Προς το περιεχόμενο

Τεχνίτες Αθήνα


μπιπ μπιπ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, papoys1 είπε

Όπως ακριβώς τα λέει ο Στέλιος.Μία φορά κάλεσα και εγώ και όταν ήρθε ενώ άλλα είχαμε συμφωνήσει άλλα ζητούσε με λίγα λόγια ένας απαράδεκτος, αυθάδης και προκλητικός τύπος που ο Θεός να τον κάνει μάστορα.

Αυτό είναι το κακό με τεχνικούς που κάνουν εκτιμήσεις χωρίς να έχουν δει τη δουλειά αλλά και εμείς σαν πελάτες έχουμε ένα φταίξιμο. 

Είχα και γω μια παρόμοια κακή εμπειρία στην εγκατασταση του κλιματιστικού και παραδέχομαι ότι σαν άσχετος αυτά που του μετέφερα δεν ήταν τεχνικα ορθά, αλλά όλη η φάση στράβωσε επειδή ήταν τεμπέλης και δεν ήρθε πρώτα να αξιολογήσει τη δουλειά στο χώρο και να δώσει προσφορά. Ίσως φοβήθηκε ότι μπορεί να έμπαινε στον κόπο να έρθει και να μην έπαιρνε τελικά τη δουλειά και είπε απλά μια τιμή με αποτέλεσμα το θέατρο του παραλόγου που έζησα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως από το texnitesonline.gr που έχω χρησιμοποιήσει είμαι απόλυτα ευχαριστημένος όσων αφορά τούς μάστορες κ τίς τιμές τους.

Υπάρχουν μάλιστα κ οι αξιολογήσεις όπου οι πελάτες γράφουν ακριβώς τι σόι μάστορας είναι ο καθένας.

Από γνωστούς να πω την αλήθεια αποφεύγω να ζητήσω να μου συστήσουν κάποιον διότι οι περισσότεροι ούτε το πολυψαχνουν, ούτε τις γνώσεις έχουν να αξιολογήσουν κάποια εργασία.

Για παράδειγμα. Στο σπίτι μου ήθελα να ρίξω 2 τοίχους 1μ, 3μ,  ξηλωμα παλαιάς κουζίνας κ μπάνιου κ πέταμα μπαζών από τον πρώτο όροφο χωρίς τη δυνατότητα χωνιων.

Ο μηχανικός που είχε αναλάβει την άδεια μου πρότεινε το δικό του συνεργείο και μου ζήτησε συνολικά 1300 ευρώ. 

Φυσικά έφαγε πόρτα κ πήρα προσφορές από το σάιτ.

Έκανα την δουλειά μου μαζι με κάδους που νοίκιασα εγώ (χρειάστηκα 2) συνολικά με 450 ευρώ(εργασία + κάδους).

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα μία φορά χρησιμοποίησα αλλά ήταν τόσο απαράδεκτος που ούτε καν μπήκα να του κάνω αξιολόγηση γιατί θα έγραφα τόσο άσχημα λόγια που νομίζω ότι δεν θα τα ανεβάζανε.

Ναι πιστεύω ότι υπάρχουν καλοί επαγγελματίες αλλά από τότε προτιμώ να ψάξω μέσω γνωστών στην περιοχή μου ή μέσω ατομικών αγγελιών από εφημερίδες ίντερνετ ώστε να έχω άμεση επαφή αρχικά μαζί τους και όχι να μου κανονίζει ένα σάιτ με ποιους θα έρθω επαφή πρώτα και μετά να έχω τη δυνατότητα να επικοινωνήσω μαζί τους. Έτσι πιστεύω πως και αυτός έχει τη δυνατότητα να δώσει μία γενναία έκπτωση την οποία θα του έπαιρνε ως συνδρομή το σάιτ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, bill999r είπε

Πάντως από το texnitesonline.gr που έχω χρησιμοποιήσει είμαι απόλυτα ευχαριστημένος όσων αφορά τούς μάστορες κ τίς τιμές τους.

Υπάρχουν μάλιστα κ οι αξιολογήσεις όπου οι πελάτες γράφουν ακριβώς τι σόι μάστορας είναι ο καθένας.

