Προς το περιεχόμενο

Τεχνίτες Αθήνα


μπιπ μπιπ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1.Αγόρασα κουρτινόξυλο από μαγαζί της γειτονιάς (35 ευρώ, φυσικά δεν έδωσε απόδειξη). Μου έστειλε τεχνίτη δικό του, για να ανοίξει 2 τρύπες στον τοίχο και για ένα τέταρτο δουλειά πήρε 25 ευρώ, φυσικά και πάλι χωρίς απόδειξη.

2.Ήθελα να φτιάξω το πλυντήριο, έκλεισα ραντεβού μέσω του douleutaras.gr. Την επόμενη μέρα χάλασε το κινητό μου και το είχα κλειστό. Το πήγα για φτιάξιμο και το ξαναπήρα σε 3 μέρες.Όταν το άνοιξα είδα ότι είχα 6 κλήσεις από αυτούς, με έπαιρναν κάθε μέρα. Στο καπάκι με ξαναπαίρνουν. Μου μιλάει ένας τύπος νευριασμένος και λίγο αγενής και μου λέει: Θέλετε ή δεν θέλετε να σας εξυπηρετήσουμε; Λέω θέλω απλά δεν είχε χαλάσει το κινητό μου (sorry κιόλας).

Μου λέει ο τεχνίτης για να έρθει σπίτι σας θα πάρει 20 ευρώ + φπα αν τελικά δεν φτιάξει το πλυντήριο. Άμα το φτιάξει η τιμή ανεβαίνει. Λέω οκ αφού είμαι άσχετη και δεν ξέρω να ψάχνω θα βάλω πάλι το χέρι βαθιά στην τσέπη.

Την άλλη μέρα έρχεται και μου λέει χάλασε ο ιμάντας. Θέλω 50 ευρώ για την δουλειά (τα 10 τα παίρνει ο δουλευταράς) και 25 ευρώ κάνει ο ιμάντας. Πάλι χωρίς απόδειξη.

Είναι ιδεά μου ή έδωσα υπερβολικά πολλά λεφτά;

(Σε πόλη της επαρχίας πρόπερσι είχα δώσει για να μου περάσουν κουρτινόξυλο 10 ευρώ. Η Αθήνα μήπως είναι ακριβή σε τέτοια θέματα; )

Για τεχνίτες γενικά τι μου προτείνετε; Γνωστοί δεν παίζουν εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eντάξει πες ότι παίρνω black and decker, έτσι άπειρη που είμαι, θα τις ανοίγω στραβά;

Έχετε να μου προτείνετε πιο οικονομικές λύσεις ή οι τιμές που παίζουν είναι αυτές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο οικονονικη λυση ειναι να με κερασεις μεσημεριανο και να σ μαθω πως να ανοιγεις τρυπες,να σημαδευεις,να αλφαδιαζεις.

 

και μπονους

 

δωρακι ειναι αυτο,να σε μαθω και απο που να αγοραζεις εργαλεια και τι χρειαζεσαι στο σπιτι για μικρα μαστορεματα

 

 

:) :) :P

 

Περα απο την πλακα μην παρεις και ξεκινησεις να καρφωνεις η να ανοιγεις τρυπες,το πιθανοτερο ειναι να κανεις 1500 λαθη η να τραυματιστεις με κανενα τρυπανι.

 

Πρωτα να σου δειξει καποιος τα βασικα κ μετα κανεις μονη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το κινητό πόσα έδωσες; Απόδειξη πήρες; :)

 

Έτσι είναι αυτές τις δουλειές, πολλοί που κάνουν αρπαχτή και δύσκολο να εμπιστευτείς κάποιον. Καλό είναι όσο μπορείς να ξέρεις από πριν τι χρεώνουν και αν η τιμή περιλαμαβάνει ΦΠΑ, δηλαδή απόδειξη (αν σε ενδιαφέρει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το κινητό τίποτα, είχε εγγύηση.

