Προς το περιεχόμενο

Wordpress απορίες


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

NEWSLETTER

Ψαχνω το θεμα των newsletter.
Βεβαια...διαβασα κι αυτο εδω το αρθρο που αποθαρρύνει...
http://www.wpbeginner.com/opinion/why-you-should-never-use-wordpress-to-send-newsletter-emails/
Σε καθε περιπτωση ομως, θελω να ακουσω αποψεις επ'αυτου, κυριως απο εμπειρια σας αν εχετε σχετικη.
Αποριες;

 

Η δημιουργια του περιεχομενου του newsletter, ειναι πολυ/λιγο/αρκετα -->> αυτοματοποιημενη;

Τι θα ηθελα; Μια φορα το μηνα, αυτοματα να δημιουργειται ενα email πχ με τα τελευταια 15 posts, ή πχ με καποιο αλλο κριτηριο που θα ορισω εγω (πχ ενα συγκεκριμενο tag), και να τα φτιαχνει σε μορφη html ή pdf, σαν μονοσελιδο email/html(ομορφο ομως!) ή σαν ολιγοσελιδο pdf βιβλιαρακι, και κατοπιν να τα στελνει στα εγγεγραμμενα emails.(ισως πρωτα με ενα preview δικο μου)

Και περι αποστολης των emails; Υπαρχουν οντως πρακτικα προβληματα;

Ενδιαφερομαι μονο για free λυσεις, και οι αποδεκτες συμφωνα με υπολογισμους δεν νομιζω να ξεπερνουν σε πρωτη φαση τις μερικες δεκαδες στην αρχη, ή εκατονταδες ισως αρκετα αργοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 468
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1) Δημιουργεις μια φορμα newsleter στη σελιδα σου (MailChimp for WP).

2) Οι εγγεγραμενοι χρηστες αποθηκευονται σε μια λιστα

3) Εισαγεις την λιστα στο MailChimp

4) Στελνεις newsletters σε αυτους οποτε θελεις (εως 2000 χρηστες ειναι δωρεαν (12000 συνολικα εμαιλ ανα μηνα)).

 

Μη στειλεις ποτε newsletter μεσα απτο WP site σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dominotrix, thanks για την προταση περι της αποστολης του newsletter.

Αναφορικά με το θεμα της δημιουργιας ομως;

Γινεται αυτοματοποιημενα οπως θελω; Και αν ναι, προτάσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενε. Εννοεις δημιουργια με το mailchimp? Δηλαδη το wordpress δεν θα εχει καμια σχεση;

 

Αντε πες να το παρακμψω στο θεμα 'αποστολη'.

Αλλα αμα ειναι να το παρακμψω και στην δημιουργια,

δηλαδη να τα κανω ολα χειροκινητα πχ στο καθε mailchimp,

ε δεν βλεπω καποια συνδεση με το υλικο στο wordpress.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεσα απο το Wordpress θα μαζευεις τα emails και αυτοματα θα αποθηκευονται στη λιστα που εχεις φτιαξει στο account σου στο MailChimp. Εφοσον ειπαμε πως ΔΕΝ στελνουμε μαζικα εμαιλ μεσω wordpress αρα ειναι λογικο τα email να φευγουνε απο καπου αλλου (βλ. MailChimp).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

To WordPress είναι CMS, δεν είναι σύστημα αποστολής newsletter ούτε task manager ή email client. Φυσικά με τρίτα plugins μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και ως τετοιο, αλλά καθώς δεν είναι αυτή η φυση του, δεν θα το κάνει αρκετά καλά, θα είναι ελλιπές σε σχέση με τις δυνατότητες που προσφέρουν υπηρεσίες τύπου Mailchimp και δεν αποκλείεται να είναι ακόμη και προβληματικό στο τέλος. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι αυτό ακριβώς που προτείνει ο dominotrix - να προσθέσεις στο site σου μια φόρμα που θα μαζεύει τα email των ενδιαφερομένων και θα τα στέλνει στην λίστα του Mailchimp (ή οποιασδήποτε αντίστοιχης υπηρεσίας επιλέξεις). Από εκεί και πέρα, για αυτοματοποιημένες αποστολές άρθρων από ότι θυμάμαι το Mailchimp έχει σχετική δυνατοτητα, μέσω RSS: https://mailchimp.com/features/rss-to-email/

 

Γενικά σε ό,τι αφορα το θέμα των newsletter θα πρότεινα να αφήσεις στην άκρη το WordPress και να εστιάσεις στο τί μπορεί να σου προσφέρει το Mailchimp.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, κατανοητα οσα ειπατε περι αποστολης των newsletters.

