Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα ξεκολλήσουν παιδιά είχα και εγώ κολλημένο την προηγούμενη φορά που κόλλησαν. 

Παρεμπιπτόντως παρέλαβα σήμερα δύο δέματα με Saver που ήρθαν με ΕΛΤΑ γιατί έφυγαν μόνα τους. Έκαναν 44 μέρες (12 Φεβρουαρίου παραγγελία) και ο ταχυδρόμος τα άφησε στην πολυκατοικία σήμερα. Στα tracking ακόμη Ουγγαρία φαίνεται εντομεταξυ δεν το σκάναραν στην Ελλάδα καθόλου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, CHRISGCA είπε

Κι εγω απο 02/03/24 κολλημενο import customs clearance.

Τι γινεται με αυτα;

Έχει ξανά συμβεί απλώς περιμένεις, καποια στιγμή θα ξεκολλήσουν.

Η αν θες στείλε ένα email στην speedy https://www.speedy.bg/en/contact-us , αν δεν κάνω λάθος σε αυτό το email  [email protected] Λογικά σε αυτούς κόλλησε γιατι αν δεν κάνω λάθος αυτοί παίρνουν το δέμα από Ουγγαρια και το στέλνουν Βουλγαρία, από εκεί η dpd το παραδίδει στην ACS στην Θεσσαλονίκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ενημερωση κυριως για τους συμπασχοντες φιλους ... το δεμα ξεκολλησε σημερα μετα απο σχεδον ενα μηνα ,τσεκαρετε στο parcelsapp.com με τον κωδικο σας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 πακέτα από Ιανουάριο , μικρής αξίας FPC Connectors και χαζομάρες ...

Aliexpress Standard Shipping. Κωδικοί με UA.....HU και δεν φαίνεται καν στο σύστημα της posta.hu ούτε elta ούτε τίποτα , το 17track βγάζει Unknown κωδικούς, το Posta hu δεν τους βλέπει ,το ελτά δεν τους βλέπει , όλα με screenshot άνοιξα dispute μίλησα με πόσα chat ...μπα closed in their favor. 

Δεν με νοιάζει το κόστος αλλά εδώ δεν βρίσκεις τέτοια connectors , πραγματικά κρίμα από Ιανουάριο αναμονή έως και σήμερα δεν έχω παραλάβει τίποτα, όλα τα άλλα λίγο πιο μεγάλης αξίας ήρθαν όλα ,παρότι ήταν πάλι aliexpress standard shipping..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, AccountSaver είπε

3 πακέτα από Ιανουάριο , μικρής αξίας FPC Connectors και χαζομάρες ...

Aliexpress Standard Shipping. Κωδικοί με UA.....HU και δεν φαίνεται καν στο σύστημα της posta.hu ούτε elta ούτε τίποτα , το 17track βγάζει Unknown κωδικούς, το Posta hu δεν τους βλέπει ,το ελτά δεν τους βλέπει , όλα με screenshot άνοιξα dispute μίλησα με πόσα chat ...μπα closed in their favor. 

Δεν με νοιάζει το κόστος αλλά εδώ δεν βρίσκεις τέτοια connectors , πραγματικά κρίμα από Ιανουάριο αναμονή έως και σήμερα δεν έχω παραλάβει τίποτα, όλα τα άλλα λίγο πιο μεγάλης αξίας ήρθαν όλα ,παρότι ήταν πάλι aliexpress standard shipping..

 

Δεν νομίζω να ήταν με Standard shipping αλλιώς θα ήταν συστημένο και θα ερχόταν με την ACS. Λογικά ήταν είτε με Aliexpress saver shipping, Cainiao super economy η Cainiao super economy global, αυτά παίρνουν tracking number της μορφής UA********HU.

Βάλε μια τα tracking number εδώ https://parcelsapp.com/ πιο πιθανό να πέρασαν τελωνειο στην Ουγγαρια και να ήρθαν Ελλαδα και να έχουν κολλήσει στα ΕΛΤΑ.

Πήγες καμια βόλτα από το τοπικό κατάστημα της περιοχής σου που σε εξυπηρετεί να ρωτήσεις αν ειναι εκεί; Αν δεν πήγες και πας μη δίνεις tracking number για να το ψάξουν, αλλά δώσε μόνο το όνομα σου και διεύθυνση. Γιατι αν δώσεις tracking number πιο πιθανό δεν θα κοιτάξουν καν αν ειναι εκεί, απλώς θα ψάξουν το tracking στο pc και θα σου πούνε κάτι άσχετο μιας και ειναι semitrackable και δεν έχουν ενημερώσεις αυτά τα δέματα μέσα στην Ελλαδα, εκτός από μια, την παραλαβή από τα ΕΛΤΑ στην Αθήνα. δλδ μπορεί να σου πούνε το δέμα ειναι στην Αθήνα και το δέμα να ειναι δίπλα τους.

