Προς το περιεχόμενο

Οικονομικοτερη λύση θέρμανσης μόνον για δωμάτιο


rudigarcia222

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, Rouderior είπε

τι άλλο μπορώ να κάνω??

1) Nα πάρεις από άλλο μαγαζί φιάλη (κι αν κι από 'κει μυρίζει έντονα, πάλι από άλλο μαγαζί κ.ο.κ. μέχρι να βρεις κάτι ικανοποιητικό).

2) Να γεμίζεις σε βανζινάδικο (λίγοι γεμίζουν, ψαξ' το ρωτώντας ένα-ένα τα κοντινότερά σου βενζινάδικα και πήγαινε όλο και πιο μακρυά. Αν βρεις σε μεγάλη απόσταση, τύπου 10 και 20 χιλιόμετρα, θα είναι με μανίκι το πάνε-έλα, αλλά το αέριο από αντλία υγραεριοκίνησης, δλδ για αμάξια, ΔΕΝ θα σου μυρίζει καθόλου - εκτός πια κι αν έχεις τόσο δυνατή όσφρηση - συν ότι και πιο οικονομικά θα σου έρχεται από τις "έτοιμες" φιάλες, συν ότι θα μπορείς να βάζεις περισσότερο αέριο: εγώ πχ γεμίζω 23 λίτρα - με την μαξ χωρητικότητα φιάλης στα 24,5 - πράγμα που σημαίνει ότι θα κάνεις πιο αραιές επισκέψεις για γέμισμα.

Υπάρχει περίπτωση να φταίει και η σόμπα σου, αλλά είναι μικρή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Rouderior είπε

εγώ πήρα πριν λίγες μέρες μια υγραεριου κι ενώ την σύνδεσα σωστά χωρίς διαρροές, την άναψα σωστά (μετά από πάρα πολύ έρευνα πως να την ανάψω χωρίς να μυρίσει κλπ..) μου μυριζει έντονα μετά από λίγα λεπτά. ωστόσο δεν μυριζει αέριο ακαυστο  αλλά κάτι σαν αναθυμιάσεις από την καύση.. έχω μόνιμα ανοιχτή λίγο την μπαλκόνι μπαλκονοπορτα μέχρι και 2η μπαλκονοπορτα για να κάνει λίγο ρεύμα μπας και άλλα τίποτα.. έχεις καμιά ιδέα τι άλλο μπορώ να κάνω?? Σ ευχαριστώ πολύ!!

Τι να σου πω το ακούω και από άλλους  αυτό ότι μυρίζουν ενω εχουν κάνει τέλεια σύνδεση.

Χρησιμοποιώ 3 δικό μου διαμέρισμα και παιδιών μου, ποτέ μα ποτέ δεν μου μύρισαν. Τις γεμίζω από πρατήριο που είπε και ο washcloud στο οποίο γεμίζω και το αυτοκίνητό μου. Μηπως φταίει το αέριο  διαλογής που γεμίζουν κάποι;; Να αγοράζεις καινούργια φιάλη από πρατήριο καυσίμων (πολλά έχουν ετοιμες γεμισμένες). Εγω πριν βρω ακρη να τις γεμίζω από ενα BP αγόραζα γεμισμένη ποτέ δεν είχα πρόβλημα μυρωδιάς.

Σόμπες πάντα κινέζικες no name (ολες κινέζικες είναι) αγοράζω από πρακτικερ ή leroy οταν τις εχουν σε προσφορά. Η δική σου είναι καινούργια;; Μήπως είναι παλιά και εχει καταρρεύσει το κεραμικό;;

Δες και ενα βιντεάκι που ανέβασα πρόσφατα για κακή καύση και μυρωδιά σε μία από τις τρεις. Πήρα καινούργια από leroy προ 15νθημέρου περίπου με 80 ευρώ , τελεια καύση καμια μυρωδια.

https://www.youtube.com/watch?v=HyweSBa5Csw&t=1s

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Τι να σου πω το ακούω και από άλλους  αυτό ότι μυρίζουν ενω εχουν κάνει τέλεια σύνδεση.

