Προς το περιεχόμενο

[SERIES] Game of Thrones Season 8


epir21
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Για γενική συζήτηση για τις προηγούμενες σεζόν του Game of Thrones (με spoilers), επισκεφθείτε αυτό το θέμα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, kirileman είπε

Υπάρχει κάποιος που ξεκίνησε να βλέπει τη σειρά από το 2ο επεισόδιο;

 

Υπάρχουν αυτοί που ξεκίνησαν τη σειρά όταν είχε φτάσει ήδη στη 3η ή την 4η σεζόν και έκανε ντόρο. Αυτό εννοώ. Στη 1η σεζόν η σειρά δεν ήταν όσο δημοφιλής είναι σήμερα. Η 1η σεζόν είχε rating στις ΗΠΑ 2.52 και η 7η 10.26.

Επεξ/σία από Undertaker25
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Προφανώς εννοεί την μέρα που άρχισε το 2011, γι' αυτό λέει μετά ότι τότε δεν έβρισκε άνθρωπο να συζητήσει. 😛

Ή εννοεί ότι ξεκίνησε πρόσφατα και δεν μπορούσε να βρει ατομο να συζητησει χωρις σποιλερ. EXPECTATIONS SUBVERTED.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτο το άθλιο τελος, θα προτιμούσα πλεον, με βαση ολα οσα εχουν γινει, 

 

Spoiler

να πιστέψω ότι ο Μπράν είναι εν τέλος ο τελικός νικητής και Villain. Κέρδισε τον χρόνο γνωριζοντας ακριβως τι θα χρειαζόταν να συμβεί ώστε να κερδίσει. Το τέλος θα είναι πολύ καλύτερα για εμένα αν ο Μπράν είχε κίνητρα villain. Είπε επίτηδες στον Τζον για το parentage του, γνωρίζοντας ότι θα ακολουθήσουν προβλήματα που θα οδηγήσουν στην τρέλα της Ντάνυ, στον αφανισμό του King's Landing, στην δολοφονία της Ντάνυ απ' τον Τζόν κλπ κλπ. Ένας απ' τους λίγους τρόπους που θα μπορούσε να βρεθεί βασιλιάς ο Μπράν. 

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά όλα τα άλλα ρε παιδιά αλλά μόνο εγώ ξενέρωσα με αυτό:

Spoiler

Η Arya φεύγει και λέει πάω πέρα από τον χάρτη. Σιγά ρε Χριστόφορε Κολόμβε :P Αυτό ήταν πολύ γελοίο κλείσιμο για έναν τέτοιο χαρακτήρα...

 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπράν , Μπρον , Τσίου τόσα ονόματα και με το τέλος αει σιχτίρ ... Μονο το δράκο θυμάσαι Drogon . Το θάψιμο έρχεται ... :P

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως καθε τελος, ετσι κι αυτο, σε καποιους δε θα αρεσε, σε αλλους θα αρεσε, λογικο ειναι. 

Μια σειρα δεν κρινεται απ το αν αυτα που δειχνει, ειναι αυτα που μας αρεσαν, αλλα απ το αν βγαζουν νοημα, ειχαν χτιστει σωστα και αν μας ειχαν προετοιμασει γι αυτα. Τα υπολοιπα ειναι ζαχαρη στα σκατα μπας και γινουν λουκουμαδες και προσπαθεια να δικαιολογησουμε την γκρινια.

Προσωπικα ξενερωσα γιατι τελειωσε, το πως δε με εδιαφερει γιατι αν εβλεπα μονο σειρες που τελειωνουν οπως θελω, δε θα βλεπα σχεδον καμια. Ουτε το επος του ΒΒ τελειωσε οπως θελω,τι να λεει.

Υ.Γ.

