Προς το περιεχόμενο

Καταργήθηκε η ανανέωση χρόνου ομιλίας των 5 € απο τα καταστήματα..;;


Dennis077

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, kleo1 είπε

πάει να πει μειώνεις τη χρήση.

εγώ θυμάμαι αρχές του 2000 έκανα τη δουλειά μου με σύνδεση cosmote με 45 και αργότερα 90 λεπτών το μήνα. Μου περίσσευε και χρόνος και δεν είχαμε viber τότε ούτε δεδομένα στο κινητό.

Και φτάσαμε τώρα να έχουμε 500 λεπτά και να μη μας φτάνουν. Ε λογικό είναι αφού όλοι είναι με το τηλέφωνο στο αυτί-χέρι.

10 χρόνια πριν μας δίναν 1000 λεπτά το μήνα και συνηθίσαμε.

Το ακόμα πιο αστείο είναι ότι όταν το λέω αυτό όλοι μου λένε για τη δουλειά. Εσύ όντως μπορεί να το χρησιμοποιείς για δουλειά αλλά γενικά από τη μια οι μισοί δηλώνουν άνεργοι και από την άλλη σου λένε ότι χρειάζονται το κινητό για δουλειά. ακούγεται οξύμωρο.

Ποια δουλειά μωρέ, που γίνατε επιχειρηματίες όλοι.

Η γνώμη μου είναι ότι η χρήση του κινητού μπορεί να μειωθεί από τους περισσότερους. 

αυτά.

Φίλε η πιο δραστική λύση είναι να έχεις αριθμό και πρόγραμμα από χώρα του εξωτερικού. Να αγοράζεις μέσω ίντερνετ λεπτά και mb στην κάρτα σου . Και θα δειτε σύντομα έτσι θα γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 613
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Από 11 Φεβρουαρίου 2019, μεταβάλλεται η ελάχιστη αξία ανανέωσης για τους συνδρομητές F2G & Q. Πιο συγκεκριμένα, η ελάχιστη αξία ανανέωσης αλλάζει από 5€ σε 10€ και οι συνδρομητές F2G μπορούν να ανανεώσουν από 10€ και άνω μέσα από το myF2G app και το myF2G.gr και αντίστοιχα οι συνδρομητές Q μπορούν να ανανεώσουν από 10€ και άνω μέσα από το myQ app και το myq.gr. Επιπλέον από την ίδια ημερομηνία, μεταβάλλεται η ελάχιστη αξία ανανέωσης για τους συνδρομητές WIND Card από 10€ σε 12€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, MegalosVeziris είπε

Φίλε η πιο δραστική λύση είναι να έχεις αριθμό και πρόγραμμα από χώρα του εξωτερικού. Να αγοράζεις μέσω ίντερνετ λεπτά και mb στην κάρτα σου . Και θα δειτε σύντομα έτσι θα γίνει.

Αν ξέρεις το πως, κάνε ένα tutorial με τα βήματα μαζί με τις πληροφορίες για roaming, χώρα, εταιρεία, τιμές, πακέτα και website.

Η Ιταλία φαίνεται αρκετά ενδιαφέρουσα επιλογή και με Ryanair είναι μια βόλτα 50 ευρώ πήγαινε-έλα:

https://www.wind.it/e-commerce/all-inclusive-limited-edition/
http://www.iliad.it/

Μετάφραση από Ιταλικά:

Αναφορά σε κείμενο

7, 99 ευρώ το μήνα για πάντα

50GB σε 4G / 4G +
+ 4GB αποκλειστικά στην Ευρώπη
Απεριόριστα λεπτά και SMS
στην Ιταλία και στην Ευρώπη

+ Απεριόριστα λεπτά μέχρι το τέλος
60 προορισμούς
Ανακαλύψτε
SIM (εφάπαξ): € 9.99

50GB στην Ιταλία.

Σε εμάς στην Ελλάδα θα είναι 4GB με απεριόριστα λεπτά και SMS για 8 ευρώ το μήνα, για πάντα (?).

