Προς το περιεχόμενο

iPhone X. Το μέλλον του smartphone κατά Apple


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και ενα αρθρο απο το arstechnica. Μονο τα βαμμενα fanboyia δεν βλεπουν οτι το faceid εινα ικατωτερη λυση απο το fingerprint sensor

 

https://arstechnica.co.uk/gadgets/2017/09/face-id-on-the-iphone-x-is-probably-going-to-suck/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να ξεκαθαρίσουμε αρχικά ότι συγκρίνεις 2 άσχετα πράματα. Άλλο υλικό, άλλο λογισμικό. Άλλη τεχνογνωσία τότε, άλλη σήμερα. Μη το θέτεις έτσι γιατί και το PC σαν όρος, "gimmick" ήταν κάποτε. Για να μην πάω πιο πίσω.

 

Δεν υποστηρίζω τα VR/AR , ούτε έχω πιστεύω ότι θα πετύχουν. Από όπου κι αν προέρχονται.

 

Για το VR όταν έκραζα τον μπούλη νεοπλουτίδη της Oculus που κάποιοι θεοποιήσανε μου την λέγατε.

Παρ'όλα αυτά φάνηκε η γκιμικιά του πράματος μετά από λίγο καιρό.

 

Το ΑR θεωρώ ότι στο ευρύ κοινό είναι χρήσιμο για κάνα pokemon go αλλά ως εκεί.

Παραπέρα σε γενική χρήση δεν πιστεύω ότι θα πιάσει.

Σε επίπεδο επιχειρήσεων βλέπω ελάχιστα πράματα.

 

Κάνε print screen το σχόλιό μου. Βγάλτο στο desktop σου. Και στείλε μου μετά από 3 χρόνια να δούμε πόσο λάθος έκανα ή έκανες.

Το AR θα έχει πραγματικό νόημα και impact με γυαλιά AR. To iphone X είναι beta playground για τους developers. Μάλλον θα μαζευτούμε πολλοί στο ραντεβού των 3 χρόνων από τώρα :D Μάλιστα προτείνω η συνάντηση να γίνει φορώντας τα καινούργια μας I-Glasses και Magic Leap One's  (ή τα φρέσκα Mi-Superglass, value for money as always :D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έγραψες αρχικά δεν είχε την παραμικρή αιτιολόγηση. Εκεί στάθηκα για το σχόλιο μου λέγοντας, που ξέρεις? μπορεί το AR να γίνει κάτι παραπάνω στο μέλλον όπως άλλες τεχνολογίες...

 

 

Και οι δύο υποθέσεις κάνουμε. Τώρα αν για σένα έχει τόσο μεγάλη σημασία ποιος θα βγει σωστός μετά από 3 χρόνια, οκ. Κάνε κι εσύ print screen και βάλτο στο desktop...

Αιτιολόγηση σε τι πράμα ακριβώς;

 

Αναφέρθηκα στο ευρύ κοινό και στις επιχειρήσεις.

Για αυτά δεν επενδύουν οι εταιρείες; Δε νομίζω να επενδύουν για τους 2-3.

 

Όσο για το τελευταίο, φίλε δε καίγομαι ούτε κι εσύ καίγεσαι, το καταλαβαίνω. Ίσως δε χρειαζόταν η τελευταία γραμμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι του λες τώρα και συ...αστον να πληρώσει 1200 ευρω για μια λυση που ψαχνει πρόβλημα... εχει στοχο το τρις η Apple και πρεπει καπως να το πετυχει...

Ψηλέ το ARKit είναι συμβατό και με το SE που κοστίζει 300€ ξαναλέω, ενημερωθείτε λίγο πριν γράψετε. Δεν είναι Google να χρειάζεται συγκεκριμένο Hardware για να λειτουργήσει κάτι. (βλέπε Tango)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ενα αρθρο απο το arstechnica. Μονο τα βαμμενα fanboyia δεν βλεπουν οτι το faceid εινα ικατωτερη λυση απο το fingerprint sensor

 

https://arstechnica.co.uk/gadgets/2017/09/face-id-on-the-iphone-x-is-probably-going-to-suck/

 

Κάτι τέτοια δεν ακούγαμε και με το pressure sensitive home button του 7 που υποτίθεται θα το καθιστούσε τόσο δύσχρηστο που θα ήταν αδύνατο να το χρησιμοποιήσεις?

