Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vasilispas είπε

Ρε φιλε εσυ που τα ξερεις..αυτο εδω ειναι δεμα απο usps unregistered...ειναι φυσιολογικο που εκανε αφιξη κ μετα καμια ενημερωση;

23/9/2021, 08:28 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
17/8/2021, 09:17 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
17/8/2021, 09:17 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ

 

ακριβώς στην ίδια κατάσταση

image.png.933481c41a96ab2bb250d156b2c8889e.png

Επεξ/σία από Siakou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, stv6958 είπε

Από Ευρώπη περνάνε τελωνειο?

Έρχεται απο Κανάρια. Τεχνικά ειναι Ισπανία, μέσω Ισπανικών ελτά αλλά βρίσκεται εκτός φορολογικού καθεστώτως ΕΕ. Βέβαια το ήξερα και πλήρωσα κανονικά φπα στο ebay αλλά προφανώς για τα ελτά θα ήταν σαν να μην πλήρωνα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κολλήσει και κανενός άλλου το δέμα στην Ουγγαρία για πάνω από βδομάδα; Όλα τα άλλα που πέρασαν μέσω Ουγγαρίας που είχα δεν έκαναν πάνω από πέντε μέρες. Τώρα έχω ένα κολλημένο στο "departure from outward office of exchange" εδώ και 10 μέρες, κι ένα άλλο εδώ και 9! Συμβαίνει κάτι εκεί άραγε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Tulipbaek είπε

Έχει κολλήσει και κανενός άλλου το δέμα στην Ουγγαρία για πάνω από βδομάδα; Όλα τα άλλα που πέρασαν μέσω Ουγγαρίας που είχα δεν έκαναν πάνω από πέντε μέρες. Τώρα έχω ένα κολλημένο στο "departure from outward office of exchange" εδώ και 10 μέρες, κι ένα άλλο εδώ και 9! Συμβαίνει κάτι εκεί άραγε;

Μας πηραν χαμπαρι αδερφεεεε...αχαχαχα...ρε..το δικο μου κολλησε εδω στο Αφιξη στ χωρα στο τςλωνειο τελικα...τι ματι εχεις βρε;😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, radiotv είπε

και τα δύο είναι με Cainiao super economy

αρχίζουν από S0.......

Αυτό που έκατσε δίμηνο στο τελωνείο ήταν U......CN.         το άλλο που έχει κολλήσει από 18/9 είναι U......AE.     προφανώς το μεγάλο πρόβλημα με την μη απόδοση ΦΠΑ είναι σε αυτά τα δέματα, κάποια άλλα που έλαβα με AliExpress standard shipping και saver shipping ήρθαν μέσω Ουγγαρίας και έδειξαν ότι πέρασαν τελωνείο εκεί και όταν έφτασαν εδώ από το ΚΑΤ πήγαν ΚΔ και μετά στην τοπική μονάδα διανομής, περιμένω ένα ακόμη AliExpress standard shipping που πήγε μέσω Ολλανδίας,σε όλα έχει πληρωθεί ο ΦΠΑ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Αυτά που ξεκινάνε με S000..... , ναι μεν ο τρόπος αποστολής αναφέρεται σαν 'Cainaio super economy GLOBAL', αλλά τα tracking number που τυπώνουν είναι από το σύστημα της Yanwen (μπορείς να πας και στην σελίδα της Yanwen να τα δεις αυτά - https://www.yw56.com.cn/ -, και ως εκ τούτου για αυτό δημιουργείται το πρόβλημα (επειδή όπως προείπα το σύστημα της Yanwen, δεν δέχεται το IOSS number). Δεν ξέρω αν αλλάξει κάποια στιγμή αυτό.

Πάντως, σε όλες αυτές τις περιπτώσεις, εγώ λέω στον πωλητή να χρησιμοποιήσει την 'Cainaio super economy', που χρησιμοποιεί το Bpost/Belgium Post αυτό το διάστημα. Αυτό το κάνω, γιατί για την 'Cainaio super economy' τυπώνει το tracking number από την ΙΔΙΑ την πλατφόρμα του Aliexpress, οπότε ενημερώνεται αμέσως για το IOSS number αυτόματα

11 ώρες πριν, Siakou είπε

 

ακριβώς στην ίδια κατάσταση

image.png.933481c41a96ab2bb250d156b2c8889e.png

Δες ένα δικό μου -UU158895566CN-, που είναι από 10 Σεπτεμβρίου στην ίδια φάση. Σου βάζω απλά printscreen από το ΕΛΤΑ courier, γιατί αυτή την στιγμή η σελίδα των ΕΛΤΑ κάνει νερά!

Χωρίς τίτλο.png

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φακελάκι ευτελούς αξίας με AliExpress saver shipping μέσω Ουγγαρίας κολλημένο εκεί μετά το τελωνείο από 9/9, έχει δεί κανείς κάτι ανάλογο;

Clearing Customs

Customs clearance successful 2021-09-09 07:25

Customs clearance started 2021-09-08 16:40

Delivering

Arrived at destination country 2021-09-08 05:32

Departed country of origin 2021-09-06 22:00

Accepted for linehaul transportation 2021-09-03 21:56

Dispatched from sorting center

2021-09-03 18:38

Arrived at sorting center

2021-09-03 05:33

Parcel dispatched 2021-09-03 04:06

AliExpress Saver Shipping

UAχχχχχχχχχHU

 

14 ώρες πριν, vasilispas είπε

Μας πηραν χαμπαρι αδερφεεεε...αχαχαχα...ρε..το δικο μου κολλησε εδω στο Αφιξη στ χωρα στο τςλωνειο τελικα...τι ματι εχεις βρε;😂😂😂

γράφω λίγο παρακάτω ένα δικό μου με AliExpress saver shipping κολλημένο από 9/9 μετά το τελωνείο της Ουγγαρίας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

Αυτά που ξεκινάνε με S000..... , ναι μεν ο τρόπος αποστολής αναφέρεται σαν 'Cainaio super economy GLOBAL', αλλά τα tracking number που τυπώνουν είναι από το σύστημα της Yanwen (μπορείς να πας και στην σελίδα της Yanwen να τα δεις αυτά - https://www.yw56.com.cn/ -, και ως εκ τούτου για αυτό δημιουργείται το πρόβλημα (επειδή όπως προείπα το σύστημα της Yanwen, δεν δέχεται το IOSS number). Δεν ξέρω αν αλλάξει κάποια στιγμή αυτό.

