Προς το περιεχόμενο

[SERIES] Game of Thrones Season 8


epir21
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Για γενική συζήτηση για τις προηγούμενες σεζόν του Game of Thrones (με spoilers), επισκεφθείτε αυτό το θέμα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ότι και να λέμε, αντικειμενικά ήταν το χειρότερο τέλος για μια επική σειρά που μας κράτησε 8 χρόνια... Απίστευτη απογοήτευση...Κρίμα. Το σενάριο του 8ου κύκλου ήταν αηδιαστικό. Είμαι στεναχωρημένος βασικά.

  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

40 λεπτά πριν, Alastor192 είπε

Σιγα τον χαμο που θα γινει. Απετυχαν μεν στο GoT,αλλα οι ανθρωποι επρεπε να γεμισουν τα παπουτσια του Μαρτιν,δηλαδη επρεπε να γινουν world class συγγραφεις. Τωρα στα Star Wars,σιγα την μαεστρια που χρειαζεται για να βγαλεις μια ευπεπτη πλοκη και κλισε χαρακτηρες για το mainstream κοινο. 

Οι φαν του GoT ήταν όσοι διάβασαν τα βιβλία και είδαν τη σειρά, δηλαδή ένα μικρό σχετικά χρονικό διάστημα και σε σύγκριση με τους φαν του Star Wars είναι τίποτα.

Αν έβλεπες Bing Bang και πόσο φανατισμένοι ήταν οι πρωταγωνιστές με το Star Wars, φαντάσου το αυτό σε εκατομμύρια που είναι οργανωμένοι και ζουν και πεθαίνουν με τα κοστούμια και τα όπλα της σειράς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και νόμιζα οτι τα είχα δει όλα στην 8η σεζόν. Και είδα το τελευταίο επεισόδιο.

Πρέπει να έπαθε κανα εγκεφαλικό ο Μαρτινς τι να πω....εδω οι ινσομνιακς του θέματος να το τελειώναμε καλύτερο τέλος θα φτιάχναμε. Εμοιαζε με ένα κακοστημένο ανέκδοτο κατι σαν ΓΟΤ πάροντι...

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 3
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
35 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Βεβαια εχει πει οτι το καθενα θα ειναι και 1500 σελιδες νομιζω, και τα προηγουμενα του επαιρναν αρκετα χρονια ενδιαμεσα, αλλα 8 νομιζω ειναι παρα πολλα, εκτος αν τα γραφει ταυτοχρονα

Αυτός έκανε ταξιδάκια, συνέδρια, συνεντεύξεις και φυσικά ήταν παραγωγός στην σειρά.

37 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Και η ντανυ ειχε δει το μελλον αμα το παμε ετσι.

Spoiler

Βασικά το είχε δει, μια χαρά δένει με το όραμά της.

Spoiler

Εμένα τελικά μου φάνηκε πως ο Μπράν είναι κάτι σαν μετενσάρκωση/μετάλλαξη των children of the forest που μέσω αυτού ειρωνικά, αλλά πολύ υπολογισμένα όπως φάνηκε, κάνουν κουμάντο πάλι στο Westeros...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά, κρίμα.

Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

Οκ, είχε πάρει την κάτω βόλτα η σειρά όταν "τέλειωσαν" τα βιβλία, αλλά τόσο άσχημη κατάληξη (εννοώ όλη τη σεζόν, όπως και μέρος των προηγούμενων 2), αφήνει μια πάρα πολύ άσχημη γεύση (ειδικά αν έκανες ένα rewatch από την αρχή τον τελευταίο καιρό και οι διαφορές έκαναν μπαμ).

Το δε τελευταίο επεισόδιο, παρωδία.

Κρίμα.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τα γράμματα του Varys δεν στάλθηκαν ποτέ... ( νομίζω τα έκαψε κιόλας ; )

Περίμενα κάποιο σκηνικό να μας έδειχνε πάντως περισσότερο τον Τζον αφότου σκοτώνει την Καλισι. Ούτε αντίδραση Ασπιλων, ούτε Ντοδρακι, ούτε κάποια σκηνή πώς τον πιάνουν και τον φυλακίζουν ....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το phase out στο δεύτερο μισό του επεισοδίου, που οι μισοί κράζουν παραπάνω, χρησιμοποιείται γενικά στην λογοτεχνία φαντασίας, πχ. LOTR. Αν δεν κάνω λάθος, παιζει κ σχετική αναφορά από τον Martin σε συνέντευξη, αλλά δεν θυμάμαι τον όρο. 

