Προς το περιεχόμενο

Οικονομικοτερη λύση θέρμανσης μόνον για δωμάτιο


rudigarcia222

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φυσικά σήμερα στην Αθήνα που ο καιρός είναι υποφερτός δεν υπάρχει ψύχος οι μετρήσεις θα είναι διαφορετικές.

Χθες εδώ πρέπει και το κλιματιστικό να μην «έκοβε» καθόλου.αν και σύμφωνα με τον κατασκευαστή είναι ένα από τα πιο αποδοτικά στην θέρμανση.

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 238
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανάλογος και το σπίτι. Το δικό μου με πολύ μεγάλες τζαμαρίες αντί για τοίχο και κουφωματα του 90 καταλαβαίνεις ότι δεν σταματάει ποτέ ! 

 

Του είχα βάλει στόχο τους 22 βαθμούς αλλά δεν τους έπιασε ποτέ 

Απλά ο θερμοπομπος που το έκανε πολύ πιο ζεστό το δωμάτιο . 

Επεξ/σία από Twoface
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εννοείται παίζει ρόλο και το σπίτι δωμάτιο. Με το κλιματιστικό κατά διαστήματα χθες μου ερχόταν που και που ένας χλιαρός ενοχλητικός αέρας.

Σήμερα είναι μια χαρά. Αλλά τώρα έξω έχουμε +15 βαθμούς.

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

To θέμα με το κλιματιστικό είναι να μην κλείνει, ειδικά αν υπάρχει πάντα κάποιος στο σπίτι, να είναι σωστό "μεγεθος" ανάλογα με τις απώλειες του χώρου και ανάλογα την περιοχή να έχει την δυνατότητα για λειτουργία σε -15/-22/-30 βαθμούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 09/01/2019 at 00:03, Twoface said:

Ρε παιδιά μια απορία. Τι καιει περισσότερο, ένα 9αρη κλιματιστικό η ενας θερμοπομπος 1200watt ; 

http://www.mitsubishi-electric.co.nz/product/nlaproduct.aspx?item=69517I

Αυτό είναι το κλιματιστικό.

Πόσα watt καεί για ζεστή την ώρα ;

Εχω το ιδιο κλιματιστικο (35va). Σε μετρησεις που κανω (απο το ρολοι της ΔΕΗ) βλεπω οτι καιει max 1.5 kW/h με εξωτερικη θερμοκρασια <6, fan στο max και temp στους 24C. Βεβαια δουλευει παντα στο φουλ καθως εχω ανοιχτους ολους τους χωρους εκτος απο ενα δωματιο (40 τμ συνολικα περιπου) με περιεργη διαρρυθμιση. Στο δωματιο πιανει 20-22 αλλα στους αλλους χωρους το πολυ 15-16.

Μεσα στον Δεκεμβριο πχ που η εξωτερικη θερμοκρασια παλευοταν, ειχε και <1 kW συνηθως και ανετα επιανε 21 στο δωματιο και 17-18 στους υπολοιπους χωρους (σε αυτην την περιπτωση επιανε το inverter).

Επεξ/σία από devil-ji
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Twoface είπε

Δεν άντεξα και πήγα και πήρα ένα μετρητή ρεύματος. 

Λοιπόν ο θερμοπομπος καίει σταθερά 1200+- watt ενώ το 9αρη κλιματιστικό καίει από 500 -700 έως 1100watt .

Υπάρχει όντως διάφορα στην κατανάλωση όπως υπάρχει και διάφορα όμως στην ποιότητα θέρμανσης καθώς ο θερμοπομπος ζεστάνει καλύτερα. 

Μέτρησες στιγμιαίες καταναλώσεις ή  κατανάλωση σε μία ώρα ανα συσκευή ; 

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να ρυθμίσεις και τα 2  (θερμοπομπό και ac) στους 21 βαθμούς τους θερμοστάτες τους . 
Αρχικά δούλεψε το κλιματιστικό (απενεργοποιημένος ο θερμοπομπός) . Όταν ο χώρος πιάσει 21 βαθμούς τότε κάνε reset το μετρητή και άστον να δεις τί θα καταγράψει σε κατανάλωση σε διάστημα μια ώρας . 

