Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Ευρώπη λέει κάνει πόλεμο στην Κίνα και στις αγορές από εκεί και εμείς όπως πάντα πληρώνουμε την νύφη, και τελικά εκεί που αγοράζαμε φθηνά τώρα αυτά διπλασιάζονται. Εγώ πεισμώνω γιατί δεν με ρώτησε κανένας αν θέλω να κάνω πόλεμο στις αγορές από Κίνα, και ποιος είναι αυτός που αποφασίζει για αυτό και με τιμωρεί και με άσκοπες - εντεταλμένες και στοχευμένες διπλές χρεώσεις για να σταματήσουμε να αγοράζουμε από Κίνα. Το ίδιο το Ali πάντως έχει φόρμα για επιστροφή του ΦΠΑ εάν το έχουμε ξανά πληρώσει στο "δικό μας" τελωνείο. 

Πλέον θα ξεκινήσω και προτείνω όλοι μας να ξεκινήσουμε πόλεμο σε κάθε παράνομη και καταχρηστική χρέωση από τα ΕΛΤΑ με τα γνωστά χαρτάκια. Αφού πλέον σε όλες τις αγορές ΗΔΗ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΟ ΦΠΑ αφού είναι αναγκαστικό για την ευρώπη, και στο ebay και στο Ali, γιατί ξαναελέγχουν άραγε αν το πληρώσαμε; Δεν τους έχουν εμπιστοσύνη; Δεν μπορούν να "δουν" ότι ήδη πληρώσαμε; Γιατί δεν μας ζητάν όπως παλιά την απόδειξη πληρωμής και απόδοσης ΦΠΑ και αντ’αυτού ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΔΙΑΤΑΣΟΥΝ ΝΑ ΞΑΝΑΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΤΑ ΗΔΗ ΠΛΗΡΩΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΕ ΟΤΙ ΠΟΣΟ ΤΟΥΣ ΚΑΠΝΙΣΕΙ κρίνοντας από το φακελάκι; 

ΑΣ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΗΔΗ αίτηση για τον επανυπολογισμό των δασμοφορολογικών επιβαρύνσεων, να μας πει τι πρέπει να κάνουμε εν συντομία, χαρτιά διαδικασίες και να το κάνουν όσοι μπορούν και θέλουν, να μην τους αφήσουμε να μας δουλεύουν εν ψυχρώ. 

Ερώτηση: Αν έχω ήδη διπλοχρεωθει ΦΠΑ και έχω παραλάβει και ανοίξει το πακέτο, τι μπορώ να κάνω; Τι χρήματα θα μου επιστραφούν τελικά αφού πληρώσω 12 ευρώ για την αίτηση επανεξέτασης; 

Μπορώ αν έχω 2-3 διπλοχρεωμενα να κάνω μια αίτηση για όλα και να απαιτήσω επιστροφή χρήματων από τα ΕΛΤΑ;  

Η προστασία καταναλωτή βοηθάει; 

Πληροφοριακά: 

https://www.elta.gr/el-gr/επιχειρήσεις/αλληλογραφίαδέματα/εκτελωνισμός.aspx

https://www.elta.gr/Portals/0/pdf/ΑΙΤΗΣΗ ΕΠΑΝΕΞΕΤΑΣΗΣ 2.pdf

 

Επεξ/σία από Panos_2021
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 22/9/2021 στις 6:33 ΜΜ, villasg είπε

Καλησπερα , μια ερωτηση : περιμενω 2 πακετα απο ali με tracking ΤΥΠΟΥ UA146χχχχ03AEUH061χχχχ061BE , στο 17track λεει οτι ειναι στην ελλαδα πανω απο μηνα , στο ψαξιμο των ελτα δεν εμφανιζει τιποτα , ξερουμε πως / με ποιον διανεμονται Ελλαδα ??

Το UA146χχχχ03AE στο 17track  λεει : 2021-08-05 00:23 GR, Arrival at GREECE inward office of exchange , στο elta-courier λεει : ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 21-09-202107:56 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, nikanta είπε

Έχω 5-6 δέματα που έχουν διπλοχρεωθεί το φπα.
Αυτή η φόρμα που είναι?

https://ocsnext.ebay.co.uk/ocs/mudcwf?deptName=CollectRemitRefund

Εκτός απ' την αποδειξη ισως χρειαστει και το sms απ' τα ελτα.
Αν αντι για sms σού στειλαν ειδοποιητηριο και δεν υπαρχει μια φωτογραφια του,
δεν ξερω πώς θα το παρει το ebay, μπορει να αρκει και η αποδειξη.

Δεν εχω ζητησει επιστροφη φπα.
Διαβαζοντας κατι ψιλα στο help section και στο community.

