Προς το περιεχόμενο

Πίτα, σουβλάκι, καλαμάκι, younameit Θεσσαλονίκης, Τιμή


Xvipes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο σωστό τυλιχτό βάζεις απλά ντομάτα και κρεμμύδι, ΑΝ ξέρεις.

Αν ΔΕΝ ξέρεις, βάζεις τζατζίκια, σως, κέτσαπ, μουστάρδες, τυροκαυτερές, μαγιονέζες, ρώσικες, ουγγαρέζες. Ένας συμφοιτητής μια φορά τα είχε βάλει όλα. Το(ν έκανα ρεντίκολο στο γυράδικο, ακόμα το θυμάται.

 

Και ναι, το ακόμα πιο σωστό τυλιχτό είναι αυτό που λέει ο billdanos. Απλά όσοι δεν το έχουν προλάβει κι έχουν μάθει με τα νεωτερίστικα των τελευταίων 15-20 ετών, νομίζουν ότι έτσι (άνοστο) είναι το καλό τυλιχτό.

 

Πατάτα στο τυλιχτό είναι απαγορευτική. Δικαιολογούνται όσοι θέλουν απλά να χορτάσουν με το μικρότερο δυνατό κόστος.

 

Όπως επίσης και η μεγάλη ποσότητα γύρου και κρέατος γενικότερα έχει ως αποτέλεσμα το να μην τρώγεται ευχάριστα στο τέλος.

 

Μέτρο. Σε όλα.

Διαβάζω αλλά ακόμη δεν έχω καταλάβει, γιατί αυτά που λέτε εσείς οι παλιοί πιστέυετε οτι είναι τα σωστά; Επειδή έτσι μάθατε;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 297
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί κάποιος έχοντας δοκιμάσει και τις δύο περιπτώσεις, είναι ίσως λίγο πιο εύκολο να κρίνει από κάποιον άλλον που έχει δοκιμάσει μόνο τη μία περίπτωση.

 

Πλέον δε βρίσκεις καλό τυλιχτό, στην Αθήνα τουλάχιστον. Αλλά και τα τούμπανα της Κρήτης, από γεύση δε μου είπαν κάτι. Απλά έτρωγες κάτι τεράστιο και τέλος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, αυτές τις εποχές αρκετοί είτε δεν τις πρόλαβαν καθόλου είτε έχουν λίγες μνήμες από τα παιδικά τους χρόνια, για να θυμάσαι τι σουβλάκι το 80-85 πρέπει τώρα να είσαι 35-40.

 

41 για την ακρίβεια. Φαντάζομαι και ο billdanos για να τα θυμάται έτσι θα πρέπει να είναι επίσης παρόμοιας (βαριά 5 χρόνια λιγότερο) ηλικίας.

 

Διαβάζω αλλά ακόμη δεν έχω καταλάβει, γιατί αυτά που λέτε εσείς οι παλιοί πιστέυετε οτι είναι τα σωστά; Επειδή έτσι μάθατε;

 

Επειδή αυτό (που ανέφερε ο billdanos) είναι το σουβλάκι. Και έτσι ξεκίνησε. So simple.

Από κει και πέρα υπάρχουν τα προσωπικά γούστα του καθενός.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξ κι εγώ 33 κοντεύω, αλλά δεν το έχω ξεχάσει το καλό τυλιχτό. Ακόμα θυμάμαι την πρώτη φορά που έφαγα γύρο αρχές της δεκαετίας του '90, που αν θυμάμαι καλά κάπου τότε πρωτοεμφανίστηκε ο γύρος στην Αθήνα, ή τουλάχιστον στα νότια που έμενα (και μένω ακόμα) εγώ.

 

Σκέψου απλά ότι πλέον η τάση θέλει την πίτα αλάδωτη, στεγνή και άνοστη. Σίγουρα, σαφώς πιο υγιεινή, αλλά είναι σα να τρως άψητο ζυμάρι.

