Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Είτε είναι "Shipped by global sellers" είτε είναι με  "Choice   Shipped by AliExpress" θα τα πληρώσω όλα μαζί έτσι όπως τα έβαλα στο καλάθι.

Προτείνω όσο πιο πολλά προϊόντα τα βρίσκεις σε Choice να επιλεγείς Choice. Τα πιο πολλά θα υπάρχουν σε Choice.

Το λέω αυτό γιατι πολύ σπάνια αλλά στα global sellers αν κάποιος πωλητής δεν έχει κάποιο προϊόν (φτηνό, κάτω από τα 8,5€) διαθέσιμο και αργήσει να το στείλει λογικά δεν θα μπει στα ενοποιημένα και θα έρθει μόνο του με τα ΕΛΤΑ. Στα choice δεν συμβαίνει αυτό, αλλά και να συμβεί θα έρθει μόνο του αλλά συστημένο με την ACS ανεξαρτήτως τιμή.

Επεξ/σία από sakisgri
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα αγόρασα από Aliexpress  gimbal για κάμερα αρκετά βαρέο και ο πωλητής το έστειλε με Cianiao Heavy parcel Line και πήρε tracking CH………..NL το αντικείμενο πριν το price adjustment ήταν 463€. Τι να περιμένω σε χρόνο και τελωνείο ; Είναι η πρώτη φορά που περνώ κάτι τόσο ακριβο από Ali. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lafayetter είπε

Καλησπέρα αγόρασα από Aliexpress  gimbal για κάμερα αρκετά βαρέο και ο πωλητής το έστειλε με Cianiao Heavy parcel Line και πήρε tracking CH………..NL το αντικείμενο πριν το price adjustment ήταν 463€. Τι να περιμένω σε χρόνο και τελωνείο ; Είναι η πρώτη φορά που περνώ κάτι τόσο ακριβο από Ali. 

Καλησπέρα, Αν πριν το price adjustment ήταν 463€ τοτε στο Aliexpress πρέπει να πλήρωσες 373,38€ (463€ - 24% = 373,38) Στην Ελλαδα στα ΕΛΤΑ θα πληρωσεις τον Φ.Π.Α που αφαιρέθηκε 89,61€, τέλη εκτελωνισμού ΕΛΤΑ 20€ και δασμοί, αν έχει το συγκεκριμένο προϊόν, αν έχει πιο πιθανό θα ειναι περίπου 3,5% δλδ περίπου 13€. σύνολο στην Ελλαδα θα πληρωσεις 110€ (χωρίς δασμοί)  123€ (με 3,5% δασμοί).

Χρόνος παράδοσης θα έλεγα καμιά + - 60αρια μέρες, με τα ΕΛΤΑ τπτ δεν ειναι σίγουρο μπορεί να έρθει και σε 45 μέρες μπορεί και σε 75.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, sakisgri είπε

Καλησπέρα, Αν πριν το price adjustment ήταν 463€ τοτε στο Aliexpress πρέπει να πλήρωσες 373,38€ (463€ - 24% = 373,38) Στην Ελλαδα στα ΕΛΤΑ θα πληρωσεις τον Φ.Π.Α που αφαιρέθηκε 89,61€, τέλη εκτελωνισμού ΕΛΤΑ 20€ και δασμοί, αν έχει το συγκεκριμένο προϊόν, αν έχει πιο πιθανό θα ειναι περίπου 3,5% δλδ περίπου 13€. σύνολο στην Ελλαδα θα πληρωσεις 110€ (χωρίς δασμοί)  123€ (με 3,5% δασμοί).

Χρόνος παράδοσης θα έλεγα καμιά + - 60αρια μέρες, με τα ΕΛΤΑ τπτ δεν ειναι σίγουρο μπορεί να έρθει και σε 45 μέρες μπορεί και σε 75.

wow Παει τοσο πλεον? Επειδή απο οτι κατάλαβα θα περάσει απο Ολλανδία για να εκτελωνιστεί εκει λογικά λογο το NL στο τελος του tracking όπως μου είχε τυχη και σε προηγούμενη αγορά με μια κάμερα στο Aliexpress που ειχα παρει και ήρθε σε 28 μέρες περίπου και δεν πλήρωσα κατι το ιδιαίτερο παρα μόνο κατι ψηλά.

Με πλοιο τα στέλνουν και για αυτο αυτη η καθυστέρηση ή τα Ελτα διαλύθηκαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, lafayetter είπε

wow Παει τοσο πλεον? Επειδή απο οτι κατάλαβα θα περάσει απο Ολλανδία για να εκτελωνιστεί εκει λογικά λογο το NL στο τελος του tracking όπως μου είχε τυχη και σε προηγούμενη αγορά με μια κάμερα στο Aliexpress που ειχα παρει και ήρθε σε 28 μέρες περίπου και δεν πλήρωσα κατι το ιδιαίτερο παρα μόνο κατι ψηλά.

