Προς το περιεχόμενο

DELL XPS 13 2in1 Review


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είμαι δεκαπεντάχρονο φίλε ούτε ερασιτέχνης. Είμαι επαγγελματίας και χρησιμοποιώ άλλες συνδέσεις για το κινητό και άλλες για το laptop που κάνω την δουλειά. Αν είχες δουλέψει ποτέ επαγγελματικά δεν θα έκανες ποτέ αυτό το σχόλιο.

Καλα ηρέμησε μεγαλε. Στην τσίτα είστε μερικοί. Πάρε ενα ένα 4g stick. Επίσης δεν ήξερα ότι οποιος δουλεύει "επαγγελματικά" χρειάζεται καμιά 10ρια συνδέσεις. Εξαρτάται από την δουλειά. Μου αρέσει που έδωσες ορισμό στην ουσία τι σημαίνει επαγγελματίας. Λες και υπάρχει μόνο ενός είδους. Οποτε αν μπορείς να είσαι πιο προσεκτικός στους χαρακτηρισμούς σου. Την έχετε δει όλοι μάγκες πίσω από ένα πληκτρολόγιο. Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλα ηρέμησε μεγαλε. Στην τσίτα είστε μερικοί. Πάρε ενα ένα 4g stick. Επίσης δεν ήξερα ότι οποιος δουλεύει "επαγγελματικά" χρειάζεται καμιά 10ρια συνδέσεις. Εξαρτάται από την δουλειά. Μου αρέσει που έδωσες ορισμό στην ουσία τι σημαίνει επαγγελματίας. Λες και υπάρχει μόνο ενός είδους. Οποτε αν μπορείς να είσαι πιο προσεκτικός στους χαρακτηρισμούς σου. Την έχετε δει όλοι μάγκες πίσω από ένα πληκτρολόγιο.

 

Εάν δουλεύεις επαγγελματικά φωτο, video και αρχιτεκτονικά δεν σου αρκούν τα 2 ή ακόμα και τα 4gb που δίνουν με τα πακέτα του τηλεφώνου.

Χρειάζεσαι σύνδεση μόνο για τα δεδομένα το λιγότερο 10gb.

Και φυσικά έχω στικάκια αλλά αυτά ακριβώς θέλω να αποφύγω. Όταν μετακινείσαι συνεχώς θες το μηχάνημα να είναι όσο ποιο συμπαγές γίνεται να μην κρέμονται στικάκια και καλώδια από εδώ κι από εκεί. Θες να ανοίγεις το laptop και να δουλεύεις αμέσως. Για αυτό το γράφω ότι ένα ακριβό μηχάνημα το οποίο υποτίθεται ότι το πληρώνεις παραπάνω για να κάνεις καλύτερα την δουλειά σου δεν νοείται να μην έχει πάνω και άρθρωμα Modem 4G-LTE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εάν δουλεύεις επαγγελματικά φωτο, video και αρχιτεκτονικά δεν σου αρκούν τα 2 ή ακόμα και τα 4gb που δίνουν με τα πακέτα του τηλεφώνου.

Χρειάζεσαι σύνδεση μόνο για τα δεδομένα το λιγότερο 10gb.

Και φυσικά έχω στικάκια αλλά αυτά ακριβώς θέλω να αποφύγω. Όταν μετακινείσαι συνεχώς θες το μηχάνημα να είναι όσο ποιο συμπαγές γίνεται να μην κρέμονται στικάκια και καλώδια από εδώ κι από εκεί. Θες να ανοίγεις το laptop και να δουλεύεις αμέσως. Για αυτό το γράφω ότι ένα ακριβό μηχάνημα το οποίο υποτίθεται ότι το πληρώνεις παραπάνω για να κάνεις καλύτερα την δουλειά σου δεν νοείται να μην έχει πάνω και άρθρωμα Modem 4G-LTE.

Ρωτάω με απορία και θέλω κάποιος που το βλέπει αλλιώς να μου το εξηγήσει.  

