Προς το περιεχόμενο

Λαμπτήρας LED Samsung 4000K 9.8W - οι δυο 2.3€+3€μεταφ=5.30€ τελικη τιμη [ΕΞΑΝΤΛΗΘΗΚΕ]


God

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μίας και τελείωσε η προσφορά του Κάφκα:

 

http://www.insomnia.gr/topic/655959-%CE%BB%CE%B1%CE%BC%CF%80%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B1%CF%82-led-philips-e27-8-60w-210%E2%82%AC-%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%BF%CF%83/

 

Να σας υποδείξω μία άλλη που είδα σήμερα, ακόμη καλύτερη (φοβερό timing).

 

Δύο λαμπτήρες Samsung LED 9.8W (850 lumen), 4000Κ (ουδέτερο λευκό) στα 2.3€ η δυάδα (1.15€ το κομμάτι).

 

https://eleniselectric.gr/-led-e27/14--led-98w-samsung.html

 

Όποιοι θέλετε να αντικαταστήσετε παλαιότερους λαμπτήρες ή/και προτιμάτε φυσικό λευκό, να η ευκαιρία σας.

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μιας και είσαι κόρινθο δες εδώ

 

http://www.korinthiamarket.gr/dmarketo/marketplc/product.jsp?orgid=22451&productid=14

 

πρώτη φορά το βλέπω το site και μάλλον είναι σαν ενδιάμεσος αλλά δε χάνεις τίποτα να κάνεις και ερώτηση

 

Το κατάστημα είναι στην Κόρινθο, όχι ο Runner. 

 

Τα μεταφορικά δεν τα υπολόγισα γιατί κι εγώ που μένω στον Πειραιά δεν θα ανέβαινα Αθήνα ή κάπου μακρυά μου για 3€, θα τα έδινα να μου τις φέρουν στο σπίτι, δεν αξίζει τον χρόνο ή/και τον κόπο τις περισσότερες φορές. Το θεωρώ δεδομένο πως θα πληρώσω μεταφορικά, εκτός αν σπάσει ο διάολος κανένα πόδι και το κατάστημα είναι κοντά μου. Αλλά ακόμη και για δύο μόνο λαμπτήρες, 2.3€ + 3€ μεταφορικά δηλαδή, βγαίνει 2.65€ ο λαμπτήρας. Και πάλι είναι φτηνότερο από οτιδήποτε επώνυμο αντίστοιχο έχουν τα μεγάλα καταστήματα αυτή την στιγμή, με πληρωμένη την παράδοση στην πόρτα σας. Με 3€ μεταφορικά μαζικές παραγγελίες συμφέρουν μόνο αν είστε κοντά ο ένας στον άλλο ή αν συνεννοηθείτε με φίλους/συγγενείς, αλλιώς δεν θα αξίζει τον κόπο να μπείτε σε διαδικασίες "στείλε τα χρήματα να παραγγείλω - ήρθαν, έλα να τις πάρεις" για να γλυτώσετε 1-1.5€ μεταφορικά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το κατάστημα είναι στην Κόρινθο, όχι ο Runner. 

 

Τα μεταφορικά δεν τα υπολόγισα γιατί κι εγώ που μένω στον Πειραιά δεν θα ανέβαινα Αθήνα ή κάπου μακρυά μου για 3€, θα τα έδινα να μου τις φέρουν στο σπίτι, δεν αξίζει τον χρόνο ή/και τον κόπο τις περισσότερες φορές. Το θεωρώ δεδομένο πως θα πληρώσω μεταφορικά, εκτός αν σπάσει ο διάολος κανένα πόδι και το κατάστημα είναι κοντά μου. Αλλά ακόμη και για δύο μόνο λαμπτήρες, 2.3€ + 3€ μεταφορικά δηλαδή, βγαίνει 2.65€ ο λαμπτήρας. Και πάλι είναι φτηνότερο από οτιδήποτε επώνυμο αντίστοιχο έχουν τα μεγάλα καταστήματα αυτή την στιγμή, με πληρωμένη την παράδοση στην πόρτα σας. Με 3€ μεταφορικά μαζικές παραγγελίες συμφέρουν μόνο αν είστε κοντά ο ένας στον άλλο ή αν συνεννοηθείτε με φίλους/συγγενείς, αλλιώς δεν θα αξίζει τον κόπο να μπείτε σε διαδικασίες "στείλε τα χρήματα να παραγγείλω - ήρθαν, έλα να τις πάρεις" για να γλυτώσετε 1-1.5€ μεταφορικά.

