Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 hours ago, sakisgri said:

Αν το tracking number ειναι 10ψηφιο (76********) τοτε σίγουρα ειναι συστημένο και έρχεται με την ACS. Αν ειναι UA**********HU τοτε ειναι απλή αποστολη και έρχεται με τα ΕΛΤΑ, εκεί υπάρχει το γνωστό πρόβλημα να αργούν πάρα πολύ να παραδοθούν. Τα τελευταία που είχα πάρει εγώ αναγκαστικά γιατι ήταν ειδικά υλικά με Cainiao super economy for special goods, παρέλαβα σε 85 μέρες περίπου από την παραγγελία.

Edit: Απ' ότι φαινεται όπως έγραψε και ο φίλος πιο πάνω μάλλον ήρθε με τα ΕΛΤΑ, θα είσαι σίγουρος με βάση το tracking number. Περίεργο όμως γιατι αν δεις κάτω από τη τιμή στο screenshot που ανέβασες γράφει "Tracking Available" που σημαίνει θα έπρεπε να ειναι συστημένο και θα έπρεπε να έρθει με την ACS.

Θα πρέπει να εφαρμόσεις αυτά που έγραψα εγώ και ο φίλος πιο πάνω για να αποφεύγεις τα ΕΛΤΑ που ειναι πρόβλημα. και για να σου έρχονται σίγουρα συστημενα με την ACS.

Πριν περίπου 1 μήνα είχα κάνει 8 παραγγελίες Choice, τα 5 έγιναν ένα δέμα, τα άλλα 3 αν και πολύ χαμηλής αξίας δλδ μιλάμε για κάτω από τα 2€ ήρθαν και τα 3 ξεχωριστά (δλδ 3 δέματα) πάλι με την ACS, το ένα μάλιστα σε 9 μέρες ! τα άλλα 2 σε 12.

Μου φαινεται περίεργο να πληρωσεις 3€ μεταφορικά που ειναι η τιμή για μεταφορικά Aliexpress standard shipping για τα φτηνά προϊόντα και να έρθει με απλή αποστολη. Μπορεί να ήταν μεμονωμένη περίπτωση που ο πονηρός πωλητής το έστειλε έτσι για να κερδίσει τα μεταφορικά.

Edit: Επισης να σημειώσω ότι τα Choice ακόμα και για ένα προϊόν γράφει "Tracking Available", που το βλέπουμε μόνο όταν ειναι συστημένο.

Αλλά για εμάς που παίρνουν ηλεκτρονικά εξαρτήματα, όλο και κάτι θα βρεις για να συμπληρώσεις μια παραγγελία με 10€ προϊόντα για να είσαι σίγουρος. Εγώ πάντα έχω κάτι που θέλω να πάρω αλλά δεν τα θέλω άμεσα και τα κρατάω στο καλάθι για τέτοιες περιπτώσεις.

Σωστό αυτό με το καλάθι και εγώ αυτό εφαρμόζω τελευταία αφήνω κάποια πράγματα που δεν βιάζουν για επόμενη παραγγελία. Για το choice που ανέφερα θυμάμαι μου έβγαζε 2-3 επιλογές (ήταν  όταν είχε ξεκινήσει το choice) αλλά δεν έγραφαν δίπλα το τρόπο μεταφοράς (saver, standard κλπ) μόνο τη τιμή και την είχα πατήσει τότε. Πρέπει να μην ίσχυε και αυτό με το 10ρικο τότε γιατί είδα το είχα ξεπεράσει και είχα πληρώσει και μεταφορικά 70 λεπτά που ξεπερνούσε τα 10 ευρώ. Τώρα είναι μια χαρά παντός σε μένα όλα έρχονται άμεσα σε 2 βδομάδες είτε τα κανονικά είτε τα choice 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα, μία παραγγελία μου έκλεισε αυτόματα επειδή ο πωλητής δεν την έστειλε μέσα στο χρονικό περιθώριο του συστήματος και μου γύρισαν τα χρήματα μέσα στη βδομάδα (αν και δεν μου επέστρεψαν το κουπόνι σύμφωνα με το refund to coupon που έγραφε) .Το πρόβλημα είναι ότι όσο ήταν σε επεξεργασία το refund, έλαβα ένα μύνημα που έλεγε ότι η παραγγελία μου εστάλη, το κλασικό που έρχεται στην αρχή πριν στείλουν το trucking number. Το customer service μου είπε ότι η παραγγελία μου έχει κλείσει και θα μου επιστραφούν τα χρήματα κανονικά και ότι δεν υπάρχει περίπτωση να έχει σταλεί το δέμα χωρίς να με ρωτήσει κανείς. Tracking number φυσικά δεν έλαβα ,παρόλα αυτά σήμερα ήρθε κι άλλη ενημέρωση που λέει order cleared customs,stay tuned. Ρώτησα πάλι και μετά από πολλή προσπάθεια να συνεννοηθούμε με το customer service μου είπαν πάλι ότι η παραγγελία δεν έχει σταλεί καθώς δεν υπάρχει trucking number (χαίρω πολύ)αλλά αν έρθει δέμα να το κρατήσω και δε μου ζητήσουν να πληρώσω πάλι .Εσείς τι πιστεύετε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Luisat24 είπε

