Προς το περιεχόμενο

Κονδυλώματα - Μεγάλη προσοχή !


LiquidTroll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο εμβολιασμός είναι μόνο για τις γυναίκες , όχι για τους άντρες....

 

Ο άντρας δεν κινδυνευει απο καρκίνο της μήτρας!

 

Του φάρυγγα όμως π.χ.;

 

Edit: είδα πως με πρόλαβαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάει κάποιος με πολλούς και κολλάει HPV. Αυτό είναι ιός, αλλά δεν είναι ένας ιός με τον ίδιο τρόπο που ο καρκίνος δεν είναι μία αρρώστια αλλά μια μεγάλη ομπρέλα κάτω από την οποία βάζουμε πολλά πράγματα που με κάποιο τρόπο σχετίζονται. Οπότε υπάρχουν πολλοί HPV, άλλοι από αυτούς καλοήθεις (κολλάς και θα το έχεις για πάντα αλλά δεν αναμένεται να σου προκαλέσει τίποτα πέρα από κονδυλώματα τα οποία θα πας να αφαιρέσεις) μέχρι κακή φάση (συνδέονται με συγκεκριμένους τύπους καρκίνου, ανάλογα τον HPV).

 

Όπως καταλαβαίνεις δεν απαντάται η ερώτηση "ποιός κόλλησε πρώτος" μιας και ακόμα κι αν μπορούσαμε να το ξέρουμε αυτό για ένα συγκεκριμένο είδος HPV (πώς? με μαγεία?), μπορεί αύριο να ανακαλύψουμε καινούριο HPV και πάλι θα έχουμε την ίδια απορία. Και φυσικά δεν έχει καμία σημασία.

 

Αν δεν καταλαβαίνεις πως λέγονται ΣΜΝ επειδή μεταδίδονται με το σεξ, άρα όσο πιο πολλούς συντρόφους έχεις τόσο μεγαλύτερες οι πιθανότητες κάποιος να είναι φορέας και να σε κολλήσει και δεν το χωνεύεις το "μπαίνουν τρένα", ε τι να πω, είναι θέμα αντίληψης.

 

Αν εννοείς αν θα τους κολλήσεις, θεωρητικά ο γιατρός κάνει βιοψία και σου λέει τι ακριβώς έχεις. Ανάλογα τι έχεις πάει και η μολυσματικότητα. Δεν ξέρω γκάμα πιθανών ενδεχομένων αλλά υποθέτω παίζουν όλα, από όσο δεν έχεις συμπτώματα είσαι "σαν καθαρός" μέχρι κακός ψόφος.

 

Αν εννοείς αν θα σε κολλήσουν, δεν επηρεάζεται.

Ναι, το αν θα με κολλούσαν εννοούσα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι να ναι. Σαν να λες οτι δεν έχει σημασία αν θα φας μολυνσμένο φαγητό και πάθεις γαστρεντερίτιδα αλλά πως πρωτοεμφανίστηκε ο ιος που επιμολύνυθηκε η τροφή.

 

Δεν έχει σημασία η προέλευση του ιού. Τον ιο hiv τουλάχιστον στο μέρος των γεννητικών οργάνων μπορείς να τον αποφύγεις αν φοράς προφυλακτικό (εφόσον δεν σπάσει) ενώ τα κονδυλώματα οχι. Τα περι gay τι έλεγαν παλιά και γιατρών παραμυθάδων είναι άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε. Μάλλον είσαι από αυτούς που πάνε με πολλές γυναίκες ή δεν προσέχουν ιδιαίτερα με ποια κοπέλα θα πάνε και δεν μπορείς να χωνέψεις οτι έχεις μεγαλύτερο κίνδυνο να κολλήσεις τον ιο που προκαλεί κονδυλώματα από κάποιον που πηγαίνει με λιγότερη συχνότητα ή είναι πιο προσεχτικός. Δεν πειράζει θα το χωνέψεις όμως.

