Προς το περιεχόμενο

Πίτα, σουβλάκι, καλαμάκι, younameit Θεσσαλονίκης, Τιμή


Xvipes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 297
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μιας και μιλάμε για σουβλάκια, τυλιχτά, σάντουιτς ή όπως θέλετε να τα πείτε...υπάρχει κανείς άλλος που παίρνει ΛΟΥΚΑΝΙΚΟ;

 

 

Είναι η λιγότερο δημοφιλής επιλογή, απ'όσο έχω προσέξει. Σίγουρα ο γύρος (κυρίως ο χοιρινός) είναι πρώτος στις προτιμήσεις, και μετά ακολουθούν τα καλαμάκια ή ακόμα και το κεμπάπ που τώρα τελευταία έχει ανέβει.

 

Αλλά σπάνια έχω δει κάποιον να παραγγέλνει λουκάνικο.

 

Σε πιτα δεν λεει..Σε σαντουτς με τυροκαυτερη η κετσαπομουσταρδα τα σπαει το λουκανικακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέβηκα από Αθήνα για να μείνω Θεσσαλονίκη για κάποιο χρονικό διάστημα οπότε από την 1η κιόλας μέρα έπιασα τις συγκρίσεις.

Μια από αυτές είναι η πίτα με γύρο.

Στην Αθήνα ένα κλασικό πιτόγυρο κοστίζει 2 ευρώ και αποτελείται από

  • πίτα
  • γύρο χοιρινό
  • τζατζίκι
  • κρεμμύδι
  • ντομάτα
  • πατάτες
και κάποιοι μερακλίδες(including me) βάζουν συν κέτσαπ, μουστάρδα.

Είπα λοιπόν να φάω και τον Θεσσαλονικιό γύρο που τόσες διαμάχες έχουν γίνει κατά καιρούς.

Μετά από αρκετά σουβλατζίδικα είδα τα παρακάτω.

 

Για αρχή αν θες πίτα θα πρέπει να πας στην κατηγορία "Σάντουιτς" (το λέω γιατί συνήθως από e-food παίρνω).

Αν θες τζατζίκι θα πρέπει να το πεις έξτρα και το αστείο είναι ότι στο χρεώνουν όλοι μα όλοι συν 0.30ευρώ και σαν default "αλοιφή" είναι η κέτσαπ, μουστάρδα.

Το πιο αστείο όμως είναι η τιμή. Σαν μέσο όρο η τιμή στην Θεσσαλονίκη είναι στα 3 ευρώ με μερικούς να το φτάνουν στα 3.50 ευρώ, και αν θες και τζατζίκι μπορεί να φτάσει στα 3.80 το ένα.

 

Και για να προλάβω τους Θεσσαλονικιούς φίλους το μέγεθος είναι το ίδιο απλά βάζουν περισσότερες πατάτες μέσα.

 

Η απορία μου λοιπόν είναι πως κατάφεραν και φτάσανε τόσο ψηλά τις τιμές και γιατί σε όλους τους Θεσσαλονικιούς τους φαίνονται φυσιολογικά όλα τα παραπάνω?

 

p.s αν και ξέρω πως θα εξελιχθεί η κουβέντα ας μην μπούμε σε αντιπαραθέσεις ονοματολογίας μιας και λίγη σημασία έχει.

.

 

Στο παλιο δημαρχείο Μενεμένης στην ελευθεριου βενιζελου, απέναντι απο το στρατόπεδο και το διπλα στρατόπεδο που εγινε πάρκο, υπάρχουν στην σειρά ενα καφε-κωλαδικο με ρουμανες και Έλληνες σκατοφατσες, μια στάση λεωφορείου που πάει κέντρο, ενα μπουγατσαδικο με αθλιο καφέ και ολοφρεσκες μπουγάτσες απο μια χαμογελαστή οικογενεια και μια μικρή ταβέρνα-σουβλατζίδικο

 

