Προς το περιεχόμενο

Wordpress απορίες


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τη γλωσσα του χρηστη;

Την γλωσσα του visitor θελω εγω!

Εγω ή οι βοηθοι μου αγγλικα,

αλλα οι ημερομηνιες στη σελιδα που βλεπουν οι επισκεπτες του site, στα ελληνικα.

 

Μάλλον δεν το κατάλαβες.

 

Με το 1ο θα ορίσεις τη γλώσσα της ιστοσελίδας στα Ελληνικά.

 

Με το 2ο για εσένα πχ. που είσαι admin, θα πας στον χρήστη σου admin και θα επιλέξεις γλώσσα αγγλικά. Οπότε εσύ θα τα βλέπεις όλα αγγλικά, και ιστοσελίδα και διαχείριση, ενώ οι επισκέπτες θα βλέπουν την προεπιλεγμένη γλώσσα της ιστοσελίδα που έχουμε ορίσει στα Ελληνικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 468
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κανω, θελω να πιστευω, 'γερο' ψαξιμο σε google και εντος wp, για plugins πριν φτασω να ρωτησω εδω.
Αλλα ειναι φορες, που δεν τα καταφερνω, εκτος αν ψαχνω κατι που δεν υπαρχει.
Τι θελω;
Ενα plugin που να ειναι 'reminder'/'notifications'/'calendar'/task manager για τον admin(ή οποιον αλλον user), μες το back end και/ή στο dashboard. Να βαζω μια υπενθυμιση, και οταν ερθει η ωρα να μου πετα μηνυμα στην οθονη, ή οταν κανω login με το username. Ψαχνω με ολους τους παραπανω ορους αλλα δεν βρισκω τιποτε.
Υπαρχει κατι ή αδικα ψαχνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Notifications για τον admin ειναι στην ουσια κατι που δε θα ηταν τοσο χρησιμο. Αν ειμαι πχ διαχειριστης σε μια σελιδα και χρειαζομαι reminders θα τα εβαζα να εμφανιζονται γενικα στον υπολογιστη / κινητο και οχι στο backend του wordpress. Μπορει να ειμαι εκεινη την ωρα σε μια αλλη σελιδα ή να μην κοιταζω το wordpress, γιατι να χασω την ειδοποιηση;

 

Αν καταλαβεις για ποιο λογο αυτο που ζητας δεν ειναι related με το wordpress αλλα περισσοτερο με εφαρμογες χρηστων, θα καταλαβεις και γιατι δεν βρισκεις καποιο σχετικο plugin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει, σεβαστες ολες οι αποψεις. Και ειμαστε ανθρωποι με διαφορετικες αναγκες.
Για μενα, οταν ενα task αφορα το wordpress, ειναι wordpress related.
Και επειδη ακριβως αφορα εργασιες που θελω να θυμαμαι να κανω οταν πιανω στα χερια μου το wp, θα ηθελα να το βρισκω εκει μεσα.
Ενδιαφερον παντως. Ειναι μερικες φορες σαν να εξερευνω τα ορια της 'κοινοτητας' του wp!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα αν η καθημερινη εργασια σου εχει μεσα 3-4 διαφορετικα applications, προτιμας να διαβασεις 3-4 διαφορετικα reminders απο το να τα εχεις ολα μαζι σε ενα χωρισμενα ανα κατηγορια; Μη ξεχνας οτι αν δεν κανεις login στο wordpress δε θα δεις το reminder. Οκ, οτι βολευει τον καθενα, αλλα για να μην πηρε κανεις την πρωτοβουλια να φτιαξει κατι σχετικο, κατι θα σημαινει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας κάνω και εγώ μια χαζή ερώτηση.

 

Όταν φτιάχνουμε το menu της σελίδας μας, αν θέλουμε να έχουμε link για την κεντρική σελίδα τι ακριβώς κάνουμε; 

 

Εγώ στο localhost το έχω όπως στην παρακάτω εικόνα. Όταν ανέβει όμως στον server τι θα πρέπει να κάνω; Να βάλω το domain ή υπάρχει πιο ενδεδειγμένος τρόπος;

 

 

post-228082-0-30715700-1512652984_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το βασικο domain θα δουλεψει σωστα. Αλλιως κανεις εισαγωγη απο αριστερα την σελιδα που εχεις για αρχικη (εφοσον στο Ρυθμισεις -> Αναγνωση θα εχεις τη συγκεκριμενη σελιδα σαν αρχικη και εδω).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω οτι το wordpress ειναι ετσι κι αλλιως seo friendly και αρκετα βελτιστοποιημενο γι'αυτο το θεμα.

