Προς το περιεχόμενο

[SERIES] Game of Thrones Season 8


epir21
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Για γενική συζήτηση για τις προηγούμενες σεζόν του Game of Thrones (με spoilers), επισκεφθείτε αυτό το θέμα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, epicouros είπε

Δεν είναι εντελώς άκυρο να στέλνουν τον Jon Snow-Αιγκον Ταργκαρυεν στην Night's Watch ενώ δεν υπάρχει πια λόγος να υφίσταται Night's Watch;;

Είπε ο Σερ Ντάβος (νομίζω) ότι πάντα θα υπάρχουν μπάσταρδα και κάπου πρέπει να πηγαίνουν. Σε ορφανοτροφείο για απόκληρους τον έστειλαν 😛

Περίμενα μόλις έβγαινε με τους Wildlings από το τείχος να ηχήσουν 3 καμπάνες να ανατριχιάσουμε λίγο, αλλά παπ@ρια, στέρεψαν από ιδέες...

Και μία σημαντική ερώτηση: Αξίζει να ξεκινήσω να διαβάζω τα βιβλία ή θα μου φανούν όλα επανάληψη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

34 λεπτά πριν, Exodia The Forbidden One είπε

Το 5ο ηταν αρκετα δυνατο το 6ο ηταν αναμενομενο

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

δηλαδη ηταν βεβαια οτι η θα σκοτωσει ο τζον αυτη η αυτη τον τζον, το οτι δεν εγινε βασιλιάς επισης αναμενομενο οπως και οτι δεν τον σκοτωσε ο δρακος .

Στα υπολοιπα ηταν επισης βεβαιο οτι η σανσα θα γινει queen of the north και η αρια θα την κοπανησει σε μακρινα ταξιδια, αλλα να γινει ο πιτσιρικας βασιλιάς δεν ηταν αναμενομενο  και ηταν και βλακεια καταρχην σαν κορακη εχει απαρνηθει την κοσμικη εξουσια και επισης ξερει τα παντα για τους παντες αρα δεν χρειαζεται ουτε συμβουλιο ουτε τιποτα.

Τελος το τειχος πως υπαρχει αφου το εριξε ο knight king .

Spoiler

Ο Night King είχε γκρεμίσει το Eastwatch

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, belray είπε

Το ζήτημα της σειράς δεν ήταν η τρέλα αλλά ο ολοκληρωτισμός. Ειδικά εκεί που την ρωτα ο Τζον για το σωστό, η απάντηση της ειναι ο ορισμός του ολοκληρωτισμού και θρησκευτικού φανατισμού(παραλληλισμός με το σήμερα).

Γενικα το τέλος ηταν πολύ όμορφο αλλά Μπραν ο ανάπηρος και μέχρι πριν λίγο "δε θέλω θρόνους και μλκιες, ειμαι ο τριματος κόρακας", για βασιλιάς; Ε πάει πολύ, ας βάζανε τον μπρων.

Η σκηνη με τον ντρογκον και τον χιωνη ήταν καταπληκτικη, ήταν λες και ακόμα και ένα όπλο μαζικής καταστροφής, συνειδητοποίησε το κακό που πρέσβευε η ντενερις και έδωσε τοπο στην οργή, και αν ποναγε κ την αγαπούσε(υπάρχει βέβαια κ η εκδοχή αναγνώρισης του χιωνη, αλλα δε θα το έσκαγε).

Και τώρα τι;

χεχε... εμενα παλι μου εκανε περισσοτερο ως fck this sh1t... για αυτον τον κωλοθρονο πεθανε η μανα μου. dracarys.

 

Spoiler

τελικα το storyline aegon targaryen δεν ηταν τιποτα αλλο παρα means to an end. σαν χανος το ειπε ο γιαννακης και μετα ολοι το χρησιμοποιησαν για να βγαλουν απο την μεση την daenerys. οταν του ειπε "it will spiral out of your control , it will destroy us" σαν μην ηταν και τοσο τρελο... και στην τελικη στιγμη... ποιος aegon? jon snow to the wall.

Αναφορά σε κείμενο

 Συμβολικό ήταν αυτό. Έφτασε μία ανάσα όπως και στο όραμα και δεν έκατσε ποτέ. 

Spoiler

μα εγινε ακριβως οτι στο οραμα. εφτασε σε ενα κατεστραμενο Kings landing και πριν κατσει στο θρονο... θυμασαι τι εδειξε? να πηγαινει στον drogo και στο παιδι τους... και στην πραγματικοτητα την πηρε ο drogon(Που εχει το ονομα του drogo και ειναι "παιδι" της) και την παει east, τωρα που east? valyria? vaes dothrak? καπου. 