Ναι ήξερα τις τιμές από πριν, αλλά τι να έκανα αφού αυτές οι δουλειές ήταν επείγουσες και δεν ήξερα που αλλού να ψάξω;

Γνωστούς δεν έχω, οπότε σε όποιον και να πήγαινα θα μου έλεγε όσα ήθελε. 25 ευρώ ο ένας, 40 ο άλλος. Όσα βγάζω εγώ μεροκάματο (για τα οποία φορολογούμαι), βγάζουν αυτοί σε μισή ώρα.

Εσείς για τέτοιες δουλειές που απευθύνεστε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην οικοδομή, τα μερεμέτια γίνονται εκτός

τακτικού ωραρίου και κοστίζουν 7€/ώρα. Χρειάζεται μια ώρα; 7€. Χρειάζεται δυο ώρες; 14€(15 για στρογγυλοποίηση :P) κ.ο.κ. συν τα υλικά.

 

(υπάρχει βέβαια η εξαίρεση του να χρειαστεί 5-5,5 ώρες, τότε κοστίζει ολόκληρο μεροκάματο επειδή δεν μένει χρόνος για να συμπληρωθεί το μεροκάματο με επόμενο μερεμέτι)

 

Για το 25ευρο για τις τρύπες τώρα, πιθανότατα χρησιμοποίησε ΔΙΑΜΑΝΤΟτρύπανο. Ξέρεις πόσο κοστίζει;; :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή με βάση αυτό που λες έπρεπε να της ζητήσει 1,75€ ; :P

Ακόμα και για ολόκληρη ώρα να είχε την διάθεση να πληρώσει (7 € όπως λες) ούτε λαθρομετανάστης - αλλαδαπός - πρόσφυγας δεν θα πήγαινε :P

Καλός ή κακός όλα τα μαστόρια κοπανάνε, οπότε ή το φτιάχνεις μόνος σου, ή φίλος-συγγενής ή βάζεις το χέρι βαθιά στην τσέπη..

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βρεις τον χρόνο να ψάξεις για να βρεις τον λιγότερο ακριβό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη σημερινή εποχή αν απλά πράγματα δεν μπορείς να τα κάνεις μόνος-η την έβαψες.

Σου λέει εγώ θέλω τόσο αν θέλεις.Μόνη λύση ψάξιμο για κάτι φθηνότερο.

Γενικά αυτά τα σάιτ με μαστόρια τεχνίτες και λοιπά επαγγέλματα έχουν πολλές παγίδες και κρυφές χρεώσεις που

δεν σου τις λένε από την αρχή.

 

Βρες και απλά μεμονωμένα μαστόρια και κάνε παζάρι απευθείας όχι μέσω εταιρειών οι οποίες θέλουν μερίδιο

το οποίο φυσικά πληρώνεις εσύ.Υπάρχουν και στο ίντερνετ.Ψάξιμο.Μην πας στις πρώτες αγγελίες με  ωραία 

επικεφαλίδα.Υπάρχουν παγίδες.Ψάξε και απλούς τεχνίτες παρακάτω.Θα βρεις.

Τι βιτρίνα την πληρώνεις παραπάνω και μετά σου έρχεται ταμπλάς.

 

Άλλη λύση;;;;;

Κάνε γνωριμίες.Για φίλους - φίλες μιλάω όχι γκόμενους ή γκόμενες  :-D

Κάποιος ή κάποια θα έχει ένα μπλακεντέκερ να ανοίξει π.χ. δύο τρύπες για μια κουρτίνα,ή  θα ξέρει ένα μάστορα 

έναν τεχνίτη να σου πάρει ένα λογικό και όχι τρελό ποσό.

Λύσεις υπάρχουν.Βάλτε το μυαλό να δουλέψει λίγο.

 

Στα φόρουμ αν πραγματικά ψάχνεις μάστορα και όχι κάτι άλλο ,μη λες ότι είσαι κοπέλα γιατί θα σου την πέσουν

πολλά άσχετα μαστόρια που προσφέρονται για έναν καφέ να φτιάξουν τα πάντα.