Με πλοιο τα στέλνουν και για αυτο αυτη η καθυστέρηση ή τα Ελτα διαλύθηκαν?

Θυμάμαι με την κάμερα, αν θυμάσαι ο πωλητής είχε βάλει πιο χαμηλή τιμή και έγραψε "toy" γιαυτό και πλήρωσες τόσο λίγα τοτε.

Υπάρχει και τώρα περίπτωση να σου βάλει πιο χαμηλή τιμή και να πληρωσεις λιγότερα. Εγώ αυτά που σου έγραψα αφορά αν βάλει κανονική τιμή.

Στην Ολλανδία δεν περνάνε τελωνειο όταν είτε ξεπερναει τα 186€ είτε δεν έχει πληρωμένο Φ.Π.Α (όπως την προηγούμενη φορά με την κάμερα)

Δεν ξέρω αν τα στέλνουν με πλοίο, έχω την εντύπωση πως όχι. Γενικά με τα ΕΛΤΑ τόσο κάνει όπως και να έρθει, ακόμα και αυτά με Aliexpress saver shipping που πάνε σίγουρα με αεροπλάνο μεχρι την Ουγγαρια. Αλλά και στην Ολλανδία έχει καθυστέρηση (κάνα 2 βδομάδες συνήθως), καμία σχέση με Ουγγαρια που πάνε περνάνε τελωνειο και φεύγουν σε 1-2 μέρες.

Μάλλον τα ξέχασες.... Αν ήταν από 186€ και κάτω θα περνούσε τελωνειο σε άλλη Ευρωπαικη χώρα (Ολλανδία/Ουγγαρια) και δεν θα περνούσε τελωνειο στην Ελλαδα, και δεν θα πλήρωνες κάτι παραπάνω. Πάνω από τα 186€ αφαιρείται ο Φ.Π.Α από το Aliexpress και τον πληρώνεις στην Ελλαδα μαζί με τέλη εκτελωνισμού και δασμοί. Τα γράφω όλα στην σελίδα 424.

Επεξ/σία από sakisgri
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Απο το Ali δεν εχω ξαναψωνισει. Χρειαζεται να προσεξω κατι κατα την αγορα οσον αφορα φπα, τελωνεια, δασμους, μεταφορα κτλπ ? Ή ισχυει η ιδια φιλοσοφια με temu. 2 φορες που ψωνισα φετος ηρθανε με acs χωρις "προβληματα". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, VasKag είπε

Καλησπερα. Απο το Ali δεν εχω ξαναψωνισει. Χρειαζεται να προσεξω κατι κατα την αγορα οσον αφορα φπα, τελωνεια, δασμους, μεταφορα κτλπ ? Ή ισχυει η ιδια φιλοσοφια με temu. 2 φορες που ψωνισα φετος ηρθανε με acs χωρις "προβληματα". 

Καλησπέρα, κάτω από 186€ δεν έχει τελωνειο. Δες σελίδα 424 έχω λίστα με ασφαλής τρόποι αποστολής και ότι άλλο χρειάζεται να ξέρεις. Αν εχεις καποια απορία μετά, ρώτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, Saki τελικά έγινε όπως και η κάμερα το έβαλε 163 ευρώ ότι κοστίζει και ότι είναι stabilizer camera parts. Μένει να δουμε αν θα είναι όπως την προηγούμενη φορά  🙏

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, lafayetter είπε

Καλησπέρα, Saki τελικά έγινε όπως και η κάμερα το έβαλε 163 ευρώ ότι κοστίζει και ότι είναι stabilizer camera parts. Μένει να δουμε αν θα είναι όπως την προηγούμενη φορά  🙏

Καλησπέρα, Αν ειναι έτσι τοτε λογικά αφού ειναι πάνω από τα 150€ χωρίς τον Φ.Π.Α. θα χρεωθείς 39€ Φ.Π.Α. 20€ τέλη εκτελωνισμού και αν έχει δασμοί 5,70€. δλδ σύνολο 59€ (χωρίς δασμοί) η 65€ (με 3,5% δασμοί)

Τέλη εκτελωνισμού παραμένει 20€ γιατι 20€ ειναι για δέματα αξίας από 150€ έως 500€.

Αν έβαζε τιμή κάτω από τα 150€ θα πλήρωνες μόνο Φ.Π.Α. και τπτ άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο φόρουμ και συγγνώμη που θα ρωτήσω κάτι εκτός θέματος.