 

Αυτό που πρέπει να σε/μας απασχολεί πρωτίστως είναι πως να τον αποφύγουμε, να προστατευθούμε ή να μειώσουμε την πιθανότητα να κολλήσουμε τον ιο και οχι τόσο πως πρωτοεμφανίστηκε. Τον ιο μπορείς να τον κολλήσεις και χωρίς σεξουαλική επαφή, αυτό δεν αναιρεί οτι χρειάζεται προσοχή και οτι όσο περισσότερες ξεπέτες -> τόσο αύξηση πιθανότητας να κολλήσεις. Για την προέλευση, μπορεί να μην έχουν βρει πως γεννήθηκε και εμφανίστηκε, εγώ που έψαξα δεν βρήκα κάτι, οτι άρθρα ή βιβλία βρήκα ηλεκτρονικά αναφέρονται σε συμπτοματολογία και επιδημιολογικά δεδομένα. Το μόνο που βρίσκεις ιστορικό είναι μέσα στην wiki "While cases of warts have been described since the time of ancient Greece, their viral nature was not discovered until 1907" Link.png Site: https://en.wikipedia.org/wiki/Human_papillomavirus_infection">link

Να τον αποφύγουμε, οχι να τον εξαληψουμε.

Αυτο εχει σημασια για σενα δηλαδη ε;

Και οχι δεν ειμαι καμια σχεση ετσι οπως λες, μη νομιζεις τιποτα για μενα δε με ξερεις.

 

Δηλαδη φιλαρακο ας κατσουν να υπαρχουν ολες οι άρρωστιες στο κοσμο τι μας νοιαζει ε; να μαθουμε να τις αποφευγουμε ε; μονο ε; προσπερνα τοτε και την σκλήρυνση κατα πλακασ αν σου τυχει να σε δω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τον αποφύγουμε, οχι να τον εξαληψουμε.

Αυτο εχει σημασια για σενα δηλαδη ε;

Και οχι δεν ειμαι καμια σχεση ετσι οπως λες, μη νομιζεις τιποτα για μενα δε με ξερεις.

 

Δηλαδη φιλαρακο ας κατσουν να υπαρχουν ολες οι άρρωστιες στο κοσμο τι μας νοιαζει ε; να μαθουμε να τις αποφευγουμε ε; μονο ε; προσπερνα τοτε και την σκλήρυνση κατα πλακασ αν σου τυχει να σε δω..

 

Καλά ναι, ο αγώνας για την εξάλειψη του HPV έτσι ξεκινάει. Μια μέρα ήρθε ο redhotstef και ρώτησε σε ένα φόρουμ κάτι που κανείς δεν είχε σκεφτεί ποτέ να ξαναρωτήσει -- ποιά είναι η προέλευση του ιού; Απο κει και πέρα το πράγμα πήρε γρήγορα διαστάσεις χιονοστιβάδας, οι επιστήμονες του insomnia συνεργάστηκαν αποτελεσματικά και σε τρεις μήνες έφτασαν να χορηγήσουν το πρώτο φάρμακο σε πειραματόζωα.

 

Όταν είσαι επαγγελματίας οπλοκατασκευαστής μπορεί να σε απασχολήσουν λεπτομερώς πολλά πράγματα πάνω σε μια χειροβομβίδα. Αλλά όταν δεν είσαι, κυρίως αυτό που σε απασχολεί είναι να μη πεθάνεις από μία, και ο τρόπος για να το πετύχεις είναι αυτό πρώτα απ' όλα να μη κάνεις μαλακίες αν τύχει και βρεθείς κοντά της.

