Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, andreas1gr είπε

 

89029988_.png.b23c5563f46600a9ebd32e60243fd0b0.png

Να εκτυπώσεις/επισυνάψεις α)το τιμολόγιο του AliExpress και β) την απόδειξη πληρωμής της αγοράς από την τράπεζα σου.

1781026230_.png.0ac23aac9e24fc714419eebee7599957.png

Κ για 1.88€,θα πρέπει να πληρωσω 12€ για να γλυτωσω τα 3.60€ κ βλεπουμε!!

Νομίζω οτι αυτο το συστημα μυριζει Ελλαδα!!

Ευχαριστώ δε θα παρω..!Θα κανω αποχη απ τις αγορες..

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου φιλε μου..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Πανος999 είπε

Νομίζω οτι αυτο το συστημα μυριζει Ελλαδα!!

Ξανά γράφω.

Δεν φταίει το τελωνείο αν ο πωλητής δεν έχει κάνει σωστά την διαδικασία εισαγωγής των στοιχείων του δέματος στο IOSS ή αν χρησιμοποίησε εφαρμογή εκτύπωσης του Αριθμού Αποστολής που δεν υποστηρίζει το IOSS.

Στο τελωνείο σκανάρουν τα δέματα και βλέπουν αν είναι περασμένα στο σύστημα IOSS.

Αν ο πωλητής δεν το έπραξε, τότε σε χρεώνουν.

Μέχρι τώρα οι μέθοδοι AliExpress Standard Shipping και Saver Shipping δείχνουν να λειτουργούν σωστά

Επεξ/σία από andreas1gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δύο αγορές 19 κ 20 Ιουλίου eBay προ πληρωμένος ΦΠΑ κ στις δύο αυτόματα κατά την αγορά. Μικρό πράγματα γραμμαρίων αξίας κάτω από 5-7€ το καθένα.

Το ένα έχει έρθει στο τοπικό ΚΚ ΕΛΤΑ θα πάω να το πάρω σε λίγο. Με Yanwen, UD...YP όπου μετά άλλαξε σε UA...SE κ μπορούσα πλέον να το βλέπω στα ΕΛΤΑ από όπου ειδοποιήθηκα με sms. Εδώ όλα οκ.

Το άλλο με UBI Smart Parcel κ number UG...BE, BPost το βλέπω αλλά φαίνεται κολλημένο 23/9 Departure from office of exchange. Γιατί δε βλεπω ελληνικό number ώστε να το παρακολουθώ πλεον ΕΛΤΑ; 

Λέτε να φάω τελωνείο έξτρα χρέωση κ να χρειαστούν διαδικασίες ioss κλπ βλ.παραπανω; Μου κάνει εντύπωση που δεν μπορώ να βρω ΕΛΤΑ number. Περισσότερα πειραματικά τις έκανα τις αγορές για να δω πως θα πάει το εκτός ΕΕ μετά 1/7.

Γνκα τρελή καθυστέρηση σε σχέση με το πριν. Ειδικά το '18-'21 αυτά όλα μου έρχονταν από 15 μέρες (Ω ναι) μέχρι 1.5 μήνα το πολύ.

IMG_20210930_102036.jpg

IMG_20210930_095641.jpg

EDIT: Οκ διαβάζοντας λίγο εδώ μέσα για UBI Smart κ Βέλγιο @nikosgiann78 νομίζω είμαι σε καλά χέρια. 😁

Επεξ/σία από sarakinos21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, andreas1gr είπε

Ξανά γράφω.

Δεν φταίει το τελωνείο αν ο πωλητής δεν έχει κάνει σωστά την διαδικασία εισαγωγής των στοιχείων του δέματος στο IOSS ή αν χρησιμοποίησε εφαρμογή εκτύπωσης του Αριθμού Αποστολής που δεν υποστηρίζει το IOSS.

Στο τελωνείο σκανάρουν τα δέματα και βλέπουν αν είναι περασμένα στο σύστημα IOSS.

Αν ο πωλητής δεν το έπραξε, τότε σε χρεώνουν.

Μέχρι τώρα οι μέθοδοι AliExpress Standard Shipping και Saver Shipping δείχνουν να λειτουργούν σωστά

φιλε το προβλημα ειναι το εξης. προ Ioss εβλεπαν οτι κατι δεν παει καλα, και σου ελεγαν στειλε αποδεικτικα. εστελνες εβλεπαν εκριναν εβαζαν τιμη. πληρωνες το 12αρι και τραβαγες την ταλαιπωρια αν εβαζαν λαθος νουμερα. συνηθως ομως εστελναν ενα κωλοιμειλ. ή σε επαιρναν και τηλεφωνο.

