Προς το περιεχόμενο

[SERIES] Game of Thrones Season 8


epir21
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Για γενική συζήτηση για τις προηγούμενες σεζόν του Game of Thrones (με spoilers), επισκεφθείτε αυτό το θέμα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, Norone92 said:

Το πρώτο είναι μύθος/προφητεία μιας περιοχής που δε σημαίνει ότι είναι αληθής ή θα εκπληρωθεί, οπότε δε χρήζει κάποιας εξήγησης (ωστόσο αυτό έχει περιθώριο ακόμα να εξηγηθεί). Προφητείες, οράματα και θεϊκές παρεμβάσεις δεν κατανοούνται από τους ίδιους του χαρακτήρες ενός κόσμου. Η ίδια η Melisandre διατύπωσε λάθος πολλές προφητείες και οράματά της.

Η σειρά είναι heavily based σε προφητείες, θεότητες κλπ. Το είδαμε με την Cersei και το είδαμε και με τον Lord of Light. Τώρα αν είναι να επιλέγουμε τι ισχύει ανάλογα με το τι βολεύει σεναριακά κάθε φορά οκ δεκτό, αλλά εδώ βλέπουμε υπερπαραγωγή υποτίθεται, όχι Καλημέρα Ζωή. Αλλιώς ας μην το ανέφεραν καν στη σειρά, δεν χρειάζονται αυτού του τύπου οι «εξαπατήσεις» προκειμένου να κρατάνε το ενδιαφέρον του κοινού ζωντανό.

Και στην τελική, ο JS γιατί γύρισε πίσω; Για να σκοτώσει την Cersei; Γελάνε και οι πέτρες...

5 hours ago, Norone92 said:

Ο Craster είχε κάνει deal με τους WW να τους δίνει τα νεογέννητα για να δημιουργούν και άλλους WW ώστε να αυξηθούν σαν δύναμη, με αντάλλαγμα να μην τον πειράξουν ποτέ.

Άρα ο ΝΚ είναι κάποιος που μπορεί να επικοινωνεί με τους ζωντανούς και μάλιστα παίρνει από λόγια. Ενδιαφέρον, ας το θυμηθούν την επόμενη φορά πριν αποφασίσουν να θυσιάσουν 50k άτομα.

5 hours ago, Norone92 said:

Ο Bran έδειξε ότι είναι warg και στην πορεία απέκτησε τις δυνάμεις του 3 eyed raven και ως αποτέλεσμα εξυπηρετεί το σκοπό να βλέπει πράγματα σε βάθος χρόνου, ωστόσο ο χαρακτήρας του δεν έχει χρησιμοποιηθεί για κάτι σημαντικό εκτός από το να φανερώσει την ταυτότητα του Jon Snow. Πιο πολύ σαν exposition machine μου κάνει. Λίγο meh η μη αξιοποίησή του μετά από ταξίδι τόσων σεζόν, αλλά ίσως κάτι γίνει και με αυτόν στα επόμενα.

Ο Bran για μένα έχει καεί πλέον. Έχει απίστευτες υπερδυνάμεις που φαίνεται ότι δεν μπορούν να τις διαχειριστούν οι σεναριογράφοι. Έπρεπε να τον περιορίσουν πολύ νωρίτερα, πριν φτάσουν εδώ τα πράγματα. Τώρα δεν χρειάζεται καν πόλεμος για τον θρόνο, warg την Cersei, βουτιά στο κενό και ζήσαν αυτοί καλά και εμείς καλύτερα, the end.

5 hours ago, Norone92 said:

Ο NK είναι απλά η πρώτη μούρη των WW, έδειξε ότι δημιουργήθηκε από τα children of the forest με σκοπό να προστατευτούν από τους ανθρώπους, αλλά ουσιαστικά δημιουργήθηκε αυτή η απειλή. Aaand he's gone. Δεν υπάρχει κάτι παραπάνω να εξηγηθεί για αυτόν.

