Προς το περιεχόμενο

Λαμπτήρας LED Samsung 4000K 9.8W - οι δυο 2.3€+3€μεταφ=5.30€ τελικη τιμη [ΕΞΑΝΤΛΗΘΗΚΕ]


God

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Για οικονομία τις παίρνετε ή για καλύτερο φως;

 

Για οικονομια και λογω καταναλωσης και μεγαλυτερης διαρκειας ζωης. Ειναι πολυ πιο ακριβες βεβαια, αλλα τα λεφτα τους τα βγαζουν γρηγορα.

Το φως σε μια LED ειναι χειροτερο απο μια πυρακτωσης. To CRI σε μια LED ειναι 75-80-85 σε μια πυρακτωσης ειναι 100. Επισης υπαρχει και το γνωστο θεμα που εχει αναλυθει στο θεμα, με το blue light των led.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά τις πήρα γιατί οι σωληνοειδής οικονομίας λάμπες είχαν αρχίσει να με τρελαίνουν στο μάτι από αισθητικής άποψης. Έχεις τα ωραία φωτιστικά σου και στο τέλος τους μία αηδία με σωλήνες. Ουστ...

 

 

Για οικονομια και λογω καταναλωσης και μεγαλυτερης διαρκειας ζωης. Ειναι πολυ πιο ακριβες βεβαια, αλλα τα λεφτα τους τα βγαζουν γρηγορα.

Το φως σε μια LED ειναι χειροτερο απο μια πυρακτωσης. To CRI σε μια LED ειναι 75-80-85 σε μια πυρακτωσης ειναι 100. Επισης υπαρχει και το γνωστο θεμα που εχει αναλυθει στο θεμα, με το blue light των led.

 

 

Καλά στο 1.15€ που καταλήξαμε να τις παίρνουμε απόσβεση κάνουν πριν βγουν απο το κουτί. :D Ήταν καλό το deal αυτό για μαζική αλλαγή, δεν άφησα λάμπα για λάμπα σπίτι.

 

Νομίζω λέει για την ένταση φωτισμού και όχι γενικότερα για την ποιότητα. Ένταση έχουν πολύ πολύ καλή. Θυμάμαι πριν 6-7 χρόνια που παίρναμε κάτι κινέζικες σαν κουκουνάρια και δεν φώτιζαν ούτε το φωτιστικό το ίδιο. Αν και 85 CRI που έχουν οι Samsung είναι πάρα πολύ καλό. Επειδή δουλεύω σε συντήρηση αρχαιοτήτων και παίζω και πολύ φωτογραφία, LED βάζουμε παντού και για φωτογραφία και για σε εκθέματα μουσεία κλπ, και συνήθως και φτηνοδουλειές και όχι καλές λάμπες γιατί τους διαγωνισμούς τους παίρνει η ΓΚΟΥΧ-ΓΚΟΥΧ καλύτερη προσφορά. Επιτρέπεται χωρίς περιορισμούς ακόμα και στους περισσότερους πίνακες/ανάγλυφα. Σε τέτοια έτσι και κάνεις το λάθος να πεις να βάλεις φθορίου ή compact οικονομίας λάμπα τρως μούντζα και απόλυση επιτόπου, απαγορεύεται ακόμα και για προσωρινή λύση, άστο αφώτιστο καλύτερα σου λέει η οδηγία. 

 

Αυτό με το blue light εγώ το βρίσκω πολύ χαμό για το τίποτα. Κοιτάζει ο άλλος κινητό και οθόνη 15 ώρες την ημέρα στα 20 εκατοστά και φοβάται μη του κάνει ζημιά η λάμπα στο ταβάνι. Πολύ χειρότερες ήταν οι οικονομίας με τον υδράργυρο.

 

Εγώ προσωπικά τις πήρα γιατί οι σωληνοειδής οικονομίας λάμπες είχαν αρχίσει να με τρελαίνουν στο μάτι από αισθητικής άποψης. Έχεις τα ωραία φωτιστικά σου και στο τέλος τους μία αηδία με σωλήνες. Ουστ...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλες τιμες αλλα παιδες ο τυπος ουτε καν θεωρημενη αποθηκη δεν εχει, οτι θελει πουλαει....Εγω πηρα 18 λαμπες (Ε27, Ε14 και GU10) και στην αποδειξη εγραφε ειδος 1 και διπλα την τελικη τιμη.

 

Οχι οτι παιζει ρολο γιατι οι λαμπες ειναι καλες (εχει δει κανεις αν πουλαει κανεις απο Πολωνια στην Ευρωπη αυτες τις Samsung απο περιεργεια να βλεπαμε Ποσο τις πουλανε; ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

 