τωρα δεν απαντανε καν στα ιμειλ οχι να στειλουν. σκεψου οτι εγω εστειλα και ιμειλ, πριν φτασει το αντικειμενο. και λεω το ταδε με ταδε τρακινγκ εχει ιοσσ παρε εδω αποδεικτικα. καμιααπαντηση και φπα δευτερο στο κεφαλι. εινα ιτραγικοι ρε φιλε. μια βδομαδα ολοκληρη, κανενα τηλεφωνο δεν σηκωσαν. εω στειλω ποσα ιμειλ, ουτε σε ενα αποαντηση. καταγγελιες μεχρι να σβησει ο ηλιος

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sarakinos21 είπε

Δύο αγορές 19 κ 20 Ιουλίου eBay προ πληρωμένος ΦΠΑ κ στις δύο αυτόματα κατά την αγορά. Μικρό πράγματα γραμμαρίων αξίας κάτω από 5-7€ το καθένα.

Το ένα έχει έρθει στο τοπικό ΚΚ ΕΛΤΑ θα πάω να το πάρω σε λίγο. Με Yanwen, UD...YP όπου μετά άλλαξε σε UA...SE κ μπορούσα πλέον να το βλέπω στα ΕΛΤΑ από όπου ειδοποιήθηκα με sms. Εδώ όλα οκ.

Το άλλο με UBI Smart Parcel κ number UG...BE, BPost το βλέπω αλλά φαίνεται κολλημένο 23/9 Departure from office of exchange. Γιατί δε βλεπω ελληνικό number ώστε να το παρακολουθώ πλεον ΕΛΤΑ; 

Λέτε να φάω τελωνείο έξτρα χρέωση κ να χρειαστούν διαδικασίες ioss κλπ βλ.παραπανω; Μου κάνει εντύπωση που δεν μπορώ να βρω ΕΛΤΑ number. Περισσότερα πειραματικά τις έκανα τις αγορές για να δω πως θα πάει το εκτός ΕΕ μετά 1/7.

Γνκα τρελή καθυστέρηση σε σχέση με το πριν. Ειδικά το '18-'21 αυτά όλα μου έρχονταν από 15 μέρες (Ω ναι) μέχρι 1.5 μήνα το πολύ.

IMG_20210930_102036.jpg

IMG_20210930_095641.jpg

EDIT: Οκ διαβάζοντας λίγο εδώ μέσα για UBI Smart κ Βέλγιο @ nikosgiann78 νομίζω είμαι σε καλά χέρια. 😁

Μόλις πήγε η γυναίκα μου να παραλάβει το πρώτο από ΕΛΤΑ κ χρεωσανε +0,61€ για έξοδα εκτελωνισμου ΕΛΤΑ. Τι είναι πάλι ετούτο; Η ενημέρωση είχε γίνει με το γελειο sms τύπου "αντικείμενο (ufo;...) θα βρίσκεται για λίγες μέρες ακόμα στο Κ.Κ. ΕΛΤΑ" 🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, sarakinos21 είπε

Δύο αγορές 19 κ 20 Ιουλίου eBay προ πληρωμένος ΦΠΑ κ στις δύο αυτόματα κατά την αγορά. Μικρό πράγματα γραμμαρίων αξίας κάτω από 5-7€ το καθένα.

Το ένα έχει έρθει στο τοπικό ΚΚ ΕΛΤΑ θα πάω να το πάρω σε λίγο. Με Yanwen, UD...YP όπου μετά άλλαξε σε UA...SE κ μπορούσα πλέον να το βλέπω στα ΕΛΤΑ από όπου ειδοποιήθηκα με sms. Εδώ όλα οκ.

Το άλλο με UBI Smart Parcel κ number UG...BE, BPost το βλέπω αλλά φαίνεται κολλημένο 23/9 Departure from office of exchange. Γιατί δε βλεπω ελληνικό number ώστε να το παρακολουθώ πλεον ΕΛΤΑ; 

Λέτε να φάω τελωνείο έξτρα χρέωση κ να χρειαστούν διαδικασίες ioss κλπ βλ.παραπανω; Μου κάνει εντύπωση που δεν μπορώ να βρω ΕΛΤΑ number. Περισσότερα πειραματικά τις έκανα τις αγορές για να δω πως θα πάει το εκτός ΕΕ μετά 1/7.