Τόσο απλά ε; Ενώθηκε το 90% του Westeros και όλο το Essos για να τον πολεμήσουν προκειμένου να σωθεί η ανθρωπότητα και δεν υπάρχει κάτι παραπάνω να εξηγηθεί για αυτόν. Ενώ με τη Cersei και με το γουνάκι της έχει μεγαλύτερο ενδιαφέρον να ασχολούμαστε 65 επεισόδια τώρα. Μάλιστα, Καλημέρα Ζωή και πάλι η φάση.

5 hours ago, Norone92 said:

Και ο Benjen απλά αγνοείτο επί χρόνια αλλά σαν από μηχανής θεός έσωσε μια μέρα τον Jon Snow. Απλά αντικαθιστά (κακώς για 'μένα) τον Coldhands από τα βιβλία και τον χώσανε για το wow factor. Δεν εξηγεί τί του συνέβη αλλά είναι τόσο ασήμαντος χαρακτήρας που δε νομίζω να χρειαζόταν κάτι παραπάνω σαν εξήγηση.

Λυπάμαι δεν μπορώ να το δεχθώ αυτό. Για να αφαιρούν την Lady Stoneheart ή τον Coldhands από το lore προκειμένου να τους αντικαταστήσουν με κάτι άλλο, σημαίνει ότι κάτι έχουν στο μυαλό τους, κάπως θέλουν να εξυπηρετήσουν το σενάριο καλύτερα (για τα τηλεοπτικά δεδομένα) απ' ότι ο Martin. Το «απο μηχανής θεός» δεν είναι αρκετός λόγος για μια σειρά που δεν μας έχει συνηθίσει σε τέτοια tropes. Αλλιώς και στο φινάλε, άνετα σκάει ο Lord of Light παρέα με τους Seven και χρίζουν βασιλιά τον JS και βασίλισσα την Dany, σφάζοντας τη Cercei (μιας και αυτός είναι εν τέλει ο τελικός στόχος της σειράς, ποιός θα κάτσει στην καρέκλα, όχι το ότι σώθηκε η ανθρωπότητα).

Τελοσπάντων, δεν είναι μια κακή σειρά, είναι από τις καλύτερες που έχω δει, απλά περίμενα κάτι περισσότερο μετά από τόσα χρόνια. Σίγουρα είναι η καλύτερη medieval σειρά για την ώρα, αλλά με Witcher και LotR στον ορίζοντα, νομίζω ότι δεν θα μιλάμε για πολλά χρόνια ακόμα για το GoT.

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 3
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
6 ώρες πριν, Norone92 είπε

Το πρώτο είναι μύθος/προφητεία μιας περιοχής που δε σημαίνει ότι είναι αληθής ή θα εκπληρωθεί, οπότε δε χρήζει κάποιας εξήγησης (ωστόσο αυτό έχει περιθώριο ακόμα να εξηγηθεί). Προφητείες, οράματα και θεϊκές παρεμβάσεις δεν κατανοούνται από τους ίδιους του χαρακτήρες ενός κόσμου. Η ίδια η Melisandre διατύπωσε λάθος πολλές προφητείες και οράματά της.

Ο Craster είχε κάνει deal με τους WW να τους δίνει τα νεογέννητα για να δημιουργούν και άλλους WW ώστε να αυξηθούν σαν δύναμη, με αντάλλαγμα να μην τον πειράξουν ποτέ.

Ο Bran έδειξε ότι είναι warg και στην πορεία απέκτησε τις δυνάμεις του 3 eyed raven και ως αποτέλεσμα εξυπηρετεί το σκοπό να βλέπει πράγματα σε βάθος χρόνου, ωστόσο ο χαρακτήρας του δεν έχει χρησιμοποιηθεί για κάτι σημαντικό εκτός από το να φανερώσει την ταυτότητα του Jon Snow. Πιο πολύ σαν exposition machine μου κάνει. Λίγο meh η μη αξιοποίησή του μετά από ταξίδι τόσων σεζόν, αλλά ίσως κάτι γίνει και με αυτόν στα επόμενα.

