Προς το περιεχόμενο

Οι τιμές των iPhone 8 και iPhone 8 Plus στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μονο κακο είναι οτι ολοι αυτοι οι wireless φορτιστες είναι μεχρι στιγμης με microusb ή usb-c και οχι lightning.

 

Ετσι, αν κάποια στιγμή θελεις ενσύρματη/γρήγορη φορτιση απλα χρησιμοποιεις το καλώδιο που καταληγει στον ασύρματο φορτιστη και φορτιζεις το κινητό σου.

 

Αυτο δεν γίνεται με τα iPhone που έχουν lightning connector και θα πρέπει ή να εχεις δεύτερο καλωδιο διπλα ή να περιμενει ο κοσμος για νεους ασυρματους φορτιστες με lightning που θα είναι πιο ακριβοι και σε μικροτερη ποικιλια.

 

Δυστυχώς, το κόλλημα της apple για proprietary πρωτόκολλα είναι που κανει συχνα πιο δυσχρηστη τη χρηση των προϊόντων της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 298
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το μονο κακο είναι οτι ολοι αυτοι οι wireless φορτιστες είναι μεχρι στιγμης με microusb ή usb-c και οχι lightning.

 

Ετσι, αν κάποια στιγμή θελεις ενσύρματη/γρήγορη φορτιση απλα χρησιμοποιεις το καλώδιο που καταληγει στον ασύρματο φορτιστη και φορτιζεις το κινητό σου.

 

Αυτο δεν γίνεται με τα iPhone που έχουν lightning connector και θα πρέπει ή να εχεις δεύτερο καλωδιο διπλα ή να περιμενει ο κοσμος για νεους ασυρματους φορτιστες με lightning που θα είναι πιο ακριβοι και σε μικροτερη ποικιλια.

 

Δυστυχώς, το κόλλημα της apple για proprietary πρωτόκολλα είναι που κανει συχνα πιο δυσχρηστη τη χρηση των προϊόντων της.

Είναι ωραία ιδέα να συνδυάζεται με συσκευή. Δεν θα τα χαλάσουμε στο microusb. Υπάρχουν και ανταπτοράκια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα δεν εχουν ανακοινωσει ακομα γιατι εψαχνα και δεν εβρισκα κατι .Το θα ειναι διαθεσιμο "του χρονου" ειναι πολυ γενικο .

Χμμ δεν ξερω μαλλον θα παρω καμμια belkin  η' οποια δω και μου αρεσει το design μεχρι να βγει της apple 

 

 

Και γω, ή mophie ή belkin θα τσεκαρω, αλλα ειδα και αυτη http://www.ikea.com/us/en/catalog/products/40289829/  και μπορω πω οτι μου αρεσε.....  :-)

 

 

Επισης, αναμενεται η wireless case των airpods μεχρι το τελος του 17(ελπιζω) , στα $59 ή $69    :-)

 

 

ps: το Airpower θα φορτιζει μονο Series 3 Watches, για οποιον ενδιαφερεται.  :X

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα αυτο ειναι η προσωπικη σου αποψη η οποια ειναι καθολα σεβαστη .

Αλλα εμενα προσωπικα μου φαινεται αδιανοητο  να κραταω το ιδιο smartphone  5 χρονια γιατι ειδικα σε αυτη την κατηγορια συσκευων τα αλματα που γινονται ανα εκδοσεις ειναι πολυ μεγαλα .

 

Εσύ πασάκα μου έχεις να τα δίνεις και είσαι και μειοψηφία μεταξύ μας, ειδικά για Ελλάδα και μπράβο σου που μπορείς και το κάνεις, μακάρι να μπορούσαμε όλοι.