Spoiler

Θα προτιμούσατε όντως να είχε τελειώσει εκεί που πέφτει η Dani, μετά από 8 σεζόν? 

 

 

Επεξ/σία από ocelotgr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Wayward είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Στο πως θα ήταν εκτός χαρακτήρα να φύγει συμφωνούμε καθώς είναι άνθρωπος του καθήκοντος, απλά στα δικά μου μάτια έτσι όπως το είδα ήταν σαν να φεύγει. Πρέπει να ξαναδώ τις τελευταίες σκηνές.

Το ξαναείδα τώρα. Κοιτάζει αν έκλεισε η πύλη και μετά κοιτάζει δεξιά - αριστερά τον κόσμο.

1 ώρα πριν, elpaso1 είπε

Εννοειται οτι εφυγε,

Τίποτα δεν εννοείται. Απάντησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως για μενα το τελευταιο επεισοδιο κινειται στα επιπεδα που κινειται ολη η 8η σεζον. Δηλαδη καταλαβαινω πως η ελπιδα για κατι πραγματικα πολυ καλο πεθανε με το τελευταιο επεισοδιο και ξεσπασανε ολοι μαζικα σημερα, αλλα αν το δουμε κυνικα δεν ειναι αναγκαστικα καλυτερο η χειροτερο απτα προηγουμενα της σεζον. Αν θελετε την αποψη μου,το 4ο επεισοδιο αυτης της σεζον ισως ειναι με διαφορα το χειροτερο,αναφερομαι σε εκεινο που πεθανε με ηλιθιο τροπο ο 2ος δρακος

 

Μόλις τώρα, epicouros είπε

Έπαιξε κάποιο ρόλο στην  εξέλιξη της ιστορίας  το γεγονός οτι ο Τζόν Σνόου είναι Ταργκάρυεν;;

και καλα ακομα μια σταγονα που ξεχειλισε το ποτηρι της τρελας της Ντανυ,υπηρχε αυτο το ψευτομελοδραμα μεταξυ Σταρκεικου,Τζον και Ντανυ συν του οτι εφερε τον αποκεφαλισμο του Βαρυς.

Με αλλα λογια ελαχιστα πραγματα για ενα τοσο βαρυσημαντο γεγονος. Ειπαμε,οι σεναριογραφοι ξεπεταξαν Night King μεσα σε ενα επεισοδιο και ξεπετουσαν απο δω και απο κει οτι μπορουσαν για να κλεισει η ιστορια

Επεξ/σία από Alastor192
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stefanos9 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

4 στα 4 για τους Σταρκ παντως !  Κολομβος, King of the 6 Kingdoms, Queen of the North, King beyond the Wall & Free

A βρε Γιαννη να ειχες και την Ygritte !

Το ζευγος

rose-leslie-kit-harington-1554461976.jpg

Αν και ειμαι full emilia clarke.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ένα ευχαριστώ και από μένα για τις στιγμές και τα όποια συναισθήματα μας χάρισε η σειρά τόσες σεζόν, τόσα χρόνια. Ίσως η μόνη μέχρι τώρα που κόλλησα τόσο πολύ και ομολογώ ότι τη ψιλοσνομπαρα αρχικά και την είδα εντελώς τυχαία ένα καλοκαιρινό βραδάκι το 2016.

Και ήμουν άτομο που δεν μαρεσε και ιδιαίτερα το είδος αυτό, πριν ξεκινήσω να τη παρακολουθώ ακόμα και στη τη 1η σεζόν δεν ήξερα αν με κρατήσει, με το που πέρασαν δύο τρία επεισόδια κόλλησα.

Σίγουρα θα μου λείψει, όπως και αυτό το αίσθημα των τελευταίων βδομάδων για νέο επεισόδιο, όπως και το καλοκαίρι του 17.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...