Από ομελέτα μέχρι ηλιακό θερμοσίφωνα. :lol:

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα φόρουμ αν πραγματικά ψάχνεις μάστορα και όχι κάτι άλλο ,μη λες ότι είσαι κοπέλα γιατί θα σου την πέσουν

πολλά άσχετα μαστόρια που προσφέρονται για έναν καφέ να φτιάξουν τα πάντα.

Από ομελέτα μέχρι ηλιακό θερμοσίφωνα. :lol:

Γαμωτο, ήμουν έτοιμος να προσφερθω

Μου το χάλασες παλι παλιοπαππου

Και νιώθω σαν τον κακό τον λύκο, εσύ ο κυνηγός και η τοπικ σταρ12τερ κοκκινοσκουφίτσα

Δεν βοηθάει και το θεμα του τοπικ, με τόσες οπες

Είχε ανοίξει και κείνο το θεμα για το πώς να σώσει το γατάκι της.

Στα σοβαρά τώρα: Σκεφτείτε το λιγο

Αν γράψει καποιος για έγκλημα με αλβανους δραστες, νιώθεις οτι τονίζει την εθνικότητα

Αν γράψει Έλληνες, ούτε πού το πρόσεξες

Αν γράψει κατ απολυτη αντιστοιχία, δεν ξερω να ανοίξω μια τρυπα ο ερμος ο δυστυχης και σε ρωτησω μετα εγω, αυτος που το έγραψε τι φύλο εχει, θα μου πεις βιαστικά "πού να ξερω ρε φίλε σάμπως το υπέγραψε με ονομα"

 

Αν ομως έγραφε : Δεν ξερω να ανοίξω μια τρυπα η έρμη η δυστυχισμένη" , βασικά λιγο πολυ θα διάβαζες:"ειμαι γυναίκα και θελω βοήθεια απο έναν άντρα" . Τούτο το γράφω αγαπητέ παππου με αφορμή και οχι αιτια το ποστ σου και φυσικά οχι για να στην μπω, το β προσωπο ειναι επί της ρητορειας και μάλιστα αυτοαναφορικης. Εννοώ, και με τους αλβανους δεν εχω τίποτα και ειμαι ο τελευταίος που θα υπερασπιζονταν τις γυναίκες, ζωντας σε μια εποχή μεταβατική που το υβρίδιο που ονομάζεται γυναίκα αφομοιωνει ταχιστα ολα τα αρνητικά των άντρων αλλα αν πασει περίπτωση, η κοκκινοσκουφιτ ε η νηματοθετρια θελω να πω, προφανώς ειμαι ασχετΗ θα γράψει, πώς να το κανουμε τωρα, να γράψει ασχετΟΣ για ξεκάρφωμα; Επί του θέματος τωρα

 

ΑγαπητΗ σε κλεβουνε. Το κουτινοξυλο δεν ειναι επείγουσα δουλειά. Τα σαιτ με μαστορια ΓΕΝΙΚΩΣ δεν ευννουν τον πελάτη αν δεν βιάζεται τρελα. Δεν θα σου προτείνω ούτε να μάθεις δουλειες μονΗ , γιατι τετοια ωρα τετοια λογια. Εν καιρώ ομως, να το εχεις υπόψη. Δυο προτάσεις μονο: Πρώτον, κάνε μια λίστα και ομαδοποιησε τις εκκρεμότητες. Πχ η δουλειά του κρεμασματος κουρτινοξυλου δεν ειναι δουλειά υδραυλικού. Οχι λόγω εξειδικευμενης δυσκολίας αλλα επειδή ειναι γελοία. Αν ομως θες να βάλεις μπαταρία στο μπάνιο και ο υδραυλικός ζητάει 25αρι πχ, οκ προφανώς αν ήσουν γνωστός γνωστού στην έβαζε με 10. Τι μπορεις εσύ ρεαλιστικα να κανεις, αντί να κλαις το επιπλέον 15αρι; να του πεις (με καθολου γυναικειο ναζιάρικο ύφος αλλα με καθ' ολα ύφος αφραγκου γδαρμενου απο όλους καταναλωτή) μου ανοίγετε και δυο τρύπες στο παράθυρο. Αν στο χρεώσει αυτό, χρησιμοποίησε την καρδια του στο μελλον για επένδυση τζακιού: Ειναι απο καθαρή, ατοφια πέτρα. Επίσης, αν θες συγκεκριμένη μπαταρία, και την βρίσκεις φερειπειν 50, μπορει αυτος να στην βρει 35-40-45.

