Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Mxngo είπε

Παρέλαβα την Δευτέρα που μας πέρασε, προς το παρόν δεν έχω λάβει κάποιο μήνυμα περί εξόδων εκτελωνισμου.

Ξέρω περιπτώσεις που με Aliexpress premium shipping χρεώθηκαν τελωνειο, αλλά όχι με την παραλαβή, ήρθε μήνυμα μετά από μέρες με το ποσό.

Δεν σου είχα ρωτήσει αν στην τιμή ήταν ο Φ.Π.Α, δλδ αν ήταν vat included στο checkout. Aν δεν ήταν τοτε ειναι σχεδόν σίγουρο πως κάτι θα έρθει για να εισπραχθεί ο Φ.Π.Α. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Mxngo είπε

Παρέλαβα την Δευτέρα που μας πέρασε, προς το παρόν δεν έχω λάβει κάποιο μήνυμα περί εξόδων εκτελωνισμου.

Η FedEx σου στέλνει τον λογαριασμό αργότερα, αφού παραλάβεις το δέμα.δεν το ξεχνάνε.

Επεξ/σία από radiotv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, radiotv είπε

Η FedEx σου στέλνει τον λογαριασμό αργότερα, αφού παραλάβεις το δέμα.δεν το ξεχνάνε.

Έχω είδη παραλαβή, και έχω πάρει εμαιλ από φεντεξ ότι έγινε παράδοση δέματος

Και το γνωρίζω ότι μετά την παραλαβή έρχεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/3/2024 στις 7:45 ΠΜ, aristarhos είπε

Όχι, καμία. Όλα γίνονται με «ρυθμούς δημοσίου».

Τελικά τι έγινε σου απάντησαν η παρελαβες ; Εγώ δεν έχω παραλάβει και πλέον ούτε περιμένω να παραλάβω έχει χαθεί σίγουρα είναι 4 μήνες τώρα από τότε που έφτασε στο αεροδρόμιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου απάντησαν τα ΕΛΤΑ ότι χάθηκαν τα δέματα. Και ή ΕΕΤΤ έκλεισε την υπόθεση.

1 λεπτό πριν, aristarhos είπε

 

15 ώρες πριν, Viviandg είπε

Τελικά τι έγινε σου απάντησαν η παρελαβες ; Εγώ δεν έχω παραλάβει και πλέον ούτε περιμένω να παραλάβω έχει χαθεί σίγουρα είναι 4 μήνες τώρα από τότε που έφτασε στο αεροδρόμιο 

 

Επεξ/σία από aristarhos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, aristarhos είπε

Μου απάντησαν τα ΕΛΤΑ ότι χάθηκαν τα δέματα. Και ή ΕΕΤΤ έκλεισε την υπόθεση.

 

Στείλε την απάντηση στο Aliexpress ως απόδειξη ότι δεν παρελαβες και ζήτα refund.

Περισσότερο για να ζητήσει με τη σειρά του το Aliexpress αποζημίωση από τα ΕΛΤΑ μπας και αλλάξει κάτι.

Επεξ/σία από sakisgri
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 08/04/2024 at 01:33, sakisgri said:

Προτείνω όσο πιο πολλά προϊόντα τα βρίσκεις σε Choice να επιλεγείς Choice. Τα πιο πολλά θα υπάρχουν σε Choice.

Το λέω αυτό γιατι πολύ σπάνια αλλά στα global sellers αν κάποιος πωλητής δεν έχει κάποιο προϊόν (φτηνό, κάτω από τα 8,5€) διαθέσιμο και αργήσει να το στείλει λογικά δεν θα μπει στα ενοποιημένα και θα έρθει μόνο του με τα ΕΛΤΑ. Στα choice δεν συμβαίνει αυτό, αλλά και να συμβεί θα έρθει μόνο του αλλά συστημένο με την ACS ανεξαρτήτως τιμή.

Αν κάνω περισσότερες από 1 παραγγελίες(περισσότερα καλάθια δηλ.) των 170 ευρώ π.χ. τότε υπάρχει πάλι περίπτωση να ενοποιηθούν οπότε και θα περάσουν τελωνείο με τα γνωστά εξτρα κόστη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Αν κάνω περισσότερες από 1 παραγγελίες(περισσότερα καλάθια δηλ.) των 170 ευρώ π.χ. τότε υπάρχει πάλι περίπτωση να ενοποιηθούν οπότε και θα περάσουν τελωνείο με τα γνωστά εξτρα κόστη?

