Προς το περιεχόμενο

Τεχνίτες Αθήνα


μπιπ μπιπ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...αλλά και πάλι, πόσο χρειάστηκε, 4 ώρες συνολικά; Ε δεν χρεώνεις ολόκληρο το μεροκάματο. Αν είναι έτσι, να το κάνω κι εγώ. Να πληρώνομαι 7ωρο, να δουλεύω ενα 4ωράκι και μετά για καφεδιά στο υπόλοιπο ωράριο... :P

 

Η αλήθεια είναι πως στην αρχή δεν ήξερα αν έπρεπε να σου δώσω την απλή απάντηση ή αν άξιζε τον κόπο να κάτσω λίγα λεπτά να σου δώσω την σωστή απάντηση.

Η απλή απάντηση λοιπόν που θα σου έδινε ο καθένας στην ερώτηση σου (αν και φαντάζομαι είναι ρητορική) "ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα". Κανένα από αυτά δεν είναι "κλειστό" επάγγελμα. Αύριο το πρωί παραιτήσου από την δουλειά σου (φαντάζομαι είσαι μισθοτός) και πήγαινε στην εφορία να ανοίξεις βιβλία και να δηλώσεις έδρα (και τα υπόλοιπα βέβαια, σύλλογο, επιμελητήριο, δεν ξέρω για ΕΦΚΑ κτλ).

Μετά πήγαινε να αγοράσεις τα μηχανήματα, τα εργαλεία και τα υλικά που θα χρειαστείς. Μετά κάτσε να μάθεις και λίγο τη δουλειά. Μετά πρέπει να βρεις τους πελάτες. Μετά να τους χρεώσεις για την δουλειά σου (αν μπορείς και 7€/ώρα ακόμα καλύτερα και για αυτούς). Μετά να πληρωθείς αυτά που θα χρεώσεις (πολύ σημαντικό, η αγορά έχει γεμίσει φέσια). Σου τα λέω χονδρικά τώρα, κάθε βήμα μπορεί να θέλει και δική του ανάλυση. Αφού τα κάνεις όλα αυτά κάτσε την υπόλοιπη μέρα να πεις καφέ με τα λεφτά που πληρώθηκες (τα 7€/ ώρα). Προσοχή όμως, μην τα ξοδέψεις όλα γιατί αύριο μπορεί να μην έχεις δουλειά. Επίσης στο τέλος του μήνα θα πρέπει να πληρώσεις το ΕΦΚΑ και θα έρθει και η εφορία να πάρει το μερίδιο του λέοντος (ΦΠΑ, φόρο εισοδήματος, εισφορά αλληλεγγύης και τα υπόλοιπα). Και για να μην το ξεχάσω, κρατά και μια καβάτζα για το καλοκαίρι που δεν θα δουλεύεις να πας και εσύ 10 μέρες διακοπές όπως όλος ο κόσμος. Μόνο μην ξεχάσεις να έρθεις και εδώ και να μας γράψεις πως περνάς. Να χαρούμε και εμείς για σένα.

 

Επίσης θα μπω στο πειρασμό να γίνω υπερόπτης και να σου προβλέψω και το μέλλον.

Κακό σενάριο. Έχεις ένα μικρό "κομπόδεμα", το τελειώνεις γρήγορα πριν καν καταλάβεις πως λειτουργεί το σύστημα και μετά ψάχνεις για δουλειά ή γυρίζεις στην παλιά δουλειά (έστω και με λιγότερα λεφτά αν είσαι τυχερός και υπάρχει ακόμα). Και τότε θα αναρωτηθείς "μα τι σκ@τ@ πήγε στραβά, τι λάθος έκανα"

Το καλό σενάριο. Έχεις ένα καλό "κομπόδεμα" ή μια σοβαρή οικονομική υποστήριξη για να αντέξεις τα πρώτα πολύ δύσκολα χρόνια. Είσαι και καλός επιχειρηματίας, οπότε έχεις όλη την "πολυτέλεια" να βουτήξεις βαθιά στα "σκ@τ@" και να καταλάβεις τι γίνεται και πως λειτουργεί το σύστημα. Τότε από μόνος σου θα αποφασίσεις αν θα πάρεις το δύσκολο δρόμο και εκτός από καλός επιχειρηματίας θα είσαι και καλός επαγγελματίας και θα βγάζεις τίμια το ψωμί σου ή θα πάρεις τον εύκολο δρόμο και θα γίνεις λαμόγιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^Ο sargio δεν τα λέει θεωρητικά, τα κάνει στην πράξη.