Χρησιμοποιώ 3 δικό μου διαμέρισμα και παιδιών μου, ποτέ μα ποτέ δεν μου μύρισαν. Τις γεμίζω από πρατήριο που είπε και ο washcloud στο οποίο γεμίζω και το αυτοκίνητό μου. Μηπως φταίει το αέριο  διαλογής που γεμίζουν κάποι;; Να αγοράζεις καινούργια φιάλη από πρατήριο καυσίμων (πολλά έχουν ετοιμες γεμισμένες). Εγω πριν βρω ακρη να τις γεμίζω από ενα BP αγόραζα γεμισμένη ποτέ δεν είχα πρόβλημα μυρωδιάς.

Σόμπες πάντα κινέζικες no name (ολες κινέζικες είναι) αγοράζω από πρακτικερ ή leroy οταν τις εχουν σε προσφορά. Η δική σου είναι καινούργια;; Μήπως είναι παλιά και εχει καταρρεύσει το κεραμικό;;

Δες και ενα βιντεάκι που ανέβασα πρόσφατα για κακή καύση και μυρωδιά σε μία από τις τρεις. Πήρα καινούργια από leroy προ 15νθημέρου περίπου με 80 ευρώ , τελεια καύση καμια μυρωδια.

https://www.youtube.com/watch?v=HyweSBa5Csw&t=1s

 

Σ ευχαριστώ για την απάντηση! είναι καινούργια ναι και μάλιστα έδωσα και 130€. Η αλήθεια είναι ότι πέρασε απ το μυαλό μου μήπως είναι η μπουκάλα, γιατί όταν πήγα να την αγοράσω την έβαλα στο πορτμπαγκάζ , κι όταν πήγα να την βγάλω μύριζε όλο το πορτμπαγκάζ αέριο.. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Rouderior είπε

κι όταν πήγα να την βγάλω μύριζε όλο το πορτμπαγκάζ αέριο.. 

Αν η φιάλη ήταν σφραγισμένη και ταπωμένη με την πλαστική ασφάλεια -και ήταν τέρμα σφιγμένη η παροχή- και μύριζε έχει διαρροή - πας για αλλαγή αμέσως.

Τσέκαρε και διπλοτσέκαρε όλα τα σημεία που μπορεί να έχεις διαρροές , σφίξε τα κολιέ που ενώνουν τα λάστιχα , σφίξε το κολιέ που ενώνει την βαλβίδα , επίσης μπορεί να μην εχει πατήσει σωστά η φλάτζα απο πετσόχαρτο στο σημείο που βιδώνεις τη φιάλη και πάντα την αλλάζεις όποτε ξεσφίγγεις.

Για διαρροές πάντα έλεγχος με σαπουνόνερο η με αφρό - μην κάνεις καμιά πατάτα και βάλεις αναπτήρα...

Επεξ/σία από catmaster
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, catmaster είπε

επίσης μπορεί να μην εχει πατήσει σωστά η φλάτζα απο πετσόχαρτο στο σημείο που βιδώνεις τη φιάλη και πάντα την αλλάζεις όποτε ξεσφίγγεις.

...αν και είπε ότι ήδη από το αμάξι μύριζε (πράγμα προφανώς ανεπίτρεπτο για σφραγισμένη φιάλη και έπρεπε με το που άνοιξε το πορτ-μπαγκάζ να γυρίσει στο μαγαζί και να παραπονεθεί, μιας και δεν είναι πετρέλαιο να πεις "είχε χυθεί κάπου εκεί με τις φιάλες και κόλλησε η μυρωδια"), υπάρχει η περίπτωση να έβαλε και δική του φλάντζα, ενώ η σόμπα του κατά 99% είχε ήδη δική της λαστιχένια πάνω στο "παξιμάδι" του ρυθμιστή και δεν έπρεπε να βάλει επιπλέον δική του "χάρτινη"...