Γνκα τρελή καθυστέρηση σε σχέση με το πριν. Ειδικά το '18-'21 αυτά όλα μου έρχονταν από 15 μέρες (Ω ναι) μέχρι 1.5 μήνα το πολύ.

IMG_20210930_102036.jpg

IMG_20210930_095641.jpg

EDIT: Οκ διαβάζοντας λίγο εδώ μέσα για UBI Smart κ Βέλγιο @nikosgiann78 νομίζω είμαι σε καλά χέρια. 😁

UG.....BE είναι unregistered δέμα του Bpost (Belgium Post). Το δέμα ουσιαστικά πρέπει να έχει φύγει από Βέλγιο τώρα.... Δεν θα δεις τίποτα στα ΕΛΤΑ (τουλάχιστον για την ώρα), γιατί στα unregistered δεν βλέπεις όλη την διαδρομή κανονικά. Τελευταίο tracking number update που πρέπει να δεις κανονικά θα είναι το 'Your shipment has been delivered to the postal operator of the country of destination and will be delivered in the coming days. Είναι το σημείο που θα έχει φτάσει εδώ στην Ελλάδα.

Το άλλο που λες με Yanwen είναι ο unregistered τρόπος της Yanwen (YD.....UP). Παλιά κάποτε χρησιμοποιούταν ευρέως. Τώρα, σχεδόν εξαφανίστηκε (και χρησιμοποιούν τα κλασικά που ξεκινάνε από S0000....). Αλήθεια, τι πράγμα είναι αυτό; Πάντως, το 'next tracking number' να σου πω την αλήθεια με παραπέμπει σε PostNord από τα παλιά (Σουηδικό ταχυδρομείο). Έχεις πληρώσει κανονικά ΦΠΑ για αυτήν την παραγγελία και δεν είχες πρόβλημα;

Πάντως θα ήθελα πολύ να έβλεπα ειδικά αυτό το tracking number της Yanwen (αν θες στείλτο μου έστω και σε προσωπικό μήνυμα)

Με την ευκαιρία (επειδή σου απάντησα), να δείξω και κάτι άλλο που έλεγα για τα China post tracking number (που σχεδόν πάντα τυπώνονται από εξωτερικά συστήματα). Στην παρακάτω φωτογραφία, είναι ένα δέμα που πήρα χθες με το China post, και είχα πληρώσει το ΦΠΑ κανονικότατα. Όποιος δει το tracking number -RE231624545CN-, θα δει ότι το δέμα το έστειλε το Γ.Ε.Τ.Α. στο ΚΑΤ, όπου και 'έκλεισε' κανονικότατα από εκεί, και έτσι δεν διπλοχρεώθηκα το ΦΠΑ. Η ιδιαιτερότητα εδώ είναι ότι το tracking number, το τύπωσε ο Κινέζος ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ από την πλατφόρμα του Aliexpress (και ως εκ τούτου η πλατφόρμα ενημέρωσε κανονικότατα ότι το ΦΠΑ πληρώθηκε. Είναι αυτό που είπα παλιότερα σαν 'Online μέθοδος' για να τυπώσει το tracking number). Η λεπτομέρεια εδώ είναι ότι για να μπορέσει ο Κινέζος να κάνει Shipping, θα πρέπει να συνεργάζεται απευθείας ο ίδιος με το China post της περιοχής του!!! Το δέμα δηλ. το διαχειρίζεται το China post της περιοχής του, και ΟΧΙ κάποια εταιρία logistics (όπως πχ. η 4PX ή η Yanwen) που απλά μετά το δίνει η ίδια στο China post.

243186074_616722343025132_3376838899242960770_n - Αντιγραφή.jpg

Χωρίς τίτλο.png

Επεξ/σία από nikosgiann78
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, nikosgiann78 είπε

UG.....BE είναι unregistered δέμα του Bpost (Belgium Post). Το δέμα ουσιαστικά πρέπει να έχει φύγει από Βέλγιο τώρα.... Δεν θα δεις τίποτα στα ΕΛΤΑ (τουλάχιστον για την ώρα), γιατί στα unregistered δεν βλέπεις όλη την διαδρομή κανονικά. Τελευταίο tracking number update που πρέπει να δεις κανονικά θα είναι το 'Your shipment has been delivered to the postal operator of the country of destination and will be delivered in the coming days. Είναι το σημείο που θα έχει φτάσει εδώ στην Ελλάδα.