 

Μπορεί ένας "επαγγελματίας" να αγοράσει λάπτοπ με ένα (1) usb και μάλιστα type C?!? :o  :o

Μπορεί ένας "επαγγελματίας" να βολέψει σε αυτό το έρμο type c την ethernet (ας πούμε δεν την θέλει ξέχνα την), την hdmi (να βάλει εξ οθόνη ως αρχιτέκτονας), mouse (να δουλέψει σαν "άνθρωπος") και να συνδέσει ένα.. φλασάκι που θα του δώσουν με δύο αρχεία? Και ο sd reader micro είναι μόνο  :mad:

 

Το modem 4g τους μάρανε

 

Αυτό το laptop ΔΕΝ κάνει για επαγγελματίες:-(  Είναι λίγο πιο χρηστικό από ταμπλέτα και αυτό γιατί έχει φυσικό πληκτρολόγιο. 

Επεξ/σία από keysmith
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτάω με απορία και θέλω κάποιος που το βλέπει αλλιώς να μου το εξηγήσει.  

 

Μπορεί ένας "επαγγελματίας" να αγοράσει λάπτοπ με ένα (1) usb και μάλιστα type C?!? :o  :o

Μπορεί ένας "επαγγελματίας" να βολέψει σε αυτό το έρμο type c την ethernet (ας πούμε δεν την θέλει ξέχνα την), την hdmi (να βάλει εξ οθόνη ως αρχιτέκτονας), mouse (να δουλέψει σαν "άνθρωπος") και να συνδέσει ένα.. φλασάκι που θα του δώσουν με δύο αρχεία? Και ο sd reader micro είναι μόνο  :mad:

 

Το modem 4g τους μάρανε

 

Αυτό το laptop ΔΕΝ κάνει για επαγγελματίες:-(  Είναι λίγο πιο χρηστικό από ταμπλέτα και αυτό γιατί έχει φυσικό πληκτρολόγιο. 

 

Λοιπόν καταλήγω ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα του Ελληνάρα είναι ότι θέλει να μιλήσει ΧΩΡΙΣ να έχει διαβάσει... Γιατί ΑΝ διαβάζε, θα καταλήγε στο αβίαστο συμπέρασμα ότι το laptop είναι κομμένο και ραμμένο για επαγγελματίες του δρόμου (road warriors Ελληνιστί).

 

ΔΕΝ κάνει ούτε για όψιμους Φωτοσοπάδες, ούτε για wannabe γραφίστες, ούτε για gelaτους DJs. Καλά όλοι αυτοί προφανώς χρειάζονται κάτι σε workstation, οπότε εξ ορισμού το XPS δεν κάνει... έχει και από αυτά η Dell αν θέτε... αλλά θέτε ή μάλλον μπορείτε??? Αν είστε και λίγο trendyδες τότε πάτε καρφί για Macbook Pro... 

 

Από εμπειρία πάντως, μπορώ να πω ότι όταν είσαι στο δρόμο αυτό που χρειάζεσαι είναι α)Φορητότητα β)Μπαταρία γ)Αν έχεις φράγκα δύναμη.

 

Αν ταξιδεύεις συχνά με αεροπλάνο δεν υπάρχει άλλη επιλογή από τις 11 ή τις 13 Dellάτες ίντσες. ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ ΣΩΣΤΑ Η ΟΘΟΝΗ, ο σβέρκος σου γίνεται οκτώ και η μέση σου έχει τελειώσει στο 10λεπτο. Φυσικά αν μπροστά κάθεται κάποιος από τους εν λόγω Ελληνάρες και έχει ξαπλάρει, τότε δεν έχεις καμία ελπίδα... Και μιλάει κάποιος που έχει κάρτα frequent traveler και προσπαθεί να τα βγάλει πέρα με ένα τυπικό επαγγελματικό Dell Latitude 14άρι... και by the way, έχω πληρώσει από την τσέπη μου 200+€ για την μεγάλη μπαταρία (γιατί βλέπεις ο "επαγγελματίας" του γραφείου δεν κατανοούσε γιατί μου χρειάζεται η μπαταρία που κρατάει 9ώρες...).   

