Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, nikossof88 είπε

Καλησπέρα,σορρυ που θα κάνω ερωτήσεις που έχουν ήδη γίνει αλλά ειμαι άσχετος τελείως,θέλω να ρωτήσω πως μπορώ να δω αν το προϊόν υπάρχει σε ευρωπαϊκή αποθήκη και τι επιλογή μεταφορικών να επιλέξω,τέλος απο ότι κατάλαβα θέμα με τελωνείο δεν παίζει πλέον για μια παραγγελία της τάξης των 100- ευρώ..

Καλησπέρα, Δες ανάρτηση μου στην σελίδα 424, γράφω όσα ρωτάς εκεί. Αν εχεις καμία απορία μετά, ρώτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, sakisgri είπε

Καλησπέρα, Δες ανάρτηση μου στην σελίδα 424, γράφω όσα ρωτάς εκεί. Αν εχεις καμία απορία μετά, ρώτα.

σε ευχαριστω πολυ,η μονη απορια που εχω ειναι αν παρω πραγματα choise και αλλα που δεν ειναι τι γινεται?χωριζονται σε διαφορετικες παραγγελιες φανταζομαι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nikossof88 είπε

σε ευχαριστω πολυ,η μονη απορια που εχω ειναι αν παρω πραγματα choise και αλλα που δεν ειναι τι γινεται?χωριζονται σε διαφορετικες παραγγελιες φανταζομαι?

Καλησπέρα, ναι. Τα choise θα έρθουν ολα μαζι, τα αλλα χωριστά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nikossof88 είπε

σε ευχαριστω πολυ,η μονη απορια που εχω ειναι αν παρω πραγματα choise και αλλα που δεν ειναι τι γινεται?χωριζονται σε διαφορετικες παραγγελιες φανταζομαι?

Όπως σου έγραψε και ο φίλος πιο πάνω, ναι ξεχωριστές παραγγελίες.

Στο καλάθι θα δεις ότι τα "Choice Shipped by Aliexpress" θα ειναι ξεχωριστά από αυτά που δεν ειναι Choice δλδ από τα "Shipped by global sellers".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπαθω να κανω μια παραγγελια choise 17 ευρω και μου βγαζει συνεχως αυτο το μηνυμα ΄'To protect the security of your account your request can't be processed at this time.'ειναι συχνο φαινομενο??προσπαθησα και απο pc και απο το app στο κινητο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nikossof88 είπε

προσπαθω να κανω μια παραγγελια choise 17 ευρω και μου βγαζει συνεχως αυτο το μηνυμα ΄'To protect the security of your account your request can't be processed at this time.'ειναι συχνο φαινομενο??προσπαθησα και απο pc και απο το app στο κινητο

Πρώτη φορά το βλέπω. Αλλά λίγο που το έψαξα έχει συμβεί και σε άλλους. Δοκίμασε ένα από αυτά.

1. ενημερώστε την έκδοση της εφαρμογής σας στην πιο πρόσφατη

2. αποσυνδεθείτε από τον λογαριασμό και συνδεθείτε ξανά

3. χρησιμοποιήστε άλλη συσκευή ή αλλάξτε περιβάλλον δικτύου για να δοκιμάσετε

Για το τελευταίο δοκίμασε π.χ με δεδομένα.

Αλλιώς μίλα με το support όπως θα δεις στο video πιο κάτω (δεν μιλάει αγγλικά αλλά μπορεις να καταλάβεις τι κάνει) . Κάτι λέει για δεύτερο account από την ίδια συσκευή.

Επισης βρήκα και αυτό εδώ -  https://www.quora.com/AliExpress-isnt-letting-me-buy-anything-what-do-I-do-Every-time-I-place-an-order-it-always-says-payment-failed-due-to-security-reasons-I-dont-know-what-to-do