Το φπα εχει απλή λύση. Το τονίζεις απο την αρχή, σου λένε, δέχεσαι, τέλος. Αν δεν θα έπρεπε να το τονίζεις εσύ σε μια αλλη κοινωνία, αυτο ειναι αλλουνού παπα ευαγγέλιο.

 

Θα σου έλεγα να πεις χοντρικά περιοχη γιατί όλο και καποιος θα εχεις κάποιον καλο μάστορα να προτεινει, ή -ας είμαστε ειλικρινεις- έναν γδαρτη μάστορα σε αγνωστους και λιγότερο γδαρτη σε συστημενους- αλλά να!εκει στο βάθος εμφανίστηκε μια γιαγιά. Πάω να την φαω και ξανάρχομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή με βάση αυτό που λες έπρεπε να της ζητήσει 1,75€ ; :P

Ακόμα και για ολόκληρη ώρα να είχε την διάθεση να πληρώσει (7 € όπως λες) ούτε λαθρομετανάστης - αλλαδαπός - πρόσφυγας δεν θα πήγαινε :P

Καλός ή κακός όλα τα μαστόρια κοπανάνε, οπότε ή το φτιάχνεις μόνος σου, ή φίλος-συγγενής ή βάζεις το χέρι βαθιά στην τσέπη..

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βρεις τον χρόνο να ψάξεις για να βρεις τον λιγότερο ακριβό

Οχι δεν έπρεπε να χρεώσει τίποτα, να είναι έξοδο που θα επωμιζόταν το μαγαζί ως after sales support.

Είναι ξεφτίλα για τέσσερεις(άντε εξι, αν είναι σαλόνι) τρύπες να ζητάς ολόκληρο το ημερομίσθιο του βασικού... απορώ, δεν ντράπηκε ο άλλος που τα ζήτησε; :huh:

 

Παράλληλα, δεν βγαίνω απ'το σπίτι για 7€! Τα μερεμέτια κανονίζονται με δική μου ημερομηνία, οχι του πελάτη. Μόλις μαζευτούν μερεμέτια που ολα μαζί συγκεντρώνουν ενα ολόκληρο μεροκάματο, πηγαίνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την άλλη μέρα έρχεται και μου λέει χάλασε ο ιμάντας. Θέλω 50 ευρώ για την δουλειά (τα 10 τα παίρνει ο δουλευταράς) και 25 ευρώ κάνει ο ιμάντας. Πάλι χωρίς απόδειξη.

Είναι ιδεά μου ή έδωσα υπερβολικά πολλά λεφτά;

(Σε πόλη της επαρχίας πρόπερσι είχα δώσει για να μου περάσουν κουρτινόξυλο 10 ευρώ. Η Αθήνα μήπως είναι ακριβή σε τέτοια θέματα; )

Για τεχνίτες γενικά τι μου προτείνετε; Γνωστοί δεν παίζουν εδώ.

 

...τα 40 τεχνικού για αλλαγή ιμάντα, είναι ας πούμε το στάνταρ. Πιο πάνω θα βρεις - πιο κάτω μάλλον όχι (ή τεσπα δύσκολα). Γενικά οι "τεχνικοί" έχουν μία τάση, όπου κι αν πάνε, όσο κι αν κάνουν (από 5' έως 55'), ό,τι κι αν κάνουν....να χρεώνουν από 40 έως 50 "την ώρα". Και ό,που κι αν είναι μάλιστα, όχι μόνο Αττική.