 

Οπότε ΝΑΙ το όνειρο μου είναι αυτό το XPS, χωρίς θύρες γιατί αν έχω τα φράγκα να το πάρω τότε στο γραφείο έχω dock station με ότι θύρα θέλω, και κυρίως γιατί στον δρόμο ΔΕΝ ΤΙΣ χρειάζομαι... 

 

Καλά για το ποντίκι, υπάρχει BT και τελειώνεις μια και έξω, και για τα στικάκια έχεις έτσι και αλλιώς αντάπτορα στην τσάντα, το ίδιο και για το HDMI, γιατί αν είσαι στον δρόμο έχεις πάντα στην τσάντα τα πέντε βασικά τζιτζιμπλόνια. Και τέλος πάντων, το πλεονέκτημα της φορητότητας είναι τόσο σημαντικό που ακόμα και αν βαζοβγάζεις τους αντάπτορες, και πάλι κερδισμένος είσαι...

 

Γιατί ξέρεις όταν μπορώ να δουλέψω στο αεροπλάνο, κερδίζω χρόνο. Όταν μπορώ να φύγω για 2 ημέρες (τυπικό παράδειγμα) και παίρνω μόνο το σακίδιο μου (backpack Ελληνιστί) πάλι κερδίζω σε χρόνο και χώρο. Και ξέρεις στον καπιταλισμό χρόνος=χρήμα... 

 

Λέω όμως, τι ωραία που θα ήταν αν βλέπαμε πέρα από τη μύτη μας... 

 

ΥΓ: Να ξέρεις ότι όσοι είμαστε στο δρόμο, έχουμε επανειλημμένα χαλβαδιάσει κάποτε ένα (τουλάχιστο) XPS... Καταραμένη Ελληνική Επιχειρηματικότητα, που το καλύτερο που δίνεις, είναι ένα laptop 4ετίας... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό review. Δεν αναφέρεται πουθενά όμως το μεγαλύτερο αρνητικό της συσκευης, ΠΟΛΥ ζεστό.

 

Όντως; Το χεις δοκιμάσει; Ή το διάβασες σε άλλο review; Πραγματικά ρωτάω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το'χω στο χέρι μου αυτη τη στιγμή.

 

Βρε α να χαθείς :P

Πέρα από την πλάκα, είναι πραγματικά άβολο να έχεις το laptop στα πόδια με την θερμοκρασία αυτή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παντως το χπς13 9560 ουτε ζεστό ειναι ουτε θορυβο κανει και μου εχει λύσει και τα χερια στη φορητότητα που περιγράφει ο αεροπλανάτος επαγγελματίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν καταλήγω ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα του Ελληνάρα είναι ότι θέλει να μιλήσει ΧΩΡΙΣ να έχει διαβάσει... Γιατί ΑΝ διαβάζε, θα καταλήγε στο αβίαστο συμπέρασμα ότι το laptop είναι κομμένο και ραμμένο για επαγγελματίες του δρόμου (road warriors Ελληνιστί).

 

ΔΕΝ κάνει ούτε για όψιμους Φωτοσοπάδες, ούτε για wannabe γραφίστες, ούτε για gelaτους DJs. Καλά όλοι αυτοί προφανώς χρειάζονται κάτι σε workstation, οπότε εξ ορισμού το XPS δεν κάνει... έχει και από αυτά η Dell αν θέτε... αλλά θέτε ή μάλλον μπορείτε??? Αν είστε και λίγο trendyδες τότε πάτε καρφί για Macbook Pro... 

 

Από εμπειρία πάντως, μπορώ να πω ότι όταν είσαι στο δρόμο αυτό που χρειάζεσαι είναι α)Φορητότητα β)Μπαταρία γ)Αν έχεις φράγκα δύναμη.