Καλησπέρα, μία παραγγελία μου έκλεισε αυτόματα επειδή ο πωλητής δεν την έστειλε μέσα στο χρονικό περιθώριο του συστήματος και μου γύρισαν τα χρήματα μέσα στη βδομάδα (αν και δεν μου επέστρεψαν το κουπόνι σύμφωνα με το refund to coupon που έγραφε) .Το πρόβλημα είναι ότι όσο ήταν σε επεξεργασία το refund, έλαβα ένα μύνημα που έλεγε ότι η παραγγελία μου εστάλη, το κλασικό που έρχεται στην αρχή πριν στείλουν το trucking number. Το customer service μου είπε ότι η παραγγελία μου έχει κλείσει και θα μου επιστραφούν τα χρήματα κανονικά και ότι δεν υπάρχει περίπτωση να έχει σταλεί το δέμα χωρίς να με ρωτήσει κανείς. Tracking number φυσικά δεν έλαβα ,παρόλα αυτά σήμερα ήρθε κι άλλη ενημέρωση που λέει order cleared customs,stay tuned. Ρώτησα πάλι και μετά από πολλή προσπάθεια να συνεννοηθούμε με το customer service μου είπαν πάλι ότι η παραγγελία δεν έχει σταλεί καθώς δεν υπάρχει trucking number (χαίρω πολύ)αλλά αν έρθει δέμα να το κρατήσω και δε μου ζητήσουν να πληρώσω πάλι .Εσείς τι πιστεύετε? 

Καλησπέρα, Πολλές φορές όταν τελειώνει ο χρόνος που πρέπει να στείλει το δέμα ο πωλητής, βγάζουν ένα tracking number για να φανεί και καλά το στέλνουν για να σταματήσει ο χρόνος. Υπάρχει περίπτωση να έγινε αυτό αλλά να μη πρόλαβε τον χρόνο και πήρες refund.

Μια άλλη περίπτωση που είχε τύχη σε εμένα, είχα κάνει μια παραγγελία 2 tvbox και για κάποιο λόγο δεν πέρασε τελωνειο εξαγωγών από Κίνα και επέστρεψε στον πωλητή, του ρώτησα τι έγινε και μου είπε let me check μετά μου έστειλε άλλο tracking number και το δέμα ήρθε κανονικά με το δεύτερο tracking number, αλλά το πρώτο φαινόταν να περπατάει κανονικά, μεχρι και Ελλαδα φάνηκε ότι έφτασε αλλά ποτέ δεν παρέλαβα κάτι.

Αν εστάλη η όχι δες στις παραγγελίες σου αν υπάρχει κάτι στο shipped.

Πιστεύω δεν θα έρθει κάτι, αλλά αν έρθει ειναι στην κρίση σου, αν θέλεις το κρατάς και δεν λες τπτ αν θες μιλάς με τον πωλητή να του το πληρωσεις.

3 ώρες πριν, omokas είπε

Σωστό αυτό με το καλάθι και εγώ αυτό εφαρμόζω τελευταία αφήνω κάποια πράγματα που δεν βιάζουν για επόμενη παραγγελία. Για το choice που ανέφερα θυμάμαι μου έβγαζε 2-3 επιλογές (ήταν  όταν είχε ξεκινήσει το choice) αλλά δεν έγραφαν δίπλα το τρόπο μεταφοράς (saver, standard κλπ) μόνο τη τιμή και την είχα πατήσει τότε. Πρέπει να μην ίσχυε και αυτό με το 10ρικο τότε γιατί είδα το είχα ξεπεράσει και είχα πληρώσει και μεταφορικά 70 λεπτά που ξεπερνούσε τα 10 ευρώ. Τώρα είναι μια χαρά παντός σε μένα όλα έρχονται άμεσα σε 2 βδομάδες είτε τα κανονικά είτε τα choice 

Ναι το θυμάμαι αυτό, έτσι ήταν. Και τοτε από το "Tracking Unavailable" και το "Tracking Available" καταλάβαινες με ποιον τρόπο θα ερχόταν. Θυμάμαι είχα γράψει τι σημαίνει τι τοτε.