Από γνωστούς να πω την αλήθεια αποφεύγω να ζητήσω να μου συστήσουν κάποιον διότι οι περισσότεροι ούτε το πολυψαχνουν, ούτε τις γνώσεις έχουν να αξιολογήσουν κάποια εργασία.

Για παράδειγμα. Στο σπίτι μου ήθελα να ρίξω 2 τοίχους 1μ, 3μ,  ξηλωμα παλαιάς κουζίνας κ μπάνιου κ πέταμα μπαζών από τον πρώτο όροφο χωρίς τη δυνατότητα χωνιων.

Ο μηχανικός που είχε αναλάβει την άδεια μου πρότεινε το δικό του συνεργείο και μου ζήτησε συνολικά 1300 ευρώ. 

Φυσικά έφαγε πόρτα κ πήρα προσφορές από το σάιτ.

Έκανα την δουλειά μου μαζι με κάδους που νοίκιασα εγώ (χρειάστηκα 2) συνολικά με 450 ευρώ(εργασία + κάδους).

Βασικά και εγώ τόσο θα έλεγα,εκεί πάει (450€)

Δεν σου έκαναν και καμιά σπεσιαλ τιμή απλά σου φάνηκε τεράστια η διαφορά επειδή πήρες τιμή τσεκούρι (1300€) και σου είπε ο άλλος με κάδους όλα μαζί 450€ και σου φάνηκε σούπερ, η κανονική τιμή για γκρέμισμα αυτων που ειπες είναι. Ο μηχανικός σου είπε 1300€ γιατί ήθελε να φάει προμήθεια χωρίς να κάνει τίποτα (όπως κάνουν πάντα άλλωστε)

😁😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stelios18120 είπε

Βασικά και εγώ τόσο θα έλεγα,εκεί πάει (450€)

Δεν σου έκαναν και καμιά σπεσιαλ τιμή απλά σου φάνηκε τεράστια η διαφορά επειδή πήρες τιμή τσεκούρι (1300€) και σου είπε ο άλλος με κάδους όλα μαζί 450€ και σου φάνηκε σούπερ, η κανονική τιμή για γκρέμισμα αυτων που ειπες είναι. Ο μηχανικός σου είπε 1300€ γιατί ήθελε να φάει προμήθεια χωρίς να κάνει τίποτα (όπως κάνουν πάντα άλλωστε)

😁😁

Ναι σίγουρα αυτό που λες ισχύει. Απλά αν δεν το ψάξεις μόνος σου , να πάρεις 2-3 προσφορές τότε άνετα σε βαρανε.

Άλλο παράδειγμα. Έψαχνα ηλεκτρολόγο για την ανακαίνιση κ ζητούσα συγκεκριμένα πράγματα.

Μια κοπέλα από τη δουλειά μου πρότεινε τον δικό της που τον χρησιμοποίησε για τη δική της ανακαίνιση.

Έτσι λοιπόν τον κάλεσα για προσφορά . Είχα πάρει άλλες δύο προσφορές από το texnitesonline στα 1500 με τα υλικά.

Ήρθε λοιπόν ο συστημένος (του είπα ότι είμαι γνωστός κτλ κ μάλλον αυτό φταίει σε αυτές τις καταστάσεις) και μου είπε θα σου στείλω πρόσφορα.

Ε τελικά η προσφορά του ήταν στα 3000.

Βέβαια ο κάθε μάστορας έχει τις δικές του τιμές αλλά τελικά η δουλειά έγινε με 1300 ευρώ συνολικα. 

Εκεί που πραγματικά μου έπιασαν τον κωλο ήταν στο βάψιμο, όπου έφερε γνωστό του ο πεθερός μου κ δεν τον ρώτησε καν τιμη. Ε λοιπόν για βάψιμο 100 τετραγωνικών σπιτιού ( μόνο βάψιμο καθως σπατουλαρισμα και τρίψιμο τα είχαμε κάνει εμείς) μας πήρε 2000 εργατικά. 

Οι μαλακίες πληρώνονται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...