Ο ιδιοκτήτης ειναι γκριζομαλλης, σκυφτος και λιγομιλητος. Ταΐζει τα καναρίνια του και τα παρακολουθεί με αγάπη. Μπροστά του ειναι ένας μικρός χώρος με κάρβουνο, χωρίς υγραέρια, βιτρίνες με ψημένα σουβλάκια δεκα ωρων, μουσταρδες κέτσαπ και παπαρια παντολες. Οι πατάτες του είναι γνησιες προτηγανισμένες, μου μάθανε τωρα και τα σουβλατζίδικα φυσική πατατα και με μηχανολαδο, τεσπα, εχει χαζέψει ο κόσμος γενικα, η εστίαση θα την γλιτωνε. Αν και προτηγανισμένες ειναι παντα φρεσκιες και στην σωστή ποσότητα που δεν χαλάει όλη την γεύση. Τα λαχανικά του, ντομάτα, κρεμμύδι το ίδιο. Το κρέας με την σωστή αναλογια λίπους και καλοψημένο. Δεν σε κοιτάζει περίεργα αν προδοθεις οτι έρχεσαι απο μακρυα. Δεν εχει σκεπαστες, ντονερ, μπεργκερ και άλλες επινοησεις για ξεγελασμα της εθνικής μας πεινας . Παλιά τον έβρισκες πάντα καθισμενο σε κάποιο τραπέζι να κρατάει και να κρατιέται απο την γυναίκα του τραγουδώντας συνοδεία του μπουζουκιού. Τωρα που η γυναίκα του τον κοιτάει συνεχώς στις αμέτρητες κορνίζες διπλα στα καναρίνια και τον θλιμμένο χαμηλό φωτισμό, ειναι αλλόκοτο να σου ετοιμάσει το εξαίσιο σου έδεσμα μια τόσο ανορεχτη σκυφτη φιγούρα. Ειναι ακομα ο καλύτερος σουβλατζης της πόλης. Και αυτη τον κοιτάζει πάντα με καμάρι.

 

Να πας

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το μονο που μενει τωρα  ειναι να αρχισετε να γκρινιαζετε για το ξυγκι στα  στα σουβλακια, να λετε οτι χαλαει την γευση του κρεατος  :-D

 

Προσεχετε τι θα πειτε...γκουρμεδες.Σας παρακολουθουμε  :-(  :-D

Υπάρχουν ξυγκια που μπαίνουν για να κρύψουν το κρέας από το «γατί» που διαφορετικά σκέτο θα ήταν σαν ... άχυρο και υπάρχουν και φυσιολογικά στις σωστές αναλογίες. Ένα καλό κρέας σωστά μαγειρεμένο, δεν χρειάζεται το ξύγκι για να ...γλιστράει! :P

 

Όσοι προτιμάτε τις άπειρες παπαριασμενες πατάτες μέσα, μπορείτε να ζητάτε να σας βάζουν πουρέ. Το ίδιο είναι! :)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κέρκυρα βάζουν και μια σάλτσα μέσα, ωραίο είναι, διαφορετικό!

 

Βασικα με την σαλτσα δεν μου αρεσε γιατι ετσι και αλλιως δεν το εχω πολυ με τα κοκκινιστα.

 

Απλα απο γευση και απο ποιοτητα ηταν πολυ σωστο.Οι ποσοτητες σε ολα ηταν σωστες χωρις υπερβολες σε καθε υλικο και ο γυρος παρα πολυ καλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρότι θεσσαλονικιος , θεωρω τον γυρο της Θεσσαλονίκης απο τους χειροτερους. Πολυ λιπος βρε παιδι μου. Αν τον παρεις στο χερι στο ορθιο και περπατητο δεν υπαρχει περιπτωσει να μην γεμισεις λαδια. Χαριν της ποσοτητας εχει θυσιαστει η ποιοτητητα και πολύ μαλιστα. Θυμαμαι μια φορα πριν πολλα πολλα χρονια ημουν στη πλατεια βαρδαριου και περιμενα λεωφορείο απεναντι ειχε ενα γυραδικο διπλα στην αμερικανικυ αγορα και το πετυχα που εστηνε την σουβλα του γυρου. 1 κομματι κρεας, 1 κομματι λιπος, σκετη διατροφική βομβα.