 

Αν ταξιδεύεις συχνά με αεροπλάνο δεν υπάρχει άλλη επιλογή από τις 11 ή τις 13 Dellάτες ίντσες. ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ ΣΩΣΤΑ Η ΟΘΟΝΗ, ο σβέρκος σου γίνεται οκτώ και η μέση σου έχει τελειώσει στο 10λεπτο. Φυσικά αν μπροστά κάθεται κάποιος από τους εν λόγω Ελληνάρες και έχει ξαπλάρει, τότε δεν έχεις καμία ελπίδα... Και μιλάει κάποιος που έχει κάρτα frequent traveler και προσπαθεί να τα βγάλει πέρα με ένα τυπικό επαγγελματικό Dell Latitude 14άρι... και by the way, έχω πληρώσει από την τσέπη μου 200+€ για την μεγάλη μπαταρία (γιατί βλέπεις ο "επαγγελματίας" του γραφείου δεν κατανοούσε γιατί μου χρειάζεται η μπαταρία που κρατάει 9ώρες...).   

 

Οπότε ΝΑΙ το όνειρο μου είναι αυτό το XPS, χωρίς θύρες γιατί αν έχω τα φράγκα να το πάρω τότε στο γραφείο έχω dock station με ότι θύρα θέλω, και κυρίως γιατί στον δρόμο ΔΕΝ ΤΙΣ χρειάζομαι... 

 

Καλά για το ποντίκι, υπάρχει BT και τελειώνεις μια και έξω, και για τα στικάκια έχεις έτσι και αλλιώς αντάπτορα στην τσάντα, το ίδιο και για το HDMI, γιατί αν είσαι στον δρόμο έχεις πάντα στην τσάντα τα πέντε βασικά τζιτζιμπλόνια. Και τέλος πάντων, το πλεονέκτημα της φορητότητας είναι τόσο σημαντικό που ακόμα και αν βαζοβγάζεις τους αντάπτορες, και πάλι κερδισμένος είσαι...

 

Γιατί ξέρεις όταν μπορώ να δουλέψω στο αεροπλάνο, κερδίζω χρόνο. Όταν μπορώ να φύγω για 2 ημέρες (τυπικό παράδειγμα) και παίρνω μόνο το σακίδιο μου (backpack Ελληνιστί) πάλι κερδίζω σε χρόνο και χώρο. Και ξέρεις στον καπιταλισμό χρόνος=χρήμα... 

 

Λέω όμως, τι ωραία που θα ήταν αν βλέπαμε πέρα από τη μύτη μας... 

 

ΥΓ: Να ξέρεις ότι όσοι είμαστε στο δρόμο, έχουμε επανειλημμένα χαλβαδιάσει κάποτε ένα (τουλάχιστο) XPS... Καταραμένη Ελληνική Επιχειρηματικότητα, που το καλύτερο που δίνεις, είναι ένα laptop 4ετίας... 

ναι καλά. θα αύξανε το βάρος αν έβαζε κανονική usb?! Αυτό σου λέει (υπονοεί) και το πιστεύεις; Και επειδή δεν το έχει το DELL εσύ (νομίζεις) δεν το χρειάζεσαι? 

 

Πάρ'το άμα θέλεις προφανώς. Κανείς δεν θα σου πει τιποτα και κουβάλα (ένα κιλό) καλώδια σε αντάπτορες για να μην έχεις usb και πάρε mouse με bt να δεις τι ωραία δουλεύουν. 

 

FYI πάρχουν επίσης ελαφριά laptop που τα έχουν όλα. Road warriors (χαχα καλό) δεν σας σώζει η απουσία usb ούτε κάνει το laptop σας ελαφρύτερο ή μικρότερο. Συμβιβαστείτε με ακόμα περισσότερους περιορισμούς και επιμείνετε ότι είστε Pro users..

 

Επίσης δεν είναι θέμα φράγκων όπως το έθεσες. Και 200Ε να έκανε πάλι άχρηστο θα ήταν απλά ότι είναι ακριβό το κάνει και κοροϊδία. Απλά γιατί είναι θέμα περιφρόνησης νοημοσύνης.

