Προς το περιεχόμενο

Κονδυλώματα - Μεγάλη προσοχή !


LiquidTroll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρχηγέ σου έχω νέα. Προκαλούν καρκίνο του στόματος, του λάρυγγα και των φωνητικών χορδών και του πέους.

 

Το 1/4 των head and neck καρκίνων οφείλεται σε hpv.

 

True story

Μας είχαν τρελάνει στην Οδοντιατρική με αυτά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το γνωριζα ομολογώ , καλό θα είναι να βάζουμε πηγές για αυτά που λέμε , για να ενημερώνοντε και οι γύρω

Διάβασε λίγο στο ιντερνέτ μέχρι και στη wikipedia τα γράφει περιεκτικά και σχεδόν σωστά.

Μας είχαν τρελάνει στην Οδοντιατρική με αυτά :P

Κι άλλο true story.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο εμβολιασμός είναι μόνο για τις γυναίκες , όχι για τους άντρες....

 

Ο άντρας δεν κινδυνευει απο καρκίνο της μήτρας!

Μπορεί όμως να είναι φορέας...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω με αυτες τις αρρωστιες δε καταλαβαινω τη προελευση. Οκ παει καποιος /α με πολλους... Ε και?

Ποιος εκανε την αρχη και δημιουργηθηκαν πανω του τα πρωτα κονδυλώματα. Και επειτα τα κολλησε σε δυο τρεις και αυτοι με τη σειρα τους το ιδιο και το ιδιο και το ιδιο..

Οπως και με το HiV, ποιος ηταν ο πρωτος που τον πρώτο κόλλησε;

Ειναι αρρωστιες που δημιουργουνται μονες τους, τουλάχιστον η πρώτη;

Αυτο το, αν εισαι "μπαινουν τρενα" σιγουρα θα εχεις άρρωστιες δεν το χωνευω. Οχι οτι ειμαι υπερ πολλαπλων συντροφων, αλλα σαν να ειναι δικαιολογια επι της ιατρικης απο μη ιατρους παραμυθαδες για να μη πω αλλη λεξη.

Οπως παλια που λεγανε οποιος ειναι γκει εχει εητζ επι εποχης μπιλι μπο. Σημερα οποιος παει με πολλους εχει αρρωστιες ταδε.

Βεβαια εχει περισσοτερες δις πιθανοτητες να κολλησει κατι, δε λεω, αλλα μας λενε το προβλημα και οχι πως δημιουργειται.

 

Οτι να ναι. Σαν να λες οτι δεν έχει σημασία αν θα φας μολυνσμένο φαγητό και πάθεις γαστρεντερίτιδα αλλά πως πρωτοεμφανίστηκε ο ιος που επιμολύνυθηκε η τροφή.

 

Δεν έχει σημασία η προέλευση του ιού. Τον ιο hiv τουλάχιστον στο μέρος των γεννητικών οργάνων μπορείς να τον αποφύγεις αν φοράς προφυλακτικό (εφόσον δεν σπάσει) ενώ τα κονδυλώματα οχι. Τα περι gay τι έλεγαν παλιά και γιατρών παραμυθάδων είναι άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε. Μάλλον είσαι από αυτούς που πάνε με πολλές γυναίκες ή δεν προσέχουν ιδιαίτερα με ποια κοπέλα θα πάνε και δεν μπορείς να χωνέψεις οτι έχεις μεγαλύτερο κίνδυνο να κολλήσεις τον ιο που προκαλεί κονδυλώματα από κάποιον που πηγαίνει με λιγότερη συχνότητα ή είναι πιο προσεχτικός. Δεν πειράζει θα το χωνέψεις όμως.

 

Αυτό που πρέπει να σε/μας απασχολεί πρωτίστως είναι πως να τον αποφύγουμε, να προστατευθούμε ή να μειώσουμε την πιθανότητα να κολλήσουμε τον ιο και οχι τόσο πως πρωτοεμφανίστηκε. Τον ιο μπορείς να τον κολλήσεις και χωρίς σεξουαλική επαφή, αυτό δεν αναιρεί οτι χρειάζεται προσοχή και οτι όσο περισσότερες ξεπέτες -> τόσο αύξηση πιθανότητας να κολλήσεις. Για την προέλευση, μπορεί να μην έχουν βρει πως γεννήθηκε και εμφανίστηκε, εγώ που έψαξα δεν βρήκα κάτι, οτι άρθρα ή βιβλία βρήκα ηλεκτρονικά αναφέρονται σε συμπτοματολογία και επιδημιολογικά δεδομένα. Το μόνο που βρίσκεις ιστορικό είναι μέσα στην wiki "While cases of warts have been described since the time of ancient Greece, their viral nature was not discovered until 1907" Link.png Site: link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω κοπέλα, που έχει HPV και παρόλο αυτά έχει να κάνει τεστ παπ πάνω απο 10 χρόνια! Το χειρότερο είναι οτι γαμιέται δεξιά-αριστερά χωρίς προφυλάξεις και στους άλλους δεν τους λέει τίποτα!!!