Νομίζω λέει για την ένταση φωτισμού και όχι γενικότερα για την ποιότητα. Ένταση έχουν πολύ πολύ καλή. Θυμάμαι πριν 6-7 χρόνια που παίρναμε κάτι κινέζικες σαν κουκουνάρια και δεν φώτιζαν ούτε το φωτιστικό το ίδιο. Αν και 85 CRI που έχουν οι Samsung είναι πάρα πολύ καλό. Επειδή δουλεύω σε συντήρηση αρχαιοτήτων και παίζω και πολύ φωτογραφία, LED βάζουμε παντού και για φωτογραφία και για σε εκθέματα μουσεία κλπ, και συνήθως και φτηνοδουλειές και όχι καλές λάμπες γιατί τους διαγωνισμούς τους παίρνει η ΓΚΟΥΧ-ΓΚΟΥΧ καλύτερη προσφορά. Επιτρέπεται χωρίς περιορισμούς ακόμα και στους περισσότερους πίνακες/ανάγλυφα. Σε τέτοια έτσι και κάνεις το λάθος να πεις να βάλεις φθορίου ή compact οικονομίας λάμπα τρως μούντζα και απόλυση επιτόπου, απαγορεύεται ακόμα και για προσωρινή λύση, άστο αφώτιστο καλύτερα σου λέει η οδηγία. 

 

 

Απαντας σε ενα ποστ που απαντα (σε μελος που ρωτα) για την διαφορα ποιοτητας φωτος μεταξυ LED / πυρακτωσης και αναφερεις μονο συγκρισεις  LED με φθορισμου και CCFL. Συμπληρωματικα εχουν αξια φυσικα οσα λες, αλλα ισως επρεπε να κανεις quote το ποστ του zio και οχι το δικο μου μιας και το 85 ειναι πολυ κατω απο το 100. ;)

 

Δεν νομιζω οτι λεει για ενταση, αφου λεει καλυτερο φως. Εκτος αν εννοει κατι αλλο. Καλυτερο = ποιοτητα. Δυνατοτερο/ισχυροτερο = ενταση. Εντασεις εχουμε "100" διαφορετικες σε καθε ειδος λαμπας, ειναι θεμα ισχυος της, διαλεγουμε και παιρνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά αυτός θα ξαναφέρει, δεν έχω καταλάβει.

δεν ενδιαφέρομαι μόνο για τις συγκεκριμένες, αλλά και για Ε14 και για άλλες με λιγότερα lumen.

 

ΥΓ

τώρα έχω απο ΙΚΕΑ Link.png Site: αυτές που είναι ΟΚ για υπνοδωμάτιο, σαν ένταση και θερμοκρασία λευκού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

τελικά αυτός θα ξαναφέρει, δεν έχω καταλάβει.

δεν ενδιαφέρομαι μόνο για τις συγκεκριμένες, αλλά και για Ε14 και για άλλες με λιγότερα lumen.

 

ΥΓ

τώρα έχω απο ΙΚΕΑ Link.png Site: αυτές που είναι ΟΚ για υπνοδωμάτιο, σαν ένταση και θερμοκρασία λευκού.

 

 

Αυτες που δινεις  και λες οτι ειναι οκ σαν θερμοκρασια λευκου, ειναι 2700Κ. Αρα δεν σου κανουν αυτες του θεματος αφου ειναι στους 4000Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις θέλω για άλλη χρήση, σε εξωτερικό χώρο.

το λινκ είναι εναλλακτική αν ενδιαφέρεται κάποιος για οικονομική επιλογή.

 

το κατάστημα έχει πει αν θα ξαναφέρει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλες τιμες αλλα παιδες ο τυπος ουτε καν θεωρημενη αποθηκη δεν εχει, οτι θελει πουλαει....Εγω πηρα 18 λαμπες (Ε27, Ε14 και GU10) και στην αποδειξη εγραφε ειδος 1 και διπλα την τελικη τιμη.

 

Οχι οτι παιζει ρολο γιατι οι λαμπες ειναι καλες (εχει δει κανεις αν πουλαει κανεις απο Πολωνια στην Ευρωπη αυτες τις Samsung απο περιεργεια να βλεπαμε Ποσο τις πουλανε; ).

Τι πρόβλημα υπάρχει με αυτό; Για την εγγύηση το λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραλάβαμε και μεις εδώ Θεσσαλονίκη,απόλυτα ευχαριστημένος θα έλεγα μιας που η κάθε λάμπα μας βγήκε κάτω από 1.5€.Δεν θα κάτσω να αναλύσω ποια προοσφορά ήταν καλύτερη απλά όποιος το σκέφτεται ακόμη και βλέποντας ότι υπάρχει ακόμη απόθεμα θα πρότεινα να προχωρήσει.Ότι έχει ειπωθεί(βάρος,φωτεινότητα,απόδειξη για 1  προϊόν,δεν ζεσταίνονται) το επιβεβαιώνω 100%.Ευχαριστούμε και πάλι τον TS.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πρόβλημα υπάρχει με αυτό; Για την εγγύηση το λες;

 

Δεν παιζει να ασχοληθει κανεις με εγγυηση, απλα ειναι καπως να παιρνεις 18 λαμπες και να σου χρεωνει 1......Για οτι σημαινει αυτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως πήρα και εγω απο τον Κορίνθιο 18 λάμπες σύνολο, 3 είδη απο 6 κομμάτια(3+3 δώρο σε κάθε είδος) και οι αποδείξεις ήρθαν κανονικότατα

Και ετοιμάζομαι να βάλω αλλη μια παραγγελία

Οι samsung ιδιαίτερα, φωτεινότατες και πολύ καλή ποιότητα κατασκευής!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...