 

Υ.Γ. btw να δεις κανένα μοντέλο της xiaomi με (κανονικά) usb γιατί με το dell όταν θα την χρειαστείς προβλέπω θα βρίζεις που δεν έχεις μία εκτός αν αρχίσεις να κατηγορείς αυτόν με το φλασάκι που δε σου έφερε ένα.. ας πούμε "ασύρματο" με wifi direct ή bt 5.0 να το κάνεις στα γρήγορα parring μιας και δεν χρειάζεται η USB.. Το ίδιο θα σου φταίει ο κάθε προτζέκτορας που δεν έχει.. ξέρω γω miracast και όχι ότι το "pro" λαπτοπ σου που δεν έχει hdmi/vga και ή μία usb (που θα μπορούσες να συνδέσεις usb2hdmi) έχει στικάκι με αντάπτορα και αν βάλεις hub θέλεις και τροφοδοσία για να παίξουν και τα δύο. Σπουδαίο PRO laptop-άκι.. 

 

YΓ2. Προφανώς ανήκουμε σε διαφορετικής φιλοσοφίας χρήστες και έχουμε διαφορετική αντίληψη του χρήσιμου η περιττού. Προφανώς επίσης αυτό το laptop δεν αναφέρεται στη δικια μου φιλοσοφία και μάλλον έχει το κοινό του για να βγαίνει. Κάποιοι δεν καταλαβαίνουμε πως είναι δυνατόν αλλά δεν έχει τόση σημασία και εδώ απλά κουβέντα κάνουμε. 

Επεξ/σία από keysmith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παντως το χπς13 9560 ουτε ζεστό ειναι ουτε θορυβο κανει και μου εχει λύσει και τα χερια στη φορητότητα που περιγράφει ο αεροπλανάτος επαγγελματίας. 

 

Έχεις παρατηρήσει coil whine? Πληροφοριακά ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις παρατηρήσει coil whine? Πληροφοριακά ρωτάω.

 

Οχι, δεν εχει τυχει. Γενικότερα ειναι πολυ ήσυχο ή εγω δεν ακουω καλα οπότε και να κανει μαλλον ειναι ανεπαίσθητος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παντως το χπς13 9560 ουτε ζεστό ειναι ουτε θορυβο κανει και μου εχει λύσει και τα χερια στη φορητότητα που περιγράφει ο αεροπλανάτος επαγγελματίας. 

 

Αυτό είναι το 15αρι, εκτός αν εννοείς 9360. Μικρή διαφορά.

Σε 9365 με qhd+ ανάλυση, για μένα έχει τη ζέστη του, όχι πάντα.

Και τώρα έχουμε δροσερό καιρό, άντε να το βγάλεις έξω καλοκαιριάτικα.

 

Για τη φορητότητα, όλα αργά ή γρήγορα θα'ναι type C.

Αλλά και πάλι, δεν μπορούσαν έστω μια ακόμα υποδοχή; μία ρε παιδί μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη φορητότητα, όλα αργά ή γρήγορα θα'ναι type C.

Αλλά και πάλι, δεν μπορούσαν έστω μια ακόμα υποδοχή; μία ρε παιδί μου.

ναι θα γίνουν. Αλλά ΟΤΑΝ γίνουν θα έχεις αλλάξει άλλα 2 (δύο) laptop μέχρι τότε. Προς το ΠΑΡΟΝ η θύρα Type A χρειάζεται. 

 

Είναι παράλογο κάποιος να επιχειρηματολογεί ότι χαίρεται που έχει κάποιο χαρακτηριστικό που στο μέλλον θα είναι στάνταρ (και δεν το χρειάζεται τώρα) όταν ταυτόχρονα στερείται ένα χαρακτηριστικό που είναι τώρα στάνταρ και το χρειάζεται 

 

Αδιαφορήστε για τις μη λειτουργικές λύσεις και τιμωρήστε τες αγνοώντας τες μέχρι να βάλουν μυαλό και να βγάζουν χρήσιμα προϊόντα όπως τα θέλει ο χρήστης.

 

Ειδικά όσο υπάρχουν λύσεις (εμφανώς) πιο λογικές σε συνδεσιμότητα (2 usb-3 type A, 1 usb type-c, HDMI) και της ίδιας φιλοσοφίας σε φορητότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...