 

Εγώ αν δίνω κάθε χρόνο 900-1000€ για κινητό που βγάζω βαριά 13k το χρόνο και μένω στο νοίκι θα πρέπει να ξενοικιάσω και να μένω με τους άστεγους σε καταλύματα του Δήμου :P

 

Επιπλέον οι μόνες ουσιαστικές διαφορές κάθε χρόνο κατ' εμέ αφορούν την κάμερα η οποία επιδέχεται και τις περισσότερες βελτιώσεις. Επειδή λοιπόν δεν έχω καμία ιδιαίτερη μούρλα με τις φωτογραφίες, πάρα μόνο κάθε καλοκαίρι που διακοπάρω, δεν βλέπω το λόγο να αλλάζω συσκευή κάθε χρόνο, ειδικά σε τέτοια επίπεδα τιμών. ;) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ πασάκα μου έχεις να τα δίνεις και είσαι και μειοψηφία μεταξύ μας, ειδικά για Ελλάδα και μπράβο σου που μπορείς και το κάνεις, μακάρι να μπορούσαμε όλοι.

 

Εγώ αν δίνω κάθε χρόνο 900-1000€ για κινητό που βγάζω βαριά 13k το χρόνο και μένω στο νοίκι θα πρέπει να ξενοικιάσω και να μένω με τους άστεγους σε καταλύματα του Δήμου :P

 

Επιπλέον οι μόνες ουσιαστικές διαφορές κάθε χρόνο κατ' εμέ αφορούν την κάμερα η οποία επιδέχεται και τις περισσότερες βελτιώσεις. Επειδή λοιπόν δεν έχω καμία ιδιαίτερη μούρλα με τις φωτογραφίες, πάρα μόνο κάθε καλοκαίρι που διακοπάρω, δεν βλέπω το λόγο να αλλάζω συσκευή κάθε χρόνο, ειδικά σε τέτοια επίπεδα τιμών. ;)

Ναι καταλαβαινω τι λες και δεν μπορω να διαφωνησω φυσικα σε αυτο .Ειναι πολυ λογικο ετσι οπως σκεφτεσαι .

Απλα για την ιστορια δεν αλλαζω iphone καθε χρονο αλλα καθε 2 χρονια με μοναδικη εξαιρεση φετος για το X λογω των μεγαλων και πολλων αλλαγων .

Η ενσταση μου ηταν το "5 χρονια"  αν θεωρησουμε το "καθε χρονο αλλαζω "υπερβολη  τοτε και το 5 χρονια ειναι το αλλο ακρο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόλου άλλο άκρο. Μια χαρά μπορεί να πάει ένα iphone στα 5 χρόνια (το έχω κάνει) και ίσως το ξανακάνω.

 

 

Το 4αράκι 5,5 χρόνια το κράτησα αλλά αν είχε βγει το SE νωρίτερα θα το είχα αλλάξει στα 3,5-4.

 

Δεν ειπε οτι δεν γινεται, ειπε οτι απλα ειναι σπανιο καποιος να κραταει το κινητο του 5 χρονια.

 

Οπως ειναι σπανιο(το αλλο ακρο) να αλλαζει καποιος καθε 1 χρονο ή και νωριτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπε οτι δεν γινεται, ειπε οτι απλα ειναι σπανιο καποιος να κραταει το κινητο του 5 χρονια.

 

Οπως ειναι σπανιο(το αλλο ακρο) να αλλαζει καποιος καθε 1 χρονο ή και νωριτερα.

Συμφωνώ, εξάλλου ο λόγος που το κράτησα ήταν η έλλειψη μικρής iOS συσκευής. Στα 3 χρόνια μού φαίνεται το πιο λογικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειναι σπανιο(το αλλο ακρο) να αλλαζει καποιος καθε 1 χρονο ή και νωριτερα.

To κάνω συνέχεια και στο κινητό και στον υπολογιστή.