 

Επεξ/σία από omghi2u
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, pontez2 είπε

Tι βλέπουμε βρε παιδιά;

Ενα μπουκαλακι νερο.

---------------------------------

Εγω παντως ειμαι καλυμενος με το πως τελειωσε η σειρα.

Πανηγυρισα στην επιμαχη σκηνη,το περιμενα,ασε που δε συμπαθησα ποτε το προσωπο αυτο.

Για εσας που κραζετε για το τελος,μαλλον σαν εγινε συνηθεια το κραξιμο σε οτιδηποτε δεν ταιριαζει με αυτο που πιστευατε.

Κριμα για σας,δυσκολευετε απλα τη ζωη σας και δε θα ευχαριστηθειτε ευκολα..

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατακρύλα άνευ προηγουμένου με βαθμολογία* στο imdb ωσάν παραπέοντος φοιτητή στην τελευταία του εξεταστική καθώς αγκομαχάει να πάρει το πτυχίο.

*4.5

 

Αίσχος αίσχος, να πάνε οι παραγωγαίοι στον καθηγητή* να τους περάσει τη βάση

*ο χοντρός

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιζουν το κραξιμο που τρωνε στα social και στο imdb.

Προσωπικα δεν με χαλασε η εξελιξη του 8ου κυκλου,ουτε πως καταληξαν οι ηρωες,αλλα ρε φιλε...Μη μου το σερβιρεις ξεπετα τελειως.

Ειναι σειρα,δεν ειναι ταινια.

Το στορυ ηταν οκ ,αλλα πασαρε μου το πιο στρωτα,πιο ομαλα.Φτιαξε με να το νιωσω και να γουσταρω,οχι σα να θες να ξεμπερδευουμε.

Αη σηχτηρ ξενερωσα.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απολύτως πετυχημένη σειρά, 8 χρόνια πουλά σαν τρελή και όλος ο κόσμος
συζητά για αυτήν. Το HBO έβγαλε λεφτά, οι ηθοποιοί έβγαλαν λεφτά, ο
Martin έγινε ευρύτερα γνωστός και τα βιβλία του πούλησαν και πουλάνε
σαν τρελά.

Μετά τον κατήφορο από την 6η σεζόν και δώθε και την σεναριακή κατά-
ντια των 7 και 8, Ο Martin πετάει στα ουράνια καθώς όλοι πλέον κρέμο-
νται από φρύδια του περιμένοντάς τον να τελειώσει τα βιβλία και να
δώσει το τέλος που αξίζει στην όλη ιστορία.

Προσωπικά διασκέδασα μέχρι και περίπου των 6ο κύκλο. Το σημείο
όπου ο Gendry έκανε το Πάτρα- Αθήνα σε 5 λεπτά τρέχοντας με γού-
νες στους -10 στα χιόνια και στη συνέχεια το κοράκι έκανε το Τοίχος,
Daenerys σε 3 λεπτα και άλλα 2 λεπτά έκανε η Danny να φτάσει τον
Jon ενώ δεν ήξερε που βρισκόταν, κάπου εκεί τελείωσε η σειρά για
εμένα και απλά το γύρισα σε κωμωδία.

  • Like 6
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως πέρασαν και το μήνυμα τους περί ανθρώπινης φύσης. Η έμφυτη τάση του ανθρώπου για καταστροφή του διπλανού, οι εμφύλιες διαμάχες του κόντεψαν να μην αφήσουν τίποτε όρθιο στο westeros μετά τους τόσους πολλούς πολέμους Οίκων. Αυτό υποδηλώνει η ησυχία σε πολλές σκηνές ειδικότερα στην αρχή κ όσο ο Τυριον περπατά στα ερείπια.

 

Αν κατάλαβα καλά οι Ασπιλοι την κάνουν γενικώς αφότου δεν δέχονται Βασιλιά τους τον Μπραν παρόλη την προσφορά εδάφους από τον Σερ Νταβος ( εξάλλου η Καλισι τους απελευθέρωσε από την νοοτροπία που είχαν γαλουχηθεί από μικροί δηλαδή στην υπακοή ενός και την ακολουθούσαν ως τον απελευθερωτή τους )  φεύγουν υπό τις διαταγές του αρχηγού τους Greyworm. Οι Ντοθρακοι μένουν King's Landing; Τώρα μέσα σε όλα ο λαός του Μπραν ή ο στρατός του ποιος έμεινε; *και οι Βόρειοι αφότου ανεξαρτητοποιήθηκαν

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tιτλοι τελους  μετα απο 8 χρονια για την καλυτερη σειρα ολων των εποχων .Ηταν ενα απολαυστικο ταξιδι  τοσο στα βιβλια οσο και στην οθονη .

