Προς το περιεχόμενο

[SERIES] Game of Thrones Season 8


epir21
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Για γενική συζήτηση για τις προηγούμενες σεζόν του Game of Thrones (με spoilers), επισκεφθείτε αυτό το θέμα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, elpaso1 είπε

τους θελετε ολους νεκρους και να κατσει στον θρονο ο NK, ειτε ο Littlefinger. 

Ο Littlefinger μας τέλειωσε, εκτός αν κάποιοι περιμένουν να έχει γίνει WW ή ΝΚ!

3 λεπτά πριν, Que sera sera είπε

Ναι, στο λινκ αν πατήσεις και το δεις!

Απογοητευμένος από το πώς τελείωσε ή επειδή τελείωσε και έχασε τη χήνα με τα χρυσά αυγά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

24 λεπτά πριν, omghi2u είπε

crossbows που βαρανε προς τα πανω χωρις να χανουν εμβελεια και torque.

Συγνώμη αλλά η ροπή (torque) τι σχέση έχει με τις δυνάμεις που επενεργούν στη ρίψη ενός βέλους ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Ο Littlefinger μας τέλειωσε, εκτός αν κάποιοι περιμένουν να έχει γίνει WW ή ΝΚ!

Spoiler

 

Το spoiler δεν περιλαμβάνει κανένα leak και καμιά σκηνή από την 8η. Είναι απλά μια θεωρία, απλά το έκρυψα για να μην "κρεμάει" το νήμα σε μήκος. Προσωπικά, αν και δεν περιμένω τέτοιο plot twist από τους D&D, θεωρώ πως θα ήταν το καλύτερο φινάλε και δεν με ικανοποιεί κανένα ενδεχόμενο σενάριο πλέον μετά απ' αυτό.

Επεξ/σία από p4n0s86
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, speedman_26 είπε

Δεν είναι αυτό μου βγάζει βιασύνη σκηνές που θα έπρεπε να πάρουν παραπάνω επεισόδια περνάνε στα γρήγορα. 

Το θέμα ειναι αν σηκώνει άλλα επεισόδια το GOT.  Σκέπτομαι οτι θα βαριόμουν να περιμένω 1 χρόνο ακόμα.

Έχω την εντύπωση πως ακόμα και τον Σον Κόνερι, τον Αλ Πατσίνο και την Μέριλ Στριπ να εμφάνιζαν στα τελευταία επεισόδια, σε σκηνοθεσία του ίδιου του Μάρτιν (που θα έλεγε ο ίδιος, τα έγραψα μόνος μου και αυτό θα γινει και στα βιβλία), πάλι θα υπήρχε απογοήτευση.

Δε θυμάμαι ποιοι είχαν γράψει, πως λόγω της επιτυχίας της σειράς, οι προσδοκίες για τον καθένα, ειναι μεγαλύτερες απ όσες θα μπορούσε και ο ίδιος να σκεφτεί και πλέον έχουμε φθάσει στο σημείο να αναλύουμε με σχολαστικότητα λεπτομέριες που δεν ειναι τόσο σημαντικές και να παραβλέπουμε το ότι μια τοσο σημαντική σειρά μας κρατάει σε αγωνία, παρά την όποια θεωρητική μας απογοήτευση :-)

Για τα όποια leaks κυκλοφορούν, κι εγώ συμφωνώ πως αν συμβεί κάτι απο αυτά, θα το θεωρήσω καλό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη διαβάζετε διαρροές. 2 επεισόδιο έμειναν.  Περιμένω από τη σειρά να τελειώσει με ανάλογο φινάλε ned stark !!! 

Ελπίζω να ξαναζήσουμε τις στιγμές έντασης μπινελικιων που ζήσαμε !!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, invisiblesurfer είπε

Παιδιά είμαι ο μόνος που μου φαίνεται εντελώς πατάτα ο 8ος κύκλος (και ο 7ος); Καμία σχέση με τους πρώτους 5 κύκλους. Νομίζω το τραβήξανε από τα μαλλιά..

Είναι πατάτα σε σχέση με τους πέντε πρώτους διότι από εκείνο το σημείο και μετά δεν είχαν πλάτη από τα βιβλία και δεν στάθηκαν ικανοί να γράψουν αντίστοιχης ποιότητας πλοκή με τα βιβλία. Το καλό GOT είναι οι πρώτοι πέντε κύκλοι.

Επεξ/σία από Anuminas
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Διαβάζοντας με προσοχή τι έχει γραφτεί στο thread (αλλά και στο διαδίκτυο γενικότερα) θεωρώ ότι για ακόμα μια φορά αποδεικνύεται ότι υπερανάλυση και απόλαυση είναι έννοιες που τείνουν περισσότερο προς την ασυμβίβαστη αντιθετικότητα παρά προς τη διπολική συμπληρωματικότητα.