 

Ξαναρωτησα ομως πιο πανω, αλλα μαλλον καπου ξεχαστηκε γιατι εστιασαμε στο θεμα αποστολη.

 

Δημιουργια newsletter, ειτε ως html είτε ως pdf, γινεται ευκολα/αυτοματοποιημενα, απο posts που εχουν αναρτηθει στο wordpress?

Η μονη λυση ειναι μεσω rss? Δεν το θεωρω καλο ετσι, κι ας ειναι αυτοματο.

Θελω να υπαρχει επιλογη απο εμενα, του τι θα συμπεριληφθει και τι οχι, και να φτιαχνεται ενα καλο booklet ει δυνατον, ή εστω ενα καλο εμπλουτισμενο html.

Αυτοματη αποστολη rss email, ακομη κι εγω που θελω να προμοταρω το site, ακομη κι εγω, θα το θεωρουσα σχεδον σπαμαρισμα, οποτε θελω να γινεται κατι που οντως δινει προστιθεμενη αξια σε οποιον το παιρνει.

Οποτε αν υπαρχει καποιο plugin, που οχι απλα να μαζευει emails, αλλα να δημιουργει αυτοματα (εννοω το πως θα παρουσιαζει οτι ΕΓΩ επιλεξω) σε ενα html/pdf, αυτο θα ηθελα να ξερω, ωστε πχ μια φορα το μηνα, να κανω ενα 'απανθισμα', τα καλυτερα post κατα τη γνωμη μου, και να γινεται μια αποστολη απο mailchimp σε οσους δηλωσαν τα email τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το newsletter ειναι επιστημη, δεν ειναι ριχνουμε ολα τα posts του μηνα και μετα send. Θα σου προτεινα να μαθεις καποια πραγματα επι του θεματος ειτε μεσω αρθρων/οδηγων στο ιντερνετ ειτε μεσω youtube.

 

Επισης αμα δεν εχεις unsubscribe link τοτε πας σουμπιτος στη black list.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ επιλεγεις την εμφανιση που θα εχουν τα newsletter σου. Τωρα, αν αυτο που θελεις ειναι πολυ ιδιαιτερο θα πρεπει να το φτιαξεις μονος σου. Υπαρχουν εκατομυρια plugins εκει εξω αλλα κανεις δε σου λεει πως καλυπτουν καθε ιδιαιτερη αναγκη. Τις περισσοτερες φορες εγκαθιστουμε ενα plugin που κανει κατι παραπλησιο σε αυτο που θελουμε και μετα με modifications το φερνουμε στα μετρα μας. Αυτο, ή το γραφουμε απο την αρχη αν θελουμε να εχουμε τον πληρη ελεγχο.

 

Οσον αφορα τωρα τις αναγκες που εχεις, ή θα πρεπει να συμβιβαστεις με τα διαθεσιμα plugins που υπαρχουν ή να πληρωσεις εναν dev να στο φτιαξει. 

 

Για μενα, μην κανεις αυτο με το booklet γιατι εκτος του οτι δεν ειναι πολυ λειτουργικο σε κινητα, ειναι επισης λιγο κιτς! :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok παιδια, θα το ξανασκεφτω το ολο concept περι newsletters.