 

 

Την τελικη τιμη σε αυτες τις περιπτωσεις που δεν ειναι κοντα σε αστικα κεντρα το καταστημα, βαζουμε στον τιτλο, οποτε μαζι με μεταφορικα 5.3€. Να μην παραπληροφορει ο τιτλος και μεσα μετα ο αλλος παιρνει την κρυαδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μίας και τελείωσε η προσφορά του Κάφκα:

 

 

Να σας υποδείξω μία άλλη που είδα σήμερα, ακόμη καλύτερη (φοβερό timing).

 

 

 

Για τους περισσοτερους ειναι χειροτερη περιπτωση για πολλους λογους.

 

1. Για οσους ειχαν κοντα το αλλο μαγαζι που ειναι παρα πολλοι, οι δυο εκαναν 4.20€, τωρα κανουν 5.30€ (για οση ωρα θα υπαρχει, γιατι προβλεπω οτι θα φυγει συντομα η τιμη, μακαρι να παραλαβει εστω και ενας που ειναι κοντα αυριο πρωι)

2. Αυτη εχει χαμηλοτερη αποδοση, τα ιδια περιπου λουμενς με 2 σχεδον βαττς παραπανω.

3. Για τους περισσοτερους χειροτερη απο θεμα θερμοκρασιας χρωματος.

 

Οσοι θελουν ψυχρες θερμοκρασιες εχουν εναν λογο να παραγγειλουν παντως και να ελπιζουν. :) Ειδικα αν θελουν πολλες και οχι 2 τοτε αρχιζει να αξιζει ιδιαιτερα, αφου θα ριξουν εμμεσως τα μεταφορικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ψηνεται κανεις απο Θεσσαλονικη για καμια μαζικη παρεγγελια ας πει.Δεν αξιζει αλλιως για 2-4 λαμπες.

Θεσσαλονίκη και εγώ .όσοι πιστοί προσέλθετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους περισσοτερους ειναι χειροτερη περιπτωση για πολλους λογους.

 

1. Για οσους ειχαν κοντα το αλλο μαγαζι που ειναι παρα πολλοι, οι δυο εκαναν 4.20€, τωρα κανουν 5.30€ (για οση ωρα θα υπαρχει, γιατι προβλεπω οτι θα φυγει συντομα η τιμη, μακαρι να παραλαβει εστω και ενας που ειναι κοντα αυριο πρωι)

2. Αυτη εχει χαμηλοτερη αποδοση, τα ιδια περιπου λουμενς με 2 σχεδον βαττς παραπανω.

3. Για τους περισσοτερους χειροτερη απο θεμα θερμοκρασιας χρωματος.

 

Οσοι θελουν ψυχρες θερμοκρασιες εχουν εναν λογο να παραγγειλουν παντως και να ελπιζουν. :) Ειδικα αν θελουν πολλες και οχι 2 τοτε αρχιζει να αξιζει ιδιαιτερα, αφου θα ριξουν εμμεσως τα μεταφορικα!

 

Με συγχωρείτε για τα μεταφορικά, πρώτη φορά ανοίγω θέμα για προσφορά, θα το έχω υπόψη μου για το μέλλον να τα γράφω στον τίτλο.

 

 

1. Η προσφορά του Κάφκα έληξε και τώρα είναι 3.78€ ο ένας, όχι 5.3€ οι δύο. Μήπως την μπέρδεψες με άλλη ή κατάλαβα εγώ κάτι λάθος; 7.6€ είναι μεγάλη διαφορά από τα 2.3+3€, πολλά χρήματα για τον ίδιο λαμπτήρα ακόμη και για παραγγελία μόνο δύο λάμπες.

