Προς το περιεχόμενο

H beta έκδοση του Firefox Quantum browser εντυπωσιάζει με την ταχύτητα της


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπράβο στη Mozilla αλλά με κούρασε πια η εναλλαγή browsers. Βάλε κάποιον και μείνε με αυτόν. Πάνω-κάτω ίδιες επιδόσεις και interface έχουνε πλέον. Το Hardware και η ταχύτητα του internet είναι πιο σημαντικές παράμετροι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει αυτό και στο about:config να πειράξεις κάποιες παραμέτρους ακόμα για να γίνει σαν του Chrome που το θεωρώ ιδανικό.

Μπορείς να δωσεις διευκρινίσεις ?? τι ακριβώς έχεις αλλάξει ? Ευχαριστω !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δει μήπως δεν έχει το v-sync ενεργοποιημένο το linux σου. Στο Lubuntu 17.04 που τρέχω τον Opera είναι smooth όσο στα Windows μετά που ενεργοποίησα το v-sync.

 

Ενεργοποιημένο είναι. Για opera δεν ξέρω αλλά το scrolling του Chrome ποτέ δεν ήταν τοσο smooth όσο στα Windows. Δεν είναι ότι κολλάει, απλά η κίνηση είναι πιο ομαλή δεν μπορώ να το εξηγήσω πιο καλά. Είχα βάλει και addon βελτίωνε κάπως τη κατάσταση αλλά έριχνε το performance όλου του browser.

Μπορείς να δωσεις διευκρινίσεις ?? τι ακριβώς έχεις αλλάξει ? Ευχαριστω !

 

Δοκίμασε να αλλάξεις στο about:config αυτή τη παράμετρο:

mousewheel.min_line_scroll_amount

βάλτη στο 40

 

Βελτίωσε αρκετά το scrolling

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε mac δεν είδα κάτι ιδιαίτερο(φαίνεται ότι γίνεται ένα απλό port).

Από chrome και safari είναι πολύ πίσω ακόμα.

Ούτε θα έλεγα ότι είναι πολύ ελαφρύς.

Αναμένουμε βέβαια την τελική version για περισσότερα.

 

Στο html5test.com πιάνει 483

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δούμε, θα με κάνει να αλλάξω τον edge? Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος μέχρι τώρα. 

Moνο εσυ θα εισαι απολυτα ευχαριστημενος. 

Εγω ειμαι λιγο ευχαριστημενος.

Ας μας πουν και τα παιδια ποσο ευχαριστημενοι ειναι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλός φαίνεται. Θα τον δοκιμάσω μερικές μέρες και αν είναι τόσο γρήγορος όσο ο chrome θα κάνω την αλλαγή. Α! και να μην έχει τα θέματα με την μνήμη που είχε ο προκάτοχος του :-) (κράξτε ελεύθερα αλλά σε δυο μηχανήματα που έβαλα την προηγούμενη έκδοση χωρίς να έχω ανοιχτό Browser έπιανε χυτή μνήμη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε win παντως smooth φαινεται. ενταξει beta ειναι μη περιμενουμε να ειναι ολα οκ. πως τον ετρεξες? απλα αποσυμπιεσες το .bz2 αρχείο? (ειμαι με mx 16.1)

κανεις exrtact to αρχειο σε εναν δικο σου φακελο οπου σε βολευει πχ /home/user/firefox και μετα ειτε τρεχεις απο τον φακελο το firefox-bin ειτε φτιαχνεις ενα desktop config αναλογα το ditro ποτ εχεις...το οποιο θα δειχνει στο firefox-bin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...