Προς το περιεχόμενο

[SERIES] Game of Thrones Season 8


epir21
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Για γενική συζήτηση για τις προηγούμενες σεζόν του Game of Thrones (με spoilers), επισκεφθείτε αυτό το θέμα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, DeadOrganPlayer είπε

Προφανώς από τη στιγμή που το κείμενο είναι κάτω από το username μου, την άποψή μου εκφράζω. Όπως όλοι. Δε νομίζω ότι χρειάζεται κάθε φορά που γράφουμε κάτι να προσθέτουμε στο τέλος "κατα την άποψή μου".

Παρόλα αυτά ήταν υπερβολική η δήλωσή μου, ίσως να μην είναι η καλύτερη σειρά στην ιστορία της τηλεόρασης αλλά σίγουρα είναι στη δεκάδα. Κατά την άποψή μου.

Ναι, ήταν λίγο υπερβολικό, γιατί "ακούστηκε" ως αξίωμα. Ας συμφωνήσουμε ότι είναι μια από τις κορυφαίες σειρές έβερ, χωρίς να σχολιάσουμε την εμφανή βαθμολογική και όχι μόνο πτώση των τελευταίων κύκλων.

Επεξ/σία από kirileman
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα αστειάκια, οι σεναριακές ευκολίες, το χάσιμο χρόνου όμως δεν υπήρχαν πάντα;  Πολύ γρήγορα μου έρχεται στο μυαλό ο red viber που φασώνεται με σύζυγο και φιλενάδες και προσπαθεί να πιέσει έναν ξανθό ακόλουθο να έρθει στο κρεββάτι του. Υπήρχε κάποιο νόημα σε τέτοια σκηνή; Γνωρίζαμε ήδη οτι ο τύπος ήταν πάρτα όλα. 

Να αναφερθούμε στις ανούσιες συζητήσεις του Τύριον για γυναίκες και ποτό; Κι όμως όλες ειχαν το ενδιαφέρον τους τελικά

Για δέσιμο πλοκής και σενάριο που λέει ένα παλικάρι νωρίτερα. Δε νομίζεις πως όταν προετοιμάζεις έναν χαρακτήρα 7 σεζόν να κάνει αυτό που έκανε στο 3ο επεισόδιο και με τον τρόπο που το έκανε, ειναι αποτέλεσμα σεναρίου και όχι κάτι τυχαίο; Δεν παρατήρησες κάτι παρόμοιο σε δεκάδες χαρακτήρες εκει μέσα και τον ρόλο που διαδραματιζουν στα γεγονότα; 

Άλλο το να μη σε ικανοποιεί η πλοκή και η παρουσίαση και άλλο το να μιλάμε για ανυπαρξία βάθος σεναρίου. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pontez2 είπε

Τα αστειάκια, οι σεναριακές ευκολίες, το χάσιμο χρόνου όμως δεν υπήρχαν πάντα;  Πολύ γρήγορα μου έρχεται στο μυαλό ο red viber που φασώνεται με σύζυγο και φιλενάδες και προσπαθεί να πιέσει έναν ξανθό ακόλουθο να έρθει στο κρεββάτι του. Υπήρχε κάποιο νόημα σε τέτοια σκηνή; Γνωρίζαμε ήδη οτι ο τύπος ήταν πάρτα όλα. 

Να αναφερθούμε στις ανούσιες συζητήσεις του Τύριον για γυναίκες και ποτό; Κι όμως όλες ειχαν το ενδιαφέρον τους τελικά

Για δέσιμο πλοκής και σενάριο που λέει ένα παλικάρι νωρίτερα. Δε νομίζεις πως όταν προετοιμάζεις έναν χαρακτήρα 7 σεζόν να κάνει αυτό που έκανε στο 3ο επεισόδιο και με τον τρόπο που το έκανε, ειναι αποτέλεσμα σεναρίου και όχι κάτι τυχαίο; Δεν παρατήρησες κάτι παρόμοιο σε δεκάδες χαρακτήρες εκει μέσα και τον ρόλο που διαδραματιζουν στα γεγονότα; 

Άλλο το να μη σε ικανοποιεί η πλοκή και η παρουσίαση και άλλο το να μιλάμε για ανυπαρξία βάθος σεναρίου. 

