Προς το περιεχόμενο

Wordpress απορίες


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπες στο phpMyAdmin και στο table: wp_users βρες τον admin χρηστη και αλλαξε το password του με αυτο:

 

Αν δε σε ενδιαφερει ο κωδικος αλλαξε το email μονο. Username δεν ξερω αν σε αφηνει να αλλαξεις οταν εισαι ο μονος Admin χρηστης.

 

Οντως αλλαξα το username και email μεσα απο την database! Thanks!!!

 

------------------------------

 

 

 

Ερωτηση 1:

Ποια τακτική ειναι καλυτερη, αναφορικα με την διαχειριση εικονων στο wordpress?

Upload αρχειων, στον χωρο του wp? Που τις ανεβαζει; Φανταζομαι ομως με τον καιρο, οτι θα γεμιζει ο χωρος του server....

Μηπως τελικα ειναι καλυτερα, καποιες συχνα χρησιμοποιουμενες να ειναι οντως uploaded μεσα σε φυσικο φακελο του wordpress, ενω πχ αυτες που χρησιμοποιουνται για μια φορα σε καποιο αρθρο, να τις ανεβαζεις σε αλλον image hosting server και απλα να βαζεις στο wordpress το url?

 

 

 

 

Ερωτηση 2:

Πως καταλαβαινει κανεις αν ενα theme ειναι οντως responsive?

Ακουγεται μαλλον 'χαζη' η ερωτηση, αλλα θα σας πω γιατι ρωτω.

 

- Παρατηρησα οτι γενικα οι developers ακομη και σε themes με πολλα downloads(free), ειναι καπως 'αμελεις' στις περιγραφες τους. Γιατι; Γιατι δοκιμασα καποια themes, που ενω δεν ελεγαν οτι κανουν καποια πραγματα (πχ custom logo), τελικα αν τα δοκιμαζες τα εκαναν. Προφανως η περιγραφη να ειχε ξεχαστει απο παλιοτερα που οντως δεν υποστηριζονταν ενα feature. Αρα, το τι λεει ο developer δεν ειναι παντα 'απολυτο'.

 

- Το οτι αλλαζει -εκ των πραγματων- το layout της σελιδας οταν αλλαζω view, δηλαδη οταν επιλεγω κινητο/tablet κλπ σε real preview, δεν ειμαι σιγουρος οτι δηλωνει οτι ειναι οντως responsive ενα theme. Προφανως και κατι αλλο θα εδειχνε. Ακομη και ο opera, σε οτι site και αν πας να δεις σε κινητο, το παλευει να κανει οτι καλυτερο μπορει, αυτο ομως δεν σημαινει οτι ειναι και responsive! Τελικα ομως, πως διαπιστωνεις στις δοκιμες με το wordpress, οτι ενα theme ειναι οντως φτιαγμενο να ειναι responsive? Τι αναμενεις, τι πρεπει να δεις, για να το διαπιστωσεις ο ιδιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 468
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1: Οι εικόνες σώζονται στο wp-content/uploads/ και στα settings του WP επιλέγεις αν θα φτιάχνει υποφακελους στο uploads βάση μήνα η όχι, Οι εικόνες επίσης όταν ανεβαίνουν το WP της κόβει σε διάφορα thumbnails επίσης το κάθε theme έχει functions που τις κόβει σε custom sizes για χρήση στο εκάστοτε theme layout. Ο μόνος λόγος να ανεβάζεις αλλού τις εικόνες ειναι αν έχεις CDN. Αλλα CDN χρισημοποιουμε μόνο αν έχουμε πάρα πολύ traffic και για  speed optimization λόγους...

 

2: Για να καταλάβεις οτι ενα theme ειναι responsive κάνεις το εξής: Ανοίγεις το theme στον browser σου με προσοχή πας το βελάκι του mouse στα δεξιά του παραθύρου και αρχίζεις να μικραίνεις το ΠΛΑΤΟΣ του, Αν παρατηρήσεις οτι οσο μικραίνει το παράθυρο το theme αρχίζει και αλλάζει διάταξη μεγαλώνουν καποια elements κτλ,... Σημαίνει οτι ειναι RESPONSIVE το ποσο καλα ομως ειναι αλλη ιστορία.

 

Τα 3 βασικά targets στο responsive design (CSS κυρίως) ειναι το Desktop/Laptop Tablet και τέλος Mobile.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hitec7 thanks για τις παρατηρησεις.

 

Για το responsive design θα το παρατηρησω αυτο που ειπες. Ειμαι περιεργος να δω πως θα συμπεριφερθουν τα διαφορα themes.

