Προς το περιεχόμενο

[SERIES] Game of Thrones Season 8


epir21
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Για γενική συζήτηση για τις προηγούμενες σεζόν του Game of Thrones (με spoilers), επισκεφθείτε αυτό το θέμα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
11 minutes ago, kirileman said:

Αυτές είναι απίστευτες μπούρδες. Τελειώσαμε με τους WW και τον NK και έχει μείνει μόνο το παιχνίδι του θρόνου με μάχες, συνωμοσίες, εκτελέσεις, τα κλασσικά. Ίσως, λέω ίσως, η τελευταία σκηνή του τελευταίου επεισοδίου να δείξει τη γέννηση ενός νέου NK κάπου στον αχανή Βορρά, για να αφήσει την απειλή των νεκρών για το Westeros να αιωρείται, όσο οι οίκοι αλληλοσκοτώνονται για εξουσία, αυτό θα έδειχνα εγώ.

Σε αρκετές σειρές πάντως, η πλειοψηφία του κόσμου μισεί το "occam's razor" και την πατάει άσχημα. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις ξαναείδα την σκηνή που παλεύει η αρυα με την μπριεν. Την νικάει αλλάζοντας τελευταία στιγμή χερι που κρατάει το μαχαίρι. Καλό.. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά κάποιοι εδώ μέσα έχετε μπερδευτεί.

Όταν γίνεται μαι κριτική σε μια σειρά / ταινία σε οτιδήποτε γενικά, η απάντηση του τύπου: "Ε, γράψτο εσύ, σκηνοθέτησε το εσύ" ή άλλα τέτοια δεν έχουν κανένα νόημα. 

Η κριτική που γίνεται στην σειρά όχι μόνο στο σενάριο αλλά στο σύνολό της είναι σαφέστατα δικαιολογημένη.

Δεν κάνουμε κριτική για να το "παίξουμε" έξυπνοι, κάνουμε την κριτική όπως κάνουμε σε όλα τα πράγματα στην ζωή μας που μας ενοχλούν. 

Μιας και είμαστε σε τεχνολογικό φόρουμ, αν κάποιος αγοράσει ένα λάπτοπ και έχει 40 θετικά και 5 αρνητικά δεν θα πούμε τα αρνητικά? Ή και εκεί η απάντηση θα είναι "Ας το φτιάχνατε μόνοι σας?"

Η σειρά βλέπετε ευχάριστα αλλά δυστυχώς έχει αρκετά λάθη, παραλείψεις κτλ. ειδικά στις δυο τελευταίες season.

 
 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τιτλος A song of Ice and Fire

Spoiler

Αναφερεται στο parentage του Snow?

Στην σχεση Snow/Danny?

Στη μαχη με τους WW και τους δραακους;

Για πέτε μπας και γραψουμε και κανα ontopic γιατι το χεσαμε το thread

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NT1G είπε

Αστεία εικόνα είναι αλλά δεν ξέρω πόσο spoiler μπορεί να είναι για το 4 επεισόδιο κ.τ.λ.

 

Μονο εμενα ενοχλησε το γεγονος οτι ειχαμε 3/3 βολες πετυχημενες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kostasspil είπε

Ο τιτλος A song of Ice and Fire

Δεν το θεωρώ σποιλερ, γιατί ειναι δικιά μου άποψη αλλά ισως ο τίτλος είναι κάτι πιο προφανές από ότι φανταζόμαστε 

Βλέπεις ότι τα βοβλια αλλα και η σειρα είναι γεμάτη τραγούδια, άρα ίσως ο τίτλος αναφέρεται γενικά στην ιστορία των βιβλίων που θα καταλήξει σε ένα τραγούδι με αυτό το όνομα. Το τραγούδι της φωτιάς και του πάγου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/5/2019 στις 12:46 ΠΜ, EmpYristis είπε

H Cercei μέχρι στιγμής φημίζεται από την πρώτη σεζόν πως ξεχειλίζει από chivalry κι έχει αφήσει ανέγγιχτους όλους τους κώδικες τιμής και καλών τρόπων.

Oh wait...

ε ναι,επειδη οταν εχεις ολο τον λαο πισω σου, ρισκάρεις να σκοτωσεις μια βλαμμενη η οποια ηρθε απο το πουθενα, ωστε να εξεγερθουν οι παντες και να παρει το βασιλειο ο χιονης για πλακα.

μαιντφακ ε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ThReSh είπε

Όχι, τον έφτιαξε ο 1ος Targaryen που ήρθε και κατέκτησε το Westeros.

Απλά postαρα τι να googlαρουμε για να το βρούμε, ούτε καν link για missclick. 😛

Δε το έγραψα για σένα, απλά διάβαζα αρκετές σελίδες πίσω, είδα ένα σχετικό ποστ και δεν άντεξα να μη γράψω κάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, talibanakos είπε

Μονο εμενα ενοχλησε το γεγονος οτι ειχαμε 3/3 βολες πετυχημενες;

 

Nope. :P
Σχεδόν (?) τέλεια ευστοχία και ενώ είναι πάνω σε καράβι, που ακόμη και λαδιά να είναι η θάλασσα, μόνο με το recoil θα κάνει κάποια αστάθεια. Μεγάλη απόσταση ενάντια σε ιπτάμενους στόχους που πετάνε με ψηλή (νομίζω; ) ταχύτητα.
Και στην τελική, όπλα πολιορκίας είναι φτιαγμένα για να καταστρέφουν στόχους που 1) είναι τεράστιοι (τείχη, κλπ) και εκ φύσεως 2) δεν κουνιούνται.

Αλλά οκ, είναι fantasy οπότε μπορείς να πεις "κλάιν" (ναι ξέρω, εδώ κάναμε υπερανάλυση στους Avengers για άλλα, αλλά λέμε τώρα).

Το θέμα είναι. Αν είσαι τόσο εύστοχος και πας για surprise attack...γιατί δεν χτυπάς την Daenerys ή τον δικό της δράκο;

Εγώ θα έλεγα 2/2 surprise attacks (Arya vs NK με το long leap ουρλιαχτό (...), άλλο αν έκανε μετά natural 20 roll στο ζάρι για το μαχαίρι, οπότε το έσωσε και τώρα αυτό) "failed".

Επεξ/σία από GhostRiderLSOV
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είμαι ο μόνος που μου φαίνεται εντελώς πατάτα ο 8ος κύκλος (και ο 7ος); Καμία σχέση με τους πρώτους 5 κύκλους. Νομίζω το τραβήξανε από τα μαλλιά..

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, kirileman είπε

Αυτές είναι απίστευτες μπούρδες. Τελειώσαμε με τους WW και τον NK και έχει μείνει μόνο το παιχνίδι του θρόνου με μάχες, συνωμοσίες, εκτελέσεις, τα κλασσικά. Ίσως, λέω ίσως, η τελευταία σκηνή του τελευταίου επεισοδίου να δείξει τη γέννηση ενός νέου NK κάπου στον αχανή Βορρά, για να αφήσει την απειλή των νεκρών για το Westeros να αιωρείται, όσο οι οίκοι αλληλοσκοτώνονται για εξουσία, αυτό θα έδειχνα εγώ.

"Αύριο" που δεν θα επαληθεθεί η θεωρία σου, να μην γκρινιάζεις, ΟΚ; 😋😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η σειρά για μένα τελείωσε στην 6 σεζόν. Από εκεί και πέρα είναι σαν να βλέπω Αλλη σειρά αυτή την αίσθηση εχω. 

Επεξ/σία από speedman_26
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...