Προς το περιεχόμενο

Πίτα, σουβλάκι, καλαμάκι, younameit Θεσσαλονίκης, Τιμή


Xvipes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Ε ναι ρε συ, αφού έχουμε πάει στην υπερβολή! Όσο μεγαλύτερο και πιο φουσκωμένο τόσο καλύτερο υποτίθεται, το ίδιο κάνουν και με τα burger!

Που ειναι οι παλιες καλες εποχες που εβαζες διπλη πιτα για να χορτασεις  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 297
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το μονο που μενει τωρα  ειναι να αρχισετε να γκρινιαζετε για το ξυγκι στα  στα σουβλακια, να λετε οτι χαλαει την γευση του κρεατος  :-D

 

Προσεχετε τι θα πειτε...γκουρμεδες.Σας παρακολουθουμε  :-(  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο που μενει τωρα  ειναι να αρχισετε να γκρινιαζετε για το ξυγκι στα  στα σουβλακια, να λετε οτι χαλαει την γευση του κρεατος  :-D

 

Προσεχετε τι θα πειτε...γκουρμεδες.Σας παρακολουθουμε  :-(  :-D

Δεν είναι θέμα γκουρμέ. Εγώ βολεύομαι εύκολα, θα φάω και την παραφουσκωμένη σαβούρα, δεν θα έχω την ψευδαίσθηση ότι είναι κάτι καλό και νόστιμο όμως!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο την αλλη βεβαια, αν τον θελει κανεις ''κομψοτυλιχτο'' , οπως λεει και το αρθρο ,τοτε για να χορτασει,θα εχει φαει τρεις πιτες .Θα εχει φαει τρια ψωμια δηλαδη, για τετοια κομψοτητα μιλαμε.Τον χαλαει το τιγκαρισμενο με κρεας και πατατες , αλλα προτιμαει το....ψωμι.Με τετοια κομψοτητα , ας κατσει σπιτι, ας βουτηξει ενα μισοκιλο ψωμι σε μια χωριατικη, να το κανει παπαρα να το ευχαριστηθει. :-D

 

Πρώτ' απ' όλα το καλό τυλιχτό προσωπικά το θεωρώ ως μία ολότητα ας πούμε, δεν το ξεχωρίζω σε πίτα (ψωμί που λες), κρέας, ντομάτα και κρεμμύδι.

Οπότε δεν το βλέπω έτσι, ότι τρώω τρία ψωμιά δηλαδή, αντί για δύο αλλά να έχουν 1½ μερίδα πατάτες μέσα.

Η πατάτα για μένα αλλοιώνει τη γεύση, και το παράδοξο είναι ότι κάποιοι πλέον «το έχουν ρίξει στην ποιότητα» και βάζουν αληθινές (μη προτηγανισμένες) πατάτες στα τυλιχτά, και το αποτέλεσμα είναι ακόμα χειρότερο, αφού απλά δεν ταιριάζουν γευστικά με το υπόλοιπο σύνολο, κι ας είναι σαφώς ανώτερες από τις προκάτ.

Είναι σα να βάλεις σπιτικό μπιφτέκι στα burger. Σαφώς πιο υγιεινό, αλλά όχι το ίδιο γευστικό με την πλαστικούρα.

 

Αν παλι αρκειται σε ενα μικρο  πιτογυρο γιατι δινει σημασια στην...λεπτη τεχνη της ισορροπιας των γευσεων ,ας ζητησει απο το μαγαζι να παζει και ...μπαχ.Να ολοκληρωθει η οπτικοακουστικη και γευστικη πανδαισια  :-D

 

Απλά το έχεις στο μυαλό σου σαν γκουρμέ, ενώ εμείς το θεωρούμε απλά πιο γευστικό και μη βιομηχανοποιημένο.

 

Ε ναι ρε συ, αφού έχουμε πάει στην υπερβολή! Όσο μεγαλύτερο και πιο φουσκωμένο τόσο καλύτερο υποτίθεται, το ίδιο κάνουν και με τα burger!

 

Κάθε καλοκαίρι ένας φίλος πάει διακοπές στην Κρήτη και όταν γυρνάει μου δείχνει φωτογραφίες απ' τα σουβλάκια που τρώει εκεί.

 

Μία φορά δεν τον θυμάμαι να μου έχει πει αν γευστικά ήταν ωραία. Μόνο ότι ήταν τούμπανα. Κι εγώ κάθε φορά είμαι σε φάση «ωραία, και;».

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο που μενει τωρα  ειναι να αρχισετε να γκρινιαζετε για το ξυγκι στα  στα σουβλακια, να λετε οτι χαλαει την γευση του κρεατος  :-D

 

Προσεχετε τι θα πειτε...γκουρμεδες.Σας παρακολουθουμε  :-(  :-D

 

Προφανώς και είναι αηδία να υπάρχουν ξύγκια στο σουβλάκι :P

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο που μενει τωρα  ειναι να αρχισετε να γκρινιαζετε για το ξυγκι στα  στα σουβλακια, να λετε οτι χαλαει την γευση του κρεατος  :-D

 

Προσεχετε τι θα πειτε...γκουρμεδες.Σας παρακολουθουμε  :-(  :-D

 

Τη γεύση του κρέατος μου τη χαλάνε οι μαγιονέζες, οι σως, οι τυροκαυτερές και οι ουγγαρέζες (μα ουγγαρέζες!).

 

Το λίπος απ' την άλλη είναι απαραίτητο και αναντικατάσταστο όταν μιλάμε για τυλιχτό.