 

http://www.kafkas.gr/proionta/fotismos-2/lampes/lamptires-led/lamptires-led-e27/philips-lamba-led-klasiki-8w-e27-230v-2700k-191675_191675/

 

2. Εφόσον πιάνει τα ίδια lumen, πιθανότατα έχει και τα ίδια chip, άρα και ίδια κατανάλωση. Απλά οι κατασκευαστές γράφουν νούμερα εντυπωσιασμού γιατί οι περισσότεροι ακόμα πιστεύουν πως τα πολλά watt σημαίνει και αυτομάτως καλύτερη λάμπα (το κάνει και η Geyer πολύ). Ούτε η μία, ούτε η άλλη δεν είναι κοντά στα watt που αναγράφουν, μετά βίας οι Philips φτάνουν 4-4.5 Watt πραγματικά. Το έχω γράψει και στο άλλο thread πως ποτέ λαμπτήρας LED δεν πιάνει την τιμή που αναγράφει.

 

Όταν μου έρθουν οι 2 που παρήγγειλα, θα ανοίξω μία να δω σε σύγκριση με την ίδια Philips αν και τι διαφορά έχει. Αν δεν βιάζεστε, κάντε 2-3 μέρες υπομονή να τις δω/μετρήσω.

 

3. Για τους περισσότερους οι 4000Κ είναι προτιμότερες για γενική χρήση, οι 2700Κ φαίνονται πολύ θερμές/κίτρινες. Ηλεκτρολόγος μηχανικός είμαι, έχω δει "πρώτο χέρι" τι ζητάει ο κόσμος, αλλά δεν σε υποχρεώνει κανείς να πιστέψεις εμένα. Στο thread του Κάφκα ήδη έκαναν παράπονα για το πως είναι "πολύ κίτρινες". Οι 2700Κ δεν αρέσουν σε κανέναν που δεν θέλει εσκεμμένα να δημιουργήσει πολύ "θερμό" περιβάλλον, πράγμα σπάνια επιθυμητό στους σημερινούς μοντέρνους χώρους. Μην μπερδεύεσαι με τις παλιές πυρακτώσεως και νομίζεις πως αυτές είναι οι αντίστοιχες, στο έγραψα και στο άλλο thread πως και οι πυρακτώσεως γύρω στα 3200-3500Κ έπαιζαν, 2700Κ είναι αρκετά θερμότερο και φαίνονται πολύ κίτρινες, ειδικά σε αυτούς που συνήθισαν στα >6000Κ των CCFL (λαμπτήρες οικονομίας). Ψυχρός φωτισμός θεωρείται πάνω από 5500Κ, 4000Κ είναι το φυσικό λευκό και 6500Κ το ψυχρό λευκό όσον αφορά τους λαμπτήρες LED.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μίας και τελείωσε η προσφορά του Κάφκα:

 

http://www.insomnia.gr/topic/655959-λαμπτήρας-led-philips-e27-8-60w-210€-τελοσ/

 

Να σας υποδείξω μία άλλη που είδα σήμερα, ακόμη καλύτερη (φοβερό timing).

 

Αν δεν κανω λαθος, μιλατε για μια προσφορα που τελειωσε και σημερα ειδατε μια ακομα καλυτερη (απο αυτην που τελειωσε).

 

Με συγχωρείτε για τα μεταφορικά, πρώτη φορά ανοίγω θέμα για προσφορά, θα το έχω υπόψη μου για το μέλλον να τα γράφω στον τίτλο.

 

 

1. Η προσφορά του Κάφκα έληξε και τώρα είναι 3.78€ ο ένας, όχι 5.3€ οι δύο. Μήπως την μπέρδεψες με άλλη ή κατάλαβα εγώ κάτι λάθος; 7.6€ είναι μεγάλη διαφορά από τα 2.3+3€, πολλά χρήματα για τον ίδιο λαμπτήρα ακόμη και για παραγγελία μόνο δύο λάμπες.