Spoiler

μεγαλη μουσιτσα ο Μπραν, ολο δε  θελω, δεν ειμαι Σταρκ, δν νιωθω τπτ κλπ, αλλα στο τελος τους εφαγε στη στροφη

Ωραιο κλεισιμο, βλεποντας τους εναπομειναντες χαρακτηρες να εχουν παρει οτι ακριβως ηθελαν:

Η Αρια τα ταξιδια, η Σανσα Κυρα του ελευθερου Βορρα, ο Σαμ Μειστερ, Η Μπριεν το knighthood και ο Τυριον τη σωστη επιλογη για τον θρονο και ελπιδα για εναν καλυτερο κοσμο.

Επισης

Spoiler

Πολυ καλα αποδοθηκε η εσωτερικη παλη του Τζον, ο οποιος μεχρι και την υστατη ωρα προσπαθουσε να βρει ενα σημαδι που να του δειχνει πως ολοι εχουν αδικο και η Ντανι ειναι καλη, ωσπου εκεινο το "they don't get to choose" που του ειπε, του εδειξε πως δεν υπαρχει αλλη λυση

Με χαλασε λιγο η σκηνη

Spoiler

που ο Ντρογκο απλα παιρνει το σωμα της Ντανι και εξαφανιζεται, μου φανηκε πολυ ακυρο και ξεπετα

Τελος, γ#$%σε η σκηνη

Spoiler

Screenshot_2.jpg.c7d267fe614ab4fd58589f90373b7e62.jpg

 

  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, godfather0991 είπε

Καλά όλα τα άλλα ρε παιδιά αλλά μόνο εγώ ξενέρωσα με αυτό:

  Απόκρυψη περιεχομένων

Η Arya φεύγει και λέει πάω πέρα από τον χάρτη. Σιγά ρε Χριστόφορε Κολόμβε :P Αυτό ήταν πολύ γελοίο κλείσιμο για έναν τέτοιο χαρακτήρα...

Η Αρυα

Spoiler

από το πρώτο επεισόδιο ήθελε να βγεί "outside the box"  και ακολούθησαν αυτό... και γι αυτό κράξιμο; αμάν!

 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυνατό επεισόδιο.

Χιούμορ σχετικά  με τη δημοκρατία 

Spoiler

(φυσικά και δε πρέπει να ψηφίζουν όλοι,το πιό αποτελεσματικό σύστημα διακυβέρνησης είναι η μοναρχία πράγμα που φαίνεται στη σημερινή κατάντια)

σπόντες για το χριστιανισμό ο οποίος όντως είναι μια καλή ιστορία,υπερπαραγωγή θα έλεγα.

Ρόδα είναι και γυρίζει 

Spoiler

Η αμοιβαία αλλαγή του κρατούμενου στο κελί

και τέλος 

Spoiler

Kingslayer is dead,long live the Queenslayer

 

Επεξ/σία από opera
  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον,δεν εχω κανενα προβλημα με την καταληξη της σειρας στο τελευταιο επεισοδιο. Το μονο προβλημα μου ειναι ο τροπος που κατεληξε εκει,ο οποιος ηταν πολυ rushαρισμενος,σε φαση αντε να το κλεινουμε να τελειωνουμε. Αν η καταληξη της σειρας ειχε γινει με περιτεχνο και εξυπνο τροπο,οπως προχωρουσε η πλοκη στην πλειοψηφια των επεισοδιων ολα αυτα τα χρονια,θα μιλουσαμε για ΠΟΛΥ καλο φιναλε. 

Οπως και να χει, το τελευταιο επεισοδιο μιας σειρας που μας καθηλωσε εδω και 8 χρονια ηταν συναισθηματικα φορτισμενο,γιατι καλως η κακως 8 χρονια επενδυσαμε στην σειρα και τους χαρακτηρες,οποτε δεν θα κατσω να κραξω πολυ.

Η δολοφονια της Ντανυ εκανε μπαμ απο χιλιομετρα. Προφανως ο Σνοου αποφασισε στο τελευταιο δευτερολεπτο να την σκοτωσει,αναλογως τις απαντησεις που θα παιρνε. Οταν ειδε πως το ματι της δεν ανοιγοκλεινει,οταν ειπε πως δεν θα μπορουν να διαλεξουν οι αλλοι τι ειναι καλο για αυτους,ηταν που την καθαρισε.

