Προς το περιεχόμενο

[SERIES] Game of Thrones Season 8


epir21
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Για γενική συζήτηση για τις προηγούμενες σεζόν του Game of Thrones (με spoilers), επισκεφθείτε αυτό το θέμα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, Alastor192 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Ο Τζον Σνοου ειναι επισημως ο Ιησους της σειρας,σηκωσε πανω του το βαρος ολων των αμαρτιων του κοσμου,πολεμησε απειρες μαχες με ζομπια,τυραννους,καθαρισε τον μελλοντικο τυραννο την Ντανυ,τον ειχανε για μπασταρδο ενω ηταν το μεγαλυτερο ονομα στα βασιλια και καταφεραν παλι να τον εξορισουν. Στο τελος που κοιταει την πορτα να κλεινει στο Castle Black,νομιζω οτι και ο ιδιος αισθανετε μελαγχολια-νοσταλγια,σε φαση θα ειμαι μια ζωη καταραμενος. Ο μονος απτους χαρακτηρες εν ζωη που ειχε την πιο πικρη καταληξη κατα την αποψη μου,the hero we never deserved.

Γενικα δεν θα σχολιασω το character development αυτης της σεζον που την μια ενας χαρακτηρας εκανε ασπρο και την αλλη μαυρο,αναλογως πως προσταζε η πλοκη. Θα αρκεστω στο οτι η καταληξη μαρεσε,παρολο που ο τροπος που ηρθε ηταν σε σημεια αστειος να το θεσω κομψα.

Τελος παντων,ευχαριστουμε Game of Thrones για το rollercoaster συναισθηματων ολα αυτα τα χρονια

Spoiler

Ήταν το πιο ταιριαστό τέλος για τον Τζον, άλλωστε, δεν νομίζω να την πάλευε ιδιαίτερα στο μέρος που σκότωσε τη 2η μεγάλη του αγάπη (και οι 2 πέθαναν στην αγκαλιά του). Ο Τόρμουντ του είχε πει ότι έχει το Βορρά μέσα του, τον αληθινό Βορρά. Ξαναγύρισε, λοιπόν, εκεί που ανήκει. Αν οι ιστορίες ενώνουν τους ανθρώπους, ο Τζον θα έχει να πει φοβερές ιστορίες στη Νυχτερινή Φρουρά τα κρύα βράδια του χειμώνα που ήρθε...

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, bvb7 είπε

Η ποιοτητα που το ειδατε πως ηταν? Εμενα το AMZN 1080 ηταν πολυ χαλι δεν μπορω να καταλαβω αν φταιει κατι  στην τηλεοραση μου ή στην εκδοση. Το προηγουμενο πχ ηταν χαρμα επεφταν σαγονια σε καποιες σκηνες

Εξαρτάται από την οθόνη που το βλέπεις. Κανονική καλή τιβί ή υπολογιστή (OXI LAPTOP!) τουλάχιστον FHD. Για το δεύτερο δεν είχα πρόβλημα απλά αν είναι να περιμένω δέκα  και δεκαπέντε ώρες στο σιντάρισμα να κατεβεί το μεμέντο, μου ήρθε πιο γρήγορα το ΑΜΖ 265 σε μόλις... τέσσερις ώρες. Κι αυτό για να μη φάω τα σπόιλερ μιας που είμαι σοσιαλπαθής. 😛

Επεξ/σία από Vangelis_D9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Vangelis_D9 είπε

Εξαρτάται από την οθόνη που το βλέπεις. Κανονική καλή τιβί ή υπολογιστή (OXI LAPTOP!) τουλάχιστον FHD. Για το δεύτερο δεν είχα πρόβλημα απλά αν είναι να περιμένω δέκα  και δεκαπέντε ώρες στο σιντάρισμα να κατεβεί το μεμέντο, μου ήρθε πιο γρήγορα το ΑΜΖ 265 σε μόλις... τέσσερις ώρες. Κι αυτό για να μη φάω τα σπόιλερ μιας που είμαι σοσιαλπαθής. 😛

Σε OLED ολα αυτα. Ειχε τρομερο banding το 6ο AMZN. Θα το δω και σε memento αυριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα σχολιάσω το τελευταίο επεισόδιο διότι δεν με ενδιαφέρει καν. Δεν ειναι θέμα το τι έγινε, έχει λίγη σημασία, αλλά ότι περιμέναμε 2 χρόνια για αυτή την ξεπέτα με ξενερώνει πάρα πολύ που δεν θέλω καν να δω το τελευταίο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλι καλά που πορωθήκαμε όταν μάθαμε ότι ο Τζόν Σνόου είναι... 