Τώρα ειναι όλα με Aliexpress selection standard με τη διαφορά κάτω από 10€ πληρώνεις μεταφορικά.

Τι έγινε με τον φίλο και αν εστάλη με τα ΕΛΤΑ η όχι, δεν ξέρω. Μόνο αν μας γράψει το τύπου tracking number που έχει το δέμα μπορούμε να πούμε με σιγουριά. Αν εστάλη με τα ΕΛΤΑ λογικα ειναι όπως έγραψα περίπτωση πονηρού πωλητή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@sakisgri

Ενδιαφέρον, ευχαριστώ,δεν ήξερα ότι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο με το tracking number. Όντως δεν υπάρχει κάτι στο shipped άρα λογικά δε θα έρθει δέμα .Στην αρχή είχε πει ότι έχει στοκ, αλλά δε το έστελνε για κάποιο λόγο και μια μέρα μετά τη λήξη του χρόνου μου στέλνει I can send it today. But you refund, so I can not deliver the goods. Re-order if necessary. Δύο μέρες μετά από αυτό ήρθε το κλασικό order collected and on its way και καλά .Στο στάτους μου έβγαζε μόνο την διαδικασία του refund αλλά είχα μπερδευτεί με αυτές τις ενημερώσεις.

Επεξ/σία από Luisat24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Luisat24 είπε

@sakisgri

Ενδιαφέρον,δεν ήξερα ότι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο με το tracking number. Όντως δεν υπάρχει κάτι στο shipped άρα λογικά δε θα έρθει δέμα .Στην αρχή είχε πει ότι έχει στοκ, αλλά δε το έστελνε για κάποιο λόγο και μια μέρα μετά τη λήξη του χρόνου μου στέλνει I can send it today. But you refund, so I can not deliver the goods. Re-order if necessary. Δύο μέρες μετά από αυτό ήρθε το κλασικό order collected and on its way και καλά .

Λογικά έγινε το πρώτο που έγραψα πιο πάνω. Θα έλεγα αν το θες να ξανά κάνεις την παραγγελία η από τον ίδιο η από άλλο κατάστημα.

Επισης αν θες στη σελίδα με το προϊόν κάτω γράφει add to cart, αριστερά έχει ένα τετράγωνο με τελιτσες μέσα, εκεί μπορείς να κάνεις chat με τον πωλητή και να ρωτήσεις αν υπάρχει άμεσα διαθέσιμο.

Επεξ/σία από sakisgri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/4/2024 στις 6:12 ΜΜ, sakisgri είπε

Συνέχεια ψωνίζω τέτοια πράγματα δλδ ηλεκτρονικά  εξαρτήματα. Κατά 99% σε 2 βδομάδες το πολύ έρχονται. Θα γράψω κάτω τι κάνω εγώ.

Πρώτον κοιτάς σε προσφορές Choice αν υπάρχουν αυτά που θες (συνήθως υπάρχουν). Στην αρχική σελίδα πατάς κάτω εκεί που γράφει Choice και κάνεις αναζήτηση το προϊόν που θες από την μπάρα τέρμα πάνω. Στα Choice αν πάρεις προϊόντα αξίας από 10€ και πάνω θα ειναι free shipping θα σταλεί με Aliexpress selection standard και θα έρθει συστημένο με την ACS σε 12-16 μέρες συνήθως.

Αν δεν υπάρχει σε προσφορά Choice θες να παραγγείλεις τουλάχιστον 3 προϊόντα από διαφορετικά καταστήματα, (για φτηνά προϊόντα εγώ πάντα επιλέγω Aliexpress saver shipping)  Τα βάζεις στο καλάθι και τα παραγγέλλεις/πληρώνεις όλα μαζί, έτσι θα γίνει ενοποίηση δεμάτων και θα αναβαθμιστεί σε Aliexpress standard shpping και θα έρθει ένα δέμα συστημένο, πάλι με την ACS σε 12-16 μέρες όπως στα Choice.