Τα καυτά ερωτήματα:

- Πώς αποκτάς αυτήν τη SIM; Πας μια βόλτα σε κάποιο κατάστημα στην Ιταλία με την ταυτότητά σου; Πρόκειται για καρτοκινητό ή για καρτοσυμβόλαιο που θα θέλει ενδεχομένως και κάποιο αποδεικτικό κατοικίας;

- Τι ακριβώς παίζει με το roaming; Άντε και την αποκτάς. Θα μπορείς να την χρησιμοποιείς για πάντα ή το πολύ για μερικούς μήνες;

- Θα μπορείς να την ανανεώνεις online;

- Θα υπάρχει throttling από τους Ελληνικούς παρόχους;

Αν μπορούσαμε να αποκτήσουμε Ιταλικές, Βουλγάρικες κ.λπ. Ευρωπαϊκές SIM θα μπορούσαμε να πούμε αντίο στον πΟΤΕ, Wind, Vodafone κ.λπ. γύφτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει πολιτική ορθής χρήσης σε όλες τις εταιρίες. Πρεπει να είσαι κάμποσους μήνες στη χώρα που έχει εκδοθεί η SIM. Δεν γίνεται να πάρεις κάρτα Ιταλίας και να τη χρησιμοποιείς για πάντα στα δίκτυα της Ελλάδος.

Πρώτες που θα εναντιωθουν (και είναι απόλυτα λογικό) θα είναι οι εταιρίες κινητής της Ελλάδος που χρησιμοποιεις τσάμπα το δίκτυο τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

Υπάρχει πολιτική ορθής χρήσης σε όλες τις εταιρίες. Πρεπει να είσαι κάμποσους μήνες στη χώρα που έχει εκδοθεί η SIM. Δεν γίνεται να πάρεις κάρτα Ιταλίας και να τη χρησιμοποιείς για πάντα στα δίκτυα της Ελλάδος.

Κάτι τέτοιο θυμάμαι και εγώ ως βασικό πρόβλημα. 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απ ότι ξέρω κι εγώ, δε μπορεί να γίνει αυτό.

Ήταν πολύ καλό για να είναι αληθινό. Τζάμπα χαίρεστε.

Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι αυτό που ειπώθηκε.

Μείωση της χρήσης όσο είναι δυνατόν.

Όταν είμαστε στο σπίτι μπορούμε να καλούμε από το σταθερό (σχεδόν όλοι έχουν απεριόριστα πλέον), ή κάποιο voip. Εγώ χρησιμοποιώ πολύ συχνά voip για κλήσεις σε τηλέφωνα εξωτερικού.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, Γιαούρτι said:

Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι αυτό που ειπώθηκε.

Μείωση της χρήσης όσο είναι δυνατόν.

Σωστό, αλλά το πρόβλημα με το νταβατζιλίκι 10€ το δίμηνο, που θα συνεχίσει να αυξάνεται, για να κρατήσεις ενεργό το νούμερο σου παραμένει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, Masamune said:

Σωστό, αλλά το πρόβλημα με το νταβατζιλίκι 10€ το δίμηνο, που θα συνεχίσει να αυξάνεται, για να κρατήσεις ενεργό το νούμερο σου παραμένει.

Κάπου πήρε το μάτι μου ότι με τα 12 euro είναι 3 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Masamune είπε

Σωστό, αλλά το πρόβλημα με το νταβατζιλίκι 10€ το δίμηνο, που θα συνεχίσει να αυξάνεται, για να κρατήσεις ενεργό το νούμερο σου παραμένει.

εντάξει ότι μπορούμε να κάνουμε κι εμείς όμως. Δε μπορείς να τα γλιτώσεις όλα.

Και από την άλλη ρε παιδιά για να είμαστε αντικειμενικοί ε δε γίνεται με 1 5ευρω το χρόνο να κρατάς το νούμερο σου. 

Σα να πηγαίνεις σε ταβέρνα, παραγγέλνεις μια μπύρα και κρατάς μέχρι στο βράδυ το τραπέζι. Μην αρχίσουμε τώρα ότι δεν είναι το ίδιο και δε κοστίζει τίποτα στην εταιρεία.

ένα καλό που βλέπω από αυτή την ιστορία είναι ότι πριν ο καθένας είχε από 5-6 νούμερα. Κοπήκανε αυτά. Δε κάθεσαι να παίρνεις με τη σειρά σε ποιο  θα απαντήσει.

Στην ουσία τώρα δεν υπάρχει καρτοκινητό, έγινε συμβόλαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Masamune είπε

Σωστό, αλλά το πρόβλημα με το νταβατζιλίκι 10€ το δίμηνο, που θα συνεχίσει να αυξάνεται, για να κρατήσεις ενεργό το νούμερο σου παραμένει.