 

Μιλάμε για τελείως απαράδεκτη!

 

Το νου σας τι πηδάτε εκεί έξω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω με αυτες τις αρρωστιες δε καταλαβαινω τη προελευση. Οκ παει καποιος /α με πολλους... Ε και?

Ποιος εκανε την αρχη και δημιουργηθηκαν πανω του τα πρωτα κονδυλώματα. Και επειτα τα κολλησε σε δυο τρεις και αυτοι με τη σειρα τους το ιδιο και το ιδιο και το ιδιο..

Οπως και με το HiV, ποιος ηταν ο πρωτος που τον πρώτο κόλλησε;

Ειναι αρρωστιες που δημιουργουνται μονες τους, τουλάχιστον η πρώτη;

Αυτο το, αν εισαι "μπαινουν τρενα" σιγουρα θα εχεις άρρωστιες δεν το χωνευω. Οχι οτι ειμαι υπερ πολλαπλων συντροφων, αλλα σαν να ειναι δικαιολογια επι της ιατρικης απο μη ιατρους παραμυθαδες για να μη πω αλλη λεξη.

Οπως παλια που λεγανε οποιος ειναι γκει εχει εητζ επι εποχης μπιλι μπο. Σημερα οποιος παει με πολλους εχει αρρωστιες ταδε.

Βεβαια εχει περισσοτερες δις πιθανοτητες να κολλησει κατι, δε λεω, αλλα μας λενε το προβλημα και οχι πως δημιουργειται.

Κριμα για τον φιλο σου και υπολοιπους.

Αυτο το θεμα που ανοιξες μας κανει να ξανασκεφτομαστε πριν κανουμε ξεπετες, οσοι κανετε.

 

Πάει κάποιος με πολλούς και κολλάει HPV. Αυτό είναι ιός, αλλά δεν είναι ένας ιός με τον ίδιο τρόπο που ο καρκίνος δεν είναι μία αρρώστια αλλά μια μεγάλη ομπρέλα κάτω από την οποία βάζουμε πολλά πράγματα που με κάποιο τρόπο σχετίζονται. Οπότε υπάρχουν πολλοί HPV, άλλοι από αυτούς καλοήθεις (κολλάς και θα το έχεις για πάντα αλλά δεν αναμένεται να σου προκαλέσει τίποτα πέρα από κονδυλώματα τα οποία θα πας να αφαιρέσεις) μέχρι κακή φάση (συνδέονται με συγκεκριμένους τύπους καρκίνου, ανάλογα τον HPV).

 

Όπως καταλαβαίνεις δεν απαντάται η ερώτηση "ποιός κόλλησε πρώτος" μιας και ακόμα κι αν μπορούσαμε να το ξέρουμε αυτό για ένα συγκεκριμένο είδος HPV (πώς? με μαγεία?), μπορεί αύριο να ανακαλύψουμε καινούριο HPV και πάλι θα έχουμε την ίδια απορία. Και φυσικά δεν έχει καμία σημασία.

 

Αν δεν καταλαβαίνεις πως λέγονται ΣΜΝ επειδή μεταδίδονται με το σεξ, άρα όσο πιο πολλούς συντρόφους έχεις τόσο μεγαλύτερες οι πιθανότητες κάποιος να είναι φορέας και να σε κολλήσει και δεν το χωνεύεις το "μπαίνουν τρένα", ε τι να πω, είναι θέμα αντίληψης.

Οκ, τα αφαιρείς. Με τους μελλοντικούς συντρόφους τι γίνεται;

 

Αν εννοείς αν θα τους κολλήσεις, θεωρητικά ο γιατρός κάνει βιοψία και σου λέει τι ακριβώς έχεις. Ανάλογα τι έχεις πάει και η μολυσματικότητα. Δεν ξέρω γκάμα πιθανών ενδεχομένων αλλά υποθέτω παίζουν όλα, από όσο δεν έχεις συμπτώματα είσαι "σαν καθαρός" μέχρι κακός ψόφος.

 

Αν εννοείς αν θα σε κολλήσουν, δεν επηρεάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης είναι σημαντικό να αναφερθεί ότι η μορφή hpv που οδηγεί σε εμφάνιση γενετικών κονδυλωμάτων δεν οδηγεί σε εμφάνιση καρκίνου. Ωστόσο αν κάποιος έχει hpv τέτοιου τύπου μπορεί να έχει και του άλλου που είναι πιο επικίνδυνος.

 

πολυ καλα κανεις και το λες απο αυτο επαθε η μητερα μου καρκινο στην μητρα θελει τεραστια προσοχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...