...ο δε κουρτινοξυλάς, σόρι αλλά βρήκε κώλο κι έπιασε. 5 με 10 για 2 τοιχότρυπες και εφαρμογή του κορτινόξυλου κτλ πάει κι έρχεται. Αλλά όπως κατάλαβες ήδη, τεχνίτες και τεχνικοί ζούνε ακριβώς επειδή υπάρχουν οι δικοί μας κώλοι για πιάσιμο. Ειδικά στην Αττική που είναι "πιο απρόσωπα" και πιο "άγρια" τα πράμματα. Συμπέρασμα : όπως ήδη ειπώθηκε, αν δεν φροντίσεις να φροντίζεις μόνη σου για την πλειονότητα των μερεμετιών που θα σου προκύπτουν, θα δουλεύεις (και) για αυτούς. Κατά τ' άλλα, η μόνη λύση για να γλυτώνεις κάτι είναι να παίρνεις σβάρνα τα τοπικά καταστήματα της περιοχής σου, να τους λες "θέλω την τάδε δουλειά, έχετε να μου προτείνετε κάποιον (και αν είναι δυνατόν και σε τί τιμή)", να συγκρίνεις και ν' αποφασίζεις. Στην αρχή θα πληρώσεις κάτι παραπάνω για να μάθεις, αλλά κάποια στιγμή θα σκαλώσεις κάποιον/-ους που θα μπορείς να εμπιστεύεσαι περισσότερο και με λογικότερες τιμές.

απορώ, δεν ντράπηκε ο άλλος που τα ζήτησε; :huh:

 

...επιβεβαιώνεις φίλε Σαρτζ, αυτό που έλεγα προ βδομάδων αλλού, ότι "είσαι εντάξει άτομο" - όπως όμως και το ότι "ζεις σε δικό σου, αγγελικά πλασμένο κόσμο"...Να ντραπεί;! Εγώ θα έλεγα δεν αποκλείεται να την σχολιάζανε κι από πάνω την μπιμπίπ, στο μαγαζί, για το 25άρι που της μασήσανε...(...φυσικά δεν εννοώ "την πιάσανε κορόιδο" αυτήν προσωπικά )

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Αγόρασα κουρτινόξυλο από μαγαζί της γειτονιάς (35 ευρώ, φυσικά δεν έδωσε απόδειξη). Μου έστειλε τεχνίτη δικό του, για να ανοίξει 2 τρύπες στον τοίχο και για ένα τέταρτο δουλειά πήρε 25 ευρώ, φυσικά και πάλι χωρίς απόδειξη.

2.Ήθελα να φτιάξω το πλυντήριο, έκλεισα ραντεβού μέσω του douleutaras.gr. Την επόμενη μέρα χάλασε το κινητό μου και το είχα κλειστό. Το πήγα για φτιάξιμο και το ξαναπήρα σε 3 μέρες.Όταν το άνοιξα είδα ότι είχα 6 κλήσεις από αυτούς, με έπαιρναν κάθε μέρα. Στο καπάκι με ξαναπαίρνουν. Μου μιλάει ένας τύπος νευριασμένος και λίγο αγενής και μου λέει: Θέλετε ή δεν θέλετε να σας εξυπηρετήσουμε; Λέω θέλω απλά δεν είχε χαλάσει το κινητό μου (sorry κιόλας).

Μου λέει ο τεχνίτης για να έρθει σπίτι σας θα πάρει 20 ευρώ + φπα αν τελικά δεν φτιάξει το πλυντήριο. Άμα το φτιάξει η τιμή ανεβαίνει. Λέω οκ αφού είμαι άσχετη και δεν ξέρω να ψάχνω θα βάλω πάλι το χέρι βαθιά στην τσέπη.

Την άλλη μέρα έρχεται και μου λέει χάλασε ο ιμάντας. Θέλω 50 ευρώ για την δουλειά (τα 10 τα παίρνει ο δουλευταράς) και 25 ευρώ κάνει ο ιμάντας. Πάλι χωρίς απόδειξη.

Είναι ιδεά μου ή έδωσα υπερβολικά πολλά λεφτά;

(Σε πόλη της επαρχίας πρόπερσι είχα δώσει για να μου περάσουν κουρτινόξυλο 10 ευρώ. Η Αθήνα μήπως είναι ακριβή σε τέτοια θέματα; )

Για τεχνίτες γενικά τι μου προτείνετε; Γνωστοί δεν παίζουν εδώ.

έρευνα αγοράς
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...