα έχει καεί πλέον. Έχει απίστευτες υπερδυνάμεις που φαίνεται ότι δεν μπορούν να τις διαχειριστούν οι σεναριογράφοι. Έπρεπε να τον περιορίσουν πολύ νωρίτερα, πριν φτάσουν εδώ τα πράγματα. Τώρα δεν χρειάζεται καν πόλεμος για τον θρόνο, warg την Cersei, βουτιά στο κενό και ζήσαν αυτοί καλά και εμείς καλύτερα, the end.

 

Φήμες θέλουν τους WW να επιστρέφουν.

Κάποιος πέταξε τη θεωρία ότι ο Μπραν έχοντας το σημάδι του ΝΚ μπορεί να επαναφέρει τους WW να πολεμήσουν στο πλευρό του.

Game of Thrones creator, David and Daniel, were on Jimmy Kimmel last night. Jimmy said “are we sure we’re done with the white walkers?” They answer “We can’t answer that.”
 

 

 

Επεξ/σία από opera
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, j0hnn1e said:
  Hide contents

Αφού είναι έτοιμοι να πεθάνουν όλοι λόγω αναλογίας περίπου 1:200-300 στην σύγκριση των στρατευμάτων, ο Night King αφήνει τους overpowered personal bodyguards πίσω και η Arya με silent walk, dash και backstab τον βγάζει 1hit-ko με critical και τα στρατεύματα εξανεμίζονται

 

Κακά τα ψέματα, αν οι "overpowered" personal guard χωνόντουσαν μπροστά στη μάχη θα γινοταν universal target σε χρόνο dt και καθένας του που θα έπεφτε θα έριχνε μαζί του όλα τα wights που του "ανηκαν"...

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, ThReSh said:
  Hide contents

Κακά τα ψέματα, αν οι "overpowered" personal guard χωνόντουσαν μπροστά στη μάχη θα γινοταν universal target σε χρόνο dt και καθένας του που θα έπεφτε θα έριχνε μαζί του όλα τα wights που του "ανηκαν"...

Είναι fact αυτό ή υπόθεση; Νόμιζα οτι ο ΝΚ μόνο είναι η "πηγή ζωής τους" και οτι οι "guards/elders" είναι απλά οι πρώτοι που δημιούργησε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, j0hnn1e said:
  Hide contents

Είναι fact αυτό ή υπόθεση; Νόμιζα οτι ο ΝΚ μόνο είναι η "πηγή ζωής τους" και οτι οι "guards/elders" είναι απλά οι πρώτοι που δημιούργησε. 

 

Ειναι "πυραμίδα" φάση, αν ρίξεις τον ΝΚ πέφτουν όλοι, αν ρίξεις τον εκάστοτε Whitewalker πέφτουν τα Wights από κάτω του.

Εξάλλου στην προηγούμενη season όταν πήγαν βόρεια από το Wall για να φέρουν ένα wight μαζί τους, τους την έπεσε ένας Whitewalker με Wights, τον οποίο σκότωσε κάποιος και μαζί του ψόφισαν ταυτόχρονα και τα wights...

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, ThReSh said:
  Hide contents

Ειναι "πυραμίδα" φάση, αν ρίξεις τον ΝΚ πέφτουν όλοι, αν ρίξεις τον εκάστοτε Whitewalker πέφτουν τα Wights από κάτω του.

Εξάλλου στην προηγούμενη season όταν πήγαν βόρεια από το Wall για να φέρουν ένα wight μαζί τους, τους την έπεσε ένας Whitewalker με Wights, τον οποίο σκότωσε κάποιος και μαζί του ψόφισαν ταυτόχρονα και τα wights...

I see

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ζωα που του Metacritic βλέπω οτι ήρθανε και στο IMDB, έχουν ηδη ξεκινήσει να βαθμολογούν το επεισόδιο με κακες βαθμολογίες χωρις να εχει βγει ακομα.. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...