Προς το περιεχόμενο

Οικονομικοτερη λύση θέρμανσης μόνον για δωμάτιο


rudigarcia222

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο φόρουμ.

Εργάζομαι σε παραθαλάσσια περιοχή με αρκετή υγρασία.

Έχει ήδη αρκετό κρύο. Όταν είμαι σπίτι το 90%του χρόνου μου τον περνάω σε ένα δωμάτιο (το υπόλοιπο του 10 είναι τουαλέτα /κουζίνα :)), ένα δωμάτιο όπου έχω πσ /τβ κτλ.

 

 

Λοιπόν ερώτηση ψάχνω ένα μέσο θέρμανσης ΜΌΝΟΝ για το δωμάτιο όχι όλο το σπίτι, από όσο έψαξα γενικά ισχύει ότι ποιο ακριβό στην αγορά τόσο πιο λίγα πληρώνω στην ΔΕΗ σε βάθος χρόνου, και φυσικά όσο ποιο φθηνό όπως σόμπες χαλαζία τόσο πιο πολύ πονάει έπειτα ο λογαριασμός.

 

 

Να κινηθώ για καλοριφέρ λαδιού η θερμοπομπο.??? . Υπάρχει Τρίτη λύση??? Τα δύο πιο δημοφιλή από κάθε κατηγορία βγαίνουν κοντά στα 120 έχουν και πολύ καλά σχόλια /review στο αμαζον

 

 

https://www.skroutz.gr/s/324602/Atlantic-Odyssee-2000W.html#reviews

https://www.skroutz.gr/s/3855185/Delonghi-TRD-1025-Dragon-4.html

 

Όπως είπα έχει πολύ υγρασία δεν ξέρω αν το πραγματικό πρόβλημα είναι αυτό και όχι το κρύο. Σκεφτόμουν σαν εναλλακτική να πάρω ένα αφυγραντήρα δωμάτιου των 200ε ταβάνι .

 

 

Πμ τα κλασσικά πάπλωμα /χάλια/κουρτίνα να μπαίνει ήλιος κτλ είναι δεδομένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν θα δεις αν το συγκεκριμένο δωμάτιο έχει μόνωση , διπλά τζάμια, ταράτσα ή άλλο σπίτι από πάνω.

 

Όσο πιο καλή μόνωση έχει τόσο το καλίτερο ,απαιτούνται δε λιγότερες θερμίδες να ζεσταθεί ο χώρος και να 

διατηρηθεί ζεστός.

Αν δεν έχει επαρκή μόνωση τα δύο συγκεκριμένα θερμαντικά σώματα που αναφέρεις δεν πρόκειται να σου

προσφέρουν επαρκή θέρμανση και πρέπει να πας σε κάτι καλίτερο.

Τη λύση ενός καλού αιρκοντίσιον την έχεις απορρίψει;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοριφέρ λαδιου με θερμοστάτη.

Καλύπτει άνετα 2 δωμάτια, όχι ένα. Χρησιμοποιώ χρόνια και με έχει σωσει τα βράδια που δε θέλω να ανάβω καλοριφέρ.

Και αν το έχεις στη μέση, δηλαδη να κλεινει που και που ο λογαριασμος δεν ανεβαίνει πολυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pappu Όχι δεν υπάρχει ούτε μόνωση ούτε κάτι από τα υπόλοιπα που αναφέρεις.

 

Λύση καλού aircodition αποκλειστηκε λόγου μπατζετ. Και δεν ξέρω μόνο για δωμάτιο δεν ειναι λίγο οβερκιλ

 

Pontez είτε για καλοριφέρ σκέφτομαι είτε θερμοπομπο. Διάβασα και αρκετά άρθρα και είδα αναφορές στα καλοριφέρ λαδιού γιατί μεγαλύτερη κατανάλωση. Βέβαια δεν ήταν στις δικες μου συνθήκες (μικρό δωμάτιό /λίγες ώρες)

Εσύ πιο μοντέλο έχεις κάι πόσο το είχες πάρει?. Πόσα Watt? Κάι από δεη πως πάει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

και φυσικά όσο ποιο φθηνό όπως σόμπες χαλαζία τόσο πιο πολύ πονάει έπειτα ο λογαριασμός.