Οι περισσότεροι μιλούν για ¨φθηνό", εύκολο γράψιμο. Το αντίστοιχο των λαϊκών τραγουδιών που ο στιχουργός παίρνει ένα βιβλίο ομοιοκαταληξιών και βγάζει χιτάκι σε 5 λεπτά. Και κακά τα ψέμματα, η σειρά που θέλει να διεκδικεί τον τίτλο μιας εκ των κορυφαίων σειρών στον κόσμο, δεν μπορεί να μας δίνει σκηνές όπως τον τρόπο που συνελήφθη στο 4ο επεισόδιο δευτερεύων χαρακτήρας μετά από "ναυμαχία" όπου όλοι οι άλλοι σώθηκαν (βγαίνοντας σε ποια ακτή και μετά τι; ) ή το μυστηριώδη τρόπο με τον οποίο βασικοί χαρακτήρες βγήκαν αγρατζούνιστοι στη μάχη του Γουίντερφελ ενώ έπεφταν από πάνω τους αναρίθμητα "ζόμπι", θυμίζοντας τις αντίστοιχες γελοιότητες του Walking Dead. Σε ένα βιβλίο μπορείς να αοριστολογείς και να αφήνεις τη φαντασία να οργιάζει, σε μια τηλεοπτική σειρά πρέπει να είσαι πειστικός. Όσο και αν αγαπάει κανείς αυτή τη σειρά (και την αγαπώ πολύ), μερικά πράγματα δεν συγχωρούνται και αν συνεχιστούν, η αγάπη γίνεται εύκολα μίσος, όπως και στις σχέσεις που νιώθεις ότι ο άλλος σε πούλησε και βάζεις μπουρλότο (βλ άσσους). Για την ώρα, την παρτίδα διέσωσε ο διάλογος Τύριον-Βάρυς και η εκτέλεση.

  • Like 10
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pontez2 είπε

Τα αστειάκια, οι σεναριακές ευκολίες, το χάσιμο χρόνου όμως δεν υπήρχαν πάντα;  Πολύ γρήγορα μου έρχεται στο μυαλό ο red viber που φασώνεται με σύζυγο και φιλενάδες και προσπαθεί να πιέσει έναν ξανθό ακόλουθο να έρθει στο κρεββάτι του. Υπήρχε κάποιο νόημα σε τέτοια σκηνή; Γνωρίζαμε ήδη οτι ο τύπος ήταν πάρτα όλα. 

Να αναφερθούμε στις ανούσιες συζητήσεις του Τύριον για γυναίκες και ποτό; Κι όμως όλες ειχαν το ενδιαφέρον τους τελικά

Για δέσιμο πλοκής και σενάριο που λέει ένα παλικάρι νωρίτερα. Δε νομίζεις πως όταν προετοιμάζεις έναν χαρακτήρα 7 σεζόν να κάνει αυτό που έκανε στο 3ο επεισόδιο και με τον τρόπο που το έκανε, ειναι αποτέλεσμα σεναρίου και όχι κάτι τυχαίο; Δεν παρατήρησες κάτι παρόμοιο σε δεκάδες χαρακτήρες εκει μέσα και τον ρόλο που διαδραματιζουν στα γεγονότα; 

Άλλο το να μη σε ικανοποιεί η πλοκή και η παρουσίαση και άλλο το να μιλάμε για ανυπαρξία βάθος σεναρίου. 

Κι εγώ αυτή την εικόνα έχω. Μεγάλη διαφορά υπάρχει στο pace though, όπου λόγω του γεγονότος ότι ο (πραγματικός) χρόνος περνάει και η σειρά έπρεπε να ολοκληρωθεί πριν από τα βιβλία κάποια πράγματα αρχισανε να τρέχουν πολύ πιο γρήγορα και κάποια άλλα να παραλείπονται. Δε γινόταν πλέον να βλέπουμε το road trip της Ντεναίρυς που επί 4 σεζόν προχωρούσε με ρυθμό χελώνας. Κατά τα άλλα κάποιες "ανάλαφρες" σκηνές και κάποιες παράλογες αποφάσεις θεωρώ ότι πάντα υπήρχαν. Απλά τότε βασιζόντουσαν στα βιβλία και ίσως γι αυτό να μην ενοχλούσαν τόσο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολες αυτες οι σειρες που αναφερθηκαν (προσωπικα θα εβαζα κ sopranos,mad men σε αυτες), ειχαν μια αξιοσημειωτη σταθεροτητα στην ποιοτητα τους και την ωριμανση τους με τα χρονια,κρατωντας υψηλο επιπεδο μεχρι το τελος. Κατι που δεν εγινε π.χ με το dexter ή με το lost, που οι τελευταιες τους σεζον δεν ανταποκριθηκαν στις απαιτησεις που οι ιδιες οι σειρες ειχαν βαλει. 