 

Οσο για τις εικονες, καταλαβαινω τι λες, αλλα ομως, οταν δεν μιλαμε για ενα αραια ανανεουμενο site(πχ ανανεωση μια φορα το εξαμηνο) αλλα για news site που καθε μερα ανεβαζει νεες εικονες, με προβληματιζει το θεμα του χωρου, γιατι οπως ευκολα καταλαβαινει κανεις συντομα μπορει να υπαρξει θεμα με το hosting, κι ας ειναι πχ 1gb χωρος...


Τα sidebar που γράφεις είναι αν θέλεις να εμφανίζεις κάποιο περιεχόμενο συνεχώς σε μια στήλη, πχ όπως στα Blog που φαίνεται η δεξιά στήλη με τις κατηγορίες των άρθρων, αναζήτηση κτλ. σε οποιοδήποτε άρθρο κι αν είσαι μέσα.

Τώρα εσύ αν μιλάς για μιά σελίδα πχ στην Αρχική και όχι στις υπόλοιπες, θα πρέπει να το κάνεις ή μέσα από τον editor του Wordpress χειροκίνητα (με λίγο κώδικα δηλαδή) ή να βάλεις ένα free page builder addon που θα σου λύσει τα χέρια.

 

Με εσωσες....να σαι καλα...με ενα σμπαρο δυο τρυγονια. Και στηλες εφτιαξα, και τιτλους μονο εμφανισα-απο συγκεκριμενη κατηγορια, αντι για σετακι τιτλος-μικρη πρωτη παραγραφος που δεν με βολευε!!!

:)

 

---------------

 

Ερώτηση:
Μπορω να ορίσω στα posts, να έχει μια προεπιλογη εικονας που θα ποσταρει/συνοδευει το κειμενο - για κάθε post, και μονο αν εγω παω χειροκινητα και βαλω νεα εικονα σε καποιο post, να φορτωνει αυτη που του ορισα εγω;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μπορω να ορίσω στα posts, να έχει μια προεπιλογη εικονας που θα ποσταρει/συνοδευει το κειμενο - για κάθε post, και μονο αν εγω παω χειροκινητα και βαλω νεα εικονα σε καποιο post, να φορτωνει αυτη που του ορισα εγω;

 

 

Για να το κανεις αυτο πρεπει να γινει με κωδικα php στο αρχειο του νεου (συνηθως στο single.php). Δεν υπαρχει κατι ετοιμο δηλαδη μεσα απο το Wordpress και δεν γνωριζω καποιο plugin που να το κανει αυτο. Εφοσον ομως καθε νεο θα εχει διαφορετικο θεμα, λογικα θα χρειαζεσαι και διαφορετικη φωτο.

 

Οσον αφορα το μεγεθος του δισκου, σιγουρα 1GB δεν ειναι παρα πολυ. Αλλα αν οι φωτο που ανεβαζεις ειναι μικροτερες απο 1600px πλατος και τις εχεις κανει compress / save for web (photoshop) τοτε δε νομιζω να εχεις συντομα προβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως αυτό κάνει αυτό που χρειάζεσαι: Default featured image

 

Ευχαριστω για την πρόταση! Θα την δοκιμασω σιγουρα.

Διευκρινησε μου ομως κατι, γιατι ακομη μαθαινω τις 'εννοιες'.

Feature image ως τι θεωρειται στο wordpress?

Η εικονα που συνοδευει ένα post?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την πρόταση! Θα την δοκιμασω σιγουρα.

Διευκρινησε μου ομως κατι, γιατι ακομη μαθαινω τις 'εννοιες'.

Feature image ως τι θεωρειται στο wordpress?

Η εικονα που συνοδευει ένα post?

 

Google is your friend, ψάχνε στο google αλλιώς δεν γίνεται δουλειά...

Και το προηγούμενο addon που σου είπα με μια απλή αναζήτηση το βρήκα, δεν το εχω χρησιμοποιήσει.

 

Παιδιά ας κάνω και εγώ την ερώτησή μου. Κάποιο καλό αυτόματο image compression plugin για το wordpress θα ήθελα (free). :P

Επίσης το ίδιο με το google, και για addons μπορείς να ψάξεις κατευθείαν μέσα από τα Addons στο backend του Wordpress. Σίγουρα θα βρεις κάτι, αλλά αν δεν δοκιμάσεις δεν μπορείς να κρίνεις αν είναι καλό ή όχι.

 

Μην τα περιμένετε όλα έτοιμα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Google is your friend, ψάχνε στο google αλλιώς δεν γίνεται δουλειά...

Και το προηγούμενο addon που σου είπα με μια απλή αναζήτηση το βρήκα, δεν το εχω χρησιμοποιήσει.

 

Επίσης το ίδιο με το google, και για addons μπορείς να ψάξεις κατευθείαν μέσα από τα Addons στο backend του Wordpress. Σίγουρα θα βρεις κάτι, αλλά αν δεν δοκιμάσεις δεν μπορείς να κρίνεις αν είναι καλό ή όχι.

 

Μην τα περιμένετε όλα έτοιμα!