Δεν το γνωρίζουμε, γιατι δεν μας έχει τύχη, γιαυτό και δεν το ρισκάρουμε. Αν μπορεί να αποφευχθεί αφήνοντας πρώτα να περπατήσουν τα πρώτα (4-5 μέρες) πριν βάλουμε την επόμενη παραγγελία θα ήταν καλύτερα.

Αν και πιστεύω ότι θα έχει προβλέψει για την περίπτωση αυτή το Aliexpress (όπως κάνει με τα δέματα πάνω από τα 186€ και τα στέλνει με τα ΕΛΤΑ), πάλι δεν θα το ρισκάριζα, αφού μπορώ να το αποφύγω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 15/04/2024 at 21:50, sakisgri said:

Δεν το γνωρίζουμε, γιατι δεν μας έχει τύχη, γιαυτό και δεν το ρισκάρουμε. Αν μπορεί να αποφευχθεί αφήνοντας πρώτα να περπατήσουν τα πρώτα (4-5 μέρες) πριν βάλουμε την επόμενη παραγγελία θα ήταν καλύτερα.

Αν και πιστεύω ότι θα έχει προβλέψει για την περίπτωση αυτή το Aliexpress (όπως κάνει με τα δέματα πάνω από τα 186€ και τα στέλνει με τα ΕΛΤΑ), πάλι δεν θα το ρισκάριζα, αφού μπορώ να το αποφύγω.

Για πάνω από 186 ευρώ με  "Aliexpress Standard Shipping" είναι σίγουρο ότι τα δέματα έρχονται με ΕΛΤΑ? 
Με ενδιαφέρουν τα είδη αλιείας. Κάνοντας search στο pdf με τους δασμούς βρήκα ελάχιστα σχετικά με είδη αλιείας με 3,7% και με 1,7%.

Αν π.χ. παραγγείλω 30 διαφορετικά  είδη το καθένα θα υπολογιστή με διαφορετικό δασμό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, BlueBlood7 είπε

Για πάνω από 186 ευρώ με  "Aliexpress Standard Shipping" είναι σίγουρο ότι τα δέματα έρχονται με ΕΛΤΑ? 
Με ενδιαφέρουν τα είδη αλιείας. Κάνοντας search στο pdf με τους δασμούς βρήκα ελάχιστα σχετικά με είδη αλιείας με 3,7% και με 1,7%.

Αν π.χ. παραγγείλω 30 διαφορετικά  είδη το καθένα θα υπολογιστή με διαφορετικό δασμό?

Ελάχιστες φορές που κάποιοι πήραν κάτι πάνω από τα 186€ με Aliexpress Standard Shipping, ήρθε με τα ΕΛΤΑ.

Δεν είμαι 100% σίγουρος ότι συμβαίνει έτσι αλλά είχα διαβάσει πως τα ΕΛΤΑ βάζουν ένα 3,5% για όλα εκτός αν ζητησεις να γίνει κανονική τιμολόγηση με βάση τη δασμολογική κατάταξη του ειδους.

Αλλά αυτό δεν θα έπρεπε να σε απασχολεί, ειναι πολύ μικρο το ποσό, δλδ για κάτι που κάνει 200€ μείον τον Φ.Π.Α πληρώνεις 161,29 στο Aliexpress και οι δασμοί με 3,5% ειναι 5,64€.

Δεν ξέρω αν το είδες στην σελίδα 424 γράφω τι να περιμένεις για δέματα αξίας πάνω από τα 186€, το κάνω copy paste εδώ:

Για δέματα αξίας πάνω από τα 186€

Όταν θέλουμε να πάρουμε ένα προϊόν που κοστίζει πάνω από τα 186€ αυτό που θέλουμε ειναι να έρθει με τα ΕΛΤΑ, γιατι θα πληρώσουμε τα λιγότερα και έχει τιμοκατάλογο.

Με βάση αυτά που ξέρουμε όταν η αξία ξεπερναει τα 186€ τα δέματα με τρόπο αποστολής "Aliexpress Standard Shipping", "Cainiao Heavy Parcel Line", Cainiao Standard For Special Goods" και "China Post Air Parcel" έρχονται με τα ΕΛΤΑ.

Επειδή στο Aliexpress ο Φ.Π.Α ειναι μέσα στη τιμή, όταν πατήσουμε "checkout" θα δούμε "price adjustment" εκεί το Aliexpress αφαιρεί τον Φ.Π.Α από την τελική τιμή.