 

Να ρωτησω κατι αλλο, λιγο γενικοτερο, αλλα το αντιμετωπιζω τωρα:

το site που αναπτυσσεται locally σε στημενο server, και το βλεπω εγω σε url localhost/,

μπορει με καποιο αλλο τροπο να το δει και καποιος αλλος που συνδεεται στο τοπικο μου δικτυο;

Αυτο με ενδιαφερει, γιατι εγω μπορει μεν να το φτιαχνω σε mac, αλλα πριν σηκωθει σε real server,

θα ηθελα να το δω απο το κινητο μου, απο το netbook μου, απο το tablet μου και ουτω καθεξης.

Γιατι καλο το feature με τα views του wordpress, αλλα σαν το real thing σιγουρα δεν εχει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok παιδια, θα το ξανασκεφτω το ολο concept περι newsletters.

 

Να ρωτησω κατι αλλο, λιγο γενικοτερο, αλλα το αντιμετωπιζω τωρα:

το site που αναπτυσσεται locally σε στημενο server, και το βλεπω εγω σε url localhost/,

μπορει με καποιο αλλο τροπο να το δει και καποιος αλλος που συνδεεται στο τοπικο μου δικτυο;

Αυτο με ενδιαφερει, γιατι εγω μπορει μεν να το φτιαχνω σε mac, αλλα πριν σηκωθει σε real server,

θα ηθελα να το δω απο το κινητο μου, απο το netbook μου, απο το tablet μου και ουτω καθεξης.

Γιατι καλο το feature με τα views του wordpress, αλλα σαν το real thing σιγουρα δεν εχει....

https://ngrok.com για την απεξω

 

Http://your local ip:η θυρα του σερβερ για τοπικο πχ http://192.168.1.3:8080

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://ngrok.com για την απεξω

 

Http://your local ip:η θυρα του σερβερ για τοπικο πχ http://192.168.1.3:8080

 

Ειλικρινα δεν καταλαβαινω τι θες να πεις!

 

Απλα πραγματα. Στο τοπικο μηχανημα, βλεπω το site στο localhost:8888 (mamp server).

Αν στο κινητο χτυπησω localhost:8888, δεν βρισκει τιποτε. Αυτονοητο, σωστα;

Δεν εχω (τυχον) εσωτερικη ip του local server.

 

Γινεται, ή δεν γινεται, και πως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην προσπαθεια μου να καταφερω αυτο που ρωτησα παραπανω, ειχα πριν λιγο μια 'δυσκολη' εμπειρια.
Κλειδωθηκα εξω απο το site!

Κατ'αρχας αλλαξα στα settings το 'localhost' με την local ip (την βρηκα).
Παρολα αυτα, ουτε ετσι καταφερα να μπω με το κινητο μου....http://198.167.2.1:8888
Μετα ομως, δεν με αφηνα να μπω στο site!
Stop servers, restart again, δινω κωδικους, ....ΤΙΠΟΤΑ!!!!
Μετεφερα πισω ολο το πακετο αρχειων που το κρατω καθημερινα backup και αλλου, ξανα τιποτε....
Μετα σκεφτηκα οτι δεν λυνεται ετσι το προβλημα, αφου θα ειναι σε database αποθηκευμενα, αφου δεν το βρηκα ουτε στο wp_config file(εκει ελεγε localhost, το τσεκαρα).
Στο μεταξυ, ειχα την ατυχια(οχι ευκαιρια), να δοκιμασω την επιλογη 'forgot password' και να το στειλει με email. Παπαλα! Τιποτε, κανενα email δεν ηρθε!
Εν τελει λοιπον, βρηκα backup της database πριν απο καποιες μερες, την φορτωσα, restart servers, και μπορεσα και εκανα login, χανοντας καποιες μερες δουλεια...

Γιατι με κλειδωσε απεξω, και μπηκα σε ολη αυτη την ταλαιπωρια;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια διευκρίνηση μόνο: Οι υπηρεσίες για μαζικές αποστολές έχουν συνήθως ποσοστό επιτυχίας κάτω από 96% . Για newsletters φυσικά δεν σε νοιάζει εάν για κάθε 100 μηνύματα δεν φτάνουν τα 4. Σε νοιάζει κυρίως να παραδίδονται γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...