 

Δεν πειραζει για τα μεταφορικα, ανθρωποι ειμαστε λαθη κανουμε.

1. Αρα αφου μιλας για την προσφορα που τελειωσε και οτι αυτη ειναι ακομα καλυτερη απο την προσφορα που τελειωσε, εννοουσες οτι ειναι καλυτερη απο το 2.10€/ανα λαμπα, 4.20 οι δυο λαμπες , το 3.78 που κολλαει;

 

 

2. Εφόσον πιάνει τα ίδια lumen, πιθανότατα έχει και τα ίδια chip, άρα και ίδια κατανάλωση. Απλά οι κατασκευαστές γράφουν νούμερα εντυπωσιασμού γιατί οι περισσότεροι ακόμα πιστεύουν πως τα πολλά watt σημαίνει και αυτομάτως καλύτερη λάμπα (το κάνει και η Geyer πολύ). Ούτε η μία, ούτε η άλλη δεν είναι κοντά στα watt που αναγράφουν, μετά βίας οι Philips φτάνουν 4-4.5 Watt πραγματικά. Το έχω γράψει και στο άλλο thread πως ποτέ λαμπτήρας LED δεν πιάνει την τιμή που αναγράφει.

 

Όταν μου έρθουν οι 2 που παρήγγειλα, θα ανοίξω μία να δω σε σύγκριση με την ίδια Philips αν και τι διαφορά έχει. Αν δεν βιάζεστε, κάντε 2-3 μέρες υπομονή να τις δω/μετρήσω.

 

3. Για τους περισσότερους οι 4000Κ είναι προτιμότερες για γενική χρήση, οι 2700Κ φαίνονται πολύ θερμές/κίτρινες. Ηλεκτρολόγος μηχανικός είμαι, έχω δει "πρώτο χέρι" τι ζητάει ο κόσμος, αλλά δεν σε υποχρεώνει κανείς να πιστέψεις εμένα. Στο thread του Κάφκα ήδη έκαναν παράπονα για το πως είναι "πολύ κίτρινες". Οι 2700Κ δεν αρέσουν σε κανέναν που δεν θέλει εσκεμμένα να δημιουργήσει πολύ "θερμό" περιβάλλον, πράγμα σπάνια επιθυμητό στους σημερινούς μοντέρνους χώρους. Μην μπερδεύεσαι με τις παλιές πυρακτώσεως και νομίζεις πως αυτές είναι οι αντίστοιχες, στο έγραψα και στο άλλο thread πως και οι πυρακτώσεως γύρω στα 3200-3500Κ έπαιζαν, 2700Κ είναι αρκετά θερμότερο και φαίνονται πολύ κίτρινες, ειδικά σε αυτούς που συνήθισαν στα >6000Κ των CCFL (λαμπτήρες οικονομίας). Ψυχρός φωτισμός θεωρείται πάνω από 5500Κ, 4000Κ είναι το φυσικό λευκό και 6500Κ το ψυχρό λευκό όσον αφορά τους λαμπτήρες LED.

 

2. Οχι δεν παει ετσι. Ο καθε κατασκευαστης εχει τα τσιπακια που θελει, τα κυκλωματα που θελει, αλλος δουλευει τα λεντ πιο μαλακα και αλλος πιο αγρια κλπ κλπ. Δεν ειναι ιδιες οι λαμπες. Τα 4-4.5 Watts που λες για τις Philips ειναι νουμερο που ειναι λαθος. Η 13αρα Philips που εχω, ειναι μετρημενη 13αρα, ακριβως! Οπως ολες οι λαμπες led, εκτος απο κινεζιες της πλακας που λενε 5 και ειναι 3ή4.