Ο προβληματισμος μου ειναι αν ειναι ενδεδειγμενη λυση να βαλει καποιος και ειδικο plugin που θα βοηθα σε αυτο το θεμα.

Αποψεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διχασμενες και υποκειμενικες οι αποψεις περι της χρησιμοτητας επιπροσθετου seo plugin στο wordpress?
Εχει κανεις wordpress site για χρονια, που να εχει δει στην πραξη αν εχει νοημα η προσθηκη ενος τετοιου plugin?

H' μαλλον δεν εχει να δωσει και πολλα περισσοτερα απο οσα σου δινει ηδη το wp?
Ψαχνω παραλληλα να βρω και συζητησεις στο net, απο χρηστες, να διαβασω αποψεις, αλλα πεφτω πανω σε reviews και αρθρα απο τα plugins, οποτε εκει, μονο θετικα λογια λενε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα στο SEO εμπλέκονται πολλοί παράγοντες που δεν εξαρτώνται μόνο από το wordpress. Το yoast σαν SEO plugin βοηθά σημαντικά να αποκτήσεις μια κουλτούρα στο περιεχόμενο σου ώστε να είναι βελτιστοποιημένο όχι μόνο για τη μηχανή αναζήτησης αλλά και για αυτόν που θα το διαβάσει.

 

Το TLDR το ξέρεις;; Για να μην το πάθεις οι πρακτικές που σε προτρέπει να κάνεις χρήση το yoast θα σε βοηθήσουν να παράξεις ευανάγνωστο και SEO friendly περιεχόμενο.

 

Πχ αν κάνεις αναζήτηση "kodi ελληνικά" μάντεψε ποιανού το site(που βρίσκεται στην υπογραφή) βγαίνει πρώτο :P ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

becoming_I το αντιληφθηκα οτι περα απο το εντελως 'πρακτικο' μερος του seo (right out of the box), ειναι και αυτο που λες ως 'κουλτουρα'.
Το tldr δεν το ξερω, τωρα που το googl-αρα βλεπω τι ειναι, και ναι, σιγουρα θα το αποφυγω...ειμαι οπαδος του less is more, και του minimal...φρου φρου κι αρωματα, και να ξεχυνονται banners και κειμενα σαν τα...τσαμπια, οχι, δεν θα παρω...
Για το kodi ελληνικα, δεν καταλαβα, ειναι δικο σου;
Απλα, ρωτησα για το seo, οπως και μαλλον θα ρωτησω και για αλλα θεματακια που βρισκω στην πορεια,
γιατι δεν μπορω πολλες φορες επαρκως να σταθμισω την αναγκαιοτητα/σημαντικοτητα, ως νεος στο wordpress.
Ετσι οπως το κοβω, μαλλον δεν θα ασχοληθω προς ωρας περαιτερω με το seo...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι για το kodi είναι δικά μας τα άρθρα που βγαίνουν πρώτα (αν κάνεις την αναζήτηση με αυτούς τους όρους). Το ζητούμενο είναι να "μαντέψεις" τα keywords με τα οποία θα αναζητηθεί κάτι που σχετίζεται με το περιεχόμενο σου.

 

Σωστά θα πράξεις να μην ασχοληθείς με το τεχνικό κομμάτι του SEO σε πρώτη φάση αλλά πρόταση μου είναι να στραφείς στη δημιουργία ποιοτικού περιεχομένου, έχοντας ως μπούσουλα τα tips του yoast. Στην πορεία αποκτώντας εμπειρία θα δεις ότι δε θα το χρειάζεσαι γιατί θα έχεις αποκτήσει αυτήν την κουλτούρα.

 

Και σε περίπτωση που δεν το ξέρεις "content is the king"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...