Απενεργοποίησε το κλιματιστικό βάλε τον μετρητή στο θερμοπομπό και όταν ο χώρος θα έχει 21 βαθμούς (όταν δηλαδή θα μπεί σε αναμονή ο θερμοπομπός λόγω του θερμοστάτη του) κάνε reset το μετρητή και άστον να μετρήσει την κατανάλωση για μια ώρα .

Φυσικά μιλάμε πάντα για τον ίδιο χώρο . Τον θερμοπομπό θα τον μετρήσεις στο δωμάτιο που είναι και το κλιματιστικό . 

 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 08/01/2019 at 14:07, Dare-Devil said:

Κάτι έχεις μετρήσει λάθος . Σε καμία περίπτωση δεν καίνε το ίδιο ένα καλοριφέρ λαδιού με ένα κλιματιστικό . Ξέχασε το αυτό . 

Η ποιο οικονομική μέθοδος θέρμανσης είναι τα κλιματιστικά . 

Διαβασες τι εγραψα; Μαλλον οχι..  Μια χαρα το ιδιο καινε οταν το inverter το εχω για ενα χωρο 40τ.μ και το καλοριφερ λαδιου μονο για το υπνοδωματιο που ειναι 15τ.μ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Διαβασες τι εγραψα; Μαλλον οχι..  Μια χαρα το ιδιο καινε οταν το inverter το εχω για ενα χωρο 40τ.μ και το καλοριφερ λαδιου μονο για το υπνοδωματιο που ειναι 15τ.μ.

Δεν μπορείς να κάνεις σύγκριση έτσι. Δεν έχει και νόημα μάλλον.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, elpaso1 είπε

Διαβασες τι εγραψα; Μαλλον οχι..  Μια χαρα το ιδιο καινε οταν το inverter το εχω για ενα χωρο 40τ.μ και το καλοριφερ λαδιου μονο για το υπνοδωματιο που ειναι 15τ.μ.

Προφανώς και διάβασα τί έγραψες ! Δεν ξεκαθάρισες όμως ότι συγκρίνεις δύο πηγές θερμότητας σε διαφορετικούς χώρους οπότε....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω μια ένα σαλόνι κουζίνα, διάδρομο που οδηγεί στα δωμάτια, αυτός ο χώρος είναι γύρω στα 45-50 τετραγωνικά.Το σπίτι έχει αλουμίνια επαλληλα με δίπλα τζάμια και μεχρι τώρα παλεύω να το ζεστάνω με 2 nobo 2000 watt, έκαστος.Κανουνε δουλειά, αλλά στοιχίζει πολύ το ρεύμα.Αξιζει να επενδύσω σε ένα Toshiba shorai 22000 btu, θα δω διαφορά στην κατανάλωση ρεύματος; 

Επεξ/σία από 26ska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, 26ska είπε

Έχω μια ένα σαλόνι κουζίνα, διάδρομο που οδηγεί στα δωμάτια, αυτός ο χώρος είναι γύρω στα 45-50 τετραγωνικά.Το σπίτι έχει αλουμίνια επαλληλα με δίπλα τζάμια και μεχρι τώρα παλεύω να το ζεστάνω με 2 nobo 2000 watt, έκαστος.Κανουνε δουλειά, αλλά στοιχίζει πολύ το ρεύμα.Αξιζει να επενδύσω σε ένα Toshiba shorai 22000 btu, θα δω διαφορά στην κατανάλωση ρεύματος; 

Σίγουρα θα δεις διαφορά.Ειδικα αν δεν σβήνεις το aircondition και αν δεν επικρατούν ακραίες θερμοκρασίες στην περιοχή σου θα δεις μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, andrapos είπε

Σίγουρα θα δεις διαφορά.Ειδικα αν δεν σβήνεις το aircondition και αν δεν επικρατούν ακραίες θερμοκρασίες στην περιοχή σου θα δεις μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση.

Όταν λες να μην το σβήνω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 26ska είπε

Όταν λες να μην το σβήνω; 

Όταν πιάνει την επιθυμητή θερμοκρασία να μην το σβήνεις και να αφήνεις να ξαναπαγωσει ο χώρος.Πρεπει να το αφήνεις να διατηρήσει τη θερμοκρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, andrapos είπε

Όταν πιάνει την επιθυμητή θερμοκρασία να μην το σβήνεις και να αφήνεις να ξαναπαγωσει ο χώρος.Πρεπει να το αφήνεις να διατηρήσει τη θερμοκρασία.

Ασταμάτητα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...