Ειμασταν τυχεροι που το ζησαμε  την στιγμη που εξελισοταν ,κριμα σε οσους δεν ειχαν αυτη την εμπειρια και στα ματια μου φανταζουν ως εξωγηινοι :)

Oι επιδοξοι σεναριογραφοι  που  προφανως  εχουμε πολλους εδω μεσα καθως γραφουν κατεβατα με τις διαφορετικες εκδοχες της ιστοριας .Τους παροτρυνω να κανουν την αλλαγη επαγγελματικης καριερας (οσοι δουλευουν ) και να γραψουν το σεναριο της επομενης παγκοσμιας επιτυχιας  και  πολλα  λεφτα θα βγαλουν  και δεν θα γινονται βαρετοι στα forums .

Τολμηστε το βρε μην ειστε μονο της θεωριας-  που ως γνωστον εχει πολυ μικρη σημασια-  ανοιχτε τους επαγγελματικους σας οριζοντες ειναι κριμα να πανε χαμενα τετοια ταλεντα .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 13
  • Confused 5
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Zus είπε

Και μία σημαντική ερώτηση: Αξίζει να ξεκινήσω να διαβάζω τα βιβλία ή θα μου φανούν όλα επανάληψη?

Σίγουρα αξίζει, καμία σχέση με τη σειρά (από ένα σημείο και πέρα)

22 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Tιτλοι τελους  μετα απο 8 χρονια για την καλυτερη σειρα ολων των εποχων .Ηταν ενα απολαυστικο ταξιδι  τοσο στα βιβλια οσο και στην οθονη .

Ειμασταν τυχεροι που το ζησαμε  την στιγμη που εξελισοταν ,κριμα σε οσους δεν ειχαν αυτη την εμπειρια και στα ματια μου φανταζουν ως εξωγηινοι :)

Oι επιδοξοι σεναριογραφοι  που  προφανως  εχουμε πολλους εδω μεσα καθως γραφουν κατεβατα με τις διαφορετικες εκδοχες της ιστοριας .Τους παροτρυνω να κανουν την αλλαγη επαγγελματικης καριερας (οσοι δουλευουν ) και να γραψουν το σεναριο της επομενης παγκοσμιας επιτυχιας  και  πολλα  λεφτα θα βγαλουν  και δεν θα γινονται βαρετοι στα forums .

 Τολμηστε το βρε μην ειστε μονο της θεωριας-  που ως γνωστον εχει πολυ μικρη σημασια-  ανοιχτε τους επαγγελματικους σας οριζοντες ειναι κριμα να πανε χαμενα τετοια ταλεντα .

Δηλαδή ρε Φώτη εσύ όταν πας σε ένα εστιατόριο και μας λες ότι ήταν μλκία, εμείς θα πρέπει να σου απαντήσουμε

"φίλε άραξε και άσε τη θεωρία, άρπα ένα τηγάνι, είναι κρίμα να πηγαίνει χαμένο τέτοιο ταλέντο"

 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Σίγουρα αξίζει, καμία σχέση με τη σειρά (από ένα σημείο και πέρα)

Δηλαδή ρε Φώτη εσύ όταν πας σε ένα εστιατόριο και μας λες ότι ήταν μλκία, εμείς θα πρέπει να σου απαντήσουμε

"φίλε άραξε και άσε τη θεωρία, άρπα ένα τηγάνι, είναι κρίμα να πηγαίνει χαμένο τέτοιο ταλέντο"

Αν παω εγω σε ενα εστιατορειο και πω κατι εχω αποψη που προκυπτει απο τις παραστασεις που εχω  σε διαφορετικα μερη του κοσμου και κουζινες  ,απο το χρημα και τον χρονο που εχω δαπανησει σε εστιατορεια   .Δεν τρωω 6 μερες την βδομαδα σουβλακια και τα φασολακια της μαμας  μου και παω μια φορα το τριμηνο σε εστιατορειο και κραζω το  επιασες ? Και παλι ειμαι ιδιαιτερα φειδωλος στην κριτικη μου .Αρα δεν ειναι θεωρια .

Θεωρια ειναι ο Μητσος που κραζει 24/7 στον ιντερνετ τα παντα απο την Νasa μεχρι τους καλυτερους CEO του κοσμου και την ιδια στιγμη δεν μπορει  η' δεν εχει τρεξει ποτε του ουτε ενα περιπτερο .Σε αυτους αναφερομαι προφανως και οχι σε οσους εχουν εμπεριστατωμενη αποψη και εκφραζουν  τα προσωπικα τους γουστα .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 8
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...