1) Επαληθεύστε την κάρτα σας: Το AliExpress μπορεί να σας ζητήσει να επαληθεύσετε την κάρτα σας για λόγους ασφαλείας. Μπορείτε να το κάνετε αυτό μέσω του Alipay ακολουθώντας τον σύνδεσμο που παρέχεται στο μήνυμα σφάλματος.
2) Ελέγξτε για επαρκή χρήματα: Βεβαιωθείτε ότι έχετε αρκετά χρήματα στον λογαριασμό πληρωμών σας ή ότι δεν έχετε συμπληρώσει το όριο της πιστωτικής σας κάρτας. Βεβαιωθείτε ότι έχετε αρκετά χρήματα για να καλύψετε το κόστος της αγοράς σας, συμπεριλαμβανομένων των μεταφορικών και των φόρων.
3) Διπλός έλεγχος στοιχείων πληρωμής: Βεβαιωθείτε ότι έχετε εισαγάγει σωστά τα στοιχεία πληρωμής σας, συμπεριλαμβανομένου του αριθμού της κάρτας σας, της ημερομηνίας λήξης και του κωδικού ασφαλείας.
4) Χρησιμοποιήστε έναν αποδεκτό τρόπο πληρωμής: Το AliExpress δέχεται διάφορους τρόπους πληρωμής, αλλά δεν είναι όλοι διαθέσιμοι σε όλες τις χώρες. Βεβαιωθείτε ότι χρησιμοποιείτε έναν τρόπο πληρωμής που είναι αποδεκτός στη χώρα σας.
5) Επικοινωνήστε με την τράπεζά σας ή τον πάροχο πληρωμών: Η τράπεζά σας ή ο πάροχος πληρωμών ενδέχεται να έχει μπλοκάρει τη συναλλαγή λόγω υποψίας απάτης ή άλλων ανησυχιών για την ασφάλεια. Επικοινωνήστε μαζί τους για να βεβαιωθείτε ότι επιτρέπουν την εκτέλεση της πληρωμής.
6) Ενημέρωση στοιχείων πληρωμής: Εάν έχετε στο αρχείο μια πιστωτική κάρτα που έχει λήξει, το AliExpress ενδέχεται να απορρίψει πληρωμές. Φροντίστε να ενημερώσετε τα στοιχεία πληρωμής σας εάν έχετε νέα κάρτα.
7) Έλεγχος για τεχνικά ζητήματα: Μπορεί να υπάρχει τεχνικό πρόβλημα με το σύστημα πληρωμών του AliExpress. Εάν υποψιάζεστε ότι συμβαίνει αυτό, μπορείτε να δοκιμάσετε ξανά αργότερα ή να επικοινωνήσετε με την υποστήριξη πελατών της AliExpress για βοήθεια.
8.) Αποφύγετε προβλήματα προγράμματος περιήγησης: Η χρήση ενός παλιού προγράμματος περιήγησης ή η ύπαρξη αντικρουόμενων επεκτάσεων/προσθηκών μπορεί μερικές φορές να παρεμποδίσει την ολοκλήρωση μιας πληρωμής. Δοκιμάστε να χρησιμοποιήσετε διαφορετικό πρόγραμμα περιήγησης για να δείτε εάν αυτό επιλύει το πρόβλημα.
Επεξ/σία από sakisgri
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχικά ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια σου 🙂Τώρα μιλάω με το τσατ τους γιατί δοκίμασα οτι μπορούσα απο μεριάς μου,κατι τελευταίο,μου έχει επιλογή μόνο για πληρωμή με κάρτα,δεν έχω θέμα αλλά δεν παίζει πειπαλ πλέον?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nikossof88 είπε

αρχικά ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια σου 🙂Τώρα μιλάω με το τσατ τους γιατί δοκίμασα οτι μπορούσα απο μεριάς μου,κατι τελευταίο,μου έχει επιλογή μόνο για πληρωμή με κάρτα,δεν έχω θέμα αλλά δεν παίζει πειπαλ πλέον?

Τπτ να σαι καλά! Έχει paypal για κάποιες χώρες, αλλά όχι για Ελλαδα.

Aliexpress payment methods by country.JPG

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/4/2024 στις 8:08 ΜΜ, sakisgri είπε

Transit country ειναι οι ενδιάμεσες χώρες που περνάνε τα δέματα μας Ουγγαρια και Βουλγαρία. Αν έχει περασει τελωνειο και έφυγε τοτε στην περίπτωση σου αφορά την Βουλγαρία. Αν ειναι έτσι θα έλεγα θα παραλάβεις Τρίτη - Τετάρτη.

Παίζει όμως και ρόλο πόσο γρήγορα παραδίδει τα δέματα η ACS στην πόλη σου, αν τα παραδίδει γρήγορα θα ειναι όπως έγραψα πιο πάνω.

