Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 minutes ago, sakisgri said:

1) Με τα ΕΛΤΑ γενικά πάντα αργεί περισσότερο, στην καλύτερη περίπτωση περίπου 45 μέρες, αλλά μπορεί να φτάσει και τις 75. Όταν φτάσει το δέμα στην τοπική μονάδα διανομής που σε εξυπηρετεί θα σου στείλει τα ΕΛΤΑ μήνυμα με το ποσό που πρέπει να πληρωσεις και να πας να το παραλαβεις.

2) Αν ειναι σε κατάσταση shipped η ειναι πράγματι σε κατάσταση shipped η απλώς έβγαλε tracking number ο πωλητής και καλά το στέλνει μεχρι να παραλάβει το προϊόν για να μη τελειώσει ο χρόνος που έχει για να στείλει το δέμα η για να μη ακυρώσεις την παραγγελία.

Φαντάζομαι όμως όταν το παράγγειλες υπήρχε διαθέσιμο, μπορεί να ήταν τελευταίο κομμάτι διαθέσιμο. Έχει τύχη σε εμένα (3 φορές) να κάνω παραγγελία και μετά να δω δεν ειναι διαθέσιμο αλλά η παραγγελία μου έγινε κανονικά, ήταν περίπτωση που πήρα το τελευταίο κομμάτι. Μάλλον κάτι τέτοιο συμβαίνει στην περίπτωση σου.

Όπως και να έχει από την εμπειρία μου θα το στείλει, αν οτιδήποτε άλλο είσαι καλυμμένος από το Aliexpress, μην ανησυχείς. Αλλά αν θες μπορεις να στείλεις ένα μήνυμα στον πωλητή και να ρωτήσεις. Αν πατήσεις στο Shipped και μετά στο προϊόν θα δεις κάτω "Contact seller" 

Σόρρυ που δεν το ανέφερα πριν. Μου έστειλε μήνυμα ότι το προϊόν δεν υπάρχει διαθέσιμο και όταν τότε του ζήτησα επιστροφή χρημάτων με παρέπεμψε στην "order page" για refund.

Επεξ/σία από BlueBlood7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, BlueBlood7 είπε

Σόρρυ που δεν το ανέφερα πριν. Μου έστειλε μήνυμα ότι το προϊόν δεν υπάρχει διαθέσιμο και όταν τότε του ζήτησα επιστροφή χρημάτων με παρέπεμψε στην "order page" για refund.

Μια παρόμοια περίπτωση που έτυχε σε εμένα, είχα κάνει παραγγελία 2 tv box από Ευρωπαικη αποθήκη και μου έγραψε ο πωλητής δεν μπορεί να στείλει από εκεί και μου είπε να ζητήσω refund για να κάνω την παραγγελία από Κίνα, το εκανα την δέχτηκε και επιστράφηκαν τα χρήματα σε 24 ώρες.

Στείλε μήνυμα την απάντηση που πήρες από το Aliexpress στον πωλητή, η θα το κανονίσει αυτός η θα σου πει τι πρέπει να κάνεις. Αλλιώς μετά μιλάς με το support και ανεβάζεις screenshot τι σου έγραψε ο πωλητής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί και αν είναι και για Ελλάδα.

Εκανα μια αγορά πριν λίγες μέρες και στις επιλογές για τον τρόπο πληρωμής είχε και Pay after Delivery  ,καταχωρείς την πιστωτική,σου κάνει μια κράτηση £ 0,80 και άλλη μία με την αξία του προιόντος ,και το στέλνουν.Μετά απο 2 μέρες οι κινήσεις απο pending εξαφανίστηκαν.Το δέμα ήρθε,πάτησα το κουμπί στο email να γίνει η χρέωση αλλά ακόμα δεν έχει χρεωθεί κάτι η κάρτα μου.

 

 

AliExpress UK
Your Pay after Delivery Plan on AliExpress is now completed.
Hello ****** user,

Your payment has been successfully charged for your Pay after Delivery Plan.

If you have questions about your order, please contact the AliExpress team via the help center on the AliExpress APP.

This service is powered by Splitit. If you have any questions regarding this payment please visit the Splitit help center.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί και αν είναι και για Ελλάδα.

Εκανα μια αγορά πριν λίγες μέρες και στις επιλογές για τον τρόπο πληρωμής είχε και Pay after Delivery  ,καταχωρείς την πιστωτική,σου κάνει μια κράτηση £ 0,80 και άλλη μία με την αξία του προιόντος ,και το στέλνουν.Μετά απο 2 μέρες οι κινήσεις απο pending εξαφανίστηκαν.Το δέμα ήρθε,πάτησα το κουμπί στο email να γίνει η χρέωση αλλά ακόμα δεν έχει χρεωθεί κάτι η κάρτα μου.