Btw, δεν ξερω, αλλά το καλυτερο γυρο το εφαγα στην πατρα πριν λιγα χρονια στη κεντρική πλατεια λιγο πιο πανω απο το συντριβανι εκει που ειναι 2-3 μαγαζια διπλα-διπλα (ονοματα δεν θυμαμαι).ειχα καθίσει στο γωνιακο μαγαζι, πολυ μεγαλες μεριδες και το κυριοτερο απουσια λιπους μεσα.Ολο ηταν ψαχνο δεν πετυχα ουτε ενα κομματακι λιπους, αλλα ο γυρος ζουμερος, γευστικος και χωρις να γινεται χαλια απο το ξιγκια. Μαλιστα αφου τον εφαγα και ανοιξα την λαδοκολλα του δεν ειχε καθόλου ζουμια σε αντιθεση με τον θεσσαλονικιωτικο οπου γεμιζεις μισο μπουκαλι με λιπος αν βεβαια καταφερεις να μην το λουστεις.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όχι, αλλά να δεις που δεν το σκέφτηκαν! Φαντάσου να είχε πατάτες φούρνου μέσα, δεν θα το έλεγες και άσχημο! :D

η shepherds pie νομιζω πως ειναι ετσι

@chrisxcar Μήπως εννοείς το GyroFresh στη Χαλκίδα; Δεν έχει καλή φήμη στους ντόπιους, αν και όσες φορές έχω φάει δεν είχα παράπονο. Δε ξέρω αν υπάρχει ακόμα, αλλά ήταν πολύ καλό κατ'εμέ σε σύγκριση με την Παλιά Γέφυρα δίπλα.

 

Αλλά γούστα είναι αυτά θα μου πεις.

δεν θυμαμαι πραγματικα αγορι νομιζω ηταν μεγαλο καταστημα γιατι ειχε διαφορα φλογερες,αραβικες,μπεργκερ κτλ κτλ

Όσοι είναι της μαγειρικής ας δοκιμάσουν κοτόπιτα, κρεατόπιτα, κιμόπιτα με πατάτες να δούμε! :D

μεχρι κοτοπιτα συμφωνω η κρεατοπιτα και η κιμαδοπιτα ειναι λιγο overwhelming για το στομαχι μου

Μιας και μιλάμε για σουβλάκια, τυλιχτά, σάντουιτς ή όπως θέλετε να τα πείτε...υπάρχει κανείς άλλος που παίρνει ΛΟΥΚΑΝΙΚΟ;

 

 

Είναι η λιγότερο δημοφιλής επιλογή, απ'όσο έχω προσέξει. Σίγουρα ο γύρος (κυρίως ο χοιρινός) είναι πρώτος στις προτιμήσεις, και μετά ακολουθούν τα καλαμάκια ή ακόμα και το κεμπάπ που τώρα τελευταία έχει ανέβει.

 

Αλλά σπάνια έχω δει κάποιον να παραγγέλνει λουκάνικο.

Ειναι που ειναι κακιας ποιοτητας το λουκανικο σαν κρεας αν το παρεις και απο γυραδικο ειναι σαν να παιζεις με την ζωη σου :-D

 

Θυμάμαι πέρυσι είχε πάνω στην παπαφη έναν τύπο που έφτιαχνε σουηδικά μπιφτέκια η κάτι τέτοιο;

 

Έφαγα μια φορά τα είδα όλα τέλεια... Δυστυχώς έκλεισε. Το θυμάται κάποιος;

το swe burgers λες ναι ηταν αλυσιδα πριν απο κανενα δυο χρονια βεβαια τον ειχε βαρεσει η κριση και απο σουιδικα burgers το εκανε γυραδικο το μαγαζι