 

 

Γενικά πάντως εμένα δεν μου φαίνεται σωστό το 49€ μεροκάματο συνεχόμενο και το 7€ ανά ώρα σπαστό. Δεν βγαίνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα ακριβώς, γύρω στα 20€ που έγραψα δηλαδή ή πάλι με 7€ το κάνεις;

 

Αλλά και έτσι όπως το κάνεις με τα 7€ την ώρα, για να βγάλεις ένα ολόκληρο μεροκάματο θέλεις πάνω από τις 7 ώρες αν βάλεις και τις μετακινήσεις και τα έξοδα. Θεωρητικά μπορεί να πας σε 7 διαφορετικά μερεμέτια, αυτά τα έξτρα σε χρόνο και μετακίνηση τι γίνονται;

Με 7€ εννοούσα. Τα μερεμέτια, χρειάζονται συνήθως εργαλεία που χωράνε σε ενα σακίδιο. Πηγαινοέρχομαι λοιπόν με την συγκοινωνία. Το παραπάνω απο το 7ωρο που θα βγεί χρονικά για το πέρα δώθε είναι μια-δυο ώρες συνολικά το πολύ επειδή φροντίζω και τα κατηγοριοποιώ ανα τομείς(δυτ. προάστεια, νότια κλπ).

 

Σε εξαιρετικές περιπτώσεις που το μερεμέτι είναι ενα μόνο του μακριά, τότε ναι, παω με το αυτοκίνητο χρεώνοντας μεταφορικά τα οποία και αναφέρω πρίν ερωτηθώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αύριο το πρωί παραιτήσου από την δουλειά σου (φαντάζομαι είσαι μισθοτός) και πήγαινε στην εφορία να ανοίξεις βιβλία και να δηλώσεις έδρα (και τα υπόλοιπα βέβαια, σύλλογο, επιμελητήριο, δεν ξέρω για ΕΦΚΑ κτλ).

Φαντάζεσαι λάθος. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 7€ εννοούσα. Τα μερεμέτια, χρειάζονται συνήθως εργαλεία που χωράνε σε ενα σακίδιο. Πηγαινοέρχομαι λοιπόν με την συγκοινωνία. Το παραπάνω απο το 7ωρο που θα βγεί χρονικά για το πέρα δώθε είναι μια-δυο ώρες συνολικά το πολύ επειδή φροντίζω και τα κατηγοριοποιώ ανα τομείς(δυτ. προάστεια, νότια κλπ).

 

Σε εξαιρετικές περιπτώσεις που το μερεμέτι είναι ενα μόνο του μακριά, τότε ναι, παω με το αυτοκίνητο χρεώνοντας μεταφορικά τα οποία και αναφέρω πρίν ερωτηθώ.

Το κάνουν κι άλλοι αυτό; Πχ ο άλλος που θα προτείνεις αν δεν πας εσύ με 7€ την ώρα πάει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζεσαι λάθος. :P

Όντως.

Όταν έγραφα το post δεν είχα διαβάσει τα επόμενα post του φίλου. Τώρα κάτι καταλαβα αλλά έχω σοβαρές ερωτήσεις. Σίγουρα θα υπάρχουν λεπτομέρειες που δεν ξέρουμε γιατί δεν βγαίνουν τα κουκιά.

Σε ιδανικό σενάριο ότι έχει κάθε μέρα δουλειά.

50€ * 26 μέρες * 11 μήνες = 14300€ το χρόνο. ΦΠΑ 24%? Ασφάλεια? Φόρος εισοδήματος (έστω τεκμαρτό)? Τέλος επιτηδευματος 650€? Έξοδα? Έδρα? Τέτοια επιχείρηση μπαίνει μέσα 100%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κάνουν κι άλλοι αυτό; Πχ ο άλλος που θα προτείνεις αν δεν πας εσύ με 7€ την ώρα πάει;

Ναι, ένας ηλεκτρολόγος.