Τα εχω δει απο το αλλο θεμα αυτα τα περι 4W αλλα δεν θελησα να τα σχολιασω. ;)

 

3. Δε νομιζω οτι υπαρχει λογος να διαφωνησουμε, ουτε να κανουμε γκαλοπ για να μαζεψουμε τα ποσοστα των θερμων-ψυχρων οπαδων. Ο καθενας κραταει την αποψη του, κανενα προβλημα αρκει να σεβεται την αντιθετη αποψη κατι που δεν φαινεται να κανεις αν δεις τα bolds. Εχεις πολλα λαθη σε οσα λες για τους βαθμους και τα θερμα-ψυχρα και για τους " >6000Κ των CCFL των (λαμπτήρων οικονομίας)", αλλα δεν ειναι εδω ο χωρος να το αναλυσουμε. Και αλλοι ειναι μηχανικοι και με 30+ χρονια εμπειριας, δεν ξερω ποσα εχεις εσυ. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν δεν κανω λαθος, μιλατε για μια προσφορα που τελειωσε και σημερα ειδατε μια ακομα καλυτερη (απο αυτην που τελειωσε).

 

 

Δεν πειραζει για τα μεταφορικα, ανθρωποι ειμαστε λαθη κανουμε.

1. Αρα αφου μιλας για την προσφορα που τελειωσε και οτι αυτη ειναι ακομα καλυτερη απο την προσφορα που τελειωσε, εννοουσες οτι ειναι καλυτερη απο το 2.10€/ανα λαμπα, 4.20 οι δυο λαμπες , το 3.78 που κολλαει;

 

 

2. Οχι δεν παει ετσι. Ο καθε κατασκευαστης εχει τα τσιπακια που θελει, τα κυκλωματα που θελει, αλλος δουλευει τα λεντ πιο μαλακα και αλλος πιο αγρια κλπ κλπ. Δεν ειναι ιδιες οι λαμπες. Τα 4-4.5 Watts που λες για τις Philips ειναι νουμερο που ειναι λαθος. Μια 13αρα που εχω, ειναι μετρημενη 13αρα, ακριβως! Οπως ολες οι λαμπες led, εκτος απο κινεζιες της πλακας που λενε 5 και ειναι 3ή4.

Τα εχω δει απο το αλλο θεμα αυτα τα περι 4W αλλα δεν θελησα να τα σχολιασω. ;)

 

3. Δε νομιζω οτι υπαρχει λογος να διαφωνησουμε, ουτε να κανουμε γκαλοπ για να μαζεψουμε τα ποσοστα των θερμων-ψυχρων οπαδων. Ο καθενας κραταει την αποψη του, κανενα προβλημα αρκει να σεβεται την αντιθετη αποψη κατι που δεν φαινεται να κανεις αν δεις τα bolds. Εχεις πολλα λαθη σε οσα λες για τους βαθμους και τα θερμα-ψυχρα και για τους " >6000Κ των CCFL των (λαμπτήρων οικονομίας)", αλλα δεν ειναι εδω ο χωρος να το αναλυσουμε. Και αλλοι ειναι μηχανικοι και με 30+ χρονια εμπειριας, δεν ξερω ποσα εχεις εσυ. ;)

 

1. Α, τώρα κατάλαβα. To 3.78€ είναι η νέα τους τιμή τώρα που έληξε η προσφορά, εγώ δεν κατάλαβα, λάθος μου.

 

Ναι, αν το συγκρίνουμε με την παλαιότερη προσφορά (ας μην ισχύει), τότε είναι καλύτερη γιατί 2.3€ οι δύο λαμπτήρες είναι καλύτερο από 4.2€ οι δύο. Δεν θεώρησα δεδομένο πως όλοι μένουν δίπλα σε έναν Καύκα και δεν θα έχουν μεταφορικά.

Αν το συγκρίνουμε με τα μεταφορικά και με την σημερινή τιμή, που είναι το πλέον ρεαλιστικό, πάλι 2.3€ + 3€ με παράδοση στο χώρο σου είναι καλύτερο του 7.6€ και να πρέπει να έχεις την τύχη να υπάρχει κατάστημα κοντά σου. 