Προσωπικά δεν έχω διαβάσει κανένα βιβλίο GOT και δεν έχω διαβάσει καμμία από τις θεωρίες που κυκλοφορούν. Με βεβαιότητα σας λέγω ότι απολαμβάνω την 8η σεζόν στον ίδιο ακριβώς βαθμό όπως και τις προηγούμενες. Ευλογημένοι να είναι όλοι οι συντελεστές που μας προσέφεραν ότι καλύτερο έχει παρουσιαστεί πότε σε σειρά στη τηλεόραση.

Επεξ/σία από DeadOrganPlayer
  • Like 6
  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, DeadOrganPlayer είπε

 Διαβάζοντας με προσοχή τι έχει γραφτεί στο thread (αλλά και στο διαδίκτυο γενικότερα) θεωρώ ότι για ακόμα μια φορά αποδεικνύεται ότι υπερανάλυση και απόλαυση είναι έννοιες που τείνουν περισσότερο προς την ασυμβίβαστη αντιθετικότητα παρά προς τη διπολική συμπληρωματικότητα.

Προσωπικά δεν έχω διαβάσει κανένα βιβλίο GOT και δεν έχω διαβάσει καμμία από τις θεωρίες που κυκλοφορούν. Με βεβαιότητα σας λέγω ότι απολαμβάνω την 8η σεζόν στον ίδιο ακριβώς βαθμό όπως και τις προηγούμενες. Ευλογημένοι να είναι όλοι οι συντελεστές που μας προσέφεραν ότι καλύτερο έχει παρουσιαστεί πότε σε σειρά στη τηλεόραση.

Θα συμφωνήσω. Έχω δει όλα τα επεισόδια της 7ης και της 8ης με την ίδια ακριβώς απόλαυση που έβλεπα και τις πρώτες σεζόν. Τα "προβλήματα" ξεκινάνε όταν κάτσω να ασχοληθώ και να αναλύσω παραπάνω το τι είδα και στη συνέχεια τι θα "έπρεπε" ή περίμενα να δω. Θα μπορούσε να είναι ακόμα καλύτερο; Πιθανότατα ναι, εξίσου πιθανό είναι όμως και το ήταν χειρότερο.
Ας δούμε πως θα τελειώσει κι όποιος δεν καλυφθεί ας περιμένει και τα βιβλία μετά "για παρηγοριά".

ΥΓ: θεωρώ οτι η καθυστέρηση της τελευταίας σεζόν έκανε κακό στη σειρά. ανέβασε υπερβολικά τον πήχη των απαιτήσεων κι έδωσε χρόνο για ανάπτυξη ακόμα περισσότερων θεωριών

 

Spoiler

για το χαβαλέ: ο Έουρον είχε real time tracking system και ήξερε πότε επιστρέφει η Ντάνυ στο Dragonstone;

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ashford είπε

Θα συμφωνήσω. Έχω δει όλα τα επεισόδια της 7ης και της 8ης με την ίδια ακριβώς απόλαυση που έβλεπα και τις πρώτες σεζόν. Τα "προβλήματα" ξεκινάνε όταν κάτσω να ασχοληθώ και να αναλύσω παραπάνω το τι είδα και στη συνέχεια τι θα "έπρεπε" ή περίμενα να δω. Θα μπορούσε να είναι ακόμα καλύτερο; Πιθανότατα ναι, εξίσου πιθανό είναι όμως και το ήταν χειρότερο.
Ας δούμε πως θα τελειώσει κι όποιος δεν καλυφθεί ας περιμένει και τα βιβλία μετά "για παρηγοριά".

ΥΓ: θεωρώ οτι η καθυστέρηση της τελευταίας σεζόν έκανε κακό στη σειρά. ανέβασε υπερβολικά τον πήχη των απαιτήσεων κι έδωσε χρόνο για ανάπτυξη ακόμα περισσότερων θεωριών

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

για το χαβαλέ: ο Έουρον είχε real time tracking system και ήξερε πότε επιστρέφει η Ντάνυ στο Dragonstone;

Θεωρία

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ashford είπε

Θα συμφωνήσω. Έχω δει όλα τα επεισόδια της 7ης και της 8ης με την ίδια ακριβώς απόλαυση που έβλεπα και τις πρώτες σεζόν. Τα "προβλήματα" ξεκινάνε όταν κάτσω να ασχοληθώ και να αναλύσω παραπάνω το τι είδα και στη συνέχεια τι θα "έπρεπε" ή περίμενα να δω. Θα μπορούσε να είναι ακόμα καλύτερο; Πιθανότατα ναι, εξίσου πιθανό είναι όμως και το ήταν χειρότερο.
Ας δούμε πως θα τελειώσει κι όποιος δεν καλυφθεί ας περιμένει και τα βιβλία μετά "για παρηγοριά".