 

 

AliExpress UK
Your Pay after Delivery Plan on AliExpress is now completed.
Hello ****** user,

Your payment has been successfully charged for your Pay after Delivery Plan.

If you have questions about your order, please contact the AliExpress team via the help center on the AliExpress APP.

This service is powered by Splitit. If you have any questions regarding this payment please visit the Splitit help center.

Η χρέωση έγινε τελικά και εμφανίστηκε με χθεσινή ημερομηνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BlueBlood7 είπε

Από εκεί που είσαι ήμουν και εγώ και σε 5 μέρες μετά ήρθε.

Προχωρησε και απο το τελωνειο. Απλα δεν ξερω σε ποια χωρα. Βουλγαρια για να παρει η dpd? Ισως αυριο να παει Θεσσαλονικη και μεθαυριο να το εχω. Θα δειξει (τελευταιο Update 12:03 am δικια μας ωρα)

image.png.316beaddaac5d6237e76ffe06c611e8a.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Προχωρησε και απο το τελωνειο. Απλα δεν ξερω σε ποια χωρα. Βουλγαρια για να παρει η dpd? Ισως αυριο να παει Θεσσαλονικη και μεθαυριο να το εχω. Θα δειξει (τελευταιο Update 12:03 am δικια μας ωρα)

image.png.316beaddaac5d6237e76ffe06c611e8a.png

Όταν βλέπεις το "Arrived at linehaul office" ειναι όταν φτάνει Ουγγαρια, εκεί περνάει και τελωνειο. Μετά η Speedy θα το πάει Βουλγαρία και από εκεί η dpd θα το παραδώσει στην ACS, τοτε θα φανεί και στο tracking της ACS. Λογικά αν όλα πάνε καλά μεχρι Τετάρτη - Πέμπτη θα εχεις παραλάβει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, sakisgri είπε

Όταν βλέπεις το "Arrived at linehaul office" ειναι όταν φτάνει Ουγγαρια, εκεί περνάει και τελωνειο. Μετά η Speedy θα το πάει Βουλγαρία και από εκεί η dpd θα το παραδώσει στην ACS, τοτε θα φανεί και στο tracking της ACS. Λογικά αν όλα πάνε καλά μεχρι Τετάρτη - Πέμπτη θα εχεις παραλάβει.

Εμένα που είναι πριν από 12 ώρες "Arrive at transit country or facility" είναι Βουλγαρία? Πότε λες να παραλάβω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, spiros219 είπε

Εμένα που είναι πριν από 12 ώρες "Arrive at transit country or facility" είναι Βουλγαρία? Πότε λες να παραλάβω? 

Transit country ειναι οι ενδιάμεσες χώρες που περνάνε τα δέματα μας Ουγγαρια και Βουλγαρία. Αν έχει περασει τελωνειο και έφυγε τοτε στην περίπτωση σου αφορά την Βουλγαρία. Αν ειναι έτσι θα έλεγα θα παραλάβεις Τρίτη - Τετάρτη.

Παίζει όμως και ρόλο πόσο γρήγορα παραδίδει τα δέματα η ACS στην πόλη σου, αν τα παραδίδει γρήγορα θα ειναι όπως έγραψα πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Ήθελα να ρωτήσω αν κάνω μια παραγγελία με choice και μια με saver shipping ταυτόχρονα  θα γίνει ενοποίηση και να έρθει με acs? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimitrisd87 είπε

Καλησπέρα! Ήθελα να ρωτήσω αν κάνω μια παραγγελία με choice και μια με saver shipping ταυτόχρονα  θα γίνει ενοποίηση και να έρθει με acs? 

Καλησπέρα. Πιο πιθανό όχι. Τουλάχιστον εγώ δεν το έχω δει και έχω κάνει ταυτόχρονα παραγγελίες.

Στην σελίδα με τα Choice μπορεις να κάνεις αναζήτηση προϊόντων. Βάλε μια την ονομασία του προϊόντος που ειναι με saver  στο search και δες άμα το βρεις στα Choice.

Βέβαια μπορεις να κάνεις και το ανάποδο δλδ αυτό που εχεις με Choice να το βρεις από global seller.

Η παραγγέλλεις το Choice ξεχωριστά και βρίσκεις και κάτι ακόμη με saver από global seller και κάνεις την παραγγελία με τα 2 saver ταυτόχρονα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,σορρυ που θα κάνω ερωτήσεις που έχουν ήδη γίνει αλλά ειμαι άσχετος τελείως,θέλω να ρωτήσω πως μπορώ να δω αν το προϊόν υπάρχει σε ευρωπαϊκή αποθήκη και τι επιλογή μεταφορικών να επιλέξω,τέλος απο ότι κατάλαβα θέμα με τελωνείο δεν παίζει πλέον για μια παραγγελία της τάξης των 100- ευρώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...