Αυτο που εγινε ομως με το got, ολο το hype, η διασημοτητα, η δημοφιλια του, οι θεωριες, τοσα site αποκλειστικα για την σειρα, τα τρελα ποσα για καθε επεισοδιο, δεν νομιζω οτι εχει ξαναγινει στην ιστορια της τηλεορασης σε ολο αυτον τον βαθμο. Ναι, ειχαμε πορωθει με το breaking bad,αλλα δεν θυμαμαι bars να πανηγυριζανε οταν ανατιναζε κανεναν ο white. Και το lost ακομα, με επισης ενα σωρο θεωριες, δεν ειχε γυρω του ολη αυτην την υστερια.

Συμφωνω οτι η μακρια αναμονη επαιξε ρολο για την απογοητευση που μπορει να νιωθει καποιος,αφου ολοι περιμεναμεκατι μοναδικο,φοβερο,πουδεν εχουμε ξαναδει,κλπ, οπως μας προϊδεαζαν οι ιδιοι οι δημιουργοι. Τελικα,μεχρι στιγμης, χωρις να τα βρισκω και χαλια, δεν ηταν και τα επεισοδια που θα τρελαθει κανενας. Κυριως το τριτο, που τοχω δει ηδη τρεις φορες κι ενω θεωρητικα τιποτα δεν του λειπει για να θεωρειται επικο(ατμοσφαιρα,εικονες,μουσικη!),στο τελος κατι δεν μου κολλαει για να ενθουσιαστω. Δηλ. αυτο ηταν με τον NK,τον πιο τρομακτικο κι επιβλητικο killer στην ιστορια ισως της τηλεορασης,ή ο Μπραν απλα αραζει? Ο Σαμ εχει γινει ο σουπερ εξολοθρευτης? Κι αλλα διαφορα,που δειχνουν μια προχειροτητα που δεν θα περιμεναμε απο μια τετοια σειρα.

Ας δουμε κι οτι απομενει, μηπως και αποζημιωθουμε.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ότι και να λέμε - γράφουμε ένα σφίξιμο όταν τελειώσει σε δύο επεισόδια θα το έχουμε. Εγώ ακόμα θυμάμαι το τελευταίο επεισόδιο του Twin Peaks και των 90s αλλά και του τελευταίου κύκλου. Α ρε κερατά Λιντς η κραυγή στο τέλος με έχει στοιχειώσει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, kirileman είπε

Οι περισσότεροι μιλούν για ¨φθηνό", εύκολο γράψιμο. Το αντίστοιχο των λαϊκών τραγουδιών που ο στιχουργός παίρνει ένα βιβλίο ομοιοκαταληξιών και βγάζει χιτάκι σε 5 λεπτά. Και κακά τα ψέμματα, η σειρά που θέλει να διεκδικεί τον τίτλο μιας εκ των κορυφαίων σειρών στον κόσμο, δεν μπορεί να μας δίνει σκηνές όπως τον τρόπο που συνελήφθη στο 4ο επεισόδιο δευτερεύων χαρακτήρας μετά από "ναυμαχία" όπου όλοι οι άλλοι σώθηκαν (βγαίνοντας σε ποια ακτή και μετά τι; ) ή το μυστηριώδη τρόπο με τον οποίο βασικοί χαρακτήρες βγήκαν αγρατζούνιστοι στη μάχη του Γουίντερφελ ενώ έπεφταν από πάνω τους αναρίθμητα "ζόμπι", θυμίζοντας τις αντίστοιχες γελοιότητες του Walking Dead. Σε ένα βιβλίο μπορείς να αοριστολογείς και να αφήνεις τη φαντασία να οργιάζει, σε μια τηλεοπτική σειρά πρέπει να είσαι πειστικός. Όσο και αν αγαπάει κανείς αυτή τη σειρά (και την αγαπώ πολύ), μερικά πράγματα δεν συγχωρούνται και αν συνεχιστούν, η αγάπη γίνεται εύκολα μίσος, όπως και στις σχέσεις που νιώθεις ότι ο άλλος σε πούλησε και βάζεις μπουρλότο (βλ άσσους). Για την ώρα, την παρτίδα διέσωσε ο διάλογος Τύριον-Βάρυς και η εκτέλεση.