Spoiler

...Ταργκάρυεν για κανέναν απολύτως λόγο...

Ενηγουεη - εγώ έπεισα τον εαυτό μου με ένα τέλος που με ικανοποιεί περισσότερο. Ο Μπράν Στάρκ (στην πραγματικότητα Three Eyed Raven, a consciousness of the children of the forest) είναι "villain". Άφησε τα πάντα να εξελιχθούν ακριβώς όπως χρειαζόταν να εξελιχθούν ώστε να καταλήξει στον θρόνο με άλλα κίνητρα. 

 

  • Like 2
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως δεν καταλαβαίνω αυτούς που ξενερωσαν με το τέλος κ περιμένουν τα βιβλία.

Υποτίθεται οτι αυτο το τέλος ήθελε ο Μάρτιν κ το χει πει στους σεναριογράφους  χρόνια πρίν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 minutes ago, kirileman said:
  Reveal hidden contents

Ήταν το πιο ταιριαστό τέλος για τον Τζον, άλλωστε, δεν νομίζω να την πάλευε ιδιαίτερα στο μέρος που σκότωσε τη 2η μεγάλη του αγάπη (και οι 2 πέθαναν στην αγκαλιά του). Ο Τόρμουντ του είχε πει ότι έχει το Βορρά μέσα του, τον αληθινό Βορρά. Ξαναγύρισε, λοιπόν, εκεί που ανήκει. Αν οι ιστορίες ενώνουν τους ανθρώπους, ο Τζον θα έχει να πει φοβερές ιστορίες στη Νυχτερινή Φρουρά τα κρύα βράδια του χειμώνα που ήρθε...

Spoiler

Ο Τζον στο Τειχος νιωθει σαν στο σπιτι του, δειτε το προσωπο το δικο του και των ανθρωπων που τον υποδεχονται εκει, αυτο ηθελε, να προστατευει τους ανθρωπους. Ουτε θρονους, ουτε βασιλεια ουτε τιποτα. Στο τελος ολοι πηραν αυτο που επιθυμουσαν ολη τους τη ζωη

 

Επεξ/σία από Kostasspil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

 

Και μένα η άποψη μου είναι ότι ο Bran τα είχε προσχεδιάσει όλα ώστε να βρεθεί στον θρόνο.Και ας έλεγε ότι δεν ήθελε.Και φαίνεται από δύο σημεία μέσα στο επισόδειο.

Στο πρώτο λέει στον Τύριον  νομίζεις ότι τζάμπα έκανα το ταξίδι μέχρι εδώ; Και στον Τζόν Σνόου επίσης λέει ότι ήσουν εκεί ακριβώς που έπρεπε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ηταν το τελος, κατ εμε το μονο λαθος που εγινε ηταν στη διαχειριση του τελους του ΝΚ, ο οποιος ηταν ο φοβος και τρομος της σειρας για πολλα χρονια

 

Απο κει πηρε μπαλα και πηραν ασχημες βαθμολογιες ολα τα επομενα επεισοδια.

 

Ηταν σα να βλεπεις εξολοθρευτη, και σκοτωνεται ο εξολοθρευτης απο γλυστριμα σε σκαλα, η κατι τετοιο

 

Το 4.8 του imdb παντως δε δικαιολογειται σε καμια περιπτωση για το τελευταιο επεισοδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Game of Thrones[S01-S08]

medium-game-of-thrones-poster-game-of-th

Ενα απο τα πιο επικα ταξιδια στην ιστορια της τηλεορασης εφτασε στο τελος του. Στο τελος να πω την αληθεια με επιασε μια μελαγχολια μιας και λιγο το τελος που για αλλους χαρακτηρες ειναι πικρο για αλλους γλυκοπικρο και για αλλους γλυκο για τον θεατη ακομα δεν εχω κατασταλάξει ομως. Προσωπικα κραταω το ολο hype που δημιουργηθηκε με την παροδο των σεζον μιας και οι πιστοι φανς ανεβασαν κατακορυφα την σειρα μεχρι την 6 σεζον και την χαντακωσαν στις 2 τελευταιες. Το ταξιδι που μενει ομως σε εμας τους απλους χωρις κολληματα θεατες ειναι πολυ σημαντικοτερο. Ποιος θα ξεχασει το Red Wedding την μαχη των μπασταρδων η το θανατο του Τζοφρυ? Καποια επεισοδια ηταν επικα πραγματικα καποια ειχαν αρκετους ποιοτικους διαλογους σε καποια ειδαμε τις καλυτερες μαχες μεχρι σημερα. Αξιολογω την σειρα σαν συνολο και οχι μονο με το τελος μιας και θα ηταν αδικο. Στο συνολο της λοιπον και αυτο που μου προσφερε μεσα απο τις 8 σεζον την κατατάσσω μεσα στις 5 καλυτερες σειρες μεχρι σημερα. 9/10