Αγγλία που λέτε για εξωτερικό είναι με τον μήνα αλλιώς υπηρεσίες γιοκ. Εγώ έχω κάρτα με 15 λίρες τον μήνα με 500 λεπτά προς όλους μέσα και 31 χώρες, απεριόριστα μηνύματα και 5gb data. 15 λίρες όμως είναι περίπου 17 ευρώ για κάρτα. Μπορείς να βάλεις και λιγότερο με ελάχιστο τα 5 αλλά οι παροχές των 5 και 10 λιρών είναι για κλάματα ελληνικών προδιαγραφών άρα θες δε θες με 15-20 λίρες μόνο κάνεις δουλειά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, pontez2 είπε

Το νόημα ειναι τι υπηρεσίες έχουν αυτοι και τι έχουμε εμεις.

Εχουν πιο γρηγορες ταχυτητες? Ναι.

Έχουν πιο φθηνές υπηρεσίες? Ναι

Έχουν απόλυτη κάλυψη? Nαι.

Tο ζήτημα της κρίσης καταρρίπτεται αυτόματα από τη στιγμη που η ζήτηση και η χρήση της τεχνολογίας και ιδιαίτερα του mobile internet στην Ελλάδα έχει ραγδαία αύξηση.

Σε ότι αφορά τη σύγκριση adsl vdsl κτλ, τον πελάτη δε τον ενδιαφέρει ο τρόπος αλλά η απόδοση. Πληρώνεις για 50άρα και πάιρνεις 2αρα? Ειναι δικό τους προβλημα πως θα το φτιάξουν. Αλλιως δε το διαφημίζουν καθόλου ή δε πουλάνε το προιόν. Και το "εως" ειναι η κάλυψή τους.

Η Πορτογαλία δεν εχει τους ληστρικούς φόρους που έχουμε στην Ελλάδα. ΦΠΑ 24% + Τέλος συνδρομητών  τηλεφωνίας (σταθ. ή κινητής) + ΦΠΑ  !!. 

Επίσης εχει εποπτικές αρχές και μεγαλύτερη ευελιξια στην έκδοση αδειών για κεραίες κινητής τηλεφωνίας ή όδευση οπτικών ινων στους δήμους. Σχεδόν ολη η Λισσαβώνα σκάφτηκε και περασαν οπτικές ίνες σε ενάμισυ χρόνο. Στην Ελλάδα για να τρέξεις ένα τέτοιο έργο , να εκδώσεις τις σχετικές αδειες διέλευσης και να συνεννοηθούν  οι Δημοι μεταξύ τους θέλεις μια ζωή.

Καλά τα λέμε στα πληκτρολόγια παιδιά αλλά όσοι έχουν δουλέψει στο χώρο ξέρουν πόσο εχθρικό είναι το περιβάλλον στην Ελλαδα σε κάθε λεπτομέρεια (που βέβαια δεν μπορεί να ειπωθεί εδω) . 

Μεγάλη ευθύνη έχει και ο ΟΤΕ που είχε μείνει για δεκαετίες προσκολλημένος σε τελείως ξεπερασμένα  μοντέλα λειτουργίας και προωθούσε παλαιολιθικές τεχνολογίες (ISDN, ADSL) όταν ολοι οι άλλοι κοιταζαν το μέλλον στρώνοντας παντού οπτικές ίνες.  Αντίστοιχα  μηδενικό ενδιαφέρον έδειξαν και οι εναλλακτικοί για να επενδύσουν ή έστω να πιέσουν την πολιτεία και τις εποπτικές αρχές να επιβάλλουν σοβαρές τεχνικές προδιαγραφές και standard ποιότητας και λειτουργίας  σε όλες τις νέες τεχνολογιες που εισάγονται στην Ελλάδα. Ακόμα και το (απλό) σχετικα θέμα αδειοδότησης κεραιών κινητής τηλεφωνίας έμενε στα συρτάρια μια δεκαετία γιατί κάποιοι δεν ήθελαν να ασχοληθούν ΣΟΒΑΡΑ.

Τι να συγκρίνεις και τι να πεις λοιπόν ;  Μέχρι και το (ξεπερασμένο) πλέον VDSL το προβάλλουν σαν το μάννα εξ ουρανού παραμυθιάζοντας τον κόσμο. και  μετά παραπονιέται ο απλός πελάτης οτι πληρώνει 100άρα και συγχρονίζει στα 60-70.  

Εχουμε μείνει πολλά χρόνια πίσω και αντί να τρέξουμε με χίλια κάνουμε χαλαρό περπάτημα.  