Το ιδιο λινκ, αλλαζοντας την καταληξη co.uk δουλευει και για άλλα site (com και οχι μόνο).

Μπορεις και μεσω chat να επικοινωνησεις, εχει γραφτει αυτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Panos_2021 είπε

 Αφού πλέον σε όλες τις αγορές ΗΔΗ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΟ ΦΠΑ αφού είναι αναγκαστικό για την ευρώπη, και στο ebay και στο Ali, γιατί ξαναελέγχουν άραγε αν το πληρώσαμε; Δεν τους έχουν εμπιστοσύνη; Δεν μπορούν να "δουν" ότι ήδη πληρώσαμε;

ΑΣ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΗΔΗ αίτηση για τον επανυπολογισμό των δασμοφορολογικών επιβαρύνσεων, να μας πει τι πρέπει να κάνουμε εν συντομία, χαρτιά διαδικασίες και να το κάνουν όσοι μπορούν και θέλουν, να μην τους αφήσουμε να μας δουλεύουν εν ψυχρώ. 

Ερώτηση: Αν έχω ήδη διπλοχρεωθει ΦΠΑ και έχω παραλάβει και ανοίξει το πακέτο, τι μπορώ να κάνω; Τι χρήματα θα μου επιστραφούν τελικά αφού πληρώσω 12 ευρώ για την αίτηση επανεξέτασης; 

Μπορώ αν έχω 2-3 διπλοχρεωμενα να κάνω μια αίτηση για όλα και να απαιτήσω επιστροφή χρήματων από τα ΕΛΤΑ; 

Δεν φταίει το τελωνείο αν ο πωλητής δεν έχει κάνει σωστά την διαδικασία εισαγωγής των στοιχείων του δέματος στο IOSS ή αν χρησιμοποίησε εφαρμογή εκτύπωσης του Αριθμού Αποστολής που δεν υποστηρίζει το IOSS.

Στο τελωνείο σκαναρουν τα δέματα και βλέπουν αν είναι περασμένα στο σύστημα IOSS.

Αν ο πωλητής δεν το έπραξε, τότε σε χρεώνουν. Τέλος.

Δεν θα παραλάβεις το δέμα και θα ζητήσεις επανέλεγχο κάνοντας αίτηση με επισύναψη όλα τα στοιχεία που αποδεικνύουν ότι πληρούσες φόρο, +12 ευρώ.

https://www.elta.gr/Portals/0/pdf/ΑΙΤΗΣΗ ΕΠΑΝΕΞΕΤΑΣΗΣ 2.pdf

5 ώρες πριν, Panos_2021 είπε

Δεν τους έχουν εμπιστοσύνη;

Γιατί εσύ θα τους είχες εμπιστοσύνη; Ας μην λέμε τρελά πράγματα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τι κουλα ειναι αυτα με τους φορους??Πληρωσα κτ σκουλαρίκια της γυναικας μου 1,48€ κ οταν πηγα να παραλαβω απο ελτα πληρωσα κοντα στα 3€ εξτρα..Τρ ηρθαν κτ προστατευτικα τζαμακια για το κντ κ ήρθε μνμ οτι πρεπει να πληρωσω αλλα 3.60€ ενω ηδη μεσα στην τιμη ειχα πληρωσει + 0,32€ tax..

Τα εχω αφησει ολα στα ΕΛΤΑ..Δεν πήγα να παραλαβω τπτ..Δεν υπάρχει λυση??

Η απάντηση απ τα ΕΛΤΑ ηταν "Δυστυχώς ετσι ειναι η διαδικασία,δεν μπορουμε να κανουμε κτ εμείς"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Πανος999 είπε

Ρε παιδιά τι κουλα ειναι αυτα με τους φορους??Πληρωσα κτ σκουλαρίκια της γυναικας μου 1,48€ κ οταν πηγα να παραλαβω απο ελτα πληρωσα κοντα στα 3€ εξτρα..Τρ ηρθαν κτ προστατευτικα τζαμακια για το κντ κ ήρθε μνμ οτι πρεπει να πληρωσω αλλα 3.60€ ενω ηδη μεσα στην τιμη ειχα πληρωσει + 0,32€ tax..

Τα εχω αφησει ολα στα ΕΛΤΑ..Δεν πήγα να παραλαβω τπτ..Δεν υπάρχει λυση??

Η απάντηση απ τα ΕΛΤΑ ηταν "Δυστυχώς ετσι ειναι η διαδικασία,δεν μπορουμε να κανουμε κτ εμείς"

 

Δεν φταίει το τελωνείο αν ο πωλητής δεν έχει κάνει σωστά την διαδικασία εισαγωγής των στοιχείων του δέματος στο IOSS ή αν χρησιμοποίησε εφαρμογή εκτύπωσης του Αριθμού Αποστολής που δεν υποστηρίζει το IOSS.