 

5 ώρες πριν, Rouderior είπε

130€

...κακώς, γιατί δεν προσφέρουν κάτι περισσότερο οι πιο ακριβές. Η μέση τιμή είναι γύρω στο κατοστάρικο πια, εκτός κι αν πετύχεις καμμιά προσφορά σε μεγαλοκαταστήματα κυρίως (΄τύπου Πράκτικερ). ΙΣΩΣ να έχει κάποια διαφορά στην ποιότητα κατασκευής μια πιο ακριβή (κυρίως αναφορικά "με τις λαμαρίνες της"), αλλά το πιθανότερο είναι να είναι μέχρι και ίδιος ο κατασκευαστής του κύριου μέρους της σόμπας (εστίες, σωληνώσεις κλπ). Από την άλλη ίσως να ήταν ό,τι φθηνότερο εκεί που βρίσκεσαι, αυτή που πήρες, και αν έβαζες και τα μεταφορικά για να την έπαιρνες από "μεγαλοκατάστημα", να ερχόταν το ίδιο...Από την άλλη, αν την πήρες από "τοπικό κατάστημα" που μπορεί να έχει και τεχνική υποστήριξη, καλύτερα.

Πάντως αν δεν βρεθεί κάποιος στον χώρο σου να μυρίσει αυτό που μυρίζεις εσύ, δύσκολο να βγει συμπέρασμα για το τί μπορεί να φταίει. Ίσως να είσαι πολύ ευαίσθητος στις μυρωδιές, και στην ουσία να μην υπάρχει πρόβλημα. Θα σου πρότεινα να μιλήσεις με το μαγαζί που πήρες την σόμπα, κι αν είναι να πας μαζί με την φιάλη να την δοκιμάσουν επί τόπου και αυτοί.

Αν είναι θέμα φιάλης, θα σου μυρίζει το σπίτι ακόμη και με κλειστή την σόμπα, αφού όπως είπες μύριζε και το αμάξι. Βέβαια, κλειστή φιάλη να χάνει, μου φαίνεται στα όρια του αδύνατου, αλλά ποτέ δεν ξέρεις κι όλας...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να γεμίζουν και με υποβαθμισμένο αέριο καποιοι τις φιάλες παιδιά. Στο παραπάνω βιντεάκι κάποιος σχολίασε οτι καινούργια σόμπα εβγαζε φλόγα πάνω από το κεραμεικό κάτι που δεν επρεπε να συμβαίνει.

Φιάλες ετοιμες πουλάνε και σε πολλά πρατήρια κουσίμων. Προτιμήστε από κει γιατί πιστεύω ότι είναι πιο αξιόπιστες από το μαγαζάκι της γειτονιάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Παίδες ρωτάω εδώ μην ανοίγω θέμα. Στο σπίτι που νοικιάζω πλέον δεν έχω σώματα καλοριφέρ για αέριο πετρέλαιο κτλ.. Στη κρεβατοκάμαρα ένα μικρό δωμάτιο όπου κλείνω τη πόρτα και έχω βάλει ένα smart αερόθερμο xiomi το οποίο ανοίγει περίπου 4 45λεπτα στη διάρκεια της νύκτας ανά δώρο περίπου και παραμένει σταθερά στο 23-25 γενικά έχω μια ελαφριά αίσθηση ζεστασιάς μαζί με χαλί είμαι κομπλέ. Το πρόβλημα είναι στη σαλονοκουζινα που είναι μεγάλο σε μέγεθος δωμάτιο έχω ένα aircodiition παλιό δεν κάνει δουλειά(σήμερα το είχα ώρες που κάνει κρύο και ωριακα παλεύεται) ενώ τα κουφώματα επίσης μπάζουν. Επειδή συνήθως η αράζω στη μία πλευρά όπου είναι ο καναπές με τβ κονσόλα ή στην άλλη όπου είναι το γραφείο σκέφτομαι να αγοράσω κάτι για αυτούς τους μήνες να το έχω δίπλα μου. Δεν έχω ιδέα να πάρω θερμοπομπο η καλοριφέρ ατομικό? Ποιο κρατάει τη ζέστη στο χώρο και ποιο είναι οικονομικοτερο?? Ξέρω θαύματα δεν γίνονται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, costacurta είπε

