Προς το περιεχόμενο

Παραπομπή της Ιρλανδίας στο Ευρωδικαστήριο για κωλυσιεργεία είσπραξης φόρων 14,5 δισ. ευρώ από την Apple


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καθόλου; Δηλαδή εαν η Χ εταιρία έρθει στη χώρα και απασχολεί 1000 εργαζόμενους δεν κερδίζει η χώρα; Οι εργαζόμενοι αυτοί πληρώνουν φόρο εισοδήματος, έμμεσους φόρους από κατανάλωση, έχουν λεφτά να καταναλώσουν (καλό για την οικονομία) και εισφορές για να έχουν τα ασφαλιστικά ταμεία χρήματα για συντάξεις. Εαν αυτοί οι 1000 είναι άνεργοι τι κερδίζει η χώρα; Επιπλέον, η ίδια η εταιρία χρειάζεται αναλώσιμα, υπηρεσίες ή και πρώτες ύλες εαν είναι μεταποιητική. Όλα αυτά θα τα αγοράσει τοπικά από άλλες εταιρίες. Έτσι έστω και με 0 φόρους από τα κέρδη της έχει μεγάλο όφελος η χώρα στην οποία δραστηριοποιείται η Χ εταιρία.

 

Αν/Όταν  η Ιρλανδία αποφασίσει να εισπράξει αυτό το ποσό,θα έχει αύξηση 2% στο ΑΕΠ της.

Μόνο από αυτό.

Μίλα μου πάλι για το φόρο εισοδήματος της καθαρίστριας και το ΦΠΑ στο χαρτί του φωτοτυπικού,σε παρακαλώ.

 

14,500,000,000 ευρώ.Ούτε τώρα;

14,5 χιλιάδες εκατομμύρια ευρώ.

Τώρα;

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν/Όταν  η Ιρλανδία αποφασίσει να εισπράξει αυτό το ποσό,θα έχει αύξηση 2% στο ΑΕΠ της.

Μόνο από αυτό.

Μίλα μου πάλι για το φόρο εισοδήματος της καθαρίστριας και το ΦΠΑ στο χαρτί του φωτοτυπικού,σε παρακαλώ.

 

14,500,000,000 ευρώ.Ούτε τώρα;

14,5 χιλιάδες εκατομμύρια ευρώ.

Τώρα;

Τωρα καλο ακουγεται. Αργοτερα που η Apple και ολοι οι αλλοι θα εξαφανιστουν τι θα κανει; Θα πουλαει καστανα στο Συνταγμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθείς να μάθεις ορθολογισμό στους τελευταίους μεγάλους λάτρεις του κρατισμού στον πλανήτη;

 

Φτάχνεις κινητά,παίρνεις 1000 ευρώ,αγοράζεις ένα κινητό ισόποσο του μισθού σου,πληρώνεις 230 ευρώ φόρο.

Η εταιρεία στην οποία δουλεύεις,για τα 770 ευρώ που εισέπραξε πληρώνει από 0 έως 3 ευρώ φόρο.

Ορθολογισμός...

Τωρα καλο ακουγεται. Αργοτερα που η Apple και ολοι οι αλλοι θα εξαφανιστουν τι θα κανει; Θα πουλαει καστανα στο Συνταγμα;

 

Οι καστανάδες πάνε φυλακή.Δεν κόβουν αποδείξεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα.. δείξε μας τα φώτα σου τότε φίλε μήπως και μαθουμε τιποτα απο σένα γιατι όπως φαίνεται η χώρα έχει πέσει σε λήθαργο..

Ένας από τους λόγους που δε βρίσκομαι εδώ και χρόνια στη χώρα που αναφέρεσαι, είναι επειδή έχει πέσει σε λήθαργο.

 

Φτάχνεις κινητά,παίρνεις 1000 ευρώ,αγοράζεις ένα κινητό ισόποσο του μισθού σου,πληρώνεις 230 ευρώ φόρο.

Η εταιρεία στην οποία δουλεύεις,για τα 770 ευρώ που εισέπραξε πληρώνει από 0 έως 3 ευρώ φόρο.

Ορθολογισμός...

Μακροοικονομία 101...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι... τράβα δούλεψε για 500€ (8ωρο+) χωρίς περίθαλψη και παιδεία της προκοπής με τη σύνταξη να τη βλέπεις με τα κυάλια και με την απειλή ότι "κοίτα αναλώσιμος είσαι, σε διώχνω όποτε θέλω γιατί μπορώ και βρίσκω άλλον με λιγότερα και λιγότερες απαιτήσεις"  και όταν το παιδί σου σε ρωτήσει γιατί όλα αυτά μπαμπά; εσύ να του πείς το παραπάνω.

Ε τότε κάτσε σπίτι με 0€ χωρίς περίθαλψη, χωρίς σύνταξη και κοίτα το ταβάνι είναι πολύ καλύτερα.

 

 

Με την ιδια λογικη φιλε ολες οι εταιρειες στην Ελλαδα (και σε ολο τον κοσμο) δεν θα επρεπε να πληρωνουν φορο. σορρι αλλα τα πραγματα δεν ειναι ετσι. Αυτες οι εταιρειες εχουν πολλα περιθωρια κερδους και παρολα αυτα δεν πληρωνουν τιποτα. Ετσι δεν παμε πουθενα, κατι πρεπει να αλλαξει. Αυτο οφειλης να το παραδεχτεις. 

