Προς το περιεχόμενο

Πίτα, σουβλάκι, καλαμάκι, younameit Θεσσαλονίκης, Τιμή


Xvipes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 297
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οποίος συγκρίνει το αθηναϊκό με το Σαλονικιωτικο πιτογυρο και να ισχυρίζεται οτι το αθηναϊκό, όχι μονο είναι καλυτερο, αλλά και ίδια ποσότητα, τοτε πρεπει να κλείσει το thread άμεσα.

 

Εκτός του οτι η ποσοτητα δεν συγκρίνεται με τα σκατουλακια της Αθήνας, η ποιότητα της είναι τόσο τραγική που ούτε τα περιστέρια δεν τα τρώνε. Όχι πως τα παντα στην Θεσσαλονίκη είναι φοβερά αλλά υπαρχουν παρα πολλά καλά. Στην Αθήνα, πήγα σε πολλά και όλα ηταν κάτω του μετρίου (ποιότητα/ποσότητα).

 

Ισχύει.

Κρέας (πχ σουβλάκι) που το θεωρούν θεικό οι Αθηναίοι σε κάποιον επαρχιώτη βρωμάει στην κυριολεξία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Σαλονικιοί για γράψτε ποια μαγαζιά θεωρούνται καλά ας πούμε στον Εύοσμο. Νόστιμα, όχι απλά να σκας.

Θες μόνο για σάντουιτς η γενικώς;

 

Έχει στο Κορδελιό ένα θυμάμαι κοντά στον Άγιο Γεώργιο... Λαδόκολλα λέγεται...

Τελειώνεις την στιγμή που τρως... Απόλαυση φίλε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες μόνο για σάντουιτς η γενικώς;

 

Έχει στο Κορδελιό ένα θυμάμαι κοντά στον Άγιο Γεώργιο... Λαδόκολλα λέγεται...

Τελειώνεις την στιγμή που τρως... Απόλαυση φίλε!!

Μη τα μπλέκεις με τα σάντουιτς :P :D

 

Γυράδικο καλό να είναι. Θα το έχω υπόψη, thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο γύρο κοτόπουλο θα βρεις όλο το κοτόπουλο εκτός απ' το φιλέτο. Μπούτια, πέτσες κ.λπ..

 

Μόνο καλαμάκι κοτόπουλο όποιος θέλει να φάει κάτι πιο υγιεινό.

 

Μπορείς να βάλεις και κοτόπουλο φιλέτο στήθος που είναι ακόμη πιο υγιεινό, αν και δεν έχουν όλοι.

 

Προφανώς και δεν μπορούν να βάλουν μόνο στήθος στον γύρο κοτόπουλο, θα γίνει πολύ στεγνός.

Σε τελική ανάλυση το πιο λιπαρό κοτόπουλο πάλι πιο ελαφρύ είναι από το χοιρινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μη παίρνετε και όρκο για την τομάτα και το κρεμμύδι. Μπορεί να είναι μπαγιάτικα...σάμπως θα το καταλάβει ο άλλος μέσα στο κρέας και τα τζατζίκια αν είναι μπαγιάτικα ή όχι;

 

Είναι προφανές ότι στα περισσότερα ψητοπωλεία βάζουν δεύτερης διαλογής λαχανικά μέσα στα τυλιχτά, απ' ότι βάζουν στις σαλάτες και στις μερίδες (αν υποθέσουμε ότι τα τελευταία είναι πρώτης διαλογής εννοείται).

Μπορείς να βάλεις και κοτόπουλο φιλέτο στήθος που είναι ακόμη πιο υγιεινό, αν και δεν έχουν όλοι.

 

Προφανώς και δεν μπορούν να βάλουν μόνο στήθος στον γύρο κοτόπουλο, θα γίνει πολύ στεγνός.

Σε τελική ανάλυση το πιο λιπαρό κοτόπουλο πάλι πιο ελαφρύ είναι από το χοιρινό.

 

Ελάχιστοι δουλεύουν φιλέτο στο γύρο κοτόπουλο.

 

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με το μη υγιεινό υλικό, εξάλλου έχω πει ότι στις λίγες περιπτώσεις που θα φάω ανθυγιεινά, προτιμώ το λιγδιάρικο.

 

Απλά το είπα επειδή πολύς κόσμος νομίζει ότι επιλέγοντας γύρο κοτόπουλο τρώει κάτι ποιοτικότερο απ' το γύρο χοιρινό. Στις περισσότερες περιπτώσεις απλά κάνει λάθος.

 

Το αν είναι πιο ελαφρύ το κοτόπουλο απ' το χοιρινό είναι άλλο θέμα. Και θεωρώ πως γίνεται να πετύχεις πιο ελαφρύ γύρο χοιρινό από γύρο κοτόπουλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το μεγάλο ερώτημα είναι τι είναι πιο υγιεινό; Τα McDonald's ή τα σουβλάκια από ένα όχι τόσο καθαρό σουβλατζίδικο; Το μη λιγδιάρικο πλαστικό μπέργκερ ή το καλαμάκι τίγκα στο λίπος και τη λαδίλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη τα μπλέκεις με τα σάντουιτς :P :D

 

Γυράδικο καλό να είναι. Θα το έχω υπόψη, thanks!