Το άλλο που λες με Yanwen είναι ο unregistered τρόπος της Yanwen (YD.....UP). Παλιά κάποτε χρησιμοποιούταν ευρέως. Τώρα, σχεδόν εξαφανίστηκε (και χρησιμοποιούν τα κλασικά που ξεκινάνε από S0000....). Αλήθεια, τι πράγμα είναι αυτό; Πάντως, το 'next tracking number' να σου πω την αλήθεια με παραπέμπει σε PostNord από τα παλιά (Σουηδικό ταχυδρομείο). Έχεις πληρώσει κανονικά ΦΠΑ για αυτήν την παραγγελία και δεν είχες πρόβλημα;

Πάντως θα ήθελα πολύ να έβλεπα ειδικά αυτό το tracking number της Yanwen (αν θες στείλτο μου έστω και σε προσωπικό μήνυμα)

Με την ευκαιρία (επειδή σου απάντησα), να δείξω και κάτι άλλο που έλεγα για τα China post tracking number (που σχεδόν πάντα τυπώνονται από εξωτερικά συστήματα). Στην παρακάτω φωτογραφία, είναι ένα δέμα που πήρα χθες με το China post, και είχα πληρώσει το ΦΠΑ κανονικότατα. Όποιος δει το tracking number -RE231624545CN-, θα δει ότι το δέμα το έστειλε το Γ.Ε.Τ.Α. στο ΚΑΤ, όπου και 'έκλεισε' κανονικότατα από εκεί, και έτσι δεν διπλοχρεώθηκα το ΦΠΑ. Η ιδιαιτερότητα εδώ είναι ότι το tracking number, το τύπωσε ο Κινέζος ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ από την πλατφόρμα του Aliexpress (και ως εκ τούτου η πλατφόρμα ενημέρωσε κανονικότατα ότι το ΦΠΑ πληρώθηκε. Είναι αυτό που είπα παλιότερα σαν 'Online μέθοδος' για να τυπώσει το tracking number). Η λεπτομέρεια εδώ είναι ότι για να μπορέσει ο Κινέζος να κάνει Shipping, θα πρέπει να συνεργάζεται απευθείας ο ίδιος με το China post της περιοχής του!!! Το δέμα δηλ. το διαχειρίζεται το China post της περιοχής του, και ΟΧΙ κάποια εταιρία logistics (όπως πχ. η 4PX ή η Yanwen) που απλά μετά το δίνει η ίδια στο China post.

243186074_616722343025132_3376838899242960770_n - Αντιγραφή.jpg

Χωρίς τίτλο.png

Ρε φιλε εσυ που τα ξερεις..αυτο εδω ειναι δεμα απο usps unregistered...ειναι φυσιολογικο που εκανε αφιξη κ μετα καμια ενημερωση;

23/9/2021, 08:28 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
17/8/2021, 09:17 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
17/8/2021, 09:17 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, sarakinos21 είπε

Μόλις πήγε η γυναίκα μου να παραλάβει το πρώτο από ΕΛΤΑ κ χρεωσανε +0,61€ για έξοδα εκτελωνισμου ΕΛΤΑ. Τι είναι πάλι ετούτο; Η ενημέρωση είχε γίνει με το γελειο sms τύπου "αντικείμενο (ufo;...) θα βρίσκεται για λίγες μέρες ακόμα στο Κ.Κ. ΕΛΤΑ" 🤣🤣

@nikosgiann78

Μόλις  πήρα στα χέρια μου το πρώτο, Yanwen. Ζήτησαν 0.61€ στα ΕΛΤΑ νταβατζιλικι τέλη εκτελωνισμου.

K το παίρνω κ βλέπω αυτο. Wtf?

https://ibb.co/4PBxv38
https://ibb.co/nkfSb39

blockquote widget

Επεξ/σία από sarakinos21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, vasilispas είπε

Ρε φιλε εσυ που τα ξερεις..αυτο εδω ειναι δεμα απο usps unregistered...ειναι φυσιολογικο που εκανε αφιξη κ μετα καμια ενημερωση;

23/9/2021, 08:28 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
17/8/2021, 09:17 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
17/8/2021, 09:17 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ

Εμπειρία είναι φίλε.... ναι, αυτό που βλέπεις δεν είναι παράξενο. Λογικά πρέπει μετά να δεις 'τελωνειακή εκκαθάριση', και έξοδος από Γ.Ε.Τ.Α. Και μπορεί να σου χρεώσουν μόνο το ΦΠΑ!!!