Το θέμα μου δεν είναι ότι δεν μπορώ να ψάξω. Έχω βρει ήδη το Bulk WP Smush, αλλά δεν γνωρίζω αν όντως είναι καλό. Εσάς ρωτάω να προτείνεται κάτι που δοκιμάσατε, όχι να μου πείτε. Χρησιμοποίησε το τάδε. Επίσης, αν θέλεις να δίνεις απαντήσεις του στυλ google is your friend μην μπαίνεις σε fora (το forums δεν υφίσταται και πολύ).

 

Τέλος, αν δεν έχεις δοκιμάσει κάποιο addon δεν χρειάζεται να το προτείνεις σε κάποιον. Αφού δεν ξέρεις πως δουλεύει. 

 

Moderators... ξυπνάτε φτάνει μαζέψατε views. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχεις αδικο, αν δεν εχει καποιος να προτεινει κατι καλυτερα να μην κανει ποστ. Αλλα ειναι και λιγο  χαζο να ζητας βοηθεια χωρις να εχεις κανει την παραμικρη αναζητηση. Εδω συνηθως απανταμε ~10 ατομα σε τετοιου ειδους ποστ. Πανω κατω οι ιδιοι ειμαστε. Οποτε αν δω και εγω καποιον να ρωταει ποιο πλαγκιν να χρησιμοποιησω για την ταδε δουλεια, θα απαντησω συνηθως ειτε ξερω καποιο ειτε οχι. Αλλα το βρισκω λιγο "τεμπελικο" να ρωταει καποιος κατι χωρις καν να εχει κανει μια αναζητηση στο google.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα μου δεν είναι ότι δεν μπορώ να ψάξω. Έχω βρει ήδη το Bulk WP Smush, αλλά δεν γνωρίζω αν όντως είναι καλό. Εσάς ρωτάω να προτείνεται κάτι που δοκιμάσατε, όχι να μου πείτε. Χρησιμοποίησε το τάδε. Επίσης, αν θέλεις να δίνεις απαντήσεις του στυλ google is your friend μην μπαίνεις σε fora (το forums δεν υφίσταται και πολύ).

 

Τέλος, αν δεν έχεις δοκιμάσει κάποιο addon δεν χρειάζεται να το προτείνεις σε κάποιον. Αφού δεν ξέρεις πως δουλεύει. 

 

Moderators... ξυπνάτε φτάνει μαζέψατε views. 

 

Οκ, έχεις δίκιο σε αυτό που λες, απλά τις τελευταίες μέρες που μπαίνω στην κατηγορία Web Design - Development και βλέπω τα threads, αυτό που βλέπω είναι ότι πιο πολύ ρωτάνε, παρά ψάχνουν. Οπότε μπορεί να ξέσπασα και λίγο πάνω σου. Τέλος πάντων, το θέμα είναι να κάνουμε έρευνα, το οποίο είχες κάνει εσύ οπότε άδικα σου "φώναξα" και απλά ήθελες πρόταση, και μετά όταν φτάσουμε σε αδιέξοδο να ρωτήσουμε. Επίσης το addon το πρότεινα γιατί ο mindreader είναι νέος με το Wordpress, οπότε δεν έχει καταλάβει ακόμα πως λειτουργεί το όλο πράγμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Μιας και το θέμα έχει γενικό τίτλο, δεν ανοίγω καινούργιο και παραθέτω το πρόβλημα μου εδώ.

Αντιμετωπίζω πρόβλημα με μια φόρμα επικοινωνίας που έχω βάλει στο www.mysite.com/test όπου έχω στήσει ένα wp.

Χρησιμοποιώ το contact form 7 το οποίο είναι συμβατό με την έκδοση 4.9, αλλά δεν αποστέλλει το mail μέσω αυτού.

 

Το email που έχω δηλώσει ([email protected]) δέχεται /αποστέλλει κανονικά mails από αλλού. Το πρόβλημα είναι μόνο στο συγκεκριμένο plugin το οποίο σε άλλο site όπου το χρησιμοποιώ λειτουργεί κανονικά.

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα γύρω από το πως να ψαχτώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν στελνεις το email σου λεει οτι εχει αποσταλει επιτυχως; Δε σου βγαζει δηλαδη error message?

 

Δοκιμασες να το στειλεις σε καποιο αλλο email πχ gmail ? Συμβαινει το ιδιο και σε αυτη τη περιπτωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεος???

 

Έβαλα ενα gmail και ήρθε και μετά ξαναέβαλα το [email protected] και έφτασε.. :shock:

Ενδέχεται μάλλον να ήταν καμιά βλακεία δικιά μου του στυλ να είχα περάσει όμικρον αντί για 'o'.....δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο μιας και ήμουν σίγουρος για το [email protected] που δεν το άλλαξα μέχρι τώρα.

 

Θενξ dominotrix

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...