Νομίζω οτι σε όλα αυτού του είδους τα λογοτεχνήματα του φανταστικού, ο απο μηχανης θεός αποτελεί μοτίβο, οπότε δε με παραξενεύει. Η μάχη του Μαυροπόταμου, που μονο μάχη δε τη θεωρω (επίσης νυχτα με μια εντυπωσιακή πράσινη έκρηξη) και ξαφνικά εμφανιζεται ο Τάιγουιν και τους σώζει όλους, δεν ειναι κακό σενάριο ο τρόπος παρουσίασης; Σωθηκε απο θαυμα και ο Τζοφρυ και όλοι. Δεν ειναι φτήνια; H στη μάχη του Μπαιλορ. Είδαμε μάχη; Δεν ειναι πολύ βολικά όλα. Ομως τότε ίσως επειδή ηταν ακομα η αρχη μπορει να μη τα παρατηρούσαμε τόσο.

Και κάτι ενδιαφέρον που διάβαζα. Η δημοφιλία της σειράς, εκτοξεύθηκε λέει μετά τη μάχη των Μπαστάρδων. Λίγο μετά άρχισε να πέφτει σιγά σιγά και η βαθμολογίας της. Δε το θεωρώ τυχαίο.

(η περιοχή που δειχνουν το King Landing με ξενέρωσε ομολογώ)

 

Επεξ/σία από pontez2
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, kirileman είπε

... κατά την άποψή σου (βλέπε Band of Brothers, Breaking Bad).

Off topic είμαι λίγο, αλλά τι σειρά ήταν το Band of Brothers ρε φίλε!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο αποψη παραγωγης,  στησιματος κτλ.  το game of thrones σιγουρα κερδιζει μεχρι να βγει μια τετοια σειρα ξανα (οπως ειναι τα prequel του ιδιου και του Αρχοντα). 

Ομως σεναριακα σαφεστατα ειναι κατωτερη σε διαλογους,  σε βαθος,  χαρακτηρες κτλ. απο το Sopranos,  the wire, breaking bad και αλλες σειρες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, aris1986 είπε

Μην το ανοίξετε αν είστε ευαίσθητοι και πίνετε τσάι όχι καφέ γενικότερα.

Το έχουν αλλάξει και στους τίτλους της αρχής.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξυ, οσοι εβαλαν 1 στο 3ο επεισοδιο ειναι οι ιδιοι πο εβαλαν και 1 στο 4ο. Φαινεται ξεκαθαρα απο τον αριθμο τον ψηφων. Καθαρα τρολ του reddit, που δεν βγηκαν οι προβλεψεις τους. Εχουμε και εδω μεσα κανα 2,3 απο δαυτα.. Οποτε χωρις τα τρολ εχουμε ενα επεισοδιο του 8.5 βαθμολογια και το 3ο επεισοδιο παει κοντα στο 9.5. Οχι και ασχημα. Δυστυχως οι περισσοτεροι μπαινουν και βαθμολογουν μονο τα καλυτερα επεισοδια , και αυτα μεχρι στιγμης ειναι κατω απο 10. Και ολα τους εχουν πανω απο 100.000 ψηφους, οπως και το The Long Night.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή τυχαίνει να μένω στο Belfast στην Βόρεια Ιρλανδία όπου βρίσκεται το titanic studios που γίνονται όλα τα γυρίσματα του GoT με ειδικά εφέ (η πράσινη οθόνη δλδ) να πω ότι η τελευταία σεζον είναι σχεδόν 100% στουντιακή, ελάχιστα εξωτερικά γυρίσματα (για αυτό και όλος ο κόσμός βλέπει ασυνέπειες στα τοπία κτλ). Επίσης ... από τα 2 χρόνια γυρίσματα κάνανε τον έναν μόνο .... σκηνές από το e4 γυρίστηκαν πριν κάνα 3μηνο (συναδελφός από το γραφείο εδώ πήγε κομπάρσος :) )

Επεξ/σία από gthe
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...