25 λεπτά πριν, sarakinos21 είπε

@nikosgiann78

Μόλις  πήρα στα χέρια μου το πρώτο, Yanwen. Ζήτησαν 0.61€ στα ΕΛΤΑ νταβατζιλικι τέλη εκτελωνισμου.

K το παίρνω κ βλέπω αυτο. Wtf?

https://ibb.co/4PBxv38
https://ibb.co/nkfSb39

blockquote widget

Ναι... σου χρέωσαν μόνο το ΦΠΑ, χωρίς τα έξοδα εκτελωνισμού... το έχω δει και εγώ αυτό!!!

Επεξ/σία από nikosgiann78
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, nikosgiann78 είπε

Εμπειρία είναι φίλε.... ναι, αυτό που βλέπεις δεν είναι παράξενο. Λογικά πρέπει μετά να δεις 'τελωνειακή εκκαθάριση', και έξοδος από Γ.Ε.Τ.Α.

Μετα απο τοσες μερες;;ποσεε μερες θελουν να περασουν τελωνειο ενα σακο;;γιατι τωρα το tracking ο σακος .η αποστολη.. ειναι...οχι το δεμα...απο τν προηγουμενη πεμπτη ανοιξαν τον σακο...

Επεξ/σία από vasilispas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vasilispas είπε

Μετα απο τοσες μερες;;ποσεε μερες θελουν να περασουν τελωνειο ενα σακο;;γιατι τωρα το tracking ο σακος .η αποστολη.. ειναι...οχι το δεμα

Από Αμερική δεν ξέρω. Πάντως, στα Κινέζικα (μιας και ασχολούμαι μόνο με Aliexpress), έχω δει να κάνουν μέχρι και 1,5 μήνα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nikosgiann78 είπε

Από Αμερική δεν ξέρω. Πάντως, στα Κινέζικα (μιας και ασχολούμαι μόνο με Aliexpress), έχω δει να κάνουν μέχρι και 1,5 μήνα!!!

Δικό μου από την Κίνα αξίας 3€ έκατσε ΔΥΟ μήνες σε αναμονή για να περάσει τελωνείο και χρέωσαν 2,50€ τέλη συν 0,80€ ΦΠΑ ενώ είχα πληρώσει κανονικά ΦΠΑ στο AliExpress,έχω ένα ακόμη που φάνηκε 18/9 ότι μπήκε Ελλάδα και ακόμη τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, radiotv είπε

Δικό μου από την Κίνα αξίας 3€ έκατσε ΔΥΟ μήνες σε αναμονή για να περάσει τελωνείο και χρέωσαν 2,50€ τέλη συν 0,80€ ΦΠΑ ενώ είχα πληρώσει κανονικά ΦΠΑ στο AliExpress,έχω ένα ακόμη που φάνηκε 18/9 ότι μπήκε Ελλάδα και ακόμη τίποτα

Έχεις tracking number; Κανένα της Yanwen από S0000... ήταν; Ή, κανένα China post (UU....CN) από το σύστημα της 4PX;

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, nikosgiann78 είπε

Έχεις tracking number; Κανένα της Yanwen από S0000... ήταν; Ή, κανένα China post (UU....CN) από το σύστημα της 4PX;

και τα δύο είναι με Cainiao super economy

αρχίζουν από S0.......

Αυτό που έκατσε δίμηνο στο τελωνείο ήταν U......CN.         το άλλο που έχει κολλήσει από 18/9 είναι U......AE.     προφανώς το μεγάλο πρόβλημα με την μη απόδοση ΦΠΑ είναι σε αυτά τα δέματα, κάποια άλλα που έλαβα με AliExpress standard shipping και saver shipping ήρθαν μέσω Ουγγαρίας και έδειξαν ότι πέρασαν τελωνείο εκεί και όταν έφτασαν εδώ από το ΚΑΤ πήγαν ΚΔ και μετά στην τοπική μονάδα διανομής, περιμένω ένα ακόμη AliExpress standard shipping που πήγε μέσω Ολλανδίας,σε όλα έχει πληρωθεί ο ΦΠΑ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...