 

Ελαιοχρωματιστές οχι και εκεί είναι το παράδοξο, μένουν χωρίς δουλειά για μήνες(ειδικά τον Χειμώνα, η απόλυτη νέκρα) την ίδια στιγμή που προσωπικά είμαι κλεισμένος τώρα που μιλάμε μέχρι και την πρώτη εβδομάδα του Δεκέμβρη ενώ παράλληλα εκκρεμούν τηλέφωνα απο προσφορές που εχω δώσει!

 

Εχω ελαιοχρωματιστή που έφαγε έξωση απο το σπίτι του λόγω χρεών στο ενοίκιο κι όμως(!), "Σιγά μην πάρω τους δρόμους για ενα μεροκάματο" μου 'λεγε και μετά αναρωτιόταν γιατί δεν έχει σταθερή πελατεία... ε ποιός να σε ξαναφωνάξει καημένε όταν για να του δουλέψεις μια-δυο ώρες, πρέπει ο ίδιος να δουλέψει οχτώ...

Όντως.

Όταν έγραφα το post δεν είχα διαβάσει τα επόμενα post του φίλου. Τώρα κάτι καταλαβα αλλά έχω σοβαρές ερωτήσεις. Σίγουρα θα υπάρχουν λεπτομέρειες που δεν ξέρουμε γιατί δεν βγαίνουν τα κουκιά.

Τί εννοείς, για βιβλία, ασφάλεια κλπ;

 

Μα πώς δεν βγαίνουν τα κουκιά;; 50€ την ημέρα βγάζω, είτε σε καθημερινό έργο είτε μέσω μερεμετιών.

 

Τις περιόδους που αραιώνει η δουλειά λόγω ανταγωνισμού, ρίχνω το μεροκάματο(πχ πέρυσι έφτασα και 35€)

 

Edit: Είδα και το συμπληρωματικό μήνυμα.

Πλέον τα μαγαζιά και τα καινούργια διαμερίσματα ζητούν(απαιτούν) απόδειξη μόνο. Υπάρχουν τριμηνίες δηλαδή που μέσω των βιβλίων φαίνομαι πως δεν εχω δουλειά, έδρα μου είναι το σπίτι μου του οποίου περνάω τα ρευματοτηλέφωνα ως έξοδο. κ.ο.κ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ιδανικό σενάριο ότι έχεις κάθε μέρα δουλειά και δεν συζητώ καν για το 35€.

 

50€ * 26 μέρες * 11 μήνες = 14300€ το χρόνο.

 

ΦΠΑ 24%? Ασφάλεια? Φόρος εισοδήματος (έστω τεκμαρτό)? Τέλος επιτηδευματος 650€? Έξοδα? Έδρα? Μετακινήσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές τα χρήματα που μου μένουν έχοντας τακτοποιήσει τις υποχρεώσεις μου, είναι οσα του βασικού μισθού κι ας εχω μεγαλύτερο μεροκάματο...

 

Ξέρω, μαλακία αλλά δεν χρωστάω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές τα χρήματα που μου μένουν έχοντας τακτοποιήσει τις υποχρεώσεις μου, είναι οσα του βασικού μισθού κι ας εχω μεγαλύτερο μεροκάματο...

 

Ξέρω, μαλακία αλλά δεν χρωστάω.

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός σε αυτά που ρώτησα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα έχουμε την τάση να υποβαθμίζουμε την δουλειά και τoν κόπο των άλλων. Πάντα θα ακούσεις φράσεις του στιλ "σιγά, 5' δουλειά ήταν", "τόσα πολλά?", "για μια ώρα δουλειά ζήτησε τόσα όσο εγώ βγάζω σε μια μέρα" κτλ. Ισχύει σχεδόν για όλους (και για εμένα). Εύκολα κάνουμε τους λογαριασμούς των άλλων. 