 

2. Μπορώ να στην δείξω όποτε θέλεις να λειτουργεί πάνω σε power meter που κοστίζει χιλιάδες ευρώ, ακρίβειας 10 mW. Και ο καθένας μπορεί να τους μετρήσει με ένα αμπερόμετρο RMS όμως, που κοστίζει σχετικά λίγο. Ποτέ δεν έχω μετρήσει λαμπτήρα που να βγάζει την ονομαστική του τιμή. Και ναι, έχω πετύχει πάρα πολλούς διαφορετικής φίρμας που ήταν ολόιδιοι. Δεν υπονοώ πως ο συγκεκριμένος Samsung με τον συγκεκριμένο Philips είναι, αυτό θα το δω, αλλά αν έχουν τα ίδια lumen (στην πράξη) πιθανότατα έχουν βγει και από το ίδιο εργοστάσιο, όπως και οι Philips/Osram που είναι εντελώς ίδιοι (φωτοτυπία).

 

Όπως είπα, έχω ήδη παραγγείλει δύο, απλά περιμένετε να το δούμε. Μπορεί να είναι και μάπα εντελώς.

 

3. Φυσικά και σέβομαι την άποψη του καθενός. Τα bolds όμως που σημειώνεις δεν δείχνουν επιβολή της άποψης μου, απλώς περιγράφω την γενικότερη πραγματικότητα. Κανείς δεν αγοράζει λαμπτήρες θερμού φωτισμού αν δεν θέλει εσκεμμένα να έχει θερμό φωτισμό. Αν επιθυμείς φυσικό/ψυχρό φωτισμό και αγοράζεις θερμού φωτισμού λαμπτήρες, κάτι κάπου πήγε στραβά. Ο θερμός φωτισμός είναι σπάνια επιθυμητός σε μοντέρνο περιβάλλον. Φυσικά ταιριάζει σε μία βιντάζ κρεββατοκάμαρα ή ένα κλασσικό σαλόνι, αλλά να βάλεις 2700Κ σε μοντέρνα κουζίνα ή σε γραφείο είναι κίνηση "τα βρήκα φτηνά σε προσφορά". Αντιθέτως, θα μπορούσε κάποιος να πει το πως γενίκευση και επιβολή είναι το πως εσύ γράφεις πως ντε και καλά είναι χειρότερο για τους περισσότερους, πράγμα που κατά την δική μου εμπειρία δεν ισχύει, 3 στους 4 θα ζητήσουν φυσικό φωτισμό χωρίς δεύτερη σκέψη. Εγώ δεν επιβάλλω τίποτα σε κανέναν, ούτε και έχω καμία ανάγκη να το κάνω. Ο άλλος μπορεί να θέλει να βάλει θερμό φωτισμό στο μπάνιο και ψυχρό στην κρεββατοκάμαρα, ποιός είμαι εγώ αυτός που θα του πει τι να κάνει; Ο καθένας είναι ελεύθερος να επιλέξει οτιδήποτε προτιμά.

 

Αγνοώντας τα πάντα, όπως γκρίνιες αυτών που τις αγόρασαν, την εμπειρία μου, τις απόψεις όλων, κ.λπ., οι προδιαγραφές των κατασκευαστών είναι ξεκάθαρες. 2700Κ = θερμό λευκό, 4000Κ = φυσικό λευκό, 6500Κ = ψυχρό λευκό. Όλοι οι κατασκευαστές στην αγορά αυτές τις προδιαγραφές δίνουν. Καμία από τις τρεις δεν μπαίνει παντού και πάντα, προφανώς η καθεμία έχει τις δικές τις εφαρμογές και αγορά, αλλά οι 4000Κ σε καμία περίπτωση δεν είναι ψυχρές όπως γράφεις. Απεναντίας, τα 2700Κ είναι πολύ θερμό και πέφτει στο όριο του χρηστικού φωτισμού, οριακά ξεπερνά τα 2500Κ που θεωρείται καθαρά διακοσμητικός.