Επισης αφού θα εχεις ανοίξει σελίδες με τα προϊόντα που σε ενδιαφέρουν αν κοιτάξεις (πάλι από την αρχική σελίδα) σε προσφορές "3 from US $4,49" μπορεί να σου βγάλει καποια προϊόντα που κοιτούσες εκεί σε πολύ καλή τιμή. Εκεί πρέπει να παραγγείλεις τουλάχιστον 3 προϊόντα και θα εχεις free shipping, επίσης και αυτά έρχονται συστημενα με την ACS.

Μάλλον δεν κοιτάς σωστά και δεν βλέπεις Aliexpress shipping, μόνο σε προϊόντα που ειναι ειδικά υλικά και σε βαριά αντικείμενα δεν θα δεις. Κάτω από το προϊόν  πατάς εκεί που γράφει "Delivery" και θα ανοίξει μια λίστα με διάφορους τρόπους αποστολής, μέσα σε αυτούς σίγουρα στα φτηνά θα έχει Aliexpress saver shipping και στα πιο ακριβά Aliexpress standard shipping. Μονο τα Choice και τα "3 from US $4,49" δεν επιλέγεις κάποιο τρόπο αποστολής, ειναι πάντα με Aliexpress selection standard.

μου συνέβη το εξής πριν λίγες ημέρες,βάζω στο καλάθι μια παραγγελία Choice δύο πράγματα από δύο διαφορετικούς πωλητές συνολικής αξίας 19,70€,το ένα τεμάχιο που ήταν αξίας 16,70€ το έστειλε μόνο του με Acs και το άλλο που ήταν αξίας 3€ περίπου το συγχώνευσε με μια άλλη παραγγελία που εκανα από το κατάστημα με τα τρία τεμάχια 4$,κι αυτά Choice είναι αλλά πρώτη φορά μου συνέβη αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά έχουν αλλάξει κάτι με τα tracking numbers? Πριν από κάνα μήνα όταν παρήγγειλα έβγαζε ένα τρακινγκ που ήταν του εξωτερικού σου έδειχνε και το λινκ που να το βάλεις για να δεις κατάσταση και όταν έφτανε Ελλάδα έβγαζε και της ACS πχ. 

Τώρα δίνει ένα άλλο τρακινγκ λέει ότι είναι dpd η κούριερ αλλά όταν το βάζω δεν είναι valid: LP00638868786988

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, Postmort3m said:

Ρε παιδιά έχουν αλλάξει κάτι με τα tracking numbers? Πριν από κάνα μήνα όταν παρήγγειλα έβγαζε ένα τρακινγκ που ήταν του εξωτερικού σου έδειχνε και το λινκ που να το βάλεις για να δεις κατάσταση και όταν έφτανε Ελλάδα έβγαζε και της ACS πχ. 

Τώρα δίνει ένα άλλο τρακινγκ λέει ότι είναι dpd η κούριερ αλλά όταν το βάζω δεν είναι valid: LP00638868786988

Απλώς κολλάει το σύστημα του Aliexpress, βαλε το tracking στο parcelsapp και θα σου βγάλει το Next Tracking Number που θα είναι το 10ψήφιο της ACS. Βάζοντας τα επιμέρους LP*** θα δείς οτι τα combined θα βγάζουν ίδιο next tracking number

image.png.fc9432b6939a1c3f8d5051a043a2ffa8.png

Δείχνει οτι εχει φτάσει και δεν σε βρήκαν (η το κλασσικό που κάνουν οτι πέρασαν και δεν σε βρήκαν) αν θές βάλε το να έρθει σε θυρίδα η προγραμμάτισε παράδοση για άλλη ημέρα. Στο Viber η σε SMS δεν σου ήρθε μήνυμα ? Συνήθως έρχεται και δίνει και ενα link για να κανεις διαχείριση της αποστολής σου

Επεξ/σία από omokas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Postmort3m είπε

Ρε παιδιά έχουν αλλάξει κάτι με τα tracking numbers? Πριν από κάνα μήνα όταν παρήγγειλα έβγαζε ένα τρακινγκ που ήταν του εξωτερικού σου έδειχνε και το λινκ που να το βάλεις για να δεις κατάσταση και όταν έφτανε Ελλάδα έβγαζε και της ACS πχ. 