 

Όποιος θα φωνάξει κάποιο μάστορα, τεχνίτη, επαγγελματία γενικός και περιμένει να πληρώσει 7€ την ώρα όχι απλά είναι βαθιά νυχτωμένος αλλά κοιμάται και ονειρεύεται. Δεν γίνεται να πάρεις για δουλειά ειδικευμένο ελεύθερο επαγγελματία (με ότι αυτό συνεπάγεται) και να έχεις την απαίτηση να τον πληρώσεις σαν να είναι ανειδίκευτος μισθωτός (περίπου 7€/ώρα κοστίζει σε μία επιχείριση ένας χαμηλόμισθος μαζί με εισφορές, δώρα, άδειες, φόρους κτλ). Όποιος επαγγελματίας βιοπορεί ( λαϊκός ταΐζει την οικογένεια του) από το επάγγελμα δεν μπορεί να χρεώνει αυτά που περιμένετε και φαίνονται "λογικά" για εσάς (τύπου 7€/ώρα). Αν χρέωνε αυτά, θα το είχε κλείσει προ πολλού το μαγαζί, είναι αδύνατο.

Σε αυτά που σου χρεώνει ένας επαγγελματίας υπάρχει ένα background που αν δεν είσαι και ο ίδιος επαγγελματίας-επιχειρηματίας δεν μπορείς να ξέρεις-καταλάβεις. Υπάρχουν πολλά πράγματα. Έξοδα έδρας, έξοδα μετακίνησης, αρχική επένδυση, αγορά μηχανημάτων-εργαλείων, υλικά, ασφάλεια, φόροι, δεν θα έχεις δουλεία κάθε μέρα. δουλεύεις 11 μήνες και ζεις 12, και άλλα χίλια πράγματα.

Χονδρικά (γιατί σε κάθε επάγγελμα είναι διαφορετικά), αν δεν κόψουν απόδειξη (λαϊκά χωρίς ΦΠΑ) κέρδος είναι περίπου το 50%. Αν κόψουν απόδειξη (με ΦΠΑ) κέρδος είναι περίπου 30%.

 

Όσο για αυτό που η TS τονίζει συνέχεια, χωρίς απόδειξη, χωρίς ΦΠΑ και είναι σαν να κατηγορεί τον επαγγελματία που δεν έκοψε απόδειξη. Δεν νομίζω να μην σου έδωσαν τη δυνατότητα να πληρώνεις και με απόδειξη και ΦΠΑ. Εσύ διάλεξες να πληρώσεις χωρίς απόδειξη και ΦΠΑ γιατί σου έβγαινε πιο φθηνά. Αν είσαι τόσο "ευσυνείδητος" πολίτης ας είχες διαλέξει να πληρώσεις κανονικά με απόδειξη και ΦΠΑ. Είναι εύκολο να δείχνεις με το δάχτυλο κάποιον άλλον αλλά όταν έρχεται η ώρα για τον εαυτό σου διαλέγεις το προσωπικό συμφέρον. Και εδώ δεν βγάζω τον εαυτό μου απ' έξω.

 

Όσο για τα site που βρίσκεις διάφορους επαγγελματίες, δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά θεωρητικά φαίνεται να έχουν 2 μεγάλη συν. Πρώτον, λόγο ανταγωνισμού μπορείς να πετύχεις καλύτερες τιμές και έχεις μικρότερες πιθανότητες να σε "γδάρει" κάποιος. Δεύτερον, αν υπάρχει και η δυνατότητα για feedback, έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να έχει πιο επαγγελματική αντιμετώπισει από τον επαγγελματία. Φυσικά στην τιμή θα υπάρχει και ένα "καπελάκι" για την αμοιβή του site.

 

Οσο πιο προηγμένο κράτος τόσο ακριβότερη παροχή υπηρεσιών.

Είναι δηλαδή δείγμα σύγχρονης χώρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός σε αυτά που ρώτησα?

περιμενεις να σου πει και τα μαυρα?

Σε γενικές γραμμές τα χρήματα που μου μένουν έχοντας τακτοποιήσει τις υποχρεώσεις μου, είναι οσα του βασικού μισθού κι ας εχω μεγαλύτερο μεροκάματο...

 

Ξέρω, μαλακία αλλά δεν χρωστάω.

αν μεθαυριο ενας πακιστανος ή πολλοι αλλοδαποι,αρχισουν να σου τρωνε την δουλεια διοτι την βγαζουν με ενα πιατο φαι την μερα,μενουν σε γιαπι μαζι με αλλους 20,και πηγαινουν στα μεροκαματα με οτοστοπ,μην κλαιγεσαι...............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι της εφορίας και δεν είναι και ανάγκη να κρυφτούμε πίσω από το δάχτυλο μας. Όλοι πάνω κάτω ξέρουμε τι γίνεται.