ΥΓ: θεωρώ οτι η καθυστέρηση της τελευταίας σεζόν έκανε κακό στη σειρά. ανέβασε υπερβολικά τον πήχη των απαιτήσεων κι έδωσε χρόνο για ανάπτυξη ακόμα περισσότερων θεωριών

Για χιλιοστη φορα, το μεγαλο προβλημα δεν ειναι οι θεωριες που δεν επαληθευονται, αυτο συνεβαινε ακομα περισσοτερο στις πρωτες seasons, ουτε οι μεγαλες προσδοκιες. 

Το προβλημα ειναι η απουσια σεναριου, βαθους, δεμενης πλοκης και στοιχειωδους λογικης. Εχουν διαλυσει οποιοδηποτε βαθος ειχαν αποκτησει οι χαρακτηρες με το περασμα των χρονων, κανουν μονο κινησεις ευκολου εντυπωσιασμου, χωρις δεσιμο και συνεχεια/συνεπεια. Ποτε ξανα δεν ειχαν υπαρξει τοσες σκηνες που "μπαζουν" απο παντου, και απορω γιατι τις θεωρειτε normal. Ξαναλεω, δεν εχει να κανει με το προς τα που παει η σειρα, αλλα με το γελοιο γραψιμο που καταστρεφει οποιοδηποτε ποιοτικο χαρακτηριστικο υπηρχε.

  • Like 13
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, DeadOrganPlayer είπε

 Διαβάζοντας με προσοχή τι έχει γραφτεί στο thread (αλλά και στο διαδίκτυο γενικότερα) θεωρώ ότι για ακόμα μια φορά αποδεικνύεται ότι υπερανάλυση και απόλαυση είναι έννοιες που τείνουν περισσότερο προς την ασυμβίβαστη αντιθετικότητα παρά προς τη διπολική συμπληρωματικότητα.

Προσωπικά δεν έχω διαβάσει κανένα βιβλίο GOT και δεν έχω διαβάσει καμμία από τις θεωρίες που κυκλοφορούν. Με βεβαιότητα σας λέγω ότι απολαμβάνω την 8η σεζόν στον ίδιο ακριβώς βαθμό όπως και τις προηγούμενες. Ευλογημένοι να είναι όλοι οι συντελεστές που μας προσέφεραν ότι καλύτερο έχει παρουσιαστεί πότε σε σειρά στη τηλεόραση.

Ότι καλύτερο; 

Spoiler

-Τζειμι: Ζεσταίνομαι....Αλλά δε μπορώ να βγάλω το πουκάμισο

-Μπριεν: Ας τον βοηθήσω..Κ φασωματάκι.. 

-Τζον Ντανι φιλάκια μπροστά στη σπηλιά. Ανοίγει το μάτι ο τζον και κοιτάζεται με τον δράκο..

κ άπειρα άλλα μπορώ να θυμηθώ.

Έχεις δει τατουάζ στον άλφα; Αντίστοιχα δείχνει..

Οι προηγούμενες σεζόν συμφωνώ ήταν ότι καλύτερο.

Το πρόβλημα των θεατών πλέον δεν αφορά την εξέλιξη της ιστορίας αλλά τον τρόπο που παρουσιάζεται. Έχει εξελιχθεί σε κάτι πολύ φθηνό και εύπεπτο με σεναριακές και σκηνοθετικές μπαρούφες που εμένα μόνο γέλιο μ προκαλούν. 

 

  • Like 5
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, DeadOrganPlayer είπε

που μας προσέφεραν ότι καλύτερο έχει παρουσιαστεί πότε σε σειρά στη τηλεόραση.

... κατά την άποψή σου (βλέπε Band of Brothers, Breaking Bad).

Επεξ/σία από kirileman
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kirileman είπε

... κατά την άποψή σου.

Προφανώς από τη στιγμή που το κείμενο είναι κάτω από το username μου, την άποψή μου εκφράζω. Όπως όλοι. Δε νομίζω ότι χρειάζεται κάθε φορά που γράφουμε κάτι να προσθέτουμε στο τέλος "κατα την άποψή μου".

Παρόλα αυτά ήταν υπερβολική η δήλωσή μου, ίσως να μην είναι η καλύτερη σειρά στην ιστορία της τηλεόρασης αλλά σίγουρα είναι στη δεκάδα. Κατά την άποψή μου.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...