Προς το περιεχόμενο

Wordpress απορίες


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το header area δηλωσε. Σε καθε theme οι ονομασιες ειναι διαφορετικες. Μη φοβασαι να πειραματιστεις με τις ρυθμισεις γενικα - ετσι μαθαινεις.

 

Μα δηλωνοντας header area, μου το βγαζει διπλα απο το logo και εγω δεν θελω αυτη τη θεση γιατι μου χαλα ολο το layout!

Στη χειροτερη περιπτωση, αν δεν μπορω να κανω drop down window με links,

θα φτιαξω μια σελιδα για καθε λινκ, που μεσα θα εχω (ομαδοποιημενα) ολα τα σχετικα links.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 468
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δοκίμασες την άλλη θέση Full width Menu Area (below logo);

 

Αυτην εχω, αυτην χρησιμοποιω.

Παροτι δεν φαινεται τσεκαρισμενο στο screenshot, ειναι οντως εκει!

Απο καπου αλλου το ορισα, βλεπετε ακομη μαθαινω τη λογικη του wp. Μαλλον απο καποια option του theme.

 

Αλλα δεν μπορω να κανω drop down window/submenu. Να φταιει το theme?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως το theme εχει δικο του Menu editor και κανει overwrite αυτο του wordpress? Παντως, αν το τσεκαρεις και δειχνει unchecked καποιο bug μαλλον υπαρχει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα λοιπον στο theme να δω τις επιλογες περι μενου.

Μη φανταστειτε ομως.

Μια απο τα ιδια.

Τσεκαρα αυτη την επιλογη

menu.jpg

 

και δεν ειχε αλλες επιλογες εδω, εκτος απο το σε ποιο σημειο της σελιδα να μπει το μενου, οτι εδειχνε και το ιδιο το wp, δεξια ή κατω απο το logo. Καμια διαφοροποιηση.

Και που τσεκαρα ομως αυτο που βλεπετε, οταν πηγα και εβαλα ενα λινκ ως submenu, μου το εμφανισε διπλα απο αυτα που ειχα ηδη βαλει....οχι σε drop down menu.

Μαλλον δεν γινεται. Δεν βλεπω αλλες επιλογες. Ισως κλειδωνουν τετοιες επιλογες, για να πληρωσει οποιος θελει κατι παραπανω;

Χαζοι περιορισμοι ομως που στο dreamweaver δεν ειχα. Ε δεν μπορω να μην κανω συγκριση.

Οκ, το wordpress φυσαει και το παραδεχομαι, και γι'αυτο και ασχολουμαι.

Αλλα να μην μπορω να κανω απλα πραγματα, καταντά (....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθε φορα που δε μπορεις να καταφερεις κατι κραζεις. Το οτι δε γνωριζεις κατι, δε σημαινει οτι δεν γινεται - σημαινει οτι δε γνωριζεις να το κανεις. Το να συγκρινεις το dreamweaver με το wordpress ειναι τελειως χαζο.. καμια σχεση το ενα με το αλλο. Εχουμε γραψει 9 σελιδες σε αυτο το post για να σε βοηθησουμε και καθε φορα που κολλας σε κατι ωρυεσαι. Ιστοσελιδα πας να φτιαξεις, οχι μακαρονια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dominotrix μαλλον εχεις δικιο. Αλλη φιλοσοφια, αλλος τροπος.

Ιστοσελιδα κανεις και με τον ενα τροπο, ιστοσελιδα και με τον αλλον.

Και τελικα επιβεβαιωνεται αυτο που λεω παντα στη ζωη, οτι 'κατι κερδιζεις, κατι χανεις΄.

Ισχυει και με το dreamweaver, και με το wordpress.

 

Ευχαριστιες για ολη τη βοηθεια και απο εσενα αλλα και τους λοιπους συμφορουμιτες.