 

Ελπίζω να καταλαβαίνεις λοιπόν πως εδώ δεν είμαστε βιολόγοι με PhD στην ιολογία του HPV.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.iatropedia.gr/eidiseis/apo-ti-epathe-karkino-ston-faringa-o-mekl-ntagklas/32414/

Πολλοί δεν γνωρίζουν τους κινδύνους και πάνε όπως και με οποία-ον ναναι

Το εμβόλιο πλέον το κάνουν και τα μικρά αγόρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά για μένα το νόημα είναι το εξής:

-ενημερωνόμαστε για τα σεξουαλικά θέματα χωρίς να είναι ταμπού για την κάθε "συντηρητική" οικογένεια, ο καθένας πρέπει να ξέρει να προστατευτεί

-παίρνουμε προφυλάξεις και απολαμβάνουμε την πράξη

-ο καθένας και η κάθε μια μπορεί να πάει με όσους/όσες θέλει. 

- αν κάποιος έχει κάποιο ΣΜΝ, δεν προβαίνουμε σε ηλίθια συμπεράσματα για την προσωπική του ζωή

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο που άνοιξε ένα τέτοιο θέμα και ακόμα δεν τρολλαρε κανείς. Είναι πολύ σημαντικό να προσέχουμε όσο μπορούμε αλλά και να το πάθουμε δε χάλασε και ο κόσμος. Ψυχραιμία.

Όπως λέει και ένας φίλος: τα παράσημα του έρωτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ναι, ο αγώνας για την εξάλειψη του HPV έτσι ξεκινάει. Μια μέρα ήρθε ο redhotstef και ρώτησε σε ένα φόρουμ κάτι που κανείς δεν είχε σκεφτεί ποτέ να ξαναρωτήσει -- ποιά είναι η προέλευση του ιού; Απο κει και πέρα το πράγμα πήρε γρήγορα διαστάσεις χιονοστιβάδας, οι επιστήμονες του insomnia συνεργάστηκαν αποτελεσματικά και σε τρεις μήνες έφτασαν να χορηγήσουν το πρώτο φάρμακο σε πειραματόζωα.

 

Όταν είσαι επαγγελματίας οπλοκατασκευαστής μπορεί να σε απασχολήσουν λεπτομερώς πολλά πράγματα πάνω σε μια χειροβομβίδα. Αλλά όταν δεν είσαι, κυρίως αυτό που σε απασχολεί είναι να μη πεθάνεις από μία, και ο τρόπος για να το πετύχεις είναι αυτό πρώτα απ' όλα να μη κάνεις μαλακίες αν τύχει και βρεθείς κοντά της.

 

Ελπίζω να καταλαβαίνεις λοιπόν πως εδώ δεν είμαστε βιολόγοι με PhD στην ιολογία του HPV.

Δεν λεω για μας ρε (να σε πω φιλε τωρα; ). Δεν ημαστε σε επιστημονικο φόρουμ αλλα ειμαστε καπου στη μεση, σε τεχνολογικο. Αν ειναι να λεμε συνεχεια στο μπλα μπλα για σεξ και παρτουζες και να γινεται της τρελης και να το κλειδώσουν, τι νοημα εχει;

 

Αν υπαρχει πουθενα κανα λινκ πως δημιουργουνται τα κονδηλωματα και να αποφύγουμε τη δημιουργία τους πχ.

 

Ρε παιδια οντως αν σας φαινονται τρελά αυτα που λεω τι να πω εχω προβλημα. Αλλα δεν μπορειτε καθε φορα που λεω κατι, επειδη στο παρελθόν εχω τρολαρει ασχημα, να πιστεύετε οτι τρολαρω καθε φορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το, αν εισαι "μπαινουν τρενα" σιγουρα θα εχεις άρρωστιες δεν το χωνευω. Οχι οτι ειμαι υπερ πολλαπλων συντροφων, αλλα σαν να ειναι δικαιολογια επι της ιατρικης απο μη ιατρους παραμυθαδες για να μη πω αλλη λεξη.

 

:wacko: :wacko: :unsure:

Αν ριξεις δυο ζαρια μια φορα μπορει να μην φερεις 6ρες.

Αν ριξεις 50 φορες και συνεχισεις και ριχνεις ε καποια στιγμη θα φερεις.