 

Ας μην μπούμε σε κουβέντα ποιός είναι σωστός και ποιός λάθος. Χαμένος χρόνος θα είναι για όλους και προσωπικά ήδη σπατάλησα αρκετό. Ας κάνουμε κάτι απλό, πρακτικό, και γενικότερα χρήσιμο, δηλαδή να βάλουμε μερικά διαγράμματα/εικόνες που δείχνουν το χρώμα του φωτισμού για να μπορεί ο καθένας που δεν ξέρει από αυτά τα πράγματα να μπορέσει να διαλέξει οτιδήποτε προτιμά για την εφαρμογή που θέλει.

Όσο για τον λαμπτήρα της Samsung, επαναλαμβάνω, απλά περιμένετε 2-3 μέρες να μου έρθουν και θα μετρήσω έναν. Και λουξόμετρο έχω, κι απ'όλα. Μην βγει μάπα και με κυνηγάτε. :)

post-57501-0-60722800-1506880838_thumb.jpg

post-57501-0-21724400-1506880842_thumb.jpg

post-57501-0-86389100-1506880845_thumb.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν θα απαντουσα, αλλα το κανω μονο για να προστατεψω τα μελη της κοινοτητας!

 

Μια εικονα μπορει να παραπλανησει ευκολα, οπως ειδικα η 3η απο αυτες που εβαλες - ειναι εντελως λαθος οσα δειχνει.

 

Οριστε μια κοντα στην πραγματικοτητα:

 

light_bulb_color_temperature.jpg

 

 

Ειναι γνωστοτατοι σε οποιον εχει ασχοληθει εστω και λιγο με το θεμα, οι κινδυνοι απο τον ψυχρο φωτισμο των LED. Παραθετω ελαχιστα αποσπασματα απο δυο τυχαιες σελιδες που βρηκα τωρα, απο τις χιλιαδες που υπαρχουν και το αναλυουν:

 

1. https://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2016/10/23/near-infrared-led-lighting.aspx

 

Incandescent light bulbs have a color temperature of 2,700 K whereas LEDs can go up to 6,500 K — the really bright white LED. In this case, the closer you are to incandescent, the better. 

 

Just remember to get incandescents that are crystal clear and not coated with white to give off a cool white light. You want a 2,700 K incandescent, thermal analog light source.

 

 

To Protect Your Health and Vision, Stick to Incandescent Lights

LEDs are a perfect example of how we're sabotaging our health with otherwise useful technology. However, with knowledge, we can proactively prevent the harm from occurring. In summary, we really need to limit our exposure to blue light, both during the daytime and at night. So for nighttime use, swap out your LEDs for clear bulb incandescents, or low-voltage incandescent halogen lights that are run on DC power.

 

2. http://edition.cnn.com/2016/06/21/health/led-streetlights-ama/index.html

A white LED at CT 4000K or 5000K contains a high level of short-wavelength blue light; this has been the choice for a number of cities that have recently retrofitted their street lighting such as Seattle and New York.

An incandescent bulb has a color temperature of 2400K, which means it contains far less blue and far more yellow and red wavelengths. Before electric light, we burned wood and candles at night; this artificial light has a CT of about 1800K, quite yellow/red and almost no blue. What we have now is very different.

...

The new "white" LED street lighting which is rapidly being retrofitted in cities throughout the country has two problems, according to the AMA (American Medical Association). The first is discomfort and glare. Because LED light is so concentrated and has high blue content, it can cause severe glare, resulting in pupillary constriction in the eyes. Blue light scatters more in the human eye than the longer wavelengths of yellow and red, and sufficient levels can damage the retina.
...
Therefore, the AMA's recommendation for CCT below 3000K is not quite enough to be sure that blue light is minimized. The actual spectral irradiance of the LED -- the relative amounts of each of the colors produced -- should be considered, as well.
 
 
 
Αυτα απο μενα και δεν απαντω στο εξης τιποτα στο παρον θεμα. ;)
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...