Χονδρικά όχι με πολύ λεπτομέρεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΠΑ 24%? Ασφάλεια? Φόρος εισοδήματος (έστω τεκμαρτό)? Τέλος επιτηδευματος 650€? Έξοδα? Έδρα?

ΦΠΑ: Μόνο όσων παραστατικών κόβω(με σχετική επιστροφή λόγω των λογαριασμών της έδρας), Ασφάλεια μόνο όταν κόβω απόδειξη ή τιμολόγιο(φροντίζω για τουλάχιστον 50 ένσημα τον χρόνο) ~2000€, Φόρο εισοδήματος έχω χαμηλό επειδή κατά πλειοψηφία δουλεύω μαύρα(εξαιρώντας τα έργα στα οποία κόβω απόδειξη), Τέλος επιτηδεύματος 650€ = περίπου 5.500€. Μου μένουν συνήθως 6-7.000€(ο βασικός).

περιμενεις να σου πει και τα μαυρα?

 

αν μεθαυριο ενας πακιστανος ή πολλοι αλλοδαποι,αρχισουν να σου τρωνε την δουλεια διοτι την βγαζουν με ενα πιατο φαι την μερα,μενουν σε γιαπι μαζι με αλλους 20,και πηγαινουν στα μεροκαματα με οτοστοπ,μην κλαιγεσαι...............

Μέχρι στιγμής περνάω τον σκόπελο της κρίσης του "γίναν όλοι μπογιατζήδες". Εν το μεταξύ το πελατειακό δίκτυο που εχω φτιάξει ολα αυτά τα χρόνια, δεν με αλλάζει. Σταμάτησα να συνεργάζομαι με πελάτες μόνο επειδή πέθαναν! (μακάβριο αλλά ναι ρε φίλε-ήταν παππούδια:P)

 

Αα οσο για το αν θα πω τα μαύρα ή οχι, το αφήνω σε 'σένα να μαντέψεις όταν θα 'ρθω για ενα μεροκάματο και σου ζητήσω 90€ :mrgreen:

 

Τίποτα δεν κρύβω, αφού τα ξέρεις.

Παει μια φορα ενας μηχανικος σε μια εγκατασταση που υπολειτουργουσε

 

Το εργο ειχε σταματησει και περιμεναν τον μηχανικο.

 

Ηρθε,εκανε ελενχο και λεει στο υπευθυνο θελω 1000€ και θα το κανω να δουλεψει αμεσα και πολυ γρηγορα. Του δινουν το οκ.

 

Ο μηχανικος μεσα σε 1 λεπτο μπαινει μεσα,τοποθετει 1 βιδα και αμεσως ολα μπαινουν στην θεση τους και δουλευουν ρολοι. Βγαινει εξω και λεει τελειωσα.

 

Του λενε καλα μεσα σε 1 λεπτο τελειωσες και θελεις 1000€ ;;;; οκ στα δινω αλλα αυριο θελω να γραψεις αναλυτικη χρεωση τι και πως.

 

Οκ λεει, την επομενη μερα στελνει την αναλυτικη χρεωση και μεσα ελεγε.

 

Ανταλλακτικο: κοστος 1€

 

Γνωση που επρεπε σε ποιο σημειο να μπει η βιδα για να δουλεψει:κοστος 999€

 

 

 

 

 

Οποτε συμπερασμα;;; γ πειτε μου εσεις....

 

 

(Σαφως και εννοειται ειναι ψευτικο και ειναι ενα απλο παραδειγμα γ καποιους που υπολογιζουν μονο τον χρονο και οχι την γνωση του καθε επαγγελματια για κατι!)

 

Και βεβαια ειμαι εναντια σε λαμογια και παπατζηδες-αεριτζιδες που κανουν τους επαγγελματιες και χρεωνουν "υπερογκα ποσα" για κατι υπερβολικα απλο

Ω ρε φίλε γαμάτο!! ...και έτσι είναι, η τεχνογνωσία είναι που κοστίζει :-)

 

 

Είχα προσέξει οτι πόσταρες αλλά ήμουν πλακωμένος να γράφω οπότε το διάβασα τώρα :-)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...