Πάντως, σε όλες αυτές τις περιπτώσεις, εγώ λέω στον πωλητή να χρησιμοποιήσει την 'Cainaio super economy', που χρησιμοποιεί το Bpost/Belgium Post αυτό το διάστημα. Αυτό το κάνω, γιατί για την 'Cainaio super economy' τυπώνει το tracking number από την ΙΔΙΑ την πλατφόρμα του Aliexpress, οπότε ενημερώνεται αμέσως για το IOSS number αυτόματα

Δες ένα δικό μου -UU158895566CN-, που είναι από 10 Σεπτεμβρίου στην ίδια φάση. Σου βάζω απλά printscreen από το ΕΛΤΑ courier, γιατί αυτή την στιγμή η σελίδα των ΕΛΤΑ κάνει νερά!

Χωρίς τίτλο.png

Να επιβεβαιώσω ότι η Cainaio Super Economy Global περνάει τελωνείο, παρά το ότι είναι πληρωμένο το ΦΠΑ.
Σήμερα μου ήρθε και μένα sms για πακέτο αξίας $9,30 , τελική τιμή με ΦΠΑ και μεταφορικά που θα πάω να δώσω άλλα 3,41€ για να το παραλάβω.

Επειδή γράφω και σπάνια σε αυτό το νήμα, ενώ το παρακολουθώ ανελλιπώς, παίρνω αφορμή να πω και μπράβο στον @nikosgiann78 για την συσσωρευμένη εμπειρία του που μοιράζεται μαζί μας.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έκανα αγορά στο aliexpress  μετά την 1η Ιουλίου. Πλήρωσα κανονικά στον πωλητή το ΦΠΑ. Όταν πήγα να πάρω το δέμα  από τα ΕΛΤΑ πλήρωσα αλλά 2.5 ευρώ. Για ποιον λόγο? Γνωρίζει κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GrevenaPAOK είπε

Καλησπέρα. Έκανα αγορά στο aliexpress  μετά την 1η Ιουλίου. Πλήρωσα κανονικά στον πωλητή το ΦΠΑ. Όταν πήγα να πάρω το δέμα  από τα ΕΛΤΑ πλήρωσα αλλά 2.5 ευρώ. Για ποιον λόγο? Γνωρίζει κανείς?

Διάβασε τις προηγούμενες σελίδες και θα καταλάβεις…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

139+ 7,5 μεγαφορικα = 146,5€ Κατι επεξεργαστες, 20 pack. 
να το σπασω σε 2 λετε; 
ποιες οι πιθανοτητς να με καλεσουν απο ελτα να δωσω και αλλα χρηματα;

μπορω και να τα σπασω σε μικροτερες παραγγελιες, αν πιστευετε οτι ειναι καλυτερα;

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και απο μένα.

Εχω παρε δωσε με δεματα μερικα χρονια, αλλα αυτο που γινετε τελευταια ειναι ανεκδιήγητο ρε παιδια....

Τα screenshots μιλανε απο μόνα τους.

Και εχω να περιμενω αρκετα πραματακια που τα βιαζομαι ιδιαιτερα, αλλα δεν βλεπω κανενα φως στο τουνελ......

 

Απατο πηγαδι ειναι η κατασταση, παλι καλα που παραλαμβάνουμε και μερικά πρεπει να λέμε .....

Πόσο χειρότερα μπορεί να γίνει άραγε?

Screenshot 2021-10-03 at 9.07.19 AM.png

Screenshot 2021-10-03 at 9.08.19 AM.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πακέτο από 25.08 απο Αμερική αξίας 10 ευρώ και ακόμα καμία εξέλιξη

26/9/2021, 14:31 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
25/8/2021, 08:20 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
25/8/2021, 08:20 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ

Θεωρείτε πως θα έρθει ή έχει χαθεί κάθε ελπίδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kalpal είπε

πακέτο από 25.08 απο Αμερική αξίας 10 ευρώ και ακόμα καμία εξέλιξη

26/9/2021, 14:31 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
25/8/2021, 08:20 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
25/8/2021, 08:20 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ

Θεωρείτε πως θα έρθει ή έχει χαθεί κάθε ελπίδα;

Μην ανησυχείς θα έρθει, Εμένα είναι στην "Άφιξη" από 17/9. Προηγούμενο πακέτο έκανε 21 μέρες να προχωρήσει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, stv6958 είπε

Μην ανησυχείς θα έρθει, Εμένα είναι στην "Άφιξη" από 17/9. Προηγούμενο πακέτο έκανε 21 μέρες να προχωρήσει...

Είναι ακραίες οι καθυστερήσεις. Να πω ότι για κάποιον λόγο δίσκος από Αμερική αγοράστηκε τέλη Ιουλίου και τέλος Αυγούστου τον είχα στα ΕΛΤΑ Κορίνθου. Μου φαίνεται θα τα στέλνω εκεί γιατί εδώ Αθήνα δεν έρχονται ποτέ. (ή απλά ήμουν τυχερός).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...