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, prometheas είπε

Τι να συγκρίνεις και τι να πεις λοιπόν ;  Μέχρι και το (ξεπερασμένο) πλέον VDSL το προβάλλουν σαν το μάννα εξ ουρανού παραμυθιάζοντας τον κόσμο. και  μετά παραπονιέται ο απλός πελάτης οτι πληρώνει 100άρα και συγχρονίζει στα 60-70. 

Αυτο ειναι το πραγματικό πρόβλημα.

Ούτε οι ληστρικοι φόροι, ούτε η γραφειοκρατία.

Πως πας και πουλάς φυκια για μεταξωτές κορδέλες. Αν θες να πουλησεις φυκι, πες την αληθεια. Οτι ειναι φυκι και οτι απλά επειδη για να κάνω αυτο που στη Πορτογαλλία ειναι απλό, εδω ειμαι ανικανος να ξεπεράσω το δημόσιο (το οποιο προσωπικά δε το θεωρω δικαιολογια διοτι μια χαρά εχουν κατασκάψει ολη την Αθηνα) άρα το πουλάω ακριβοτερα. 

Μη μου πουλάς κάτι που δε μπορεις να το υποστηρίξεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Αγγλία που λέτε για εξωτερικό είναι με τον μήνα αλλιώς υπηρεσίες γιοκ. Εγώ έχω κάρτα με 15 λίρες τον μήνα με 500 λεπτά προς όλους μέσα και 31 χώρες, απεριόριστα μηνύματα και 5gb data. 15 λίρες όμως είναι περίπου 17 ευρώ για κάρτα. Μπορείς να βάλεις και λιγότερο με ελάχιστο τα 5 αλλά οι παροχές των 5 και 10 λιρών είναι για κλάματα ελληνικών προδιαγραφών άρα θες δε θες με 15-20 λίρες μόνο κάνεις δουλειά. 

Νομίζω ότι κάνεις κάπου λάθος ή δεν τα έχεις ψάξει τόσο.

Με GiffGaff ήμουν για περίπου 1 χρόνο, ανανεωνα με 7,5£ το μήνα και έπαιρνα 2gb 250 λεπτά και απεριόριστα SMS. Μετά το γύρισα σε συμβόλαιο που λόγω σύνδεσης σταθερού τηλεφώνου μου έδωσαν με 7£ 2,5gb, άπειρα λεπτά ομιλίας και άπειρα SMS

Προσωπικά και στα 2, τα gb και τα λεπτά ομιλίας μου ήταν υπεραρκετά για ένα μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Αγγλία που λέτε για εξωτερικό είναι με τον μήνα αλλιώς υπηρεσίες γιοκ. Εγώ έχω κάρτα με 15 λίρες τον μήνα με 500 λεπτά προς όλους μέσα και 31 χώρες, απεριόριστα μηνύματα και 5gb data. 15 λίρες όμως είναι περίπου 17 ευρώ για κάρτα. Μπορείς να βάλεις και λιγότερο με ελάχιστο τα 5 αλλά οι παροχές των 5 και 10 λιρών είναι για κλάματα ελληνικών προδιαγραφών άρα θες δε θες με 15-20 λίρες μόνο κάνεις δουλειά. 

Δύο πράγματα.

1. Οι μισθοί εκεί είναι διπλάσιοι.

2. Το πακέτο τους γα**ει όλα τα δικά μας, αν εξαιρέσεις τα φοιτητικά που δίνουν περισσότερα λεπτά προς όλους - χωρίς όμως 31 χώρες.

Απεριόριστα SMS ;;; Τι να πούμε τώρα εδώ στο Ελλαδιστάν που η Vodafone δίνει φοιτητικό στα 7 ευρώ χωρίς καθόλου (!!!) SMS και στα 8,5 ευρώ δίνει 1200...

Κάτι ιταλικά που δίνουν 50 GB και - αν κατάλαβα καλά - απεριόριστα λεπτά και SMS, τα είδες; Θα έλεγα και για κάτι Βουλγαρίες και Ρουμανίες αλλά η Ιταλία που έχει μεγαλύτερους μισθούς μας ξεφτιλίζει καλύτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λίγο άσχετο αλλά πόσοι χρησιμοποιούν πλέον sms?

Ναι μερικές φορές θα χρειαστεί να στείλεις για κάποιους λόγους. Αλλά γενικά δεν αξίζει να το αναφέρουμε. Όλοι με viber δουλεύουν και πόσες φορές θα στείλεις μήνυμα σε κάποιον που δε το χρησιμοποιεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...