Στην Ελλαδα στα ΕΛΤΑ θα πληρώσουμε τον Φ.Π.Α (που αφαιρέθηκε από το Aliexpress), έξοδα εκτελωνισμού ανάλογα με την αξία του δέματος (βλέπε τιμοκατάλογο) και δασμοί, που πάνε ανάλογα με την δασμολογική κατάταξη του είδους. Τα πιο πολλά προϊόντα έχουν 3,5% δασμοί, άλλα ειναι ατελώς. Μπορούμε να δούμε πόσο % δασμοί έχει ένα προϊόν εδώ  https://www.aade.gr/dl_assets/customs/CELEX_32019R1776_EL_TXT.pdf

Ένα παράδειγμα. Αν πάρουμε κάτι που έχει αξία 200€ στο checkout το Aliexpress θα μας αφαιρέσει τον Φ.Π.Α και η τιμή θα πάει στα 161,29€. Στην Ελλαδα στα ΕΛΤΑ θα πληρώσουμε τον Φ.Π.Α (που αφαιρέθηκε) που ειναι 38,70€, 20€ τέλη εκτελωνισμού και δασμοί, αν ειναι 3,5% θα πληρώσουμε 5,64€. Με αυτά στα ΕΛΤΑ θα πληρώσουμε σύνολο 64,34€.

Στο Aliexpress πληρώσαμε 161,29€ και στα ΕΛΤΑ 64,34€, σύνολο 225,63€ δλδ με τα ΕΛΤΑ κάτι που κόστισε 200€ μας βγήκε 225,63€.

Αν έρθει με ιδιωτικό courier θα πληρώσουμε σύνολο πάνω από τα 300€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τα έχω διαβάσει. Θα κάνω μια παραγγελία πάνω από 186. Ελπίζω να έρθει με ΕΛΤΑ με τα οποία ακόμα και τα παραπάνω που δίνεις συμφέρει έτσι  αλλιώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Με τελωνείο αργεί περισσότερο ποια είναι η διαδικασία? Τους δασμούς πως τους πληρώνουμε?

2. Ένα προϊόν που είχα παραγγείλει δεν ήταν διαθέσιμο. Πατώντας την επιλογή returns/refunds γράφει  "If your package is still in transit or was shipped within 10 days, please wait for delivery before requesting a return/refund."

Αυτή τη στιγμή είναι σε κατάσταση shipped.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, BlueBlood7 είπε

1. Με τελωνείο αργεί περισσότερο ποια είναι η διαδικασία? Τους δασμούς πως τους πληρώνουμε?

2. Ένα προϊόν που είχα παραγγείλει δεν ήταν διαθέσιμο. Πατώντας την επιλογή returns/refunds γράφει  "If your package is still in transit or was shipped within 10 days, please wait for delivery before requesting a return/refund."

Αυτή τη στιγμή είναι σε κατάσταση shipped.

1) Με τα ΕΛΤΑ γενικά πάντα αργεί περισσότερο, στην καλύτερη περίπτωση περίπου 45 μέρες, αλλά μπορεί να φτάσει και τις 75. Όταν φτάσει το δέμα στην τοπική μονάδα διανομής που σε εξυπηρετεί θα σου στείλει τα ΕΛΤΑ μήνυμα με το ποσό που πρέπει να πληρωσεις και να πας να το παραλαβεις.

2) Αν ειναι σε κατάσταση shipped η ειναι πράγματι σε κατάσταση shipped η απλώς έβγαλε tracking number ο πωλητής και καλά το στέλνει μεχρι να παραλάβει το προϊόν για να μη τελειώσει ο χρόνος που έχει για να στείλει το δέμα η για να μη ακυρώσεις την παραγγελία.

Φαντάζομαι όμως όταν το παράγγειλες υπήρχε διαθέσιμο, μπορεί να ήταν τελευταίο κομμάτι διαθέσιμο. Έχει τύχη σε εμένα (3 φορές) να κάνω παραγγελία και μετά να δω δεν ειναι διαθέσιμο αλλά η παραγγελία μου έγινε κανονικά, ήταν περίπτωση που πήρα το τελευταίο κομμάτι. Μάλλον κάτι τέτοιο συμβαίνει στην περίπτωση σου.

Όπως και να έχει από την εμπειρία μου θα το στείλει, αν οτιδήποτε άλλο είσαι καλυμμένος από το Aliexpress, μην ανησυχείς. Αλλά αν θες μπορεις να στείλεις ένα μήνυμα στον πωλητή και να ρωτήσεις. Αν πατήσεις στο Shipped και μετά στο προϊόν θα δεις κάτω "Contact seller" 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, έσπασα κάθε ρεκόρ μου παραγγελία στο αλι με choice 9 του μηνός το παράγγειλα 10 έφυγε και αύριο παραλαμβάνω με acs. Είμαι Θεσσαλονίκη.

Screenshot 2024-04-17 223340.jpg

Επεξ/σία από dimitrisd87
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...