Μετά από αρκετά χρόνια "δοκιμών", διαπίστωσα ότι:

1. Είναι πολύ πιό εύκολο να δώσεις κάτι όσο είναι ακόμα καινούριο

2. Όταν τα δίνεις εντός εγγύησης, δε μπλέκεις με προβληματικούς αγοραστές κι ελέγχους

3. Σε εμπιστεύεται πιό εύκολα ο άλλος

4. Τα δίνεις σε αρκετά υψηλή τιμή και η διαφορά για το καινούριο είναι μικρή

5. Αν αργήσεις να τα δώσεις, το δίνεις φθηνά και μετά θέλει να τα σκάσει χοντρά για το επόμενο

6. Κρατάς συνεχώς ένα καλό επίπεδο λειτουργικότητας και ταχύτητας

7. Σπάνια θα αντιμετωπίσεις προβλήματα, γιατί τα καινούρια δε χαλάνε συχνά κι αν πέσεις σε προβληματικό, είναι εντός εγγύησης

 

Αυτά βέβαια ισχύουν για mid to high end. Για low ή mid to low, δεν παίζει το ίδιο σενάριο για διάφορους λόγους

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, ακόμα και το 6s όμως αυτή τη στιγμή δεν έχει να ζηλέψει παρά ελάχιστα πράγματα από το 8, όπως βελτιωμένη κάμερα και stereo speakers, άντε και το ip67.

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν δεν ακολουθείς τη μόδα δεν υπάρχει λόγος να αλλάζεις κάθε χρόνο κινητό.

 

Αυτό που λέει ο φίλος Zaytsev σεβαστό, αλλά δε νομίζω ότι συμφέρει κάποιον να πουλάει και να αγοράζει κάθε χρόνο.

 

Το 7 Plus για παράδειγμα κοστίζει αυτή τη στιγμή καινούργιο κάτι λιγότερο από 700€, ενώ το 8 plus ανακοινώθηκε στα 979. Ας πούμε ότι στο skroutz θα είναι κανένα 50αρικο κάτω, συνεπώς μιλάμε για διαφορά τιμής 225€. Τώρα αν εσύ έχεις αγοράσει πέρσι ένα 7 plus το οποίο κάνει 700 καινούργιο, δεν μπορείς να το σπρώξεις πάνω από 550-580€, όσο καλά συντηρημένο και αν είναι. Κοινώς από τα 580 στην καλύτερη μέχρι τα 920 υπολείπονται 340€. Εγώ δεν ξέρω πολλούς που μπορούν να δίνουν 340€+ κάθε χρόνο για κινητό και στην τελικ ή αν κρατήσεις την αρχική σου επιλογή για μια τετραετία, επίτευγμα απολύτως εφικτό κατά τη γνώμη μου, όταν φτάσεις να ψάχνεσαι για νεο κινητό μπορείς να αποκτησεις την τότε ναυαρχίδα. aka 340 x 4 = 1360, κοινώς σου μένουν και ρέστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν δεν ακολουθείς τη μόδα δεν υπάρχει λόγος να αλλάζεις κάθε χρόνο κινητό.

Αυτό που λέει ο φίλος Zaytsev σεβαστό, αλλά δε νομίζω ότι συμφέρει κάποιον να πουλάει και να αγοράζει κάθε χρόνο.

Τους λόγους τους έγραψα παραπάνω. Τουλάχιστον γιατί το κάνω εγώ και με τα χρόνια, θεωρώ ότι με συμφέρει, γιατί όσες φορές έχει τύχει να μην έχω τη δυνατότητα να αναβαθμίσω σύντομα, μετά δε μπορούσα να σπρώξω τα παλιά και η διαφορά ήταν σαφώς μεγαλύτερη.

 

Εγώ δεν ξέρω πολλούς που μπορούν να δίνουν 340€+ κάθε χρόνο για κινητό...

Καμία διαφωνία. Τα μεταξωτά βρακιά θέλουν κι επιδέξιους κ...ς λέει ο λαός.

Αν θέλεις ναυαρχίδα, ασχέτως εταιρίας, πρέπει να τα σκας. Κακά τα ψέμματα, ένα 10-15% χρειάζεται τη ναυαρχίδα, οι υπόλοιποι την έχουμε για λόγους prestige ή προσωπικής καβ...ς, γιατί δεν αρκούμαστε με τίποτα λιγότερο από το καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...