 

Ελάχιστα έχουν απομείνει που φτιάχνουν παλιό καλό λιγδιάρικο τυλιχτό, κι αυτά είτε τα κλείνουν τα υγειονομικά, είτε ο κόσμος που δεν πατάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα Αθηναικα "σουβλατζιδικα των Δημοσιων Υπαλληλων"(!), βασικα ο γυρος ηταν πραγματικα μικροτερος
-και γιατι σε εκεινες τις στεναχωρες "τρυπες" πρακτικα ο μαστορας δεν εβγαζε μεγαλη ποσοτητα και αρα...
δεν εβαζε! Μαλιστα 3 το πολυ 4 το μεσημερι εκλεινε, αφου του ειχαν φαει..ακομη και τις σουβλες, χε-χε! B)

Ακριβως επειδη, ηταν λιγοτερο "βιομηχανοποιημενα" στην ετοιμασια, γευστικως πραγματι, ειχαν το κατι +παραπανω.
Ετσι παλιοτερα οσο χτυπαγα σουβλακια, σχεδον 'στεναχωριομουν': οταν τα εβλεπα ενα-ενα, να χανονται-κλεινουν.. :fear:
Παντως, δεν ηταν τοσο υπερβολικα μικρα, ενω εκει οπου επαιζαν τα πολυ μικρ(οτερ)α = εκεινοι πρακτικα σε εκλεβαν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου αρέσει το σουβλάκι να έχει πατάτες γιατί χορταίνω καλύτερα. Τζατζίκι πλέον τους λέω να μην βάζουν γιατί με πειράζει στο στομάχι. Ντομάτα αδιάφορη, αλλά δεν μου αρέσει όταν είναι πολύ σε ποσότητα, υπάρχουν σουβλάκια που τους βάζουν αρκετή ντομάτα και όταν πιάσεις και πιέσεις το σουβλάκι για να το φας τρέχουν από κάτω τα ζουμιά της ντομάτας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε. Πλέον οι περισσότεροι δουλεύουν με έτοιμους γύρους, βιομηχανοποιημένους.

 

Εδώ βάζουν γύρο στις πίτσες πλέον. Άντε φάε γύρο απ' την Pizza Fan ή τα Everest και πες μου τι γεύση έχει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα Αθηναικα "σουβλατζιδικα των Δημοσιων Υπαλληλων"(!), βασικα ο γυρος ηταν πραγματικα μικροτερος

-και γιατι σε εκεινες τις στεναχωρες "τρυπες" πρακτικα ο μαστορας δεν εβγαζε μεγαλη ποσοτητα και αρα...

δεν εβαζε! Μαλιστα 3 το πολυ 4 το μεσημερι εκλεινε, αφου του ειχαν φαει..ακομη και τις σουβλες, χε-χε! B)

 

Ακριβως επειδη, ηταν λιγοτερο "βιομηχανοποιημενα" στην ετοιμασια, γευστικως πραγματι, ειχαν το κατι +παραπανω.

Ετσι παλιοτερα οσο χτυπαγα σουβλακια, σχεδον 'στεναχωριομουν': οταν τα εβλεπα ενα-ενα, να χανονται-κλεινουν.. :fear:

Παντως, δεν ηταν τοσο υπερβολικα μικρα, ενω εκει οπου επαιζαν τα πολυ μικρ(οτερ)α = εκεινοι πρακτικα σε εκλεβαν.

 

Σε εμάς είναι ένας που κλείνει το μεσημέρι και δεν ανοίγει ξανά. Ποτέ δεν είχα καταλάβει γιατί κλείνουν αφού θα έχουνε πελατεία αν παραμείνουν ανοιχτοί, γενικά έχει καλό σουβλάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Π.χ. καλαμάκι χοιρινό που παραπέμπει σε παλιότερες εποχές έχω βρει μόνο στο Χρόνη Express στο Μοσχάτο (Λαχαναγορά).

Με το που το ακουμπάς στο στόμα σου καταλαβαίνεις ότι είναι κάτι διαφορετικό, από τα κλασικά πλέον πλακουτσωτά και άνοστα που ψήνουν τα περισσότερα γυράδικα.

Εν τω μεταξύ είμαι σχεδόν πεπεισμένος ότι παίζει μεγάλο ρόλο η τεχνική του ψησίματος, ακόμα κι αν όλα τα υπόλοιπα (πρώτη ύλη, φωτιά κ.λπ.) είναι ακριβώς ίδια: κάποιες φορές που έτυχε να ψήσει άλλος τα καλαμάκια στο Χρόνη, και όχι ο ίδιος ο Χρόνης, η διαφορά ήταν εμφανέστατη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμάς είναι ένας που κλείνει το μεσημέρι και δεν ανοίγει ξανά. Ποτέ δεν είχα καταλάβει γιατί κλείνουν αφού θα έχουνε πελατεία αν παραμείνουν ανοιχτοί, γενικά έχει καλό σουβλάκι.