Παίδες ρωτάω εδώ μην ανοίγω θέμα. Στο σπίτι που νοικιάζω πλέον δεν έχω σώματα καλοριφέρ για αέριο πετρέλαιο κτλ.. Στη κρεβατοκάμαρα ένα μικρό δωμάτιο όπου κλείνω τη πόρτα και έχω βάλει ένα smart αερόθερμο xiomi το οποίο ανοίγει περίπου 4 45λεπτα στη διάρκεια της νύκτας ανά δώρο περίπου και παραμένει σταθερά στο 23-25 γενικά έχω μια ελαφριά αίσθηση ζεστασιάς μαζί με χαλί είμαι κομπλέ. Το πρόβλημα είναι στη σαλονοκουζινα που είναι μεγάλο σε μέγεθος δωμάτιο έχω ένα aircodiition παλιό δεν κάνει δουλειά(σήμερα το είχα ώρες που κάνει κρύο και ωριακα παλεύεται) ενώ τα κουφώματα επίσης μπάζουν. Επειδή συνήθως η αράζω στη μία πλευρά όπου είναι ο καναπές με τβ κονσόλα ή στην άλλη όπου είναι το γραφείο σκέφτομαι να αγοράσω κάτι για αυτούς τους μήνες να το έχω δίπλα μου. Δεν έχω ιδέα να πάρω θερμοπομπο η καλοριφέρ ατομικό? Ποιο κρατάει τη ζέστη στο χώρο και ποιο είναι οικονομικοτερο?? Ξέρω θαύματα δεν γίνονται 

Μήπως να συζήταγες με τον ιδιοκτήτη την περίπτωση να εγκαταστήσει ένα σωστό κλιματιστικό; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, costacurta είπε

Παίδες ρωτάω εδώ μην ανοίγω θέμα. Στο σπίτι που νοικιάζω πλέον δεν έχω σώματα καλοριφέρ για αέριο πετρέλαιο κτλ.. Στη κρεβατοκάμαρα ένα μικρό δωμάτιο όπου κλείνω τη πόρτα και έχω βάλει ένα smart αερόθερμο xiomi το οποίο ανοίγει περίπου 4 45λεπτα στη διάρκεια της νύκτας ανά δώρο περίπου και παραμένει σταθερά στο 23-25 γενικά έχω μια ελαφριά αίσθηση ζεστασιάς μαζί με χαλί είμαι κομπλέ. Το πρόβλημα είναι στη σαλονοκουζινα που είναι μεγάλο σε μέγεθος δωμάτιο έχω ένα aircodiition παλιό δεν κάνει δουλειά(σήμερα το είχα ώρες που κάνει κρύο και ωριακα παλεύεται) ενώ τα κουφώματα επίσης μπάζουν. Επειδή συνήθως η αράζω στη μία πλευρά όπου είναι ο καναπές με τβ κονσόλα ή στην άλλη όπου είναι το γραφείο σκέφτομαι να αγοράσω κάτι για αυτούς τους μήνες να το έχω δίπλα μου. Δεν έχω ιδέα να πάρω θερμοπομπο η καλοριφέρ ατομικό? Ποιο κρατάει τη ζέστη στο χώρο και ποιο είναι οικονομικοτερο?? Ξέρω θαύματα δεν γίνονται 

παίρνεις κλιματιστικό με δόσεις μιας και αυτός είναι ο φθηνότερος τρόπος θέρμανσης

αλλιώς σόμπα υγραερίου σε συνδυασμό με αφυγραντήρα

σώματα θερμοπομπούς τα πετάς ή τα βάζεις για λίγο στο μπάνιο να σπάσει το κρύο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/11/2023 στις 8:29 ΜΜ, gx2 είπε

Μήπως να συζήταγες με τον ιδιοκτήτη την περίπτωση να εγκαταστήσει ένα σωστό κλιματιστικό; 