Ο Τζον Σνοου ειναι επισημως ο Ιησους της σειρας,σηκωσε πανω του το βαρος ολων των αμαρτιων του κοσμου,πολεμησε απειρες μαχες με ζομπια,τυραννους,καθαρισε τον μελλοντικο τυραννο την Ντανυ,τον ειχανε για μπασταρδο ενω ηταν το μεγαλυτερο ονομα στα βασιλια και καταφεραν παλι να τον εξορισουν. Στο τελος που κοιταει την πορτα να κλεινει στο Castle Black,νομιζω οτι και ο ιδιος αισθανετε μελαγχολια-νοσταλγια,σε φαση θα ειμαι μια ζωη καταραμενος. Ο μονος απτους χαρακτηρες εν ζωη που ειχε την πιο πικρη καταληξη κατα την αποψη μου,the hero we never deserved.

Την φαση με Μπραν Βασιλια δεν την περιμενα,οχι οτι δεν εχει 100% νοημα να ορισουν ως βασιλια τον ανθρωπο που εχει υπερδυναμεις,αυτο ηταν το πιο λογικο,αλλα στην σειρα εδειχναν οτι τον ειχαν ξεγραμμενο,σε φαση δεν ξερουμε τι να κανουμε με σενα. Καλη καταληξη και για τον Βορρα με την ανεξαρτητοποιηση του και την Σανσα ως Βασιλισσα. 

 

 

 

Γενικα δεν θα σχολιασω το character development αυτης της σεζον που την μια ενας χαρακτηρας εκανε ασπρο και την αλλη μαυρο,αναλογως πως προσταζε η πλοκη. Θα αρκεστω στο οτι η καταληξη μαρεσε,παρολο που ο τροπος που ηρθε ηταν σε σημεια αστειος να το θεσω κομψα.

Τελος παντων,ευχαριστουμε Game of Thrones για το rollercoaster συναισθηματων ολα αυτα τα χρονια

 

Επεξ/σία από Alastor192
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πραγματικά είστε απάλευτοι οι περισσότεροι εδώ μέσα. Έκλεισε όπως μπορούσε καλύτερα σύμφωνα πάντα με την τηλεοπτική γραμμή που ακολουθούσε κι όχι τα (ανέκδοτα ακόμα) βιβλία και τις βλακείες των reddit και λοιπών leaks. Ναι, είχε πολλές ατέλειες ο τελευταίος κύκλος. Ναι, χάσαμε πολλά μαγκάφιν στην πορεία. Ναι, τα σενάρια όντως ήταν βιαστικά. Αλλά στο γενικό πνεύμα η σειρά έκλεισε όσο όσο χρειαζόταν. 8/10 από μένα στο φινάλε για το δεκάχρονο εθισμό που μας έδωσε η σειρά. Ηρωίνη τέλος, πάμε να βρούμε άλλα ναρκωτικά σε άλλες πιάτσες.

Επεξ/σία από Vangelis_D9
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου αφήνει μια αίσθηση χαρμολύπης το τελευταίο επεισόδιο, αλλά ακόμα δεν ξέρω αν είναι από το τέλος των χαρακτήρων ή επειδή τελείωσε μια κορυφαία σειρά.

Spoiler

Τον Τζον πάντως τον ρίξανε πολύ... Και ο Τζέιμι σκότωσε βασιλιά (παράφρονα και αυτός) και δεν τον έστειλαν στη NW , ούτε απειλήθηκε από κανέναν.

Θα μπορούσε να είχε γίνει αυτός ο βασιλιάς του Βορρά, παρά αυτό που έδειξε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ThReSh είπε

Τα λέγε ο Harvey. 😛

god emperor of dune...

leto ii, ειχε ολες της αναμνησεις της ανθρωπινης ιστοριας...κατι μου θυμιζει...μη πω κατι για face dancers γιατι νταξ, ειναι common theme...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...