Ο NK είναι απλά η πρώτη μούρη των WW, έδειξε ότι δημιουργήθηκε από τα children of the forest με σκοπό να προστατευτούν από τους ανθρώπους, αλλά ουσιαστικά δημιουργήθηκε αυτή η απειλή. Aaand he's gone. Δεν υπάρχει κάτι παραπάνω να εξηγηθεί για αυτόν.

Και ο Benjen απλά αγνοείτο επί χρόνια αλλά σαν από μηχανής θεός έσωσε μια μέρα τον Jon Snow. Απλά αντικαθιστά (κακώς για 'μένα) τον Coldhands από τα βιβλία και τον χώσανε για το wow factor. Δεν εξηγεί τί του συνέβη αλλά είναι τόσο ασήμαντος χαρακτήρας που δε νομίζω να χρειαζόταν κάτι παραπάνω σαν εξήγηση.

Γενικά είναι γεγονός ότι πολλά πράγματα χρησιμοποιήθηκαν με μη ικανοποιητικό τρόπο. Επίσης τα περισσότερα απ' αυτά δεν είναι βασικά στοιχεία της πλοκής, αλλά κάποια δευτερεύοντα γεγονότα σε έναν ζωντανό κόσμο. Αυτό δεν τα κάνει ούτε σεναριακές τρύπες, ούτε αναπάντητα ερωτήματα. Το μόνο αναπάντητο ερώτημα είναι ποιος θα κερδίσει τον επερχόμενο πόλεμο και ποιος θα κάτσει στο θρόνο (αν κάτσει).

Αν θυμάμαι καλά λέει ότι τον εσωσαν τα παιδιά πριν γίνει ζόμπι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, SKOKMAN είπε

Η ιστορία με τον ΝΚ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΏΣΕΙ ΑΚΟΜΑ .

Υπομονή και ολοι οσοι κράζουν θα τρέχουν να κρυφτούν 

Α και κατι ακομα.....

Γκριζοσκολικας και η γκομενιτσα του

Κρατήστε ΑΥΤΟ το ζευγάρι!!!! 

Τα κρατάω όλα αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

Υπαρχει περιπτωση ο Μπραν να ειναι ο ΝΚ;Ή το ξεχναμε;

Υπαρχει περιπτωση ο Χιονης να πεθανει μολις τελειωσει τον σκοπο του επειδη αναστηθηκε απο τον θεο της φωτιας;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τσουρεκια πασχαλινα με NK. Κι εσεις ρε ασπιλοι μη καπνιστες ειστε και δεν εχετε αναπτηρα πανω σας;

Επεξ/σία από g_alkis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, SKOKMAN είπε

 

Α και κατι ακομα.....

Γκριζοσκολικας και η γκομενιτσα του

Κρατήστε ΑΥΤΟ το ζευγάρι!!!! 

Το γκομενάκι έχει τα πιο ωραία βυζια εκεί μέσα. Εμπρός για τον θρόνο! Το αξίζει 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, p4n0s86 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Αν θες να την ανάψεις όλη, παίρνεις την Μελισάνδρη σε σχηματισμό και την πας εκεί απ' την αρχή. Όταν μου δείχνεις όμως τοξότες να βαράνε και Άσπιλους να τρέχουν για να πλησιάσουν, μου δημιουργείς την αίσθηση ότι ψάχνεις την ευκαιρία να της βάλεις φωτιά. Λέω εγώ τώρα. Ή τουλάχιστον δείξε μου έναν Άσπιλο να πλησιάζει και να μην καταφέρνει κι αυτός τίποτα, λόγω πάγου όπως λένε τα παιδιά, οπότε να δέσει λογικά η σκηνή και να αιτιολογηθεί ότι μόνο τα μάγια έμειναν πια.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Μόνο στους τοξότες στέκεστε όμως, ενώ μας δείχνουν και Άσπιλους να προσπαθούν να πλησιάσουν όπως είπα. Το προσπερνάτε αυτό.