Συνέχεια παραγγέλνω τέτοια φτηνό μικρο πραγματάκια (ηλεκτρονικά εξαρτήματα) Πρώτον κοιτάω αν υπάρχουν σε Choice εκεί θα κάνω παραγγελία πάνω από 10€ για να γλιτώσω τα μεταφορικά και θα έρθει συστημένο με την ACS σε 12-16 μέρες περίπου. Αν δεν τα βρίσκω σε Choice βάζω τουλάχιστον 3 παραγγελίες (από διαφορετικά καταστήματα) με Aliexpress saver shipping στο καλάθι και τα παραγγέλνω ταυτόχρονα, έτσι γίνεται ενοποίηση δεμάτων και αναβαθμίζονται σε Aliexpress standard shipping και έρχονται συστημενα με την ACS σε 12 -16 μέρες περίπου.

Επεξ/σία από sakisgri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sakisgri είπε

 

Μόλις μπήκα και τα είδα για να βεβαιωθώ περί aliexpress standard.

Είναι ώς Aliexpress Saver Shipping .

Άρα ίσως να έχουν φτάσει και να είναι στο κατάστημα ,αλλά προχθές ήρθε ο ταχυδρόμος και τα έχω και καλά μαζί του έως πολύ καλά,με είπε ότι δεν έχω κάτι άλλο.

Χμμμμ...ίσως να περιμένω και άλλο; Απο Ιανουάριο η παραγγελίες πάντως. Θα πάω μόλις βρώ και χρόνο στα ΕΛΤΑ μπας και ... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, AccountSaver είπε

Μόλις μπήκα και τα είδα για να βεβαιωθώ περί aliexpress standard.

Είναι ώς Aliexpress Saver Shipping .

Άρα ίσως να έχουν φτάσει και να είναι στο κατάστημα ,αλλά προχθές ήρθε ο ταχυδρόμος και τα έχω και καλά μαζί του έως πολύ καλά,με είπε ότι δεν έχω κάτι άλλο.

Χμμμμ...ίσως να περιμένω και άλλο; Απο Ιανουάριο η παραγγελίες πάντως. Θα πάω μόλις βρώ και χρόνο στα ΕΛΤΑ μπας και ... 

Ο ταχυδρόμος συνήθως παραδίδει ότι του δίνουν από το κατάστημα, λογικά δεν θα ξέρει να υπάρχει κάτι για εσένα εκεί.

Ναι, καλύτερα να πας μια βόλτα. Αν δεν ειναι εκεί τοτε κάπου αλλού στην διαδρομή κόλλησε.

Στο parcelsapp τι ακριβώς βλέπεις; Κάνω copy paste Κάτω από σελίδα 424 (ήταν σελίδα 425 αλλά άλλαξε σε 424) τι πρέπει να βλέπεις ανάλογα που βρίσκονται τα semitrackable (UA*********HU).

Στα semitrackable (απλή αποστολη) φαίνεται η πορεία του δέματος μέχρι να φτάσει στα ΕΛΤΑ. Μετά περιμένεις κάποια μέρα που θα αφήσει ο ταχυδρόμος το δέμα χωρίς ενημέρωση και υπογραφή (σαν ένα γράμμα).

  • Από τα ΕΛΤΑ θα δείτε μόνο μια ενημέρωση που θα ειναι "Αποστολή αντικειμένου, ΟΥΓΓΑΡΙΑ"
  • Aπό το parcelsapp και cainiao θα δείτε και το "Arrived at local delivery center" που θα φανεί όταν τα ΕΛΤΑ σκανάρουν το δέμα (στην Αθήνα) και τπτ άλλο.

Με λίγα λόγια αν βλέπεις "Arrived at local delivery center" ειναι η στιγμή που τα ΕΛΤΑ σκαναρισαν το δέμα σου και πήρε το δρόμο προς την τοπική μονάδα διανομής της περιοχής σου. Από αυτή τη φάση μπορεί να κάνει από 1 μήνα μεχρι και 3 στην χειρότερη περίπτωση. Συνήθως κάνει 30-60 μέρες.

Επεξ/σία από sakisgri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sakisgri είπε

Ο ταχυδρόμος συνήθως παραδίδει ότι του δίνουν από το κατάστημα, λογικά δεν θα ξέρει να υπάρχει κάτι για εσένα εκεί.