Απορω τι δεν καταλαβαινεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λεω για μας ρε (να σε πω φιλε τωρα; ).

Για το Βασίλη (που για να μη παρεξηγηθώ, δεν τον ξέρω) έλεγες συγκεκριμένα...

 

Αν υπαρχει πουθενα κανα λινκ πως δημιουργουνται τα κονδηλωματα και να αποφύγουμε τη δημιουργία τους πχ.

Δημιουργούνται από τον ιό όταν το ανοσοποιητικό σου σύστημα δεν καταφέρνει να τον περιορίσει.

 

Για να αποφύγουμε τη δημιουργία τους, με σειρά αποτελεσματικότητας:

  1. Δεν πηδιόμαστε καθόλου για να μην κολλήσουμε. Ούτε στοματικό. Μόνο κανα handjob κι αυτό με χειρουργικά γάντια.
  2. Πηδιόμαστε με σύνεση και προφυλακτικό για να μην κολλήσουμε.
  3. Κρατάμε τον εαυτό μας σε όσο το δυνατόν καλύτερη κατάσταση για να μη τρέχουμε.

Τα δύο πρώτα είναι πολύ πιο αποτελεσματικά υπόψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη φιλαρακο ας κατσουν να υπαρχουν ολες οι άρρωστιες στο κοσμο τι μας νοιαζει ε; να μαθουμε να τις αποφευγουμε ε; μονο ε; προσπερνα τοτε και την σκλήρυνση κατα πλακασ αν σου τυχει να σε δω..

 

Και τι θελεις ακριβως να κανουμε δηλαδη με τους ιους/βακτηρια κλπ?

 

Δεν λεω για μας ρε (να σε πω φιλε τωρα; ). Δεν ημαστε σε επιστημονικο φόρουμ αλλα ειμαστε καπου στη μεση, σε τεχνολογικο. Αν ειναι να λεμε συνεχεια στο μπλα μπλα για σεξ και παρτουζες και να γινεται της τρελης και να το κλειδώσουν, τι νοημα εχει;

 

Αν υπαρχει πουθενα κανα λινκ πως δημιουργουνται τα κονδηλωματα και να αποφύγουμε τη δημιουργία τους πχ.

 

Για να αποφυγεις την δημιουργια νεων ιων σε εσενα πρεπει, να αποφευγεις να ακουμπησεις ατομο που εχει αυτους τους ιους να κατοικουν μεσα του.

Τοσο απλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:wacko: :wacko: :unsure:

Αν ριξεις δυο ζαρια μια φορα μπορει να μην φερεις 6ρες.

Αν ριξεις 50 φορες και συνεχισεις και ριχνεις ε καποια στιγμη θα φερεις.

Απορω τι δεν καταλαβαινεις.

Θα σας πω το αλλο μπας και καταλαβετε τη σκεψη μου.....

 

Εστω οτι ειμαι γυναικα και δεν παω με πολλους. Εστω οτι ειμαι παρθενα. Εστω οτι και ο συντροφος μου ειναι παρθενος. Και για παντα θα κανω σεξ με τον σύντροφό μου, και ουτε εγώ ουτε αυτος, δεν θα παει ΠΟΤΕ με κανεναν αλλον.

 

Υπαρχει περιπτωση ποτέ, στο παραπανω παράδειγμα, να κολλησουν ενας απο τους δυο η και οι δυο, κονδυλώματα;;

 

Ειναι ιος αυτοανοσος δηλαδη; Αν οχι, ξερουμε πως δημιουργηθηκε; Απο τη βρωμια πχ απλυσια κλπ η οχι; Αυτο αναρωτιεμαι δυστυχως.

 

Τις μεθοδους αντισυλληψης τις ξερουμε απο το δημοτικο. Αν θελετε να λέτε συνεχως τα ιδια πραγματα και να χρησιμοποιειτε την ιδια ξυλινη γλωσσα, και να σνομαρετε καινουρια ερωτηματα που προκυπτουν απο αυτες τις ασθενιες, οκ καλη συνεχεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σας πω το αλλο μπας και καταλαβετε τη σκεψη μου.....

