Προς το περιεχόμενο

Οικονομικοτερη λύση θέρμανσης μόνον για δωμάτιο


rudigarcia222

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, 26ska είπε

Ασταμάτητα; 

Εάν ο χώρος χρησιμοποιείται συνέχεια ναι.Αν έχεις σκοπό να φύγεις για κάποιες ώρες(ή το βράδυ πχ)αντί να το κλείνεις το βάζεις σε μια χαμηλότερη θερμοκρασία και το αφήνεις να δουλεύει.Ενταξει αν φύγεις απ' το σπίτι για μέρες εννοείται ότι το κλείνεις.Αλλα αν το σβήνεις ας πούμε το βράδυ και το πρωί που ξυπνάς έχει πιάσει ο χώρος 10 βαθμούς και ξεκινάς να τον ζεστάνεις απ' την αρχή και πολύ ρεύμα θα κάψεις μέχρι να πάει 18-20 βαθμούς ο χώρος και όλα τα έπιπλα θα είναι μόνιμα παγωμένα στο χώρο.Ενώ αν το αφήνεις ανοιχτό συνέχεια ο χώρος θα έχει σταθερή θερμοκρασία και τα έπιπλα θα είναι σε κανονική θερμοκρασία και θα έχεις και μεγάλη οικονομία από το να ζεσταινες το χώρο με πετρέλαιο.Συνολικα μπορεί να πληρώνεις λίγο παραπάνω ΔΕΗ σε σχέση με το να ανοιγοκλεινεις συνέχεια το κλιματιστικό αλλά η διαφορά δεν θα είναι αναλογική με το πόσες παραπάνω ώρες το αφήνεις ανοιχτό.Για να καταλάβεις ξεκινώντας το κλιματιστικό να δουλεύει μέχρι να πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία θα καίει 2-3kw.Οταν πιάσει την θερμοκρασία και απλά την διατηρεί θα καίει κάτω από 1kw(ανάλογα και το κλιματιστικό και τις απώλειες του χώρου).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...
  • Απαντ. 238
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

https://www.skroutz.gr/s/12791568/Morris-MHR-20025.html

 

 

Γκαις σε καλοριφέρ λαδιου αυτό είναι πολύ δημοφιλές και έπεσε στα 90. Το έχει κανείς αξίζει?? Ψαχνω μόνο για δωμάτιο ένα κλασσικό 12ρι, είναι γωνιακό δεν μπάζει αλλά επειδή είναι γωνία έχει αρκετά πιο κρύο.

 

Αυτα βαράνε πολύ ρεύμα? Κάνα δίμηνο θα το χρησιμοποιήσω πόσο να κοστίσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΓΕΙΑ ΣΑΣ.

ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΟΜΠΕΣ ΥΓΡΑΕΡΙΟΥ (ΜΟΝΤΕΛΑ/ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ) ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΥΠΝΟΔΩΜΑΤΙΟΥ.

ΣΑΣ ΥΠΕΡ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, ENERGYTIKOS είπε

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΓΕΙΑ ΣΑΣ.

ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΟΜΠΕΣ ΥΓΡΑΕΡΙΟΥ (ΜΟΝΤΕΛΑ/ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ) ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΥΠΝΟΔΩΜΑΤΙΟΥ.

ΣΑΣ ΥΠΕΡ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Υγραέριο για υπνοδωμάτιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ENERGYTIKOS είπε

Ναι φιλε μου, με λιγο ανοιχτο τζαμακι να αεριζεται. Παραξενευτηκες εεε;;; Εχεις να μου προτεινεις καποια φερεγγυα;;;

Οχι,ποτέ δεν θα έβαζα σόμπα υγραερίου σε υπνοδωμάτιο.Σωμα λαδιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακόμα δεν μπήκαμε στο Φθινόπωρο...... 