:)

 

----------------------------------------------------------------------

 

ANDROID APP

Εψαχνα να βρω αν υπαρχει εφαρμογη android για wordpress, εννοω για οσο το δυνατον περισσοτερη διαχειριση μεσω κινητου και οχι για στησιμο site, και βρηκα αυτο

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.wordpress.android&hl=el

Την εχει χρησιμοποιησει κανεις να πει ποσο καλα δουλευει;

 

NOTES / REMINDER / NOTIFICATIONS

Παροτι βρισκω αρκετα plugins για notes, δεν εχει τυχει να εντοπισω κατι που:

-να δειχνει notes στο dashboard

-να σου πετα notification/reminder οπουδηποτε κι αν εισαι (log-in as admin) εντος του περιβαλλοντος του wp

Εχετε καποια προταση;

 

MEDIA LIBRARY AUTOMATION

Υπαρχει κατι σαν automated script/scheduling plugin, για να πραγματοποιω automated bulk/mass tasks στην media library? Πχ automatic deletion of files 2018*.jpg την ταδε του μηνος;

Σε αυτο το θεμα δεν εχω βρει τιποτε, κι επειδη ισως να ζητω κατι που δεν υπαρχει, αν γνωριζει καποιος κατι σχετικο ας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ANDROID APP

 

Το διαχειριστικο ειναι αρκετα responsive οποτε η διαχειριση του μεσω κινητου ειναι εφικτη. Υπαρχει καποιος λογος που το θελεις να ειναι εφαρμογη αντι απο την κλασσικη επεξεργασια μεσω του wp-admin ;

 

NOTES / REMINDER / NOTIFICATIONS

 

Τι notifications θελεις να εχεις; Για ποιο πραγμα περιμενεις ενημερωση;

 

MEDIA LIBRARY AUTOMATION

 

Κατι built-in απο το Wordpress δεν υπαρχει. Για plugin δεν ετυχε να ψαξω. Αλλα σιγουρα μπορει να γινει με cron jobs. Ειναι μεσω του server οπως οχι μεσω του wordpress. Θα χρειαστει να κανεις καλη ερευνα για να το κανεις αυτο αλλα γινεται. Απτην αλλη, το να διαγραψεις ολες τις εικονες του 2017 πχ ειναι αρκετα ευκολο. Στο σερβερ οι εικονες (και γενικα τα uploads) αποθηκευονται βαση χρονιας (2016,1017,2018) σε φακελους, και μεσα σε αυτους εχει υποφακελους ανα μηνα (01,02,03...10,11,12). Απλα συνδεεσαι με ftp και ειτε διαγραφεις μηνες ειτε χρονιες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Thanks για τις πληροφοριες.
Οκ με media library, κατανοητο.

Για το android app, το σκεφτηκα με την εννοια της υπαρξης -θεωρητικα τουλαχιστον- πιο ευχρηστων εφαρμογων οταν δουλευεις κατι απο κινητο, σε σχεση με την κλασικη ιστοσελιδα.
Πχ yahoo μπαινεις απο κινητο και με τον chrome, αλλα για πολλους ειναι πιο ευχρηστο το yahoo app για χρηση σε μια μικρη οθονη κινητου.
Σκεφτηκα λοιπον, αν για περιστασιακο ποσταρισμα, μπορει αυτο να γινει καλυτερα απο το wp android app, εναντι του να μπω πχ μεσω opera στο κλασικο wp controlpanel.

Για το notes/reminder/notification, θελω να κρατω εσωτερικα στο wp, καποιες υπενθυμισεις για to-do tasks που πρεπει να γινονται εν καιρω, εντος wordpress.
Ειναι κριμα για δουλειες αμιγως του wp, να φορτωσω τον γενικο reminder που εχω στον υπολογιστη για πληθος αλλων θεματων. Θα ηθελα λοιπον καπου να κρατω σημειωσεις(dashboard) αλλα και reminders.

Βρηκα καποιες επιλογες, και θα τις δοκιμασω.