Τώρα δίνει ένα άλλο τρακινγκ λέει ότι είναι dpd η κούριερ αλλά όταν το βάζω δεν είναι valid: LP00638868786988

Ότι σου έγραψε ο φίλος πιο πάνω. Αν δεν ειναι Choice η παραγγελία, δες σελίδα 460 θα δεις πως μπορεις να δεις μέσα από το app το 10ψηφιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, sakisgri said:

Ότι σου έγραψε ο φίλος πιο πάνω. Αν δεν ειναι Choice η παραγγελία, δες σελίδα 460 θα δεις πως μπορεις να δεις μέσα από το app το 10ψηφιο.

Γεια χαρά!. Υπάρχουν προϊόντα που δεν αναφέρεται η μέθοδος αποστολής, Απλά γράφει Tracking Available

Σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται?

Η αρχή του καλαθιού μου είναι αυτή

image.png.f6e9a7bed3cf280b32ff1ca8be26eb73.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Γεια χαρά!. Υπάρχουν προϊόντα που δεν αναφέρεται η μέθοδος αποστολής, Απλά γράφει Tracking Available

Σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται?

Η αρχή του καλαθιού μου είναι αυτή

image.png.f6e9a7bed3cf280b32ff1ca8be26eb73.png

Γεια σου. Απ' ότι καταλαβαίνω δεν ειναι προϊόντα Choice. Αν ήταν, μόνο στα Choice δεν επιλέγεις τρόπο αποστολής ειναι πάντα με Aliexpress selection standard. δλδ συστημένο και έρχεται με την ACS.

Αν πατήσεις εκεί που γράφει "Shipping €---" θα δεις την μέθοδος αποστολής και μπορεις να την αλλάξεις, κανε το ίδιο σε κάθε προϊόν ξεχωριστά. Θα μπορούσες να το κάνεις από την σελίδα που έκανες την παραγγελία, μετά το "add to cart" κάτω γράφει την μέθοδο, αν πατούσες πάνω μπορούσες να επιλεξεις ποια ήθελες από εκεί. Πάντα τσεκάρω με τον τρόπο που έγραψα πιο πάνω αν έχω επιλέξει την μέθοδο που θέλω.

Επειδή βλέπω εχεις πολλά φτηνά προϊόντα αν πατήσεις εκεί που είπα μπορεί να δεις Cainiao super economy η Cainaio super economy global, προτείνω να επιλεξεις Aliexpress saver shipping για να εχεις περισσότερες πιθανότητες να ενοποιηθούν όλα και να μη μπλέξεις με τα ΕΛΤΑ και να έρθουν με την ACS πολύ πιο γρήγορα.

Το πρώτο λογικά ειναι με Aliexpress standard shipping, άστο όπως ειναι.

 

Επεξ/σία από sakisgri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Αυτό έκανα. Σε κάθε προϊόν επέλεξα τον τρόπο αποστολής αλλά σε κάποια δεν είχα αυτή τη δυνατότητα. Μου βγάζει αυτό

image.png.383536a63562af54bd8bbdfe8a390580.png

Αυτό ειναι Choice. Το καλάθι Choice ειναι ξεχωριστά από τα άλλα. Για να εχεις free shipping πρέπει να ξεπεράσεις τα 10€ μόνο με προϊόντα Choice, αλλιώς θα χρεωθείς τα €2,99 που γράφει.

Και όπως έγραψα πιο πάνω ειναι πάντα με Aliexpress selection standard που ειναι το ίδιο με το Aliexpress standard shipping.

Edit: δλδ αυτά που δεν ειναι Choice στο καλάθι πάνω γράφει "Shipped by global sellers" όπως γράφει στη φώτο που ανέβασες με το καλάθι σου πιο πάνω.

Στα Choice γράφει "Choice   Shipped by AliExpress"

Επεξ/σία από sakisgri
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BlueBlood7 είπε

Αυτά που είναι "Shipped by global sellers" θα έρθουν με Aliexpress standard shipping όπως και αυτά με  "Choice   Shipped by AliExpress" ?

Αυτά που ειναι "Shipped by global sellers" επειδή άλλα ειναι με απλή αποστολη (Tracking Unavailable) και άλλα συστημενα (Tracking Available), αν τα πληρωσεις όλα μαζί ταυτόχρονα πιο πιθανό κατα 99% θα γίνουν ενοποίηση και θα αναβαθμιστεί η αποστολη σε Aliexpress standard shipping και θα έρθουν όλα σε ένα δέμα (μπορεί να σπάσουν και σε 2) με την ACS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...