Ναι έχει περάσει τελωνείο και έχει φύγει αρα όπως είπαμε είναι Βουλγαρία. Απο εκεί επειδή μεσολάβησε Σ/Κ και φαντάζομαι δεν προχωράνε τα σκ σήμερα η αύριο θα το δω Ελλάδα και μετα απο κανα δύο μέρες παράδοση ? Είμαι Αθήνα Βόρεια προάστια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παραγγελία Choice τρία πράγματα από τρεις διαφορετικούς πωλητές συνολικής αξίας 9,99€ μετά από εξαργύρωση coins ,μου τα στέλνει με τρεις διαφορετικές αποστολές με Dpd - Acs, πάει περίπατο η ενοποίηση 

Επεξ/σία από radiotv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, radiotv είπε

τρία πράγματα από τρεις διαφορετικούς πωλητές συνολικής αξίας 9,99€

η κινα ειναι τεραστια , αμα ο ενας πωλητης ειναι στον νοτο  ( Kunming) ο αλλος στο βορρα ( Harbin) και ο αλλος στην δυση (urumqi ) λογικα και δεν μπορουν να "βρεθουν" στον ιδιο κεντρο συγχωνευσης και να γινουν ενα 

Επεξ/σία από villasg
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, radiotv είπε

Παραγγελία Choice τρία πράγματα από τρεις διαφορετικούς πωλητές συνολικής αξίας 9,99€ μετά από εξαργύρωση coins ,μου τα στέλνει με τρεις διαφορετικές αποστολές με Dpd - Acs, πάει περίπατο η ενοποίηση 

Έτυχε και σε εμένα, από 8 προϊόντα τα 3 ήρθαν ξεχωριστά, μόνα. Το καλό ειναι ότι ανεξαρτήτως η τιμή του προϊόντος πάλι έρχεται συστημένο, το ένα από τα δικά μου είχε αξία περίπου 1,5€ και πάλι ήρθε συστημένο με ACS.

6 ώρες πριν, spiros219 είπε

Ναι έχει περάσει τελωνείο και έχει φύγει αρα όπως είπαμε είναι Βουλγαρία. Απο εκεί επειδή μεσολάβησε Σ/Κ και φαντάζομαι δεν προχωράνε τα σκ σήμερα η αύριο θα το δω Ελλάδα και μετα απο κανα δύο μέρες παράδοση ? Είμαι Αθήνα Βόρεια προάστια

Ναι, κάπως έτσι.

Επεξ/σία από sakisgri
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, BlueBlood7 είπε

Νέα αγορά (180 euro) έκανα χθες από κατάστημα που είναι "Silver" . Όλα τα προϊόντα ήταν choice. Μου τα στέλνει με UPS!!!  

Αφού ήταν παραπάνω από ένα προϊόν γιατι δεν τα έσπασες σε 2 παραγγελίες για σιγουριά ?

Με ρώτησες πριν 10 μέρες και απάντησα να κάνεις αυτό, συγκεκριμένα η συζήτηση που κάναμε -

Στις 15/4/2024 στις 8:54 ΜΜ, BlueBlood7 είπε

Αν κάνω περισσότερες από 1 παραγγελίες(περισσότερα καλάθια δηλ.) των 170 ευρώ π.χ. τότε υπάρχει πάλι περίπτωση να ενοποιηθούν οπότε και θα περάσουν τελωνείο με τα γνωστά εξτρα κόστη?

Δεν το γνωρίζουμε, γιατι δεν μας έχει τύχη, γιαυτό και δεν το ρισκάρουμε. Αν μπορεί να αποφευχθεί αφήνοντας πρώτα να περπατήσουν τα πρώτα (4-5 μέρες) πριν βάλουμε την επόμενη παραγγελία θα ήταν καλύτερα.

Αν και πιστεύω ότι θα έχει προβλέψει για την περίπτωση αυτή το Aliexpress (όπως κάνει με τα δέματα πάνω από τα 186€ και τα στέλνει με τα ΕΛΤΑ), πάλι δεν θα το ρισκάριζα, αφού μπορώ να το αποφύγω.

Αν και προσωπικά θα πίστευα ότι και τα Choice πάνω από τα 186€ θα ερχόταν με τα ΕΛΤΑ, αλλά δυστυχώς δεν είχε αναφέρει κάποιος να κάνει τέτοια παραγγελία για να ξέρουμε το αποτέλεσμα, γιαυτό και στην σελίδα 424 δεν αναφέρω για τα Choice η για Aliexpress selection standard, συγκεκριμένα γράφω -

Όταν θέλουμε να πάρουμε ένα προϊόν που κοστίζει πάνω από τα 186€ αυτό που θέλουμε ειναι να έρθει με τα ΕΛΤΑ, γιατι θα πληρώσουμε τα λιγότερα και έχει τιμοκατάλογο.