 

Εστω οτι ειμαι γυναικα και δεν παω με πολλους. Εστω οτι ειμαι παρθενα. Εστω οτι και ο συντροφος μου ειναι παρθενος. Και για παντα θα κανω σεξ με τον σύντροφό μου, και ουτε εγώ ουτε αυτος, δεν θα παει ΠΟΤΕ με κανεναν αλλον.

 

Υπαρχει περιπτωση ποτέ, στο παραπανω παράδειγμα, να κολλησουν ενας απο τους δυο η και οι δυο, κονδυλώματα;;

 

Οχι.

Νομιζα ηταν αυτονοητη απαντηση για αυτους που ειναι ανθρωπινα οντα.

 

Ειναι ιος αυτοανοσος δηλαδη; Αν οχι, ξερουμε πως δημιουργηθηκε; Απο τη βρωμια πχ απλυσια κλπ η οχι; Αυτο αναρωτιεμαι δυστυχως.

 

Πιθανοτατα δημιουργηθηκε απο καποια μεταλλαξη ενος αλλου ιου στους ανθρωπους ή στα ζωα οπου τον κολλησαν και ανθρωποι μετεπειτα.

Το ερωτημα σου δεν ειναι τοσο φοβερο οσο νομιζεις. Πολυ απλο ειναι.

 

 

 

*Αυτοανοσο ιο δεν εχω ξανακουσει παντως και δεν πρεπει να υπαρχει. Τι εχεις στο μυαλο σου? Παρθενογεννεση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σας πω το αλλο μπας και καταλαβετε τη σκεψη μου.....

 

Εστω οτι ειμαι γυναικα και δεν παω με πολλους. Εστω οτι ειμαι παρθενα. Εστω οτι και ο συντροφος μου ειναι παρθενος. Και για παντα θα κανω σεξ με τον σύντροφό μου, και ουτε εγώ ουτε αυτος, δεν θα παει ΠΟΤΕ με κανεναν αλλον.

 

Υπαρχει περιπτωση ποτέ, στο παραπανω παράδειγμα, να κολλησουν ενας απο τους δυο η και οι δυο, κονδυλώματα;;

 

Ειναι ιος αυτοανοσος δηλαδη; Αν οχι, ξερουμε πως δημιουργηθηκε; Απο τη βρωμια πχ απλυσια κλπ η οχι; Αυτο αναρωτιεμαι δυστυχως.

 

Τις μεθοδους αντισυλληψης τις ξερουμε απο το δημοτικο. Αν θελετε να λέτε συνεχως τα ιδια πραγματα και να χρησιμοποιειτε την ιδια ξυλινη γλωσσα, και να σνομαρετε καινουρια ερωτηματα που προκυπτουν απο αυτες τις ασθενιες, οκ καλη συνεχεια..

Εκτός αν και η μαμά σου και η μαμά της μαμάς σου και η μαμά της μαμάς της μαμάς σου ΚΟΚ ήταν επίσης στο ίδιο μοτίβο μία χαρά μπορείς. Υπάρχει κάτι που λέγεται περιγεννητική μόλυνση. Δηλαδή όταν σε γέννησε η μαμά σου που κατά 33-50% όλων οι μανάδες έχουν hpv κάποιας μορφής υπάρχει μια εξαιρετικά μεγάλη πιθανότητα να σου μετέδωσε τον ιό.

Το ίδιο και για τη μαμά του αγοριού.

 

Όταν μιλάμε για εξαιρετικά μεταδοτικό ιό από τον οποίο νοσεί έστω εν κρυπτώ το 1/2 του πληθυσμού δε χρειάζεται να γίνονται αφορισμοί τύπου αν πας με 50 ή αν είναι η άλλη χύμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...