 

 

Να κινηθώ για καλοριφέρ λαδιού η θερμοπομπο.???

Αν δεν κάνω λάθος και τα 3 αυτά ανήκουν στην κατηγορία "Σύστημα με ηλεκτρικές αντιστάσεις". Κοινώς αποδίδουν σε θέρμανση όσα watt είναι, όχι δλδ σαν τα κλιματιστικά...

 

Cost_Type_Nov2016_0.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pappu Όχι δεν υπάρχει ούτε μόνωση ούτε κάτι από τα υπόλοιπα που αναφέρεις.

 

Λύση καλού aircodition αποκλειστηκε λόγου μπατζετ. Και δεν ξέρω μόνο για δωμάτιο δεν ειναι λίγο οβερκιλ

 

Pontez είτε για καλοριφέρ σκέφτομαι είτε θερμοπομπο. Διάβασα και αρκετά άρθρα και είδα αναφορές στα καλοριφέρ λαδιού γιατί μεγαλύτερη κατανάλωση. Βέβαια δεν ήταν στις δικες μου συνθήκες (μικρό δωμάτιό /λίγες ώρες)

Εσύ πιο μοντέλο έχεις κάι πόσο το είχες πάρει?. Πόσα Watt? Κάι από δεη πως πάει?

Ενα απλο της Rohnson ηταν με 2000 βατ. Το έχω 4 χρόνια τωρα. 

Ειχα δοκιμάσει θερμοπομπό αλλά δεν εμεινα ευχαριστημένο συν του οτι χαλάνε πολύ ευκολα.

Το συγκεκριμένο το έχω ανοιχτό κάθε βράδυ στο χωλ, καλύπτει 2 δωμάτια, το ακουω που ανάβει και σβηνει πολλές φορές και γενικά μένει ανοιχτο περίπου στις 10 ώρες.

Να ειδα 50 ευρω διαφορά στον λογαριασμό το 3μηνο? Ναι αν σκεφτείς οτι θα δωσεις περιπου 70-80 ευρω και μετά θα πρέπει να δωσεις και για 6 μηνες άλλα 100-120 για το ρευμα επιπλέον, παιρνεις κλιματιστικο inverter και σε καλυπτει και το καλοκαίρι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο μεγάλο δωμάτιο; Να ξαναδείς τη λύση του κλιματιστικού, μπορεί να φτάνει ένα 9άρι και μπορείς να βρεις ένα φτηνό inverter, δεν είναι ανάγκη να είναι πολύ επώνυμο. Θα το έχεις και για το καλοκαίρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είσαι μόνο σε ένα σημείο, ίσως σου κάνουν και τα πάνελ υπέρυθρης. Καίνε λίγο, αλλά ζεσταίνουν το σώμα κι όχι το χώρο.

Σίγουρα καίνε λίγο; Έβαλε γνωστός μου και δεν ήταν ευχαριστημένος από την κατανάλωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σίγουρα καίνε λίγο; Έβαλε γνωστός μου και δεν ήταν ευχαριστημένος από την κατανάλωση...

Ανήκουν κι αυτά στην κατηγορία που λέω στο post #5

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε μία Kumtel.

Πήραν όλοι οι παππούδες (εγώ δεν πήρα)  :P  και δεν κλαίνε μόνο το 80άρι για αγορά αλλά και τα 50άρικα

που φεύγανε κάθε μήνα στη ΔΕΗ και ζεσταίνανε μόνο τις παλάμες και τα δάχτυλα που τα έβαζαν κοντά. :lol:

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...