Για να καταλάβω... Εννοείς πως ηθελες σε αυτό το επεισόδιο να ξοδευτεί κανα τέταρτο που να μας δείχνει αποτυχημένες προσπάθειες ξανα και ξανα απο ασπιλους, βέλη και δεν ξέρω γω τι άλλο για να καταλαβεις ότι δεν μπορούσαν να ανάψουν την φωτιά με άλλο τροπο;

Ξερεις ότι σε θέατρο και σινεμά, για να υπαρξει μια εξέλιξη και ρυθμός, μερικά πράγματα απλά υπονοούνται;!; 

 

Και μια απορία.. αφού μονος λες ξετρελαθηκες με το επεισόδιο, αλλά τελικα μπήκες στον κοπο να μπεις IMDb και να βαλεις 1 (όχι ότι νοιάστηκε κανεις για το 1 η το 10 αλλά απο περιεργια), το εβαλες λογο του θεματος που «εντόπισες» με την τάφρο;  

Τελικα σου άρεσε η οχι; Η μήπως, «διασκέδασες» με τους μεν και τωρα λες να «διασκεδάσεις» με τους δε; 😛

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παμε, τζαμπα φαια ουσία καίτε, όλο το επεισόδιο υπηρετεί εναν και μόνο σκοπό: να δώσει στον θεατή το συναίσθημα της απόγνωσης και της απελπισίας απέναντι σε εναν πανίσχυρο εχθρό. Και το σενάριο πάει αναλόγως. Αυτό φαίνεται απο το 1ο δευτερόλεπτο. Χέρια τρεμάμενα, άφωνοι όλοι απλά καταλαμβάνουν τις θέσεις τους και περιμένουν τον θάνατο. Ένας μόνο τρόπος υπάρχει να νικήσουν και το ξέρουν. Το εξήγησε η σειρά στο προηγούμενο επεισόδιο. Πρεπει να παγιδευτεί ο αρχηγός τους. Έχει ένα σωρό σκηνές μέσα που υπηρετούν αυτό τον σκοπό αλλά βαριέμαι να γράφω. Δεν περιγράφω άλλο. Ξανά δείτε το. Είπαμε ΑΠΟΓΝΩΣΗ και ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ. Ενω εσείς ψάχνεται ηρωισμούς, ε δείτε καμία ταινία της Marvel τότε.

  • Like 5
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Λύστε μου μια απορία, όποιος ξέρει, πώς δουλεύει το σύστημα με τα ratings στο imdb; Πέρασα γρήγορα τα 100 πρώτα reviews και δεν είδα βαθμό πάνω από 7, πώς γίνεται να βγάζει τελικό 8,6 το επεισόδιο; Μου διαφεύγει κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Malthador είπε

 

Τελοσπάντων, δεν είναι μια κακή σειρά, είναι από τις καλύτερες που έχω δει, απλά περίμενα κάτι περισσότερο μετά από τόσα χρόνια. Σίγουρα είναι η καλύτερη medieval σειρά για την ώρα, αλλά με Witcher και LotR στον ορίζοντα, νομίζω ότι δεν θα μιλάμε για πολλά χρόνια ακόμα για το GoT.

Αναλογη σειρά που να σταθεί έστω στο ύψος του GOT νομίζω ότι μόνο το HBO μπορεί να ξαναβγάλει . 

Netflix k Amazon δεν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 minutes ago, totalius said:

Αναλογη σειρά που να σταθεί έστω στο ύψος του GOT νομίζω ότι μόνο το HBO μπορεί να ξαναβγάλει . 

Netflix k Amazon δεν .

Από ποια άποψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, totalius είπε

Αναλογη σειρά που να σταθεί έστω στο ύψος του GOT νομίζω ότι μόνο το HBO μπορεί να ξαναβγάλει . 

Netflix k Amazon δεν .

Ίσως το Amazon με το prequel του lord of the rings, μιας και είχαν πέσει τεράστια ποσά για την σειρά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...