Μιλαω για (πολυ) μικρα σουβλατζιδικα -που θα επρεπε να εχουν ανακηρυχθει..."διατηρητεα"(!), χεχε  B) 

Λιγα υλικα, που τους τελειωναν μεχρι μεσημερι -καποιες φορες & νωριτερα- και επομενως..το εκλειναν

 

"Δημοσιων Υπαλληλων", γιατι για παραδειγμα: οσο υπηρχε το Υπουργειο Παιδειας στη Μητροπολεως (Συνταγμα), κυριως

μα και αλλα υπουργεια με..πεινασμενη πελατεια, στηριζε τουλαχιστον 3 σουβλατζικα γειτονιας -ναι, για το Συνταγμα λεμε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αθηνα το 2009 θυμάμαι στην βουλιαγμένης είχε μια καντίνα φοβερή, εκεί δίπλα που γίνονται οι κόντρες σε μια γέφυρα, μου έφερνε λίγο Θεσσαλονίκη.

Παντως στη Θεσσαλονίκη υπάρχουν διαφορές στην γεύση ακόμα κ από ανατολικά προς δυτικά, λες και πας σε άλλη πόλη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αθηνα το 2009 θυμάμαι στην βουλιαγμένης είχε μια καντίνα φοβερή, εκεί δίπλα που γίνονται οι κόντρες σε μια γέφυρα, μου έφερνε λίγο Θεσσαλονίκη.

 

Αν και off topic, λογικά αναφέρεσαι στη Βούτα:

 

kantines-athina-12-733x550.jpg

 

 

Υπάρχει ακόμα, αν και μετακόμισε σε σταθερό σημείο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Π.χ. καλαμάκι χοιρινό που παραπέμπει σε παλιότερες εποχές έχω βρει μόνο στο Χρόνη Express στο Μοσχάτο (Λαχαναγορά).

Με το που το ακουμπάς στο στόμα σου καταλαβαίνεις ότι είναι κάτι διαφορετικό, από τα κλασικά πλέον πλακουτσωτά και άνοστα που ψήνουν τα περισσότερα γυράδικα.

Εν τω μεταξύ είμαι σχεδόν πεπεισμένος ότι παίζει μεγάλο ρόλο η τεχνική του ψησίματος, ακόμα κι αν όλα τα υπόλοιπα (πρώτη ύλη, φωτιά κ.λπ.) είναι ακριβώς ίδια: κάποιες φορές που έτυχε να ψήσει άλλος τα καλαμάκια στο Χρόνη, και όχι ο ίδιος ο Χρόνης, η διαφορά ήταν εμφανέστατη.

Ξερεις πως ειναι, 'τρυπα' σουβλατζιδικο, που εχει ανοιξει απο δεκαετια '70(!), με τους ιδιους 2 φιλους να το δουλευουν,

νεοτατα παιδια απο επαρχια στην Αθηνα εως στη συνταξη και να το αγαπουν -> οι ανθρωποι κατειχαν μαστερ λεμε!  :wub: 

 

Και οταν το βλεπεις τωρα πια να κλεινει, να αισθανεσαι "περιεργα", λες και χανεις κομματι της παιδικης σου ηλικιας.. :cry:  

 

Και μετα να ακους τον καθε τρεντομπαγλαμα, να σου συστηνει για σουβλατζιδικο τον "Θαναση" -και μαλιστα του 2017 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ανέφερε και ο billdanos, έχουμε και εμείς στην Αθήνα μεγάλα σουβλάκια (τύπου "Πίτα Παππού") που είναι περίπου το διπλάσιο σε μέγεθος απο το "κλασικό" και κοστίζει κάτι λιγότερο απο 2  "κλασικά" . Το θέμα έιναι ότι κάποιοι το παραγεμίζουν με υλικά (πατάτες,ντομάτες,κρεμμύδια,σως) και χάνεται εκεί μέσα το κρέας.

 

Αν το παραγγέλνεις και το τρώς σπίτι σου , έχει καλώς.

 

Αν τώρα πάς και το τρώς στο μαγαζί , θέλει "Savoir vivre" η κατάσταση :D :P

 

Όντως, πλέον ο έτοιμος γύρος και το σουβλάκι έχει μπεί για τα καλά στην ζωή μας και έτσι μπένεις και εσύ σε έρευνα για να βρείς κάτι το πιο "ιδιαίτερο" σε γεύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...