Ναι, καλύτερα να πας μια βόλτα. Αν δεν ειναι εκεί τοτε κάπου αλλού στην διαδρομή κόλλησε.

Στο parcelsapp τι ακριβώς βλέπεις; Κάνω copy paste Κάτω από σελίδα 424 (ήταν σελίδα 425 αλλά άλλαξε σε 424) τι πρέπει να βλέπεις ανάλογα που βρίσκονται τα semitrackable (UA*********HU).

Στα semitrackable (απλή αποστολη) φαίνεται η πορεία του δέματος μέχρι να φτάσει στα ΕΛΤΑ. Μετά περιμένεις κάποια μέρα που θα αφήσει ο ταχυδρόμος το δέμα χωρίς ενημέρωση και υπογραφή (σαν ένα γράμμα).

  • Από τα ΕΛΤΑ θα δείτε μόνο μια ενημέρωση που θα ειναι "Αποστολή αντικειμένου, ΟΥΓΓΑΡΙΑ"
  • Aπό το parcelsapp και cainiao θα δείτε και το "Arrived at local delivery center" που θα φανεί όταν τα ΕΛΤΑ σκανάρουν το δέμα (στην Αθήνα) και τπτ άλλο.

Με λίγα λόγια αν βλέπεις "Arrived at local delivery center" ειναι η στιγμή που τα ΕΛΤΑ σκαναρισαν το δέμα σου και πήρε το δρόμο προς την τοπική μονάδα διανομής της περιοχής σου. Από αυτή τη φάση μπορεί να κάνει από 1 μήνα μεχρι και 3 στην χειρότερη περίπτωση. Συνήθως κάνει 30-60 μέρες.

Ναι ,ναι και στα 3 γράφει arrived at local delivery center...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, AccountSaver είπε

Ναι ,ναι και στα 3 γράφει arrived at local delivery center...

Από αυτό το status μέχρι να πάει πραγματικά στο τοπικό κατάστημα μπορεί να πάρει και 10 μέρες. Τουλάχιστον σε εμένα χρειάζεται σταθερά 7-12 μέρες από αυτό το status για να πάει στην θυρίδα μου (οπότε υπολογίζεις 1-3 μέρες παραπάνω για να έρθει με ταχυδρόμο). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Billator είπε

Από αυτό το status μέχρι να πάει πραγματικά στο τοπικό κατάστημα μπορεί να πάρει και 10 μέρες. Τουλάχιστον σε εμένα χρειάζεται σταθερά 7-12 μέρες από αυτό το status για να πάει στην θυρίδα μου (οπότε υπολογίζεις 1-3 μέρες παραπάνω για να έρθει με ταχυδρόμο). 

Για πότε λες; Παλιά ναι και σε εμένα τόσο έκαναν, αλλά τους τελευταίους μήνες κάνουν από 30-60 μέρες και αυτό αν είσαι τυχερός και παραλαβεις, γιατι κάποιοι έχουν αναφέρει δεν παρέλαβαν ποτέ.

Προσωπικά έχω παραλάβει όλα τα δέματα μου, αλλά τα τελευταία σε 80 μέρες περίπου από την παραγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 27/03/2024 at 10:27, merit123 said:

Κι εγώ μια από τα ίδια. Κολλημένο ακόμη στο import customs clearance complete εδώ και 24 μέρες 

 

On 28/03/2024 at 14:11, CHRISGCA said:

Κι εγω απο 02/03/24 κολλημενο import customs clearance.

Τι γινεται με αυτα;

Εμένα από 2/3, ξεκόλλησαν 29/3 και 2/4 τα ανέλαβε η ACS Θεσσαλονίκης. Δηλαδή 27 μέρες από DPD Boυλγαρίας (Speedy) προς DPD Eλλάδας. Aν είναι να πληρώνουμε 2-5 ευρώ μεταφορικά (Choice ή Standard) και να παραλαμβάνουμε πάλι με ρυθμούς ΕΛΤΑ, εγώ δε ξαναπαραγγέλνω. Κατάντησε ξεφτίλα πλέον...

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,έχω παραγγείλει αντικείμενο αξίας άνω 150€, βρίσκεται τελώνιο και είναι με την FedEx. Μου ζητάνε επιβεβαίωση παραγγελίας στην οποία φαίνονται στοιχεία αποστολέα και παραλήπτη και η τιμή. Το θέμα είναι ότι εγώ δεν έχω κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...