 

---------

 

Υπαρχει καποιο id number για τα posts, που να μπορω να χρησιμοποιησω και κατα τις αναζητησεις μου μεσα σε πληθος αμετρητων posts;

Μηπως αυτο δεν γινεται εγγενως στο wp, και χρειαζομαι plugin γι'αυτη τη δουλεια;

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OLDER DATABASE

Το site το οποιο 'ανακατασκευαζω' σε wordpress, εχει ηδη μια database απο ολα τα χρονια που λειτουργουσε.

10 χρόνια database mysql.

Τωρα, αν μεταβω σε wp, ειναι κατι εντελως νεο.

Και σκεφτομαι οτι οποια links απο google δειχνουν προς παλια αρθρα, απλα θα πηγαινουν στο πουθενα.

Υπαρχει μηπως κανενας τροπος, να μην χανονταν ετσι απλα αυτη η πλουσια βαση με αρθρα, μεταβαινοντας σε wordpress?

Ειναι κριμα τοσο traffic απο παλια αρθρα να παει χαμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη ιδεα becoming_I. Αρκει βεβαια να δω πως μπορει αυτο τεχνικα να σταθει και στον hosting server / εταιρια, ποσες βασεις υποστηριζει το πακετο μου κλπ.

Βεβαια εχω και φιλο - γνώστη των θεμάτων, που η αποψη του ειναι οτι δεν εχω και πολλα αν την ανεβασω/αφησω καπου/καπως online, γιατι το boost που θα παρω μεταβαινοντας σε wordpress, θα ειναι τεραστιο σε σχεση με το site που ετρεχε τα προηγουμενα χρονια με παλιο κωδικα και γενικως οχι τοσο καλα στημενο, διχως seo κλπ.

Δεν εχω ξεκαθαρισει ποσο σημαντικο ειναι, αλλα ηθελα να εχω μια εικονα πως μπορει να γινει, και η προταση σου ειναι σημαντικη, γιατι αραια μεν, αλλα θυμαμαι κι εγω καποιες τετοιες υλοποιησεις, αν και σπανια ειναι αληθεια.

 

 

---------------

 

TRAFFIC / STATISTICS
Θελω να βαλω ενα plugin για στατιστικα επισκεψιμοτητας,
αλλα θελω να ειναι πραγματικο ευκολο στο σεταρισμα, και αρκετα compact σε οτι παρουσιαζει.
Δεν θελω κατι με ατελειωτες δυνατοτητες, που θα ψαχνω να βρω την ουσια σε αμετρητες οθονες, και να ειμαι χαμενος στο πληθος των επιλογων.
Κατι ευκολο, συνοπτικο, και φυσικα αξιοπιστο, που θα μου δινει οντως χρησιμες πληροφοριες για την πορεία του site.

Φυσικα υπαρχουν απειρες προτασεις plugins, αλλα ομως θα ηθελα κατι πανω στις παραπανω κατευθυνσεις.
Προτάσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποιο id number για τα posts, που να μπορω να χρησιμοποιησω και κατα τις αναζητησεις μου μεσα σε πληθος αμετρητων posts;

 

 

Αν κανεις Hover με το ποντικι στον τιτλο ενος αρθρου / σελιδας / κατηγοριας w/e μεσα στο διαχειριστικο θα δεις το url οτι εχει καπου μεσα ενα id=4 πχ.

 

Οποτε μπορεις (αν μιλαμε για αρθρο) να γραψεις: mysite.gr/?p=12  ή για σελιδα mysite.gr/?page_id=12

 

 

Θελω να βαλω ενα plugin για στατιστικα επισκεψιμοτητας,

 

Google Analytics εχεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι τωρα δεν χρησιμοποιουσα google analytics.

Παλια τα ειχα δοκιμασει αλλα μετα δεν ξανασχοληθηκα, πανε πολλα χρονια ομως.

Θυμαμαι οτι δινει εξονυχιστικες λεπτομερειες, και ειχα σχεδον χαθει.

Ναι, φανταζομαι οτι ειναι η επιλογη που μαλλον κανουν οι περισσοτεροι.

Αλλα δεν ξερω αν θελω οντως να εχω μες τα ποδια μου τοση πληροφορια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...