Αγορά από temu τι παίζει με τελωνείο - δασμούς; 

Γνωρίζει κανείς.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, terrabytegr είπε

Καλησπέρα στο φόρουμ και συγγνώμη που θα ρωτήσω κάτι εκτός θέματος.

Αγορά από temu τι παίζει με τελωνείο - δασμούς; 

Γνωρίζει κανείς.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Καλησπέρα, δεν έχει αλλά δεν έχω ψωνίσει για να σου πω λεπτομέρειες. Διάβασε η ρώτα παρακάτω για να σου πούνε τα παιδιά που έχουν ψωνίσει και έχουν εμπειρία.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημέρα είχα χρόνια να ασχοληθώ με τα ελτα (ευτυχώς) γιατι ολα τα παράγγελνα με κουριερ, στην συγκεκριμένη περίπτωση όμως  ήθελα μια συγκεκριμένη μπαταρία που δεν υπήρχε στην Ελλάδα και ο μόνος τρόπος να την στείλει το αλι ηταν με την μέθοδο του πωλητή, θα πληρώσω τελωνείο το ξέρω (4,50 ευρώ ειχε πόσο τελωνείο να μου βάλουν οι κλέφτες πια?) γιατί πέρασε απο ουζμπεκιστάν (tracking UV737.....UZ). τελος παντων μήπως ξέρει κανείς πόσο καιρό θα κάνουν τα ελτά να μου την φέρουν Θεσσαλονίκη? ειμαι σε αυτήν την κατάσταση.. Ευχαριστώ 

Screenshot 2024-04-11 115521.jpg

Επεξ/σία από dimitrisd87
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, dimitrisd87 είπε

καλημέρα είχα χρόνια να ασχοληθώ με τα ελτα (ευτυχώς) γιατι ολα τα παράγγελνα με κουριερ, στην συγκεκριμένη περίπτωση όμως  ήθελα μια συγκεκριμένη μπαταρία που δεν υπήρχε στην Ελλάδα και ο μόνος τρόπος να την στείλει το αλι ηταν με την μέθοδο του πωλητή, θα πληρώσω τελωνείο το ξέρω (4,50 ευρώ ειχε πόσο τελωνείο να μου βάλουν οι κλέφτες πια?) γιατί πέρασε απο ουζμπεκιστάν (tracking UV737.....UZ). τελος παντων μήπως ξέρει κανείς πόσο καιρό θα κάνουν τα ελτά να μου την φέρουν Θεσσαλονίκη? ειμαι σε αυτήν την κατάσταση.. Ευχαριστώ 

Screenshot 2024-04-11 115521.jpg

Καλησπέρα, Με το "Seller's Shipping Method" τις πιο πολλές φορές στέλνουν με την MEEST Group και έρχεται χωρίς εξτρά χρέωση, αλλά αφού ειναι "Μέθοδος αποστολής του πωλητή"  δεν μπορεις να είσαι σίγουρος.

Στην σελίδα 424 γράφω -

Για μπαταρίες επειδή ειναι ιδιαίτερο προϊόν και επικίνδυνες δεν μπορεί να σταλεί με κάποιο τρόπο από τους παραπάνω. Θα δούμε τρόπο αποστολής "Seller's Shipping Method". Ασφαλής τρόπος αποστολής ειναι με την MEEST Group με tracking number τύπου GR************** και την παράδοση την κάνει η speedex στην Ελλάδα με καμιά επιπλέον χρέωση. Αλλά καλά ειναι να ρωτάμε τον πωλητή με ποιο τρόπο θα σταλεί να είμαστε σίγουροι.

Με λίγα λόγια έπρεπε να ρωτήσεις για σιγουριά. Λίγο το κακό, τουλάχιστον τώρα ξέρεις για την επόμενη φορά.

Τελωνείο λογικά 2,5€ θα σε χρεώσουν. Αφού γράφει "Αποστολή βρίσκεται σε στάδιο μεταφοράς" θέλω να πιστεύω δεν θα αργήσει και πολύ.

Επεξ/σία από sakisgri
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/4/2024 στις 6:13 ΜΜ, sakisgri είπε

Ναι και το AliExpress premium shipping στέλνει με ιδιωτικό courier.  Μακάρι να σου βγει πιο φτηνά αν και δεν το νομίζω. Αν διάβασες στην σελίδα 424 θα ξέρεις περίπου πόσο θα σου έβγαινε με τα ΕΛΤΑ.

Αν θες όταν παραλαβεις γράψε πόσα πλήρωσες. 

Edit:δεν ξέρω αν έψαξες το προϊόν και σε άλλα καταστήματα, μπορεί και να το έβρισκες με λιγότερα μεταφορικά.

Παρέλαβα την Δευτέρα που μας πέρασε, προς το παρόν δεν έχω λάβει κάποιο μήνυμα περί εξόδων εκτελωνισμου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...