 

Αναλυση για το επεισοδιο ισως κανω αργοτερα. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

Τελικά ο μπραν ήταν λιγάκι μ@@ν@π@ν@?η είναι η ιδέα μ.?τους άφησε να αλλησκοτωθουν να πολεμήσουν ζόμπι σερσει να καταστραφούν τόσοι οίκοι κ καλοί άνθρωποι.αθωοι παιδιά κτλ γτ ήξερε από την αρχή ότι αυτός θα κάτσει στο θρόνο?τους έπαιξε ωραία.

βοηθησε εκεί π έπρεπε όσο έπρεπε για να εξυπηρετήσει μόνο τον δικό τ σκοπό κ τπτ άλλο.κ τάχα μ δεν με ενδιαφέρει τπτ κ εγώ θα μείνω ουδέτερος.π@π@ρι@ .

τς άφησε να βγάλουν το φίδι από την τρύπα να σκοτώσουν τς 3 μεγαλύτερους αντιπάλους που θα είχε για τον θρόνο ΝΚ Σερσει Ντάνυ κ άντε γεια.

Μπραντονthe king.θεωρουσαμε τ λιτλφιγκερ ύπουλο αλλά ο μπραν χειρότερος αφού άφησε τόσο κόσμο ν πεθάνει αδέρφια να βασανιστούν για να κάτσει αυτός στο θρόνο.ουτε δημοψήφισμα ήθελε .ήξερε ότι θα τον προτείνε ο νάνος.

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ενα θα πω:

Το τελος θα ηταν καλυτερο ακομα και αν κοβοταν το επεισοδιο στη μεση,επεφτε μαυρο και τελικα εβλεπε ολη την ιστορια στον απογευματινο του υπνακο ο Φοιβος απο το ρετιρε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Arkin είπε

Game of Thrones[S01-S08]

medium-game-of-thrones-poster-game-of-th

Ενα απο τα πιο επικα ταξιδια στην ιστορια της τηλεορασης εφτασε στο τελος του. Στο τελος να πω την αληθεια με επιασε μια μελαγχολια μιας και λιγο το τελος που για αλλους χαρακτηρες ειναι πικρο για αλλους γλυκοπικρο και για αλλους γλυκο για τον θεατη ακομα δεν εχω κατασταλάξει ομως. Προσωπικα κραταω το ολο hype που δημιουργηθηκε με την παροδο των σεζον μιας και οι πιστοι φανς ανεβασαν κατακορυφα την σειρα μεχρι την 6 σεζον και την χαντακωσαν στις 2 τελευταιες. Το ταξιδι που μενει ομως σε εμας τους απλους χωρις κολληματα θεατες ειναι πολυ σημαντικοτερο. Ποιος θα ξεχασει το Red Wedding την μαχη των μπασταρδων η το θανατο του Τζοφρυ? Καποια επεισοδια ηταν επικα πραγματικα καποια ειχαν αρκετους ποιοτικους διαλογους σε καποια ειδαμε τις καλυτερες μαχες μεχρι σημερα. Αξιολογω την σειρα σαν συνολο και οχι μονο με το τελος μιας και θα ηταν αδικο. Στο συνολο της λοιπον και αυτο που μου προσφερε μεσα απο τις 8 σεζον την κατατάσσω μεσα στις 5 καλυτερες σειρες μεχρι σημερα. 9/10

Αναλυση για το επεισοδιο ισως κανω αργοτερα. 

Ακριβως μέσα στο μυαλο μ.δεμ γράφω κάτι άλλο με έχεις καλύψει πλήρως.

Ήταν ένα ΕΠΟΣ και ένα μαγικό ταξίδι 10 χρόνων!!!

Ελπίζω να δούμε ξανά κάτι ανάλογο στις οθόνες μας

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...