 

Γι' αυτό και θέλουμε και την πίτα λιγδιάρικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτ' απ' όλα το καλό τυλιχτό προσωπικά το θεωρώ ως μία ολότητα ας πούμε, δεν το ξεχωρίζω σε πίτα (ψωμί που λες), κρέας, ντομάτα και κρεμμύδι.

Οπότε δεν το βλέπω έτσι, ότι τρώω τρία ψωμιά δηλαδή, αντί για δύο αλλά να έχουν 1½ μερίδα πατάτες μέσα.

Η πατάτα για μένα αλλοιώνει τη γεύση, και το παράδοξο είναι ότι κάποιοι πλέον «το έχουν ρίξει στην ποιότητα» και βάζουν αληθινές (μη προτηγανισμένες) πατάτες στα τυλιχτά, και το αποτέλεσμα είναι ακόμα χειρότερο, αφού απλά δεν ταιριάζουν γευστικά με το υπόλοιπο σύνολο, κι ας είναι σαφώς ανώτερες από τις προκάτ.

 

 

Απλά το έχεις στο μυαλό σου σαν γκουρμέ, ενώ εμείς το θεωρούμε απλά πιο γευστικό και μη βιομηχανοποιημένο.

 

 

Κάθε καλοκαίρι ένας φίλος πάει διακοπές στην Κρήτη και όταν γυρνάει μου δείχνει φωτογραφίες απ' τα σουβλάκια που τρώει εκεί.

 

Μία φορά δεν τον θυμάμαι να μου έχει πει αν γευστικά ήταν ωραάι. Μόνο ότι ήταν τούμπανα. Κι εγώ είμαι σε φάση «ωραία, και;».

Δεν συμφωνώ μόνο εκεί που λες για τις πατάτες. Δεν γίνεται να μη ταιριάζουν! Σκέψου να ήταν ανοιχτό σε πιάτο, δεν ταιριάζει το καλό ψητό κρέας με καλές τηγανητές πατάτες; (Το ίδιο ισχύει και για τη ντομάτα, το κρεμμύδι και το τζατζίκι για μένα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Απλά το έχεις στο μυαλό σου σαν γκουρμέ, ενώ εμείς το θεωρούμε απλά πιο γευστικό και μη βιομηχανοποιημένο.

 

 

 

Καλα τωρα,γκουρμε.Αν δεν θελετε πατατες, δεν θελετε τζατζικι, σας χαλαει το ενα, σας χαλαει το αλλο, παραγγειλετε σκετα καλαμακια , η μεριδα γυρο και επιλεξτε τι θα σας βαλει στην πιατελα.Να το φατε με πιρουνι ,να μην εχετε και προβλημα μεγεθους  :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέψου να ήταν ανοιχτό σε πιάτο, δεν ταιριάζει το καλό ψητό κρέας με καλές τηγανητές πατάτες;

 

Θα μπορούσε.

Αλλά όχι στην ίδια μπουκιά :P

 

Εσυ θα έτρωγες πχ. burger με τις πατάτες μέσα σε αυτό;

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και είναι αηδία να υπάρχουν ξύγκια στο σουβλάκι :P

 

Το κακο να λες,ειναι οτι υπαρχει και κρεας μαζι με το λιπος .Μην μου πεις οτι βγαζεις το λιπος .Στα παιδακια το ξυνεις ?    :-D  :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσε.

Αλλά όχι στην ίδια μπουκιά :P

 

Εσυ θα έτρωγες πχ. burger με τις πατάτες μέσα σε αυτό;

 

Ναι δεν θα είχα πρόβλημα. Όπως και στα σάντουιτς (όχι τα Σαλονικιότικα :P ) και στις κρέπες πάντα βάζω πατάτες μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακο να λες,ειναι οτι υπαρχει και κρεας μαζι με το λιπος .Μην μου πεις οτι βγαζεις το λιπος .Στα παιδακια το ξυνεις ?    :-D  :lol:

 

Εδώ και πάρα πολλά χρόνια δεν τρώω παιδάκια :P

Όπου αλλού όμως βρω πολύ λίπος.. έχει "φύγει" με συνοπτικές διαδικασίες :P

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξω απο την Αττικη και προς Βορρα το σουβλακι ειναι πολυ καλυτερο. Καμια συγκριση. Η τιμη δεν εχει καμια σχεση μια που δεν ειναι ιδια ποιοτητα. Πχ οι λαδοκολες Θεσσαλονικης ή Αλεξανδρουπολης δεν υπαρχουν στην Αθηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συμφωνώ μόνο εκεί που λες για τις πατάτες. Δεν γίνεται να μη ταιριάζουν! Σκέψου να ήταν ανοιχτό σε πιάτο, δεν ταιριάζει το καλό ψητό κρέας με καλές τηγανητές πατάτες; (Το ίδιο ισχύει και για τη ντομάτα, το κρεμμύδι και το τζατζίκι για μένα).

 

Ό,τι είπε ο I337.

 

Και σχετικά με τις «κανονικές» πατάτες, είναι όπως το παράδειγμα με το burger που αναφέρω.

Δοκίμασε στο burger απ' έξω να βγάλεις το πλαστικό μπιφτέκι και να βάλεις homemade και πες μου αν ταιριάζει τόσο.

Σαφώς παίζει να είναι και θέμα συνήθειας, αλλά νομίζω ότι αυτή η μη έντονη γεύση που έχει το πλαστικό μπιφτέκι ταιριάζει καλύτερα στο burger.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...