 

Επίσης, ποιο fingeprint sensor??? Νόμιζα ότι το pin ήταν η γρηγορότερη, ευκολότερη και πιο αξιόπιστη λύση για το ξεκλείδωμα της συσκευής... Αυτά δεν διαβάζαμε όταν μπήκε fp sensor στο iphone για πρώτη φορά??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά , 

πως  γράφεται ότι η τιμή "τσούζει" μόνο για Ελλάδα. Στα γερμανικά φόρα με την τιμή του γίνεται χαμός και καυγάς μέγας (στυλ fanboys vs haters , όπως εδώ ένα πράμα).

Στα αμερικάνικα  φόρα το  ίδιο με τα χίλια ντόλλαρς. Τα λ7 είναι πάρα πολλά για κινητό ,πως να το κάνουμε δηλαδή. Τι είναι τα euros  μαρουλόφυλλα?

Άσε που αν συνεχίσει έτσι και το επόμενο περάσει τα 1500 euros είναι πλέον και τεκμήριο η απόκτησή του . Να δω την εφορία να κυνηγάει μηλοφωνάκιδες και να τους καλεί για πόθεν έσχες .......θα γελάσει και το παρδαλό ερίφιο (που έλεγε ο κατακουζήνας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντος οι λαρισαιοι θα εχουν πολες παρεξηγήσεις ανεμεσα στο iphone 6 και X

axaxaxxa ακριβως!!

Εσκασα λαρισα ταχυδρομειου για καφε και ντράπηκα να βγαλω το S7 στο τραπεζι....τα χαριζουν τα μηλα στη Λαρισα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το capacity του 64αριου Χ νομίζω ότι είναι το μεγαλύτερο φάουλ. Και εξηγώ:

εγώ σαν "καμμένος" χρήστης και κάτοχος 7 πλας 128 ήμουν διατεθειμένος και σκεφτόμουν πολύ την αγορά του Χ από τις φήμες. Κλασσικά με πιστωτική, δόσεις, πώληση μεταχειρισμένου κλπ...

Η επιλογή λοιπόν για την ανανεωμένη εμπειρία χρήσης είναι το Χ καθώς το 8 είναι πρακτικά ίδιο. 

Όμως τα 1.200 για ενα κινητό που ΔΕΝ θα χωράει όσα έχω τώρα στο 7 πλας μου... κυριολεκτικά και πρακτικά με αποτρέπουν εντελώς από την αγορά του καθώς πρέπει να πάω στα 1.400 για το επόμενο μοντέλο.

Και αν ήταν 1400 καλά (λέεεμε τώρα) θα ήταν...βάλε (αναγκαστικά πλέον) ασφάλεια θραύσης/κλοπής 100+, θήκη 40+, ασύρματο φορτιστή (μη μου πει κανείς ότι δε θα πάρει θήκη και φορτιστή στο Χ 256!) 100...

Σύνολο 1640??? WTF?

Απλά το καίμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ σαν "καμμένος" χρήστης και κάτοχος 7 πλας 128 ήμουν διατεθειμένος και σκεφτόμουν πολύ την αγορά του Χ από τις φήμες. Κλασσικά με πιστωτική, δόσεις, πώληση μεταχειρισμένου κλπ...

Πιστωτική? Δόσεις?? Ειναι απλα ενα smartphone το οποιο σε ενα/δυο χρόνια μεχρι να το ξεχρεωσεις θα εχει παλιώσει, το κινητο που εχεις τωρα ειναι μια χαρα, ffs παιδια βαλτε προτεραιοτητες στη ζωή σας.. Δεν μου πεφτει λογος ο καθενας με την τρελα του και σεβαστή αλλα οκ αν σου βγαλει του χρονου iphone X-2 να φτιαχνει και καφε στα 2k τι θα κανεις και αλλες δοσεις?? :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπήρξε αποτυχία αλλά παράλειψη στη διαδικασία παρουσίασης. Η συσκευή δεν απέτυχε να αναγνωρίσει το πρόσωπο αλλά είχε απλά στην οθόνη το μήνυμα πως απαιτείται αρχικά το PIN ώστε να λειτουργήσει το face id. Η ίδια λειτουργία υπάρχει και στο touch id που αν κάνεις reboot ή περάσουν πολλές ώρες χωρίς να έχεις χρησιμοποιήσει τη συσκευή, σου ζητάει το pin πριν ενεργοποιηθεί ξανά το touch id. Προφανώς έγινε reboot στη συσκευή πριν το demo αλλά κάποιος ξέχασε να βάλει το  pin (φαντάζομαι θα ψάχνει ήδη για δουλειά...) :P