 

Ασε που λουκανικο το κανεις τσακ μπαμ και στο σπιτι γιατι να το παραγγειλεις το πετας στο φουρνο το βαζεις σε ενα ψωμακι και εισαι ready

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρότι θεσσαλονικιος , θεωρω τον γυρο της Θεσσαλονίκης απο τους χειροτερους. Πολυ λιπος βρε παιδι μου. Αν τον παρεις στο χερι στο ορθιο και περπατητο δεν υπαρχει περιπτωσει να μην γεμισεις λαδια. Χαριν της ποσοτητας εχει θυσιαστει η ποιοτητητα και πολύ μαλιστα. Θυμαμαι μια φορα πριν πολλα πολλα χρονια ημουν στη πλατεια βαρδαριου και περιμενα λεωφορείο απεναντι ειχε ενα γυραδικο διπλα στην αμερικανικυ αγορα και το πετυχα που εστηνε την σουβλα του γυρου. 1 κομματι κρεας, 1 κομματι λιπος, σκετη διατροφική βομβα.

Btw, δεν ξερω, αλλά το καλυτερο γυρο το εφαγα στην πατρα πριν λιγα χρονια στη κεντρική πλατεια λιγο πιο πανω απο το συντριβανι εκει που ειναι 2-3 μαγαζια διπλα-διπλα (ονοματα δεν θυμαμαι).ειχα καθίσει στο γωνιακο μαγαζι, πολυ μεγαλες μεριδες και το κυριοτερο απουσια λιπους μεσα.Ολο ηταν ψαχνο δεν πετυχα ουτε ενα κομματακι λιπους, αλλα ο γυρος ζουμερος, γευστικος και χωρις να γινεται χαλια απο το ξιγκια. Μαλιστα αφου τον εφαγα και ανοιξα την λαδοκολλα του δεν ειχε καθόλου ζουμια σε αντιθεση με τον θεσσαλονικιωτικο οπου γεμιζεις μισο μπουκαλι με λιπος αν βεβαια καταφερεις να μην το λουστεις.

Σε βρίσκω υπερβολικό. Για να λες για γυράδικο στην αμερικανική αγορά μήπως τρως από όποιο γυράδικο βρίσκεις μπροστά σου; 

Έχω σταμπάρει συγκεκριμένα πολή καλά γυράδικα που παραγγέλνω μόνο από αυτά και δεν είχα τέτοιο θέμα. Βέβαια παίρνω ψωμάκι τις περισσότερες φορές οπότε η λαδίλα που λες μπορεί να είναι και από την πίτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν ξυγκια που μπαίνουν για να κρύψουν το κρέας από το «γατί» που διαφορετικά σκέτο θα ήταν σαν ... άχυρο και υπάρχουν και φυσιολογικά στις σωστές αναλογίες. Ένα καλό κρέας σωστά μαγειρεμένο, δεν χρειάζεται το ξύγκι για να ...γλιστράει! :P

 

Όσοι προτιμάτε τις άπειρες παπαριασμενες πατάτες μέσα, μπορείτε να ζητάτε να σας βάζουν πουρέ. Το ίδιο είναι! :)

Στο  σουβλακι το ξυγκι αξιζει.Αλλιως τρωμε και ενα ψαρονεφρι και τελειωνει η ιστορια .Εσεις εχετε βαλθει να μαθετε στην λαικη πιτογυρουμπα γαλλικα και πιανο. :-D Οχι λιπος, οχι πατατες, οχι τζατζικι , μονο γιαουρτι ξερω γω.Σαν να ξυριζει το μουστακι του ο κυρ Γιωργης ενα πραγμα  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσεις εχετε βαλθει να μαθετε στην λαικη πιτογυρουμπα γαλλικα και πιανο. :-D Οχι λιπος, οχι πατατες, οχι τζατζικι , μονο γιαουρτι ξερω γω.Σαν να ξυριζει το μουστακι του ο κυρ Γιωργης ενα πραγμα  :-D

 

Για billdano και τους άλλους δεν ξέρω, εγώ πάντως όχι.