 

Στις 26/11/2023 στις 9:25 ΜΜ, korakios είπε

παίρνεις κλιματιστικό με δόσεις μιας και αυτός είναι ο φθηνότερος τρόπος θέρμανσης

αλλιώς σόμπα υγραερίου σε συνδυασμό με αφυγραντήρα

σώματα θερμοπομπούς τα πετάς ή τα βάζεις για λίγο στο μπάνιο να σπάσει το κρύο

Να ρωτήσω. Στο θέμα κατανάλωσης ρεύματος. Αν αγοράσω ένα 16αρι η 18αρι επειδή είναι πιο δυνατό από το 10ρι η 12ρι θα είναι καλύτερα? Δηλ λειτουργεί και "" εργονομικα"" . Ένα κλιματιστικό με περισσότερα btu και φυσικά εξαρχής πιο ακριβό θα είναι τόσο πιο δυνατό όσο και πιο οικονομικό παράλληλα σε βάθος χρόνου??? (ελπίζω να το εξήγησα σωστά) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, di maria kun είπε

Να ρωτήσω. Στο θέμα κατανάλωσης ρεύματος. Αν αγοράσω ένα 16αρι η 18αρι επειδή είναι πιο δυνατό από το 10ρι η 12ρι θα είναι καλύτερα? Δηλ λειτουργεί και "" εργονομικα"" . Ένα κλιματιστικό με περισσότερα btu και φυσικά εξαρχής πιο ακριβό θα είναι τόσο πιο δυνατό όσο και πιο οικονομικό παράλληλα σε βάθος χρόνου??? (ελπίζω να το εξήγησα σωστά) 

σωστά το εξήγησες αλλά καλύτερα στο νήμα των κλιματιστικών

εκεί έχει ένα εργαλείο υπολογισμού απωλειών όπου με σωστή εγκατάσταση και τοποθέτηση , το κλιματιστικό που θα ταιριάξει στο χώρο σου βάσει απωλειών θα αποδίδει καλύτερα

Αν πάρεις μεγάλο θα ανοιγοκλείνει συνέχεια και παίζει να σου καίει και πιο πολύ συν οτι δε θα έχεις θερμική άνεση

Συνέχεια στο άλλο νήμα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

σωστά το εξήγησες αλλά καλύτερα στο νήμα των κλιματιστικών

εκεί έχει ένα εργαλείο υπολογισμού απωλειών όπου με σωστή εγκατάσταση και τοποθέτηση , το κλιματιστικό που θα ταιριάξει στο χώρο σου βάσει απωλειών θα αποδίδει καλύτερα

Αν πάρεις μεγάλο θα ανοιγοκλείνει συνέχεια και παίζει να σου καίει και πιο πολύ συν οτι δε θα έχεις θερμική άνεση

Συνέχεια στο άλλο νήμα

Κορακιε δεν κατάλαβα συγνώμη. Δήλ αν πάρω μεγαλύτερο θα ανοιγοκλεινει και θα καιει παραπάνω από ένα 12ρι Που θα δουλεύει σταθερά στο αυτόματο? Έχω ένα 40ρι περίπου με μέτριοκακά κουφώματα. Μπάζει. Βασικά είναι κάπου 20τμ το σαλόνι αλλά χωρίς πόρτα ενώνεται με κουζίνα χολ. Εμένα το σαλόνι με ενδιαφέρει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, di maria kun είπε

Κορακιε δεν κατάλαβα συγνώμη. Δήλ αν πάρω μεγαλύτερο θα ανοιγοκλεινει και θα καιει παραπάνω από ένα 12ρι Που θα δουλεύει σταθερά στο αυτόματο? Έχω ένα 40ρι περίπου με μέτριοκακά κουφώματα. Μπάζει. Βασικά είναι κάπου 20τμ το σαλόνι αλλά χωρίς πόρτα ενώνεται με κουζίνα χολ. Εμένα το σαλόνι με ενδιαφέρει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...