Στο τελωνείο σκαναρουν τα δέματα και βλέπουν αν είναι περασμένα στο σύστημα IOSS.

Αν ο πωλητής δεν το έπραξε, τότε σε χρεώνουν.

Δεν θα παραλάβεις το δέμα και θα ζητήσεις επανέλεγχο κάνοντας αίτηση με επισύναψη όλα τα στοιχεία που αποδεικνύουν ότι πληρούσες φόρο, +12 ευρώ.

https://www.elta.gr/Portals/0/pdf/ΑΙΤΗΣΗ ΕΠΑΝΕΞΕΤΑΣΗΣ 2.pdf

 

Επεξ/σία από andreas1gr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, greekboy είπε

το θεμα ειναι πως θα ξερουμε αν ο πωλητης εχει το σωστο συστημα? μηπως πρεπει να αρχιζουμε να τους ρωταμε? αλλα τι ακριβως να ρωταμε?

Cainiao και Yanwen αναφέρονται προβλήματα με την μη απόδοση ΦΠΑ, AliExpress standard shipping και saver shipping δείχνουν να δουλεύουν σωστά, επίσης μπαταρίες λιθίου με αποστολή μέσω Meest δουλεύουν σωστά, οπότε προσέχεις τι τρόπο αποστολής επιλέγεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, andreas1gr είπε

Δεν φταίει το τελωνείο αν ο πωλητής δεν έχει κάνει σωστά την διαδικασία εισαγωγής των στοιχείων του δέματος στο IOSS ή αν χρησιμοποίησε εφαρμογή εκτύπωσης του Αριθμού Αποστολής που δεν υποστηρίζει το IOSS.

Στο τελωνείο σκαναρουν τα δέματα και βλέπουν αν είναι περασμένα στο σύστημα IOSS.

Αν ο πωλητής δεν το έπραξε, τότε σε χρεώνουν.

Δεν θα παραλάβεις το δέμα και θα ζητήσεις επανέλεγχο κάνοντας αίτηση με επισύναψη όλα τα στοιχεία που αποδεικνύουν ότι πληρούσες φόρο, +12 ευρώ.

https://www.elta.gr/Portals/0/pdf/ΑΙΤΗΣΗ ΕΠΑΝΕΞΕΤΑΣΗΣ 2.pdf

 

Ωραια,οποτε τους παω την αιτηση..Στοιχειο μπορει να ειναι κ ενα screenschot που λεει τιμη τοσο,tax τοσο,συνολο τοσο??

Το +12 ευρω που εγραψες τι είναι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Mr_Terror είπε

Μονο το aliexpress εχει προβλημα με το φπα? Στο ebay τι γινεται εκει?

περιμένω 2 πακέτα και τα 2 κολλημένα στο τελωνείο εδω και βδομάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πανος999 είπε

Το +12 ευρω που εγραψες τι είναι??

 

89029988_.png.b23c5563f46600a9ebd32e60243fd0b0.png

1 ώρα πριν, Πανος999 είπε

Στοιχειο μπορει να ειναι κ ενα screenschot που λεει τιμη τοσο,tax τοσο,συνολο τοσο??

Να εκτυπώσεις/επισυνάψεις α)το τιμολόγιο του AliExpress και β) την απόδειξη πληρωμής της αγοράς από την τράπεζα σου.

1781026230_.png.0ac23aac9e24fc714419eebee7599957.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

 

89029988_.png.b23c5563f46600a9ebd32e60243fd0b0.png

Να εκτυπώσεις/επισυνάψεις α)το τιμολόγιο του AliExpress και β) την απόδειξη πληρωμής της αγοράς από την τράπεζα σου.

1781026230_.png.0ac23aac9e24fc714419eebee7599957.png

Και αν η αγορά αφορά 10 αντικείμενα στα 80νευρω συνολικά και απλά δείχνει αλινεχπρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, logo15 είπε

Και αν η αγορά αφορά 10 αντικείμενα στα 80νευρω συνολικά και απλά δείχνει αλινεχπρες;

Αν οι 10 αγορές είναι μεμονωμένες φαντάζομαι, μεμονωμένες θα είναι και οι αιτήσεις.

Τώρα θα μου πεις 10x12 ευρώ, είναι πολλά τα χρήματα…..

Οπότε εσύ αποφασίζεις…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, logo15 είπε

Και αν η αγορά αφορά 10 αντικείμενα στα 80νευρω συνολικά και απλά δείχνει αλινεχπρες;

Πας για αμφισβητηση Μονο οταν ο Φπα εθναι αξιολογο ποσο....για 5..10 ευρω ειναι ασυμφορο να ξεκινησεις κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...