 

Είπα έστω και με μηδέν φορολογία θα ωφελούνταν η χώρα. Παντού σχεδόν οι εταιρίες φορολογούνται επί των κερδών τους. Το θέμα είναι η φορολογία να είναι σε λογικά επίπεδα ωστε να συμφέρουν οι επενδύσεις και η λειτουργία των εταιριών.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το 1991 που εκανε την συμφωνια η apple με την Ιρλανδια,  η χωρα τι εχει κερδισει με τοσο χαμηλη φορολογια; Ειμαι σιγουρος οτι ηταν win win συμφωνια μεταξυ τους και η Ιρλανδια εχει ηδη επωφεληθεί πανω απο το ποσο των φορων γι αυτο δεν ζοριζεται να τα ζητησει. Ειμαι σιγουρος οτι και προστιμα να τρωνε απο την ΕΕ παλι θα εχουν κερδος απο το να εισπραξουν τον φορο και να γλυψει και λιγο η ΕΕ, γιατι εκει ειναι το ζουμι. Οτι η ΕΕ δεν γλυφει απο το κοκκαλο και το θυμήθηκε τωρα μετα απο 26 χρονια που η apple αγγιζει το 1 τρις χρηματιστηριακη αξια. Οπως θυμηθηκε παλαιοτερα τον αθεμιτο ανταγωνισμο της ms με τα windows, πριν λιγο καιρο την google. Γενικα ο,τι θυμαται χαιρεται αυτη η ΕΕ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την Ιρλανδια δεν ειμαι τοσο σιγουρος, για τους ιρλανδους πολιτικους απο την αλλη ειμαι σιγουρος οτι ηταν κερδισμενοι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο ο κλαδος του Software αποφερει 16 δις στις εξαγωγες της Ιρλανδιας και guess what, οι περισσοτερες εταιριες εχουν εγκατασταθει στην Ιρλανδια λογω χαμηλων συντελεστων φορολογησης. Στον κλαδο αυτο απασχολουνται 24,000 ανθρωποι, με μεσο καθαρο μισθο €2,500 (που οι εργαζομενοι στο software αμειβονται παραπανω), υπολογιστε ποσα λεφτα πεφτουν στην αγορα της Ιρλανδιας καθε μηνα. Η Ιρλανδια ουτε κανα τεραστιο κρατος ειναι, ουτε εχει κανα χρηματοπιστωτικο τομεα σα του Λονδινου, ουτε εχει τη βιομηχανια της Γερμανιας. Πρεπει να εχει ενα ανταγωνιστικο πλεονεκτημα σε συγκριση με την υπολοιπη Ευρωπη. Ποιο ειναι αυτο; Ο χαμηλος φορος. Οποιαδηποτε χωρα θα ηταν ευνοημενη με το να εχει 25,000 καλοταϊσμενους εργαζομενους (που συνεισφερουν στα ταμεια της) κι ας μην πληρωνε ουτε ευρω φορο η εταιρια που τους απασχολει.

 

Τα αφεντικα της ΕΕ θελουν ενιαια φορολογικη πολιτικη. Ολα αυτα τα βηματα μπορει να φαινονται "ενωτικα" αλλα ειναι το αντιθετο, απλα βαζουν φοκο στα θεμελια της ΕΕ. Αργα ή γρηγορα το μπαμ θα γινει. Το κλειδι ειναι το deal του Ηνωμενου Βασιλειου. Αν ειναι ευνοϊκο για τους Βρετανους, θα γινει κουγκι η ΕΕ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Billxl φίλε μου ή είσαι βολεμενος κάπου στο δημόσιο με προνομιακό μισθό που πληρώνω εγώ ο φορολογούμενος ή δεν έχεις παιδιά που να εργάζονται ή και τα δύο.

Ο γιός μου στα 22 του δουλεύει 8ωρο με 420€ σε πανεπιστήμιο. Τι ακριβώς θα κάνει με αυτά τα χρήματα μπορείς να μου πεις ή μήπως θέλεις να μου πεις πότε θα βγει σε σύνταξη και τι θα πάρει ΑΝ πάρει;

Καλά είναι να γράφουμε εξυπνάδες δεν λέω αλλά ας δούμε το σύνολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Για την Ιρλανδια δεν ειμαι τοσο σιγουρος, για τους ιρλανδους πολιτικους απο την αλλη ειμαι σιγουρος οτι ηταν κερδισμενοι.

 

Κάπου είχε πάρει το μάτι μου είδηση για δημοσκόπηση ή κάτι τέτοιο στην Ιρλανδία από την οποία φαινοταν ότι ούτε οι πολίτες ήθελαν να αυξηθούν οι φόροι στις επιχειρήσεις. 

 

Μπορεί να κάνω και λάθος, δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου είχε πάρει το μάτι μου δημοσκόπηση ή κάτι τέτοιο στην Ιρλανδία από την οποία φαινοταν ότι ούτε οι πολίτες ήθελαν να αυξηθούν οι φόροι στις επιχειρήσεις.

Και

Μπορεί και να κάνω λάθος...

Δεν κάνεις. Ξέρουν τι τους περιμένει αν φύγουν οι επιχειρήσεις, βλέπουν εμας.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα καλο ακουγεται. Αργοτερα που η Apple και ολοι οι αλλοι θα εξαφανιστουν τι θα κανει; Θα πουλαει καστανα στο Συνταγμα;

θα εξαφανιστουν να πανε που?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...