 

...ή απλά πραγματικά απέτυχε να αναγνωρίσει το πρόσωπο του Κουκ και έβγαλε τον εναλλακτικό τρόπο ξεκλειδώματος. Καλά, "παράλειψη" ή "αποτυχία" δε θα σκάσουμε κιόλας, επαναλαμβάνω ότι όλα τα λεφτά στην apple είναι οι "επενδύσεις" που έχει κάνει ο καθένας στο μικρόκοσμο του itunes και οι συσκευές πια είναι συμπληρωματικές της εμπειρίας, κάτι σαν αναγκαίο κακό. "Κακό" γιατί κάθε χρόνο πρέπει να αποδεικνύει ότι "ξεχωρίζει, πρωτοπορεί, ανακαλύπτει κάτι καινούργιο" και άλλα τέτοια αστεία. Γι αυτό δεν θα σχολιάσω καθόλου το Χ, αν και σχεδιαστικά μου αρέσει πιο πολύ από όλες τις android υλοποιήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύνολο 1640??? WTF?

 

Απλά το καίμε...

 

Bάλε και ασύρματα ακουστικά... τι τσιγκουνιές θα κάνουμε? Βάλε και την εξτρα θήκη για να τα φορτίζεις επαγωγικά... και φυσικά συνδίασέ τα με το καταπληκτικό ρολόι της εταιρίας οπότε εφτασες τα 2500!

 

Και μόλις μας δώσεις τα λεφτά σου εμείς σου προσφέρουμε αυτό --->

 

giphy.gif

 

Φυσικά με τα 2500 χιλιάρικα θα περάσεις μόνο ένα χρόνο αφού από Σεπτέμβρη τυχαία θα βρούμε τρόπο να κάνουμε την οθόνη φωτεινότερη, τον επεξεργαστή γρηγορότερο κλπ όπου και θα μας ξαναστάξεις 2500 ευρώ για να έχεις το καλύτερο iphone ever.

 

Θέλεις  μούρη --- ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ

 

giphy.gif

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24+ σελιδες σχολια για μια τετοια "αποτυχια" πρωτη φορα βλεπω.

 

Συνεχιστε την ενημερωση μας παρακαλω, εχετε πολυ ενδιαφερον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστωτική? Δόσεις?? Ειναι απλα ενα smartphone το οποιο σε ενα/δυο χρόνια μεχρι να το ξεχρεωσεις θα εχει παλιώσει, το κινητο που εχεις τωρα ειναι μια χαρα, ffs παιδια βαλτε προτεραιοτητες στη ζωή σας.. Δεν μου πεφτει λογος ο καθενας με την τρελα του και σεβαστή αλλα οκ αν σου βγαλει του χρονου iphone X-2 να φτιαχνει και καφε στα 2k τι θα κανεις και αλλες δοσεις?? :P

Εντάξει δεν νομίζω ότι η εξυπηρέτηση μιας τράπεζας με πίστωση και δόσεις είναι κακό. Πέρυσι 1080/24 = 45€/μήνα. 540 το χρόνο και το πουλάς αυτή τη στιγμή 650. 

 

Αγοράζεις το νέο, πάλι δόσεις περίπου σε αυτά τα λεφτά, τέλος 1 χρόνου πουλάς και ξανααγοράζεις. Έτσι έχεις κάθε χρόνο το νέο προιόν απλά με ένα μηνιαίο κόστος. Κάτι σαν το έξοδο σου για την συνδρομή κινητής τηλεφωνίας.

 

Το θέμα είναι ότι παραπήγε ακριβά αυτή τη φορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η apple έχει βρει το κόλπο , αφήνει τους άλλους να καινοτομούν , αυτή τα κάνει να λειτουργούν σωστά και τα βάζει όλα μαζί σε μια συσκευή μαζί με το λειτουργικό της

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...