 

Ίσα-ίσα που το θέλω λιγδιάρικο και όχι ιδιαίτερα καθαρό το τυλιχτό μου, παρόλο που γενικά είμαι περισσότερο της υγιεινής διατροφής. Για γαλλικά και πιάνα απευθύνσου σε εκείνους που τρώνε την πίτα αλάδωτη και σε κάθε μπουκιά τους έρχεται η αλευρίλα (sic) αλλά δεν πτοούνται.

 

Άλλο όμως αυτό, και άλλο να το θέλω απλά χορταστικό για να φάω μικρότερο αριθμό από αυτά, και άρα να το γεμίσω με πατάτες οι οποίες θα καταλήξουν να κυριαρχήσουν στον ουρανίσκο μου αφού αυτό που θα γεύομαι θα είναι κατά βάση αμυλώδες.

 

Το τζατζίκι προσωπικά το τρώω στην πίτα συνήθως, αλλά δέχομαι (και πιστεύω) ότι το σωστό είναι ντομάτα-κρεμμύδι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν ξυγκια που μπαίνουν για να κρύψουν το κρέας από το «γατί» που διαφορετικά σκέτο θα ήταν σαν ... άχυρο και υπάρχουν και φυσιολογικά στις σωστές αναλογίες. Ένα καλό κρέας σωστά μαγειρεμένο, δεν χρειάζεται το ξύγκι για να ...γλιστράει! :P

 

Όσοι προτιμάτε τις άπειρες παπαριασμενες πατάτες μέσα, μπορείτε να ζητάτε να σας βάζουν πουρέ. Το ίδιο είναι! :)

Nα δοκιμασεις να πάς στο "τέλειον" στο ηράκλειο. Ακριβως όπως το θέλεις, μονο καλαμακια και σουβλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε πίτα μια χαρά πάει το λουκάνικα, αλλά είπαμε γούστα είναι αυτά.

 

Σε ελάχιστα μαγαζιά είχα πετύχει να βάζουν και τυρί και ζαμπόν μέσα, που πάει ωραία με την πίτα.

 

 

 

 

Στο  σουβλακι το ξυγκι αξιζει.Αλλιως τρωμε και ενα ψαρονεφρι και τελειωνει η ιστορια .Εσεις εχετε βαλθει να μαθετε στην λαικη πιτογυρουμπα γαλλικα και πιανο. :-D Οχι λιπος, οχι πατατες, οχι τζατζικι , μονο γιαουρτι ξερω γω.Σαν να ξυριζει το μουστακι του ο κυρ Γιωργης ενα πραγμα  :-D

 

 

Μιας και είπες πατάτες...οι πατάτες δεν υπήρχαν πριν τα 90s μέσα στην πίτα. Οπότε δεν ανήκει στο κλασικό/λαϊκό σουβλάκι. Δε το έχω ζήσει το σουβλάκι προ 90s εποχής, αλλά όσοι το έχουν ζήσει άλλοι ισχυρίζονται ότι ήταν πιο βρώμικο και από το βρώμικο. Μέσα στη λίγδα, τα μαγαζιά θύμιζαν δημόσιες τουαλέτες και η πίτα ήταν τυλιγμένη με εφημερίδα, και άλλοι πάλι λένε ότι τους λείπει το παλιό το στυλ.

 

 

Πάντως η μαλακία που κάνουν είναι είτε ζητήσεις με απ'όλα είτε μόνο πατάτες ξερωγώ στο χρεώνουν τα ίδια λεφτά. Κανονικά έπρεπε να χρεώνεται το κάθε υλικό ξεχωριστά....τώρα γιατί δε το κάνουν...ένας Θεός ξέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...