Τέλος πάντων, ότι είπαν οι προηγούμενοι, ψάξε για ηλεκτρικό σώμα. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σε όλους. Θέλω κάτι για να ζεσταίνεται η κρεβατοκάμαρα. Αρχικά σκέφτηκα κλιματιστικό, αλλά λόγω budget η ιδέα πήγε άπατη. Ουσιαστικά θα χρησιμοποιώ κάτι το βράδυ κανένα δίωρο. Θα ήθελα όμως κάτι που να μην καίει πολύ στη ΔΕΗ ρε παιδιά! Ιδέες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, mariariw22 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Θέλω κάτι για να ζεσταίνεται η κρεβατοκάμαρα. Αρχικά σκέφτηκα κλιματιστικό, αλλά λόγω budget η ιδέα πήγε άπατη. Ουσιαστικά θα χρησιμοποιώ κάτι το βράδυ κανένα δίωρο. Θα ήθελα όμως κάτι που να μην καίει πολύ στη ΔΕΗ ρε παιδιά! Ιδέες;

Δεν υπάρχει κάτι πιο οικονομικό από το κλιματιστικό. Όλα τα άλλα πχ kumtel κτλ είναι πανάκριβα στην κατανάλωση ρεύματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Δεν υπάρχει κάτι πιο οικονομικό από το κλιματιστικό. Όλα τα άλλα πχ kumtel κτλ είναι πανάκριβα στην κατανάλωση ρεύματος

Όντως; Ούτε κάτι τύπου καλοριφέρ λαδιού ή θερμοπομπός;;; Για κανά δυό ώρες το βράδυ καίει τόσο;

Επεξ/σία από mariariw22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/8/2021 στις 2:09 ΜΜ, ENERGYTIKOS είπε

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΓΕΙΑ ΣΑΣ.

ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΟΜΠΕΣ ΥΓΡΑΕΡΙΟΥ (ΜΟΝΤΕΛΑ/ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ) ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΥΠΝΟΔΩΜΑΤΙΟΥ.

ΣΑΣ ΥΠΕΡ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Εγώ έχω δύο από praktiker και μία από leroy. Και οι τρεις δουλεύουν άψογα για χρόνια και απροβλημάτιστα. Αλλαγή θέλουν όταν με τον καιρό και από τη φωτιά αρχίζει να φθείρετε η κεραμική πλάκα.

Δεν ξέρω γιατί κάποιοι λένε λίγο ανοιχτό παράθυρο. Όταν κάνεις καλή και σωστή σύνδεση , σωστό και λεπτομερή έλεγχο για τυχόν διαρροή και την ανάψεις με σωστό τρόπο να μην σου ξεφύγει αέριο άκαυτο στο χώρο δουλεύει τέλεια και δεν έχει καμία μυρωδιά. Εάν σε αυτά τα τρία δεν το έχεις τότε μην πας σε υγραερίου αλλά σε κάτι άλλο που είπαν οι προηγούμενοι.

Για λίγο αερισμό θα έλεγα εάν έχεις τέλεια και 100% μονωμένο σπίτι αλλά τότε δεν νομίζω πως κάποιος θα έψαχνε την φτηνή λύση του υγραερίου.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις σόμπες υγραερίου έχει σίγουρα θέρμανση 100%. Δεν το συζητάμε. Ακριβαίνουν και εδώ οι φιάλες όμως. Κάποιοι φοβούνται βέβαια κτλ. Εγγυημένη όμως η ζέστη που βγάζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, csontheline είπε

Ένα αερόθερμο των 20€ με μέγιστη απόδοση 2kw, θα έχει (στο περίπου) κόστος χρήσης 0,35€ / βράδυ (2 ώρες) 

Πολύ φτηνό δεν είναι αυτό;
Αν είναι έτσι, να πάρουμε ένα καλοριφέρ λαδιού ή κάτι τέτοιο, να το καίμε κάθε βράδυ για 2 ώρες και θα μας βγει μόνο 7€ τον μήνα παραπάνω.

Παρότι δεν είναι θέμα αυτού του νήματος, έχει κάποιος τελική τιμή κιλοβατώρας, στο περίπου, με όλα τα έξτρα;
Φαντάζομαι οτι δεν θα διαφέρουν πολύ από εταιρία σε εταιρία, για οικιακό τιμολόγιο πάντα.
Κάποιο σάιτ που να έχει τέτοιο εργαλείο θα είναι πολύ χρήσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...