Με βάση αυτά που ξέρουμε όταν η αξία ξεπερναει τα 186€ τα δέματα με τρόπο αποστολής "Aliexpress Standard Shipping", "Cainiao Heavy Parcel Line", Cainiao Standard For Special Goods" και "China Post Air Parcel" έρχονται με τα ΕΛΤΑ.

Εκτός αν όλα τα προϊόντα ήταν από ένα κατάστημα και ο πωλητής αντί να τα στείλει με Choice που τα διαχειρίζεται το Aliexpress τα έστειλε με δικό του τρόπο αποστολής για να γλυτώσει μεταφορικά και να βάλει περισσότερα χρήματα στη τσέπη.

Μήπως να έκανες παράπονα στο Aliexpress μέσω του support γιατι εστάλη με ιδιωτικό courier και ότι αυτό πολύ πιθανό να επιφέρει εξτρά χρέωση σε εσένα ?

Επισης, Ο Φ.Π.Α ήταν μέσα στη τιμή ?

Επεξ/σία από sakisgri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, sakisgri said:

Αφού ήταν παραπάνω από ένα προϊόν γιατι δεν τα έσπασες σε 2 παραγγελίες για σιγουριά ?

Με ρώτησες πριν 10 μέρες και απάντησα να κάνεις αυτό, συγκεκριμένα η συζήτηση που κάναμε -

Δεν το γνωρίζουμε, γιατι δεν μας έχει τύχη, γιαυτό και δεν το ρισκάρουμε. Αν μπορεί να αποφευχθεί αφήνοντας πρώτα να περπατήσουν τα πρώτα (4-5 μέρες) πριν βάλουμε την επόμενη παραγγελία θα ήταν καλύτερα.

Αν και πιστεύω ότι θα έχει προβλέψει για την περίπτωση αυτή το Aliexpress (όπως κάνει με τα δέματα πάνω από τα 186€ και τα στέλνει με τα ΕΛΤΑ), πάλι δεν θα το ρισκάριζα, αφού μπορώ να το αποφύγω.

Αν και προσωπικά θα πίστευα ότι και τα Choice πάνω από τα 186€ θα ερχόταν με τα ΕΛΤΑ, αλλά δυστυχώς δεν είχε αναφέρει κάποιος να κάνει τέτοια παραγγελία για να ξέρουμε το αποτέλεσμα, γιαυτό και στην σελίδα 424 δεν αναφέρω για τα Choice η για Aliexpress selection standard, συγκεκριμένα γράφω -

Όταν θέλουμε να πάρουμε ένα προϊόν που κοστίζει πάνω από τα 186€ αυτό που θέλουμε ειναι να έρθει με τα ΕΛΤΑ, γιατι θα πληρώσουμε τα λιγότερα και έχει τιμοκατάλογο.

Με βάση αυτά που ξέρουμε όταν η αξία ξεπερναει τα 186€ τα δέματα με τρόπο αποστολής "Aliexpress Standard Shipping", "Cainiao Heavy Parcel Line", Cainiao Standard For Special Goods" και "China Post Air Parcel" έρχονται με τα ΕΛΤΑ.

Εκτός αν όλα τα προϊόντα ήταν από ένα κατάστημα και ο πωλητής αντί να τα στείλει με Choice που τα διαχειρίζεται το Aliexpress τα έστειλε με δικό του τρόπο αποστολής για να γλυτώσει μεταφορικά και να βάλει περισσότερα χρήματα στη τσέπη.

Μήπως να έκανες παράπονα στο Aliexpress μέσω του support γιατι εστάλη με ιδιωτικό courier και ότι αυτό πολύ πιθανό να επιφέρει εξτρά χρέωση σε εσένα ?

Επισης, Ο Φ.Π.Α ήταν μέσα στη τιμή ?

Μα αυτή η παραγγελία ήταν όλα από ένα κατάστημα και δεν ενοποιήθηκε με κάποια άλλη και ναι ο ΦΠΑ ήταν μέσα στην τιμή.

image.png.2246587796b87f21050f2e2cb8e52a6f.png

Επεξ/σία από BlueBlood7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...