Γυραδικα δεν πάω βρε συ πλέον... Κ αν πάρω από το δρόμο θα πάρω καντίνα από γνωστό που παίρνω χρόνια.

 

Παντως για φαγητό αυτό που σου έγραψα είναι αφρός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για τους εραστές του παλιού μικρού σουβλακίου (χωρίς πατάτες εννοείται), δοκίμασα πρόσφατα το Ψητοπωλέιο (ναι δεν έχει άλλο όνομα) στον πεζόδρομο της Δράκου (16 ή 18 νούμερο αν θυμάμαι καλά) στο σταθμό Συγγρού-Φιξ.

Κλασικό παλιό σουβλάκι με γιαούρτι (αντί για τζατζίκι, δεν ρώτησα αν υπάρχει και αυτό), δοκίμασα γύρο, πραγματικά κρεάτινη γεύση χωρίς τόνους λίπους, και ένα με μπιφτέκι, άψογο (προσωπική άποψη πάντα) χωρίς πολλά μπαχάρια για να ανδεικνύεται η "κρεατίλα".

Για τους λάτρεις του παλιού και κλασικού πιστέυω ότι αξίζει μια δοκιμή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γυραδικα δεν πάω βρε συ πλέον... Κ αν πάρω από το δρόμο θα πάρω καντίνα από γνωστό που παίρνω χρόνια.

 

Παντως για φαγητό αυτό που σου έγραψα είναι αφρός.

Επειδή μιλάμε για σουβλάκια, γύρους κλπ γι'αυτό ρώτησα για τέτοιο μαγαζί :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μιλάμε για σουβλάκια, γύρους κλπ γι'αυτό ρώτησα για τέτοιο μαγαζί :)

Κάτσε να πάρω ένα τηλέφωνο να μάθω πως λέγεται ένα καλό μισό.

Λοιπόν... Αριστοτέλους στον ευοσμο δίπλα στο Devido, ζητήστε τον κούκι και πείτε του μας στέλνει ο "Κινέζος", στέκι θα το κάνετε, Zio δεν ξέρω το όνομα αλλά είναι δίπλα στο γυραδικο οκ;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 ζητήστε τον κούκι και πείτε του μας στέλνει ο "Κινέζος",

 

Φάση μ' έστειλε ο Μπάμπης ο Σουγιάς. Τα φοβάμαι εγώ αυτά

 

 

d015.gif

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε να πάρω ένα τηλέφωνο να μάθω πως λέγεται ένα καλό μισό.

Λοιπόν... Αριστοτέλους στον ευοσμο δίπλα στο Devido, ζητήστε τον κούκι και πείτε του μας στέλνει ο "Κινέζος", στέκι θα το κάνετε, Zio δεν ξέρω το όνομα αλλά είναι δίπλα στο γυραδικο οκ;

Αχαχαχαχαχαχαχα    :lol:  :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πιτόγυρα της Αθήνας είναι πιο μικρά σε μέγεθος. Θυμάμαι να παίρνω δύο ενώ στη Θεσσαλονίκη με ένα είμαι κομπλέ. Ποτέ δεν είχα θέμα στην παραγγελία στην Αθήνα. Τους έλεγα γύρο σε πίτα, κετσαπ, μουστάρδα, ντομάτα, πατάτες και μου το φέρνανε ακριβώς έτσι. Το ίδιο κάνω και στη Θεσσαλονίκη και παντού. Τώρα αν πείτε στη Θεσσαλονίκη ένα με απ όλα και σας βάλουν κέτσαπ, μουστάρδα προφανώς δε φταίνε αυτοί, το ίδιο και στην Αθήνα αν δε σας τα βάλουν.

Όσον αφορά τον Μάκη, δεν ξέρω αν αναφέρθηκε αλλά έχει κλείσει εδώ και πάρα πολύ καιρό, έγινε Μικελ :P

 

Τώρα εξαιρετικό γύρο θα φάτε στον Κώστα στην Τούμπα

 

https://www.google.gr/maps/place/%CE%A8%CE%B7%CF%84%CE%BF%CF%80%CF%89%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%BF+%CE%9F+%CE%9A%CF%8E%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%82/@40.6077172,22.9841109,15z/data=!4m12!1m6!3m5!1s0x0:0xd142e90b3ae0e914!2zzqjOt8-Ezr_PgM-JzrvOtc6vzr8gzp8gzprPjs-Dz4TOsc-C!8m2!3d40.607712!4d22.9841273!3m4!1s0x0:0xd142e90b3ae0e914!8m2!3d40.607712!4d22.9841273

 

Από κει και πέρα υπάρχει το Γυράδικο με μέτρια ποιότητα, καλή ποσότητα. Όλα τα άλλα πάνω κάτω είναι τα ίδια. Τα γοριλλάκια που αναφέρθηκαν έχουν τα πάντα πλην γύρου αλλά το χουν παραχέσει με τις τιμές. ΟΚ το σουβλάκι είναι κάπως τουμπανιασμένο σε σχέση με το κλασσικό αλλά όχι και 2